На Рівненщині книгарня заробляє мільйони через «рознарядку» Табачника

Виявляється, свободи вибору українці вже не мають. Принаймні, права вибирати де купувати шкільні підручники для своїх дітей. Сайту чесних новин «ВСЕ» стало відомо про те, що в рівненські школи надійшли примусові «рознарядки» купувати підручники виключного в одній книгарні. І більше того, вчителів негласно зобов’язали «провести роботу» із батьками, щоб примусити тих купувати навчальну літературу своїм дітям у цій же «щасливій» книгарні. Тож ми вирішили з’ясувати, «якого милого» у Рівному завівся монополіст на шкільну літературу.

А все почалося з того, що в розпорядження «ВСЕ» потрапив майже примарний лист, точніше його копія, написаний нібито від імені начальника міського управління освіти Василя Харковця на ім’я керівників загальноосвітніх навчальних закладів Рівного, в якому чітко вказується в кого слід купувати підручники. Аби підтвердити, що він справді автентичний, шляхом інформаційного запиту ми витребували копію, завірену підписом керівника міської освіти Василя Харковця.

Вивчивши його, подумали: та і Бог з ним, не будемо лізти у справи чиновників-освітян, їм, мабуть, краще знати в кого закупляти підручники для шкіл за державний кошт. Тим паче, що ті виконують волю Міністерства. А потім збагнули, що в школах купують книжки і за батьківські кошти. Нам стало цікаво – батьків також примушують йти до «єдиної» книгарні? А рекомендовані підручники, по яких вчаться діти, продаються лише там? Чим більше ми думали, тим більше питань виникало. Тож журналісти «ВСЕ» вирішили поцікавитися думкою самих вчителів.  І на правах анонімності вони розповіли доволі цікаві речі.

"Єдина" книгарня (склад-магазин підручників) знаходиться у підвалі житлового будинку

За інформацією наших джерел, говорити в освітянських колах про те, що вчителів на новий навчальний рік зобов’язуватимуть купувати підручники в одному місці, почали ще в травні. Пізніше деякі вчителі у своїх колах почали розповідати, що їх примушують під розписку брати і купувати книги в конкретній книгарні. Навіть довелося почути думку про те, що хтось із високо посадовців на місцях, як то кажуть, за це «в долі».

Вчителям видають спеціальну заявку із номером школи, класу, прізвищем класного керівника і його номером телефону, номером кабінету і переліком літератури. Її копію продемонстрували й нашим журналістам.

Також за свідченням інших джерел, у деяких навчальних закладах підручники, придбані не у «тій» книгарні примушували повернути назад і придбати у «рекомендованій». Попри те, що книги були однаковими. Ще одне джерело засвідчило з особистого досвіду, що у «цій» книгарні не завжди вистачало потрібної літератури, покупцям доводилося сваритися, кому ж дістанеться останній примірник.

Вчителі отримують «рознарядки» від вищого керівництва, а батьки школярів – від вчителів. Таке собі замкнуте коло. А хто від цього у виграші?

Єдиного представника ЦНМЛ не так вже й легко знайти

Щоб краще зрозуміти суть цієї ситуації, ми взялися за калькулятор. Якщо усі шкільні підручники купуються через єдиного представника, він, мабуть, має непоганий фінансовий стимул. Погляньмо на прості, далеко не ідеальні розрахунки, приміром, витрат на підручники у початковій школі.

В області є близько 40 тисяч учнів 1-4 класів, по 10 тисяч на кожну вікову групу. На перший та другий клас комплект обов’язкових підручників (математика, письмо тощо) обходиться близько 100 гривень на одну дитину. Помножимо 100 гривень на 20 тисяч дітей (1-2 класи), маємо суму доходу мінімум 2 мільйони гривень. І це все йде в одні руки. Додамо 3-4 класи, нехай вони візьмуть книг на 50 гривень. Маємо ще 1 мільйон гривень. Це самі мінімальні розрахунки. А є ж ще й старші класи…

Ми рахуємо в масштабах області, оскільки вказана в освітянських документах пані Богінська є представником у Рівненській області. А, судячи із інформації в Google, ще й у Волинській області. Принаймні як фізична особа-підприємець вона зареєстрована у Луцьку (відділ гуртової торгівлі «Дім книги»). Непогано, так?

У цьому підвальному приміщенні житлового будинку продають шкільні підручники на мільйони гривень

Говорити про конкурентоспроможність середовища серед розповсюджувачів підручників не будемо. Тут і так все зрозуміло. Поговоримо про право батьків, які витрачаючи свої «кревні», мабуть мають право обирати ту книгарню, у якій їм зручно купувати підручники для свого чада. Відомство Табачника рекомендувало перелік конкретних підручників, по яких мають навчатися діти? Чудово – це їхня робота. Але чи їхнє право, вказувати батькам через свої підрозділи (управління, школи, вчителів), у кого саме купувати ту чи іншу рекомендовану ними книгу? Чому книгу одного й того ж автора наполегливо рекомендують купувати лише в одній книгарні?  

Ми знайшли відповідь на це питання в опублікованих нами документах. Виявляється, "фішка" в тому, що  "єдиний представник" просто отримує перевірену непідроблену продукцію зі збереженням авторських прав. Такі ж підручники продаються в інших книгарнях. Деякі з них можуть бути без спеціальної голограми і вартувати значно дешевше, що важливо для сімейного бюджету. Проте їх купувати, виявляється, не рекомендовано. Так чиї інтереси тут захищені? Дітей? Я вас прошу. Видавців та "єдиних продавців" - так. Дітям насправді від цього "ні холодно, ні жарко", тож про яке покращення освіти йде мова? Чи мова про нього не йде?

Наявність єдиного представника із продажу підручників з юридичної точки зору - законна. Але ж всі ми вміємо читати між рядками, так? І всі знаємо "досконале" українське законодавство. Чому ці грошові потоки скеровують в одні руки? Можливо, завтра з’явиться чиєсь рішення про те, на яких АЗС заправлятися водіям, а причиною виступить, наприклад, твердження про те, що на цій мережі бензин після згорання не забруднює навколишнє середовище?

І міське, і обласне управління освіти, певна річ, від своєї причетності до цієї ситуації максимально відхрестилися.  Мовляв, так вирішили в Києві, що ж поробимо? А в Києві, як то кажуть, своє рішення аргументували благими намірами, мовляв, з контрафактною літературою боремося. А на коригування грошового потоку від продажу підручників через єдиного представника - ні, на це аж ніяк не схоже!

Ось воно, «покращення» освіти. Схоже на те, що наші діти тепер після таких освітніх реформ стануть ще розумнішими. І, можливо, хоча б вони, коли виростуть, нарешті наведуть лад у цій країні?

p.s. Якщо причетні до цього сторони бажають висловити свою позицію, ми готові надати таку можливість.

Коментарі

Я вчитель. Із задоволенням купуємо в цій книгарні зошити і методику, хоча вони не єдині хто пропонує свою літературу. І не наказ є аргументом, а їхня професійна робота та ціна.

Через як причини не виконується розпорядження міністра про забезпечення підручниками коледжу, впу та птнз?

До уваги вчителів, батьків, громадськості!
На появу у деяких засобах масової інформації повідомлення щодо примусової купівлі батьками шкільних підручників та посібників в одній книгарні міста Рівного управління освіти і науки облдержадміністрації інформує:
Шкільними підручниками учні загальноосвітніх навчальних закладів забезпечуються за кошти державного бюджету.
Супровідні до шкільних підручників посібники, у тому числі зошити з друкованою основою, можуть додатково використовуватися у навчально-виховному процесі на розгляд та за рекомендацією вчителів, за погодженням із батьками, але не є обов’язковим.
Жодних вказівок керівникам навчальних закладів щодо сприяння чи лобіювання конкретного книжкового магазину, розповсюдника чи підручника управління освіти і науки облдержадміністрації не надавало. Роз’яснювальна робота щодо використання навчальної літератури здійснюється з метою запобігання використання контрафактної літератури та передбачена листами Міністерства освіти і науки України. Заголовок статті не відповідає її змісту.

Зробили з мухи слона)) Якщо ЦНМЛ має виключне право на виготовлення своєї продукції, то це порушення? Окрім того надіслано застереження про можливість виготовлення незаконних копій. Написали хто дійсно реалізовує їхню продукцію Ви, чомусь як щось купуєте, акцунтуєте увагу чи воно фірмове чи ні. )))
Перекрутили на власний розусуд. Людей брехнею кормите...

Головне в книжці, аби була фраза "рекомендовано ...наказ#..." , а не голограма. Тому нема необхідності купувати з наліпками.
І ще одне зауваження - училищам, коледжам і ліцеям за останні два роки жодної книги за 10-11 класи не давали, я вже мовчу за технічні професійні дисципліни. Отака скупа влада. Тому уявіть, число покупок закладами і батьками. Чиста математика

Безлад! Повна бездіяльність органів антимонопольного комітету!

згідна, є таке поняття! Ось і розробляйте цю тему, а не лякайте людей які не розуміються в бухгалтеріїї доходами у 2 мільйони!!!! Це не корректно!!! А ви журналісти, полюбляєте-кинули слово, а там , хто як зрозуміє! " А чи був хлопчик..." Звикайте працювати глибоко і професійно!

Ви абсолютно праві. А ще в економіці є таке поняття як "конкуренція", але в цьому випадку її усунули адміністративними методами. Куди дивиться антимонопольний комітет?

я абсолютно не заинтересованное лицо!! Но господа журналисты, не зная простой экономики , не пугайте обывателя!!! Сумма в 100 гривен одного набора учебников помноженная на 20 тисяч учеников-это не сумма дохода, а простой валовый оборот! То есть чтобы узнать сумму ДОХОДА, нужно сначала из этой суммы оплатить за собственно учебники поставщикам, заработную плату ,транспортные расходы и прочее! Ну просто бухгалтерский ликбез! Смешно право!!!!

Молодець! Антимонопольний відпочиває...

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.