Ціна передвиборчої агітації кандидатів в президенти у Рівному

Вибори - річ не безкоштовна. Для когось - це змагання ідей, для когось - вигідна інвестиція, а для когось - можливість заробити. Нинішні президентська виборча компанія унікальна. Вона проходить у ситуації, коли Україна фактично знаходиться у стані війни. Тоді, коли до кінця незрозуміло, чи відбудуться вибори взагалі. Однак попри всі загрози, кандидати проводять агітацію і відповідно - витрачаються на власну компанію. Журналіст сайту "ВСЕ" вирішила дослідити, скільки у Рівному виборчі штаби витрачають грошей на PR кандидатів.

Наближаються вибори глави держави, через два тижні кожен свідомий українець обере «свого» кандидата на цю посаду. Цьогорічна президентська кампанія зосереджена скоріше на пошуку шляхів виходу країни з політичної та економічної кризи та врегулюванні локальних збройних конфліктів, аніж на обіцянках про «світле майбутнє» українців та активній передвиборчій агітації. У передвиборчих програмах кандидатів та у виступах, слово «обіцяю» не вживається взагалі. Проте все ж таки агітація є. Так як більшість кандидатів на пост президента наголошують на чесності, прозорості та відкритості, журналіст сайту «ВСЕ» вирішила поцікавитись скільки ж витратили кандидати на агітацію у місті Рівне.

Загалом, за інформацією ОПОРИ, бюджет позачергових виборів Президента України, які відбудуться 25 травня , становить 1 млрд 174 млн 800 тисяч грн. З них на передвиборчу агітацію (агітаційні плакати, теледебати тощо) виділено 6 млн 456 960 грн, сюди також включено 824 320 грн на проведення другого туру.

Здебільшого передвиборча агітація фінансується зі спеціальних рахунків - виборчого фонду кандидата, який, згідно зі ст.37, п.3, розділу VI ЗУ "Про вибори Президента України", зобов'язаний утворити кожен охочий стати Президентом. Фонд наповнюється власними коштами кандидата, партією, яка його висунула (ці внески ніким не обмежуються), фізичними особами-добровольцями (ці внески обмежуються сумою 487 200 грн).

Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. 

Отож які форми агітації здійснюють кандидати на пост Президента у Рівному та скільки коштів на це витрачають?

Найбільш активну передвиборчу агітацію у Рівному проводить Петро Порошенко. У місті розміщені білборди з його зображенням, розклеєні плакати та активно висвітлювався приїзд кандидата на Рівненщину як на місцевих телеканалах, так і на рівненських сайтах. Крім того, Петро Порошенко - єдиний кандидат, який привіз із собою музичний гурт.

 

- Згідно моїх розрахунків на анонсування та висвітлення приїзду Петра Порошенка на Рівненщину було витрачено 52292,85 гривень. Усе фінансування та розміщення реклами проводиться централізовано, без моєї участі. А про кількість білбордів я можу сказати лише по тому, що бачу... десь до 20 . Здебільшого вони зосереджені в центрі міста, - повідомив прес-секретар партії «УДАР» Сергій Мініч.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кандидат у Президенти Порошенко: «Гроші, зібрані у Рівному, мають залишатися тут»

Чому у Рівному на мітингу Порошенка з'явились прапори "Льонокомбінату"?

У Юлії Тимошенко дещо інші методи роботи з виборцями. Кандидат не використовує білборди, проте «спілкується» з виборцем через газети та телебачення.

У штабі «леді Ю» не озвучили суми, витраченої на агітацію, тому що всю оплату здійснюють у Києві:

- Київ замовляє рекламу і вся проплата проходить через Київ. Зі столиці постійно проходять газети, які ми роздаємо людям. Агітаційних наметів у Рівному від двох до десяти. В центрі стоять два намети та кілька по мікрорайонах міста, – повідомив прес-секретар ВО «Батьківщина» Володимир Попик.

Проте ми все ж спробуємо підрахувати орієнтовну суму. Приїзд Юлії Тимошенко на Рівненщину висвітлили всі місцеві телеканали, сюжет коштує від 600 до 2700 гривень, а ефір вартує 200 гривень за хвилину (один з ефірів тривав 44 хвилини, а це 8800 гривень). Крім того були і статті у місцевих газетах, вартують вони від 600 гривень. Робота у агітаційних наметах оплачується від 60 гривень за день.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На прес-конференцію Тимошенко у Рівному прийшов партактив «Батьківщини»

Кандидат на посаду президента України Анатолій Гриценко також приїздив до Рівного та лише 7 травня у місті з’явились білборди і сіті лайти із зображенням кандидата. Анатолій Гриценко не приховує витрати на агітацію, навіть на його офіційному сайті можна дізнатись про осіб, які зробили внески у фонд кандидата та у яких ЗМІ замовлялись агітаційні матеріали.

У рівненському штабі Анатолія Гриценко назвали орієнтовні витрати на агітацію:

- Проплата передвиборчої агітації йде через Київ і оплачується з виборчого фонду кандидата. Під час візиту кандидата 23 квітня були матеріали, які позначені як передвиборча агітація в ряді газет і на телебаченні. Це були приблизні витрати 30-40 тисяч гривень. Білборди і сіті лайти проплачені київським центральним штабом і я не володію інформацією про те, скільки на це було витрачено. Зараз на даний момент у Рівному є три білборди і від 10 до 12 сіті-лайтів. Ймовірно їх кількість буде збільшуватись. Також розповсюджеться газета кандидата «Громадянська позиція» у агітаційних наметах, яких є два. Вони працюють щодня, -  розповів керівник штабу Анатолія Гриценка Василь Туз.

Свободівець Олег Тягнибок у Рівному використовує різні форми передвиборчої агітації: сюжети та ролики на телеканалах, повідомлення у радіо ефірах та агітація у наметах.

- У Рівному стоїть один агітаційний  намет, у святкові дні їх два. У наметах безкоштовно працюють активісти та прихильники партії «Свобода». На політичну рекламу у телебаченні та радіо було витрачено близько 25-30 тисяч гривень, це сюжети приїзду кандидата на Рівненщину, рекламні ролики і ефір. Це орієнтовні цифри. Після виборів інформація щодо витрат на агітацію буде розміщена розпорядником фонду на сайті Олега Тягнибока. Адже ми є відкритими, зараз важко сказати точну цифру, - повідомив прес-секретар ВО «Свобода» Євгеній Іванішин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кандидат у Президенти Олег Тягнибок у Рівному: репортаж і ФОТО

У штабі Олега Ляшка не знають скільки коштує передвиборча агітація, а саме розміщення білбордів та статтей у газетах. Саме такі форми агітації використовує Олег Ляшко у Рівному.

- Як я можу сказати скільки потрачено на передвиборчу агітацію? У Рівному стоїть одна палатка. Я не знаю скільки у Рівному є білбордів Олега Ляшка. Я не займаюсь білбордами, ними займається центральний штаб. Я не цікавлюсь розцінками, тому що це не впливає на якість моєї роботи. Моя робота полягає у спілкуванні з людьми і організаційна робота. Розповсюджуємо газету у наметах, - повідомив керівник штабу Олега Ляшка Назарій Поліщук.

Середня вартість розміщення реклами на болбордах – дві тичі гривень. У Рівному розміщено чимало білбордів радикального змісту, які мають ознаки пропаганди насильства. Вони нібито є агітацією кандидата на пост Президента України, лідера «Радикальної партії» Олега Ляшка. На рекламних щитах міститься напис «Смерть окупантам!» з підписом Олег Ляшко. У місцевому осередку «Радикальної партії» інформацію про те, чи належать ці білборди кандидату у президенти Олегу Ляшку не підтвердили, але й не спростували.

Керівник штабу Ольги Богомолець та депутат міської ради Сергій Паладійчук дещо обурився дзвінком журналіста сайту «ВСЕ» та повідомив, що його номер – це його приватна власність:

- А хто вам дав мій номер телефону? - обурився депутат міської ради Сергій Паладійчук - Де ви взяли мій номер? Це моя приватна власність. Я вам давав свій номер телефону?

Проте пізніше Сергій Паладійчук все ж відповів на запитання чи проводиться передвиборча агітація кандидата у Президенти Ольги Богомолець у Рівному. Відповідь була дуже коротка.

- Так, проводиться. Агітація проводиться різноманітна. Штаб працює на волонтерських засадах. Приїзд Ольги Богомолець на Рівненщину планується з 14 по 18 травня.

Журналісту сайту «ВСЕ» не доводилось побачити передвиборчу агітацію Ольги Богомолець у Рівному. Проте на її особистому сайті вказані всі витрати на агітацію і про Рівне не згадується.

У Рівному розміщені також кілька білбордів із зображенням Михайла Добкіна, які облили зеленкою та фарбою, проте знайти керівника штабу даного кандидата нам не вдалось.

Керівник штабу Дмитра Яроша Олександр Могутов повідомив, що зараз не ведеться ніяка агітаційна кампанія. Вона проводитиметься в останню неділю перед виборами, планується також приїзд кандидата на Рівненщину. А всі витрати на передвиборчу агітацію обов’язково оприлюднять.

Також нещодавно ОПОРА оприлюднила листівки з агітацією Дмитра Яроша, що розповсюджуються з порушеннями законодавства. Олександр Могутов, сказав що штаб Дмитра Яроша немає ніякого відношення до цих листівок.

Отож підготовка до виборів триває. Крім піару у Рівному використовують і так званий «чорний піар», що теж недешево для опонентів, які це проводять. Також кандидати на пост Президента активно рекламують себе у соціальних мережах, це дає змогу спілкуватись із виборцем.

Так чи інакше, а вибори не за горами. Після подій Євромайдану змінились люди, їх свідомість і ставлення до влади, корупції, зєявилось відчуття відповідальності за свій вибір.

Як на мене, прозорість ведення боротьби важлива на етапі обрання президента. Хтось готовий оприлюднити витрати, а хтось всіма способами хоче це приховати. І справа навіть не в сумах, а в готовності кандидатів бути чесними та відкритими до громади і проводити передвиборчу агітацію відповідно до законодавста, із маркуванням "політична реклама".

Саме в передвиборчій боротьбі і в чесності та відвертості перед виборцями майбутній президент може проявити свою справжню сутність. І тому на це варто зважати. 

Коментарі

Яся, Ви вірно підмітили, що журналісти на цьому сайті "нульові". Там, власне, їх і нема, пише там Кривошеєв всяку бєлібєрду під різними ніками, а Дюг її виставляє на сайт, от таке і виходить. А щодо аналітики передвиборчої кампанії, то раджу почитати звіт ОРОРИ. До речі, вони чомусь агітацію Богомолець помітили))) Наводжу уривок їхнього звіту, щоб не бути голослівним: "Порівняно з березнем, у квітні 2014 р. значного зростання активності кандидатів у веденні президентської кампанії не відбулося. Виборча кампанія продовжує бути млявою, епізодичною та нерівномірною. Найбільшу діяльність в агітаційній роботі, як і у попередній період, демонструють такі кандидати: О. Богомолець, А. Гриценко, М. Добкін, О. Ляшко, П. Порошенко, Ю. Тимошенко, О. Тягнибок, П. Симоненко, С. Тігіпко, Д. Ярош. Передвиборча агітація інших кандидатів якщо і проводиться, то залишається малопомітною у публічній площині."

Я теж уважно прочитав статтю, але так і не дізнався, скільки все ж таки коштує передвиборча агітація. Наприклад, про Добкіна і Ляшка взагалі ніяких цифр нема. А є ще й інші кандидати.

Да при чому тут Паладійчук. Я про "професіоналізм" журналіста говорю. Порахуйте кількість білбордів і помножте їх на вартість, передивіться всі друковані (проплачені) матеріали, порахуйте друковану продукцію і т.д. зробіть це в доступній формі і з цифрами, а не "я не помітила", або "як сказав" і т.д. Бо для того, щоб писати аналітику - треба зібрати факти, працювати в полі, а не з дивану зробити кілька дзвінків - і все! Якщо Ви взялись порахувати - то рахуйте! а якщо просто що-небудь "наваяти" - то так і виходить. Це ще я не читала Ваших граматичних і стилістичних помилок!!!

Сергія Богдановича за живе зачепило що його роботу не замітили

Хто взагалі пише такі "сенсаційні" статті?! Читати нема що... Наприклад, намет Ольги Богомолець стоїть вже тиждень на Майдані Незалежності, в ньому роздають газети Ольги Богомолець. Сама сьогодні бачила. Да і взагалі, якщо вже беретесь порахувати скільки коштує агатація кандидатів, то порахуйте, а не ллєте тут всіляку водичку...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.