Як "заблокували" землю

Ще 2 жовтня минулого року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт».

Дерегуляція (від лат. Regula - правило; англ. Deregulation) - відміна або скорочення державного регулювання в певній сфері суспільних відносин. Як правило, означає зменшення державного контролю над тим, як ведеться бізнес в тій чи іншій області, наприклад, для стимулювання вільної конкуренції на ринках.

По суті ліцензування проведення землевпорядних робіт замінили на сертифікацію інженерів – землевпорядників.

Позитив. Інженери – землевпорядники будуть зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників. Строк дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника не буде обмежений у часі. Сертифікований інженер-землевпорядник буде мати особисту печатку, на якій зазначаться його прізвище, ім’я, по батькові та ідентифікаційний номер з Державного реєстру. Сертифіковані інженери-землевпорядники будуть зобов’язані не рідше одного разу на чотири роки підвищувати кваліфікацію.

Окрім того, в законі прописані положення, за якими може бути зупинена дія сертифіката, що однозначно підвищить відповідальність за порушення законодавства у сфері землеустрою.

Розглянуто і питання створення у сфері землеустрою саморегулівних організацій, які будуть об’єднувати сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Негатив. Тепер за даним законом інженер - землевпорядник хоч з 5-річним, хоч з 30–річним стажем роботи автоматично перетворюється в стажера. І для того, щоб він знову зміг займатись професійною діяльністю у сфері землеустрою, йому мало мати спеціальну вищу освіту і кваліфікацію інженера-землевпорядника, а треба тепер ще скласти кваліфікаційний іспит Кваліфікаційній комісії у вищому навчальному закладі, який уклав договір з Держземагентством. Кваліфікаційний іспит, згідно закону, тепер є процедурою, під час проведення якої підтверджується професійна компетентність інженера-землевпорядника, його рівень кваліфікації і знань як виконавця робіт із землеустрою. (Цікаво, а що підтверджувалось при захисті диплому при отриманні вищої освіти?)

Згідно Прикінцевих та перехідних положень цей Закон набрав чинності 3 грудня, тобто через 30 днів з дня його опублікування.

В зв’язку з тим, що в країні ніхто з землевпорядників не здавав кваліфікаційний іспит, то всі землевпорядники (з будь-яким стажем роботи) одночасно з початку грудня стали стажерами. Всі землевпорядні підприємства України зупинились.

Є,  правда, два рятівних пункти (2 і 3) Прикінцевих положень Закону, але і вони сьогодні заблоковані:

"2. Встановити, що до 1 січня 2015 року суб’єкти господарювання, які до набрання чинності цим Законом у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою і мають у своєму складі інженера-землевпорядника, якого включено до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників згідно з вимогами цього Закону, є розробниками документації із землеустрою.

3. Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, безоплатно за добровільним зверненням без складання кваліфікаційних іспитів інженерам-землевпорядникам, які на момент набрання чинності цим Законом відповідають одній із таких умов: працюють у складі суб’єктів господарювання, що у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, та призначені відповідальними за якість робіт, що ліцензуються;»

Для видачі без складання кваліфікаційного іспиту кваліфікаційного сертифіката сертифікованого інженера-землевпорядника особи, зазначені в цьому пункті, повинні подати Держземагентству, заяву,  а форма  її ще не затверджена іншим державним органом.

Що маємо:

відповідальним за якість робіт інженерам-землевпорядникам не видано кваліфікаційний сертифікат, а відповідно, землевпорядні організації не мають права бути «розробниками документації із землеустрою».

Галузь стоїть! В одних стоїть бізнес – інші не можуть отримати документи на свою власність.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.