Чому у Рівному зупинили єдиний в Україні сміттєпереробний завод

"Не довго грала музика..." В Рівному зупинили єдиний в країні завод з переробки сміття в альтернативне паливо. Мало того, де-факто суперсучасне виробництво з іноземними інвестиціями взагалі поза законом. І в рамках чинних нормативних актів працювати не може.

 

З 1 грудня у зв’язку з відсутністю встановленого тарифу на переробку сміття Рівненський сміттєпереробний завод припинив свою роботу.  За словами директора ТОВ "Санком-Рівне" Святослава Євтушенка, призупинення роботи сміттєпереробного заводу пов’язано з тим, що у листопаді 2012 року вступили в дію зміни до Закону України "Про відходи". 

- Згідно цих змін, тариф на переробку побутових відходів затверджує Національна комісія з питань житлово-комунального господарства. Але ця комісія може затверджувати тарифи лише тим підприємствам, ліцензування діяльності яких вона проводить. В Україні ж ліцензії на переробку та захоронення сміття законодавством не передбачено. Тобто, сміттєпереробний завод не мав права взагалі працювати, оскільки та діяльність, якою він займається підлягає обов’язковій тарифікації. Тому рівненський сміттєпереробний завод не працюватиме поки не буде прийнято загальнодержавне рішення по цьому питанню. За попередньою інформацією, запрацює завод не раніше весни. Наразі в Україні призупинили свою роботу всі сміттєпереробні та сміттєспалювалювальні заводи, - зазначив Святослав Євтушенко. 

- Зупинка заводу не вплине на життя Рівного. Сміття і надалі вивозитимуть на сміттєзвалище. Проблема у тому, що його не перероблятимуть, як це мало би бути. Адже на початку роботи заводу говорили про те, що лише 5-10 % сміття буде залишатись на полігоні, інше - перероблятимуть на альтернативне паливо. Вирішити проблему може лише прийняття нових законодавчих норм.  Для відновлення роботи заводу, необхідно прийняти нові норми до закону про відходи. Зараз відповідних законопроектів у парламенті зареєстровано п'ять. Один із них активно просувають - законопроект народного депутата Юлії Льовочкіної. Він містить норми, які мають врегулювати ситуацію, що склалась нині. Щоправда із його прийняттям можуть виникнути інші проблеми, але це вже інше питання, - розповів  експерт у галузі ЖКГ, голова громадської організації "Рівненський центр соціального партнерства" Сергій Пінчук.

Ситуацію майже одразу одразу у Facebook прокоментував депутат обласної ради Сергій Штурхецький: 

- Закривають заводи тихо. Без стрічок, без мерів, без оркестру і сюжетів... Все таки "фартовий" у нас уряд - он приїхав міністр Темник в кінці листопада, повезли його на сміттєпереробний завод у Шпанові, він залишився задоволений. То всьо на телеканалах показали. Крім одного - завод після того пропрацював ще 2 дні...Чому закрили? Тут потрібно розбиратися. Наші шанівні господарники, яким-ніколи-займатися-політикою, мусять виправити ситуацію. Хоча сумніваюся, що зможуть. Позувати перед камерами і різати стрічки - це одне, а от дійсно чимось корисним зайнятися - важко. Сміттєпереробний завод не може встановити тариф на свої послуги, тобто просто не може з економічної точки зору функціонувати. Що відбулося?
Після чергового минулорічного законодавчого"покращення" переробку сміття, по суті, прирівняли із діяльністю природніх монополій і видобутку надр. Відтак, тарифи для таких підприємств встановлює спеціально уповноважений орган - одна із Нацкомісій. А та Нацкомісія каже - не буду Шпанівському заводу встановлювати тариф - не маю права! Бо встановлює тарифи комісія тільки тим підприємствам, яким видає ліцензію. Додуматися ліцензувати переробку сміття ще "покращувачі" не встигли, тому Шпанівський завод - без тарифів, але бомжі займаються легальним бізнесом...

Неменш емоційним в оцінці зупинки заводу був і міський голова Рівного Володимир Хомко:

- Не знаю, що буде. Поки в Україні не вирішиться законодавча проблема, ніхто не знає що буде далі. У міста забрали погодження тарифів на тепло, на воду, каналізацію та на сміття – тепер це все встановлює влада у Києві. Акцентую увагу, що по сміттю виникає ще більша проблема – з першого січня виросте вартість податку, який ми платимо за розміщення твердих побутових відходів на звалищі (тобто, окрім податку за  розміщення твердих побутових відходів на звалищі, йде оплата також і екологічного податку). А зараз сміття, як і раніше будуть звалювати на сміттєзвалище. Проблема, яка виникла, відноситься до компетенції центральних органів  виконавчої влади, і це є колосальним недопрацюванням. Коли ця проблема буде вирішена – не знаю, і ніхто не може знати.

Ми будемо нести шалені збитки. Ми не можемо підняти тариф на вивіз сміття, а для нас підняли одну складову. Варто зрозуміти,  є складова, яку забирає держава – це податок. Якщо підняли податок, то ми маємо його перекласти на когось,  але ми цього також не можемо зробити. Тепер всі наші сміттєзбиральники будуть терпіти збитки. І для заводу ще більші збитки – оскільки він новий, у нього немає ніякого тарифу, а робота без ліцензії і тарифу – це кримінал, - наголошує Володимир Хомко. - Я викликав на понеділок (23 грудня) власників цього сміттєпереробного заводу на розмову. Також телефонуватиму на Київ для вирішення питання. До слова, власники заводу зараз також у Києві всіма силами стараються вирішити дану ситуацію.

Щоб розібратись в ситуації ми зателефонували до найвищого в області представництва виконавчої влади - Рівненської обласної державної адміністрації. Ось що повідомив нам профільний комунальний заступник голови Рівненської ОДА Володимир Новак:

- Закриття? Яке закриття? Я нічого не знаю… Сміттєпереробного заводу? Це який працює у нас  коло звалища? А хто говорить про його закриття? Я не в курсі, ви мене поставте до відома, щоб я знав. Наскільки я знаю, на цьому підприємстві був… навіть місяця не пройшло. Воно успішно працює, переробляє сміття, виробляє паливо, яке спалюється у нас на цементному заводі. А це хто таке рішення прийняв? По цим питанням я нічого не можу прокоментувати, зараз сам буду з’ясовувати, - кінець цитати.

Нагадаємо, сміттєпереробний завод офіційно відкрили влітку цього року неподалік від Рівного. Його будівництво тривало впродовж трьох років. Планувалося, що завод перероблятиме близько 95% сміття із Рівного та Рівненського району. До припинення своєї роботи там перероблялося у межах 70% сміття.  На його офіційне відкриття, окрім перших осіб Рівного на області, завітав Міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков. Він разом із місцевою владою та співвласниками заводу перерізав святкову стрічку.

​Вартість проекту з будівництва сміттєпереробного заводу у Рівному - 70 мільйонів гривень. Думаю, він окупиться приблизно за 20 років роботи. Зараз завод здатний переробляти удвічі більше сміття, ніж продукує місто Рівне. На сміттєпереробному працюють 55 осіб. Посадовий оклад сортувальника становить 1200 гривень, за умови 100% виконанням плану працівники отримують премію у розмірі 100%. Поки-що всі справляються, тож нині зарплата на заводі - 2400 гривень.

Коментарі

А хтось цікавився чи голосував за відставку уряду Хомко? Чому ніхто не показав як міські депутати проголосували за відставку уряду?

Знову ригопокращувачі зробили всім покращення життя. вуотре. а потім дивуються майданам

"В листопаді 2012 року вступили в дію зміни до Закону України "Про відходи". А коли цього літа Хомко і Євтушенко відкривали цей завод вони що незнали про зміни в законі? Що незнали що нема тарифу? А як працювали стільки місяців? Правильно каже Сергій Піньчук, піарилися на всіх газетах а тапер дурника клеять з себе. Класно дуранули німців. І як в Україну прийдуть інвестори коли їх так дурять? Напевно добре їх обібрали?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.