Як рівненські ЖКП "проїдають" гроші за квартплату

Добігає до кінця літо – традиційний період масових ремонтів. Однак чомусь вони, так само традиційно обходить стороною багатоквартирні будинки Рівного. Журналісти сайту "ВСЕ" спробували розібратись, коли все ж таки ЖКП почнуть виконувати покладені на них обов’язки і наведуть нарешті лад у своїх господарствах.

 

Більшість мешканців Рівного справно та вчасно сплачують нараховану їм квартплату. Важко повірити? Однак про це свідчать дані міських ЖКП. У той же час гроші, які мали б спрямовувати на належне утримання будинків "з’їдають", зокрема. роздуті штати працівників ЖКП.

Протікає дах, відсутність освітлення у будинку, обдерті стіни під’їздів… Все це і багато іншого – реалії рівненських багатоквартирних будинків. Причина – відсутність коштів, запевняє влада Рівного. А гроші на обслуговування багатоквартирних будинків ЖКП отримують зі сплаченої квартплати. У той же час комунальники нарікають: рівняни не платять за отримані послуги з обслуговування будинків. До того ж, держава не відшкодовує пільги та субсидії, які оформляють мешканці. Починаємо розвінчувати міфи.

Проведемо аналіз доходів та витрат рівненських житлово-комунальних підприємств на прикладі одного із них – ЖКП "Перспективне". Підприємство за січень-травень 2013 року нарахувало мешканцям 2 мільйони 233 тисяч гривень, а отримало – 2 мільйони 187 тисяч.  До цієї суми додаємо 349,2 тисяч відшкодованих пільг та субсидій (це при тому, що нарахували їх лише на 286,1 тисяч, переплата - 63 тисячі). Надходження ЖКП склали 2 мільйони 536 тисяч 200 гривень.

Йдемо далі. Витрати ЖКП "Перспективне". Загалом на зарплату працівників, податки, соціальні внески, адміністративні витрати, підрядні організації та «інші» витрати з обслуговування будинків  підприємство виплатило 2 мільйони 397 тисяч.

Якщо від отриманих грошей відняти витрати виходить 139 тисяч залишку. Саме стільки ЖКП витратило на придбання матеріалів для обслуговування будинків.

Загальна площа житлових будинків, що обслуговуються ЖКП "Перспективне" – 358 тисяч метрів квадратних. Витрачені на матеріали гроші ділимо на площу. Виходить – 0,38 гривні на один метр квадратний на п’ять місяців, тобто в місяць на придбання матеріалів на обслуговування наших будинків витрачають 8 копійок. Спробуйте зробити ремонт у власній квартирі із розрахунку 8 копійок на матеріали для одного метра квадратного. У такому випадку квартира площею 50 метрів квадратних забере лише 4 гривні.

У Рівному "працює" шість рівненських ЖКП: "Галицьке", "Західне", "Перспективне", "Покровське", "Промислове" та "Сонячне". Ситуація продемонстрована на прикладі ЖКП "Перспективне" притаманна для усіх. Проаналізувавши витрати та видатки наших ЖКП можна дійти наступного висновку: кожне житлово-комунальне підприємство в залежності від свого бюджету витрачає лише 5-10 % від отриманих за квартплату грошей на придбання матеріалів. Все інше йде в…

Наступний момент -  кількість працівників "жеківців" та їхні зарплати. Із штату простих робітників ЖКП "Перспективне" поточними ремонтами та обслуговуванням внутрішньо будинкових мереж займалися станом на 1 січня цього року 36 осіб. Місячний фонд їх зарплати – близько 150 тисяч гривень. Система оплати праці - погодинна. Візьмемо для прикладу маляра. Відповідно до інформації наданої ЖКП, він працює 167 годин на місяць. І тут виникає запитання: що стільки часу робить маляр (а їх у штаті 6 чоловік), маючи витратних матеріалів на кілька копійок. Адже, як зазначалось вище на один квадратний метр обслуговуваної площі припадає 8 копійок. Тобто у ці копійки входить не лише вартість матеріалів для роботи маляра, а й усі інші витратні матеріали для будинку.

Ситуацію можна пояснити на простому прикладі. Уявіть, що вам необхідно зробити ремонт у квартирі. Приходить до вас майстер і каже, що ви маєте дати йому на ремонті роботи, скажімо, 10 тисяч гривень. І зауважує, що із цих грошей лише 5-10 % піде на купівлю матеріалів. Тобто цементу-фарби вам придбають на 500-1000 гривень, а все інше – зарплата ремонтника. Цікаво, чим він буде штукатурити та фарбувати стелю, облицьовувати стіни, покривати підлогу…? Не можете відповісти. А ось в ЖКП працюють за такою схемою витрат.

Питання: як змінити існуючу ситуацію? Підняти тарифи, кажуть чиновники та комунальники. Це дозволить збільшити надходження до місцевих ЖКП. Відповідно рівненські будинки та їх мешканці отримають довгоочікувані ремонти. Дахи більше не протікатимуть, усі під’їзди будуть освітлюватись… Вірите? Якщо, так, то даремно. Чим більше сплачуватимуть рівняни за квартплату, тим більше "проїдатимуть" знову ж таки ЖКП. Єдине правильне рішення – змінити структуру тарифів. Їх основна частина повинна складати витрати не на утримання апарату ЖКП та "інші" розходи, а на закупівлю матеріалів для ремонтів. Саме тоді під’їзди рівненських багатоповерхівок перестануть виглядати, як притони чи бомбосховища. А до того часу ви сплачуєте – ЖКП "їсть".

До речі, із ЖКП "Промислове" склалась ще цікавіша ситуація. Це підприємство вже не має на балансі жодного будинку, а ось гроші на своє існування отримує справно. Як це відбувається – читайте згодом на сайті "ВСЕ".

Коментарі

З начальників ЖКК хто не є місцевим депутатом.або не вертиться біля нього? Риба гниє з голови, а як завжди- крайній нарід, за те, що він мало платить.

Насправді чимало керівників ЖЕКів оформляють на роботу неіснуючих працівників (наприклад, родичів), а їхню зарплату щомісяця кладуть собі до кишені. Це давно відпрацьована та добре розповсюджена схема освоєння коштів.

ОСББ спасе місто (Хомко) )))

Колись зустрічав інформацію, що на зарплату рівненські ЖЕКи витрачають більше 1 млн. грн. і працює у цих вісіх жеках більше 700 працівників. То це виходить ми їх утримуємо і годуємо, а вони нам за це дарують обдерті під'їзди і гнилі труби? Згоден з автором статті - систему треба міняти! Питання лише в тому чи вигідно це самій системі :-)

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.