Бюджет Рівненщини-2014: які дірки і чим їх латати?

Обласний бюджет Рівненщини викликав до себе неабиякий інтерес з боку керівників профільних комісій та управлінь. Причиною цього стало те, що одні напрямки в області обділили бюджетними коштами, що може призвести до утворення чималих дірок, а на інші – виділили, на думку депутатів, забагато грошей. Більше того, деякі райони області вже зараз увійшли у новий рік із чималими фінансовими проблемами, які залишилися з минулого року.

 

Щоб ситуація не повторилась цьогоріч, голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та податків Олексій Кособуцький заявив, що у такому вигляді приймати бюджет Рівненщини у якому він є зараз ні в якому разі не можна. А поки його допрацьовуватимуть він запропонував, щоб область жила за тимчасовим бюджетом. Варіант не з найкращих, але й не з найгірших, - наполягає депутат. Адже тимчасовий бюджет передбачає всі видатки на рівні минулого року, окрім капітальних. А в разі прийняття бюджету 2014 року, різницю недоплати по заробітній платі компенсують і область заживе за новим фінансовим планом.

Відтак цьогоріч бюджет Рівненщини становить 3 мільярди 254 мільйони 831 тисяча гривень. Плюс до цього у міністерства фінансів просять додати ще близько 29 мільйонів гривень субвенцій із державного бюджету, яких наразі не вистачає.

За словами Олексія Кособуцького, наприкінці бюджетного року всі галузі та організації дають свої бюджетні запити, які подаються у фінуправління, де опрацьовуються, плануються контрольні цифри, які доводять до області.

- Останні роки складалося так, що освіта на Рівненщині отримувала хороше фінансування. На сферу охорони здоров’я, за рахунок того, що у нас дуже багато закладів охорони здоров’я (конкретно на балансі обласного бюджету), певної частини коштів до кінця року не вистачає. Цю недостачу завжди намагаються збалансувати. Культуру, молодь та спорт фінансують так, щоб вони номінально існували. А на соцзахист йде більше двох мільярдів з бюджету по прямих платежах з держави. Крім цього, є бюджет розвитку, в який треба обов’язково закладати кошти. Ці гроші йдуть на поточні ремонти, будівництво шкіл, амбулаторій, ФАПів, а також доріг. Відтак до запропонованого проекту бюджету на 2014 рік є низка зауважень, - розповів голова бюджетної комісії.

Як зазначив Олексій Кособуцький зауваження стосується, зокрема, самої структури бюджету. 

- Перш за все, це стосується прихованого дефіциту по всіх галузях. По-друге, у нас є райони, які вже мають від 5 до 7 мільйонів дірок на цей рік і не видно джерел фінансування. Тобто, ми бачимо, що якщо області не додавати з держбюджету, то в кінці року у цих районах будуть проблеми з грошима. Тому зараз нам треба урізати певні необов’язкові видатки у цьому проекті бюджету і спланувати бюджет таким чином, щоб перекрити ці "дірки". Тобто, можна урізати необов’язкові виплати, премії, зайві видатки на утримання. До того ж, пророблена робота щодо економії витрат на енергоносії у фізичних обсягах, тобто заплановано зменшити кількість фактичного споживання енергоресурсів, - каже Олексій Кособуцький.

Окрім того, на думку голови бюджетної комісії, зазначені поправки у нинішній проект бюджету внести цілком реально. Щоправда, наголошує, що до 3 лютого якісно це зробити досить складно, адже потрібно проаналізувати 3 мільярди 254 мільйони 831 тисяча гривень.

- Щоб ухвалити нормальний бюджет області потрібно близько місяця щоденної роботи у наших обставинах. Я вважаю, що буде спроба прийняти бюджет на 2014 рік у понеділок, 3 лютого. Проте я скептично до цього ставлюся. Хіба що влада погодиться вносити зміни, зокрема скоротити видатки на післядипломну освіту, на що передбачено близько 14 мільйонів гривень. Це більше, аніж на весь спорт в області, - пояснив Олексій Кособуцький.

У свою чергу керівник міжфракційного депутатського об’єднання "Народна рада" Михайло Кириллов зазначив, що зараз в Рівненській обласній раді взагалі неконтрольована ситуація і проект бюджету не готовий.

- Планують зробит так, щоб звинувачувати нас у тому, що ми не хочемо приймати бюджет. Але ми хочемо, щоб він був прийнятий. Чи це буде бюджет на 2014 рік, чи тимчасовий бюджет... Область має нормально функціонувати. Всі зарплати, соціальні виплати, захищені статті, прибирання вулиць буде відбуватися і ми це зробимо, - розповів Михайло Киррилов.

Відтак посперечавшись на засіданні президії обласної ради, депутати попередньо вирішили, що завтра під час другого пленарного засідання сесії голова бюджетної комісії розповість обласним обранцям, як може функціонувати область за тимчасовим бюджетом і що потрібно допрацювати у проекті рішення, щоб проголосувати за максимально прийнятний бюджет області на 2014 рік.