Чому центральний автовокзал Рівного бере кошти за проїзд на свою територію. ДОКУМЕНТИ

Ми вже писали про те, що Рівненська ЦМЛ незаконно бере кошти за заїзд на територію медзакладу. Цього разу ми вирішили з’ясувати на яких підставах центральний автовокзал Рівного бере 3 гривні із водіїв за перебування на своїй території.

Про це ми запитали у міської влади, попрохавши надати відповідні документи, що засвідчують право платного проїзду на територію автовокзалу. Відповіді очікували довго, та все ж дочекалися. А відтак, попросили проаналізувати документи фахівця і пояснити, чи повинні рівненські водії платити за проїзд на територію центрального автовокзалу Рівного.

Коментує виконавчий директор РОГО "Комітет виборців України", адвокат Микола Глотов: 

- Питання платності в’їзду на територію автостанції в м. Рівне, а також заборони безоплатного в’їзду на територію автостанції приватним автомобілям громадян є надзвичайно складним та суперечливим.

З одного боку, згідно із абз. 8 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автостанція - споруда або комплекс будівель, споруд, стоянок та під’їздів для прийняття, відправлення, управління рухом автобусів та обслуговування пасажирів. Відповідно до ст. 36 цього ж Закону автостанції надають пасажирам послуги, пов’язані з їх проїздом автобусними маршрутами загального користування, а автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, - послуги, пов’язані з відправленням та прибуттям автобусів згідно з розкладом руху. Тобто, автостанція не призначена для обслуговування приватного транспорту, котрий не здійснює автобусні перевезення пасажирів на договірних умовах.

Проте згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Тобто, для людей діє принцип «дозволено все, що прямо не заборонено законом». При цьому жодним законом не заборонено в’їзд на територію автостанції приватним автомобілям.

Наведу приклад з життя:
Є подружня пара. Дружина вирішила поїхати автобусом в гості до мами в інше місто. Так як у неї важкі валізи, то чоловік на власному автомобілі підвіз її не до входу на територію автостанції, а заїхав на територію автостанції, висадив пасажирку (дружину) і поїхав по своїм справам. Чи в іншій ситуації людину підвіз на автостанцію таксист.

Так як в обох вищеописаних випадках в’їзд на територію автостанції здійснено водіями з метою підвезення і висадки (або, наприклад, можуть бути випадки посадки) пасажира, то, на мій погляд, в подібних ситуаціях не має законних підстав брати плату за в’їзд на територію автостанції автомобілів з метою посадки-висадки пасажирів. Оскільки законодавство цього не передбачає.

Крім того, Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» містить перелік підстав на основі яких може бути людину обмежено в свободі пересування. Й під свободою пересування в цій нормі розуміється можливість вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час. І такої підстави для обмеження свободи пересування, як несплата за в’їзд на територію автостанції, закон не містить.

Але у цій ситуації є й інший бік «медалі». Зокрема, як видно із відповіді на інформаційний запит, центральна автостанція міста Рівне являється структурним підрозділом підприємства з приватною формою власності КТ «Рівне-ПАС». І підприємство функціонує за рахунок отримання доходів від здійснення господарської діяльності (надання платних послуг). Та чи вправі брати автостанція кошти за заїзд на її територію і короткочасну зупинку (до 30 хв.) – питання спірне. Може й має, оскільки товариство «Рівне-ПАС» є самостійним господарюючим суб’єктом і вправі робити все, що прямо не заборонено законом, отримувати прибутки від власної діяльності. Але й може бути, що не має. Бо не відомо, які види діяльності вправі здійснювати автостанція згідно статуту відповідного підприємства та інших документів.

Тому в наведеній ситуації цікаво чи за взяття плати за в’їзд на територію автостанції приватними автомобілями підприємство платить податки. Тож, щоб дати більш чіткішу і однозначну відповідь необхідно ознайомитись зі статутом автостанції і іншими документами, які підтверджують те, які види діяльності відповідне підприємство здійснює.

Таким чином, стовідсотково говорити, що автостанція м. Рівне має право брати плату за в’їзд на її територію приватних автомобілів, як і говорити, що вона такого права не має не можна. Ситуація спірна і потребує додаткового з’ясування і вивчення.

На завершення слід зазначити, що будь-хто з водіїв, хто не задоволений тим, що з нього беруть плату за в’їзд на територію автостанції, має право звернутися зі скаргою до територіального органу Державної інспекції України з контролю за цінами. В Рівному – це Сектор у Рівненській області Державної інспекції України з контролю за цінами, який згідно з інформацією на сайті відповідної інспекції знаходиться за адресою: 33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 5. Зокрема, можна просити перевірити законність стягнення плати за в’їзд на територію автостанції, а також стосовно обґрунтованості встановленого розміру такої плати (якщо все ж буде встановлено, що стягувати подібну плату законно).

Сайт чесних новин «ВСЕ» продовжить дослідження теми платного в’їзду на територію центрального автовокзалу Рівного. Можливо, після аналізу статуту та інших документів, які описують види діяльності командитного товариства «Рівне-ПАС», ми остаточно розставимо крапки над «і».

Див. також Рівненська міська лікарня незаконно бере кошти за проїзд

Ключові слова: 

Коментарі

Саша Поліщук( і Юра Дюг) - ти зрозумій! Не бути тобі супер-пупер журналістом! твій рівень це такі невеликі газетки і сайтики, а ще під хвостом Наташкі йти в депутати. І київська журналістика для тебе далека, як полішуцькі села до Рівного... Погодься з усіма, що стаття ніпрощо...одні сканування документів, і ніякого вирішення цього питання. краще боровся б з продажем алкоголю для дітей, і відрощував борідку! Щастя і розуміння!

Просто у вас,хлопці,не має автівок. От якби ви стикались з тим де припаркувати автомобіль, чи як виїхати,коли заблоковано виїзд якимсь бовдуром,що пішов на "Андріївський" скуплятися. Да ще б відправлялись з автовокзалу згідно графіку руху,то зрозуміли б як кількість автомобілів на території автовокзалу утруднює рух транспортних засобів.

ооооо)) коментарі зацікавлених осіб пішли)))
Мені от цікаво, як притягнуть журналіста до кримінальної відповідальності?)) Товаріщ, за перешкоджання роботи журналістам також є кримінальна відповідальність) Ваш комент - погроза а значить перешкоджання)))

Вас можуть пртягнути до кримінальної відповідальності за перешкоджання підприємницькій діяльності, так як такі систематичні статті "ніачом" створюють напружену ситуацію в колективі підприємства та формують йому негативний імідж. А таємниця впертості
автора цих розслідуваннь можливо криється в особистих образах

стаття "ніачом" - замість відповіді "водичка"
і це по-вашому журналістика?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.