Теплопостачання Рівного стане приватним та подорожчає?

Діючі тарифи на теплову енергію практично по всіх областях були затверджені протягом січня-березня 2011 р. і є соціально обумовленими, проте економічно не обґрунтованими. Про це пише в своєму блозі рівненський громадськиий активіст Сергій Пінчук. За даними Мінрегіонбуду станом на 1 серпня цього року, тарифи на тепло для населення у більшості регіонів покривають лише 60 – 75 % від їх фактичної собівартості. В свою чергу, теплопостачальні підприємства переносять ці збитки на розрахунки з постачальниками енергоносіїв, що, на переконання Міненергетики, «ставить під загрозу забезпечення енергетичної безпеки України».

 

Відшкодування різниці у тарифах підприємствам теплоенергетики створює величезну діру в бюджеті, яку латати особливо нічим. Вихід один: піднімати тарифи на тепло до рівня економічно обґрунтованих, як це, до речі, і передбачено оновленою Енергетичною стратегією України. Цього ж вимагає і Міжнародний валютний фонд. Проте, такий варіант для діючого уряду не є прийнятним, адже призведе до суттєвого підвищення комунальних платежів, що викличе значне суспільне невдоволення. І це напередодні президентської виборчої кампанії! Таке рішення не перекриється жодними соціальними ініціативами, якими б результативними вони не були.

Перебуваючи у такій безвихідній ситуації, Міненергетики зважується на великий, досі небачений в Україні Експеримент, який дуже схожий на хороший фокус.

"Каждый фокус состоит из трёх частей или действий. Первая часть называется «наживка». Фокусник показывает вам самый обычный предмет… возможно даже просит проверить, убедиться, что он реальный, не эфемерный, самый обычный, но, разумеется, это скорее всего не так…"  Из фильма Кристофера Нолана «Престиж», 2006 г.

«Наживка»

20 серпня 2013 р. на сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України розміщено проект Закону «Про проведення експерименту у сфері теплопостачання на базі Дочірнього підприємства ДК «Газ України».

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що ДК «Газ України» досконало вивчив питання забезпечення тепловою енергією споживачів і вважає, що підприємства теплоенергетики повинні надавати свої послуги за економічно обґрунтованими тарифами. Але різниця між встановленим та економічно обґрунтованим тарифом буде перекладена не на споживачів, а на ДК «Газ України». На переконання урядовців, це є «єдиним вірним шляхом вирішення проблеми збитковості підприємств теплоенергетики та забезпечення 100% розрахунків за енергоносії».

Як же це можливо? Яким чином  ДК «Газ України» зможе акумулювати в себе борги і звідки буде їх перекривати? Насправді все просто: нічого ні звідки не береться (це про гроші) і нікуди не зникає (це про борги), лише змінюється система обігу коштів, які споживачі сплачують за постачання тепла. Для того, щоб зрозуміти цей фокус, спробуємо заглибитися у суть експерименту.

"…Второе действие называется «превращение». Фокусник берёт этот самый обычный предмет и делает с ним что-то необычное. В этот момент вы начинаете искать разгадку, но не находите, потому что не особенно стараетесь. Вы не хотите её знать. Вы хотите быть обманутым…". Из фильма Кристофера Нолана «Престиж», 2006 г.

«Перетворення»

Даним законопроектом пропонується створити мегаструктуру – єдиного постачальника теплової енергії, який здійснює постачання природного газу підприємствам теплоенергетики та забезпечує тепловою енергією, виробленою з природного газу, усі категорії споживачів. Цим суб’єктом господарювання стане ДК «Газ України». Таким чином, «Газ України» із постачальника природного та зрідженого газу перетворюється на постачальника тепла. Власне, сам термін «теплопостачання» для потреб цього законопроекту змінюється: тепер це означає господарську діяльність єдиного постачальника теплової енергії.

Отже, замість простого розподілу газу серед усіх підприємств теплоенергетики, «Газ України» тепер має здійснювати низку послідовних операцій:

Укладає договори з усіма учасниками експерименту, а це усі підприємства теплоенергетики, що використовують для виробництва теплової енергії природний газ. В цих договорах визначається обсяг необхідного кожному з учасників газу.

Отримує від НАК «Нафтогаз України» визначений на основі договорів з учасниками експерименту обсяг газу. Цікава деталь: розробники законопроекту передбачили, що «Нафтогаз» зобов’язаний забезпечити «Газ України» заявленими обсягами палива, врахували варіант, при якому необхідного обсягу блакитного палива у «Нафтогазу» може не виявитися, а тому дозволили в таких випадках купувати газ у інших власників.

Постачає отриманий газ виключно для теплогенеруючих організацій за «економічно обґрунтованими» цінами, які встановлює національна комісія – регулятор у сфері енергетики.

Купує у теплогенеруючих підприємств весь обсяг виробленої теплової енергії, який передає теплопостачальним підприємствам на підставі типового договору, затвердженого національною комісією – регулятором у сфері комунальних послуг. Вартість переданої теплової енергії в розрахунку на 1 Гкал. Відповідає рівню тарифу, встановленому національною комісією – регулятором у сфері енергетики.

Порядок розрахунків між усіма учасниками експерименту має розробити Кабінет Міністрів України.

Виникає природне питання: чому теплогенеруючі підприємства не можуть передавати вироблене тепло далі по ланцюжку до споживача самостійно, а мають користуватися посередництвом «Газу України»? І як «Газ України» перетворює значно вищу вартість теплової енергії в таку, що відповідає встановленим «соціально обумовленим» тарифам? Ось у цьому і полягає весь фокус.

"…Но вы не торопитесь хлопать, потому что заставить предмет исчезнуть — это еще не всё, его следует вернуть. Вот зачем нужна третья часть номера, самая сложная, часть, которую мы называем "престиж". Из фильма Кристофера Нолана «Престиж», 2006 г.

«Престиж»

Справа в тому, що згідно запропонованого законопроекту, пересічні споживачі тепла, як юридичні так і фізичні особи, мають сплачувати за послуги не теплопостачальним організаціям, а безпосередньо єдиному постачальнику теплової енергії – ДК «Газ України». Для цього єдиний постачальник теплової енергії відкриває в установах уповноваженого банку поточні рахунки, які доводяться до відома всіх учасників цього експерименту шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Кабміну. Теплопостачальні організації мають протягом 10 робочих днів поінформувати про ці рахунки усіх виконавців та споживачів. При цьому, оплата споживачем послуг на спеціалізовані поточні рахунки є обов’язковою умовою постачання тепла. Якщо ж споживач, не дай Боже, заплатить на інші рахунки, то отримувачі цих коштів повинні повернути їх споживачу у триденний термін з моменту їх отримання. Неповернення таких коштів визнається правопорушенням і передбачає санкцію -  вилучення сплаченої суми до Державного бюджету України. При цьому, повернення аналогічної суми коштів споживачу є обов’язковим.

Але це не все: відкриті поточні рахунки в установах уповноваженого банку мають спеціальний режим використання. По перше, уповноважений банк отримає право на договірне списання (перерахування) коштів із цих рахунків по всьому ланцюжку генерації та постачання тепла згідно з алгоритмом розподілу коштів, визначеним власником рахунків. По друге: кошти з цих рахунків не можуть буди стягнені за зобов’язаннями підприємств теплоенергетики – учасників експерименту. Операції по рахунках навіть не підлягають призупиненню.

Отже, в теорії законотворців схема виглядає таким чином: споживач сплачує кошти за отримане тепло безпосередньо ДК «Газ України» на спеціальні рахунки, звідки вони, без затримок та вилучень, перераховуються теплопостачальним, теплотранспортуючим та теплогенеруючим організаціям. Зважаючи на різницю між реально вартістю теплової енергії та встановленими тарифами, згідно яких і здійснюють оплату споживачі, «Газ України» отримує невеликі залишки коштів у кращому випадку, або й не отримує нічого. Тобто, як і передбачалося, усі збитки галузі лягають на єдину визначену структуру.

"Фокус - номер, що демонструє незрозумілі з точки зору глядача ефекти, "чудеса". Визначення із Вікіпедії.

Незрозумілі ефекти

Проте, виникає питання: звідки «Газ України» візьме кошти на придбання чергової порції газу? Законопроект передбачає, що різницю в тарифах єдиному постачальнику теплової енергії мають відшкодувати з державного бюджету. Але в чому ж тоді фокус? Адже проблема бюджетної дірки, яку нічим латати, лишається невирішеною. Хоча, законопроектом передбачено, що НАК «Нафтогаз України» зобов’язаний забезпечити свою дочірню компанію «Газ України» необхідними обсягами природного газу. Отже, бюджетна дірка переміщається на бюджет «Нафтогазу», який і так перебуває у надзвичайно складному фінансовому становищі. Проте, навантаження з держбюджету знято, а подальша доля «Нафтогазу» - це тема окремого дослідження.

Подивимося на проблему з іншого боку: у пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що метою його прийняття є забезпечення беззбитковості підприємств теплоенергетики, повноти розрахунків за енергоносії, стимулювання надходження інвестицій на модернізацію основних фондів підприємств теплоенергетики, зменшення обсягів використання природного газу через зменшення обсягів споживання теплової енергії за рахунок модернізації основних засобів теплогенеруючих та теплотранспортуючих організацій.

Беззбитковість – можливо. Але як цей фоку.., вибачте, експеримент вплине на повноту розрахунків? А стимулювання надходження інвестицій – це взагалі, кажучи словами Путіна, «дурь несусветная». Спробуйте привабити інвестора вкласти гроші в підприємство, яке працює зі споживачами через посередників і не отримує від них коштів за надані послуги, а чекає надходження своєї частки від уповноваженого банку, рахунки якого захищені від будь-яких блокувань чи стягнень. Та й для чого, зрештою, модернізуватися, якщо всі витрати і так національним регулятором будуть закладені в тариф як «економічно обґрунтовані»? В чому стимул?

Так і хочеться підвести риску і зробити висновок про те, що експеримент є завідома провальним. Проте, не варто поспішати - фокус може полягати зовсім в іншому. Все залежить від того, що є «престижем» з точки зору його розробників. Адже тільки концентрація усіх платежів за тепло на рахунках одного банку, та ще й з таким спеціальним статусом - це вже стає «грою, яка вартує свічок». 

А тепер помножте це на повний контроль за усіма розрахунками у галузі теплопостачання. При чому, банк проводить ці розрахунки навіть без участі власника рахунків – ДК «Газ України» визначає лише алгоритм їх здійснення. Платежі від споживачів надходитимуть хаотично, бо в різних областях встановлено тарифи різних видів. Так, у Полтаві, Запоріжжі, Чернігові, Сімферополі та Києві за опалення сплачують по єдиному тарифу,  Дніпропетровськ, Донецьк, Кіровоград, Херсон та Рівне мають сезонний тариф. Усі інші обласні центри – 2-ставковий. Таке різновиддя тарифів, помножене на несистемність надходження платежів від споживачів, створює ситуацію, коли банк сам обиратиме, якому з підприємств теплоенергетики перераховувати кошти в першу чергу. І звичайно, все в рамках алгоритму.

В такому випадку мегаструктурою насправді стає не єдиний постачальник теплової енергії, а уповноважений банк, який обирається ДК «Газ України» за погодженням з Кабінетом Міністрів (останній погоджує та публікує перелік рахунків зі спецрежимом використання). Банк стає єдиним джерелом надходження коштів для усіх підприємств теплоенергетики, що використовують газ, від його дій фактично залежить доля кожного з них. 

У зв’язку з цим варто згадати оновлену Енергетичну стратегію України до 2030 р., ухвалену на засіданні Кабміну 24 липня 2013 р., згідно якої усі підприємства галузі теплопостачання мають бути приватизовані вже до кінця наступного року. Отримати повний контроль над усіма фінансовими потоками у галузі теплоенергетики в період тотальної приватизації – ось у чому може полягати справжня мета проведених перетворень. А порятунок галузі, фінансове оздоровлення підприємств та стимулювання своєчасних розрахунків – це все «для відводу очей». Адже фокус – це незрозумілі ефекти лише для глядача, а його розробникам він приносить «чудесні» результати.

Коментарі

Все можна зробити набагато простіше. Хай комунальники попрацюють над збереженням тепла при доставці його до споживача. Вони могли б стільки зберегти тепла на скільки хочуть підняти за нього оплату. В результаті ціна для споживача не зміниться, а комунальники перестануть бути збитковими. Наскільки я пам'ятаю у нас тепловтрати більші за європейські на 20-30%!
А ще один варіант - це дозволити встановлювати газові котли для автономного опалення в будинках, де є для димохід (сюди входять наприклад "хрущівки").
Ситуація загалом така як завжди в Україні, комунальники хочуть видурити в людей гроші за свої прорахунки.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.