Бої за Пагорб Слави у Рівному. Що далі?

Впродовж останніх тижнів у Рівному активно обговорюється таємниче будівництво у парковій зоні Пагорбу Слави. Обурення у людей викликало те, що невідомий забудовник вирішив побудувати там заклад громадського харчування. Щоправда, замість восьми соток землі, які Рівненська міська рада надала в оренду ще в 2008 році, забудовник обгородив парканом значно більшу територію. 

 

Відтак, активісти вирішили боротися з цим акціями громадського протесту. Долучилися до них і дехто з депутатів. Один з таких протестів завершилася частково знесеним  парканом, адже, як виявилося, він поки що … нічийний. Принаймні, фірми-забудовника не знають ані представники міської ради, ні міліція, яка зараз саме встановлює хто і чому захопив паркову землю.. Щоправда, вже наступного дня паркан відновили і будівельні роботи продовжилися.

Також, у Рівному подейкують, що у парковій зоні розпочали будівництво не закладу харчування, як зазначалося, а житловий будинок, у якому одна з будівельних фірм вже пропонує придбати квартиру. Правда чи ні – важко сказати, можливо, світло на цю історію з таємничим будівництвом проллє розслідування, яке розпочали правоохоронці. А тим часом історія з скандальним будівництвом набирає обертів.

Влада не має впливу на скандальне будівництво?

Наразі, як повідомив начальник міського управління земельних відносин Василь Парчук, ще у 2008-му роціна сесії міської ради трохи більше 8 соток землі Пагорба Слави було передано в оренду фірмі "Офіс-Дизайн". 

- Після цього міськрада уклала із ними договір про цю оренду. Все законно. Але земля виділялась виключно для будівництва об`єкта громадського призначення. Багатоповерхівки там бути не має, лишень щось накшталт кафе, ресторану тощо. Поки ж про плани будівельників влада міста не знає, - сказав Василь Парчук.

Також Василь Парчук запевнив, що вплинути на ситуацію з будівництвом на Пагорбі Слави не в компетенції міської влади, адже її представники не наділені такими повноваженнями.

Водночас мер Рівного Володимир Хомко відхрестився від причетності до скандального будівництва і прокоментував наступним чином:

- Зараз звинувачують міську владу в тому, що вона не агресивно себе поводить по відношенню до цього будівництва. Але ж землю на це виділяли кілька років тому. А для чого це робили? Адже, якби не дали землі, то не було б і скандалу. Я переглянув всі документи, тут не можливо розірвати договір, бо у ньому зазначено, що оренду орендар сплачує під час будівництва. Та попри те, що вісім соток землі на тій території давали законно, то будівництво там відбувається зовсім незаконно. По-перше, без дозволу там захопили більшу територію, по-друге – без дозволу вирубали дерева і по-третє – почали будівельні роботи знову таки без дозволу. Але тут є ще один момент, зараз звинувачують міську владу, натомість, у неї функції контролю щодо будівництва у місті забрали. Все будівництво у Рівному контролює фірма «Обласний ДАБК». Ми ж звернулися у земельну інспекцію, екологічну інспекцію і обласна рада - у прокуратуру. А я не маю права припинити будівництво. Я за те, щоб у місті не велося незаконне будівництво, не захоплювалася земля і за те, щоб ці процеси контролювала громадськість. І те, що до вирішення питання щодо будівництва на Пагорбі Слави підключилася громадськість – прискорило процес, а так, можливо, я, як міський голова, судився з забудовником кілька років, - зазначив Володимир Хомко.

Правоохоронці шукають скандального забудовника

Тим часом шукати хто винен у тому, що паркову землю самовільно захопили і, що з цим робити почали і правоохоронні органи, й представники влади. 

Відтак, начальник Рівненського міського відділу міліції Руслан Мельник зазначив, що за фактом будівництва на Пагорбі Слави 1 травня цього року відкрито кілька кримінальних проваджень.

- Їх попередньо кваліфіковано як незаконне захоплення земельної ділянки, незаконне будівництво на цій земельній ділянці та щодо незаконної вирубки лісових насаджень. Правоохоронці з’ясовують всі обставини за цими фактами та встановлюють причетних осіб. Також проводиться низка заходів щодо перевірки офіційності встановлення паркану навколо території, знесення шару грунту та вирубки лісу. Триває слідство. У ході надходження офіційних документів, будуть вжиті відповідні заходи. Зокрема, слідчими Рівненського міськвідділу міліції вже підготовлені документи на призупинення ведення будівельних робіт, якщо їх незаконність буде підтверджена, - повідомив Руслан Мельник.

Проводить перевірки з цього приводу й прокуратура області. Як повідомили у прес-службі установи, на виконання доручення прокуратури Рівненської області прокуратурою м. Рівне проводиться перевірка щодо додержання посадовими особами Рівненської міської ради та приватної фірми-орендаря вимог земельного та містобудівного законодавства щодо будівництва по вул. Київській, 87.

Як зазначають у прокуратурі це зумовлено тим, що низкою ЗМІ та інтернет-джерел оприлюднено інформацію про самовільне захоплення земельної ділянки у м. Рівне по вул. Київській, 87 площею в кілька десятків сото.

До перевірки залучено фахівців Державної інспекції сільської господарства в області, Державних архітектурно-будівельної та екологічної інспекцій в області. Після отримання висновків вказаних контролюючих органів  прокуратурою буде вжито вичерпних заходів реагування.

Поряд з цим, прокуратурою м. Рівне здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, що розслідується Рівненським МВ УМВС України в області за ст.ст.197-1 (самовільне зайняття земельної ділянки і самовільне будівництво) та  246  (незаконна порубка лісу) КК України.

Вже є перші докази, що будівництво на Пагорбі Слави незаконне

Коли ж почали з’ясовувати, на яких підставах проводиться будівництво, виявилося, що воно таки не законне. Про це повідомив голова Рівненської облради Михайло Кириллов, посилаючись на відповідь інспекції ДАБК. 

- Скандальне будівництво на Пагорбі Слави у м. Рівному незаконне. Це вбачається з відповіді Інспекції ДАБК у Рівненській області, яка надійшла на мій запит. Як стверджує Інспекція, документ, що надає право на виконання будівельних робіт на вул. Київська в м. Рівному (Пагорб Слави) не видавався (не реєструвався). Крім того, у зв’язку з неможливістю встановлення суб’єкта, який проводить роботи з будівництва будівлі, документи направлені в УМВС України в Рівненській області, - зазначив Михайло Кириллов.

А поки продовжують шукати причетних до таємничого будівництва, громадські активісти вважають, що територія, де воно проходить перебуває у власності територіальної громади міста і вони мають право звільнити її від осіб, які самовільно захопили паркову землю. 

Як зазначив представник ГМ «ОПОРА» Роман Мартин, з цим будівництвом склалася така ситуація, що певна фірма самовільно захопила понад 60 соток землі у парковій зоні на території Пагорбу Слави та розпочала тут незаконне будівництво.

- Ми бачимо, що на це будівництво немає абсолютно ніяких документів, осіб, які моли б пояснити, що тут будується і на яких підставах. Також ми бачимо бездіяльність правоохоронних органів, які, напевне, покривають це незаконне будівництво і не вживають жодних заходів з цього приводу, - вважає Роман Мартин.

Також дехто з представників громадських організацій каже, що до них вже зверталися якісь люди, мовляв, що вони представники забудовника та пропонували домовитися, щоб мирно вирішити питання будівництва на Пагорбі Слави.

… А екологічна інспекція підраховує збитки, завдані будівництвом 

Відтак, як писало видання «Четверта влада», державна екологічна інспекція у Рівненській області з`ясувала, що шкода від вирубки дерев на Пагорбі Слави у Рівному - 108 916 гривень. 

Цю інформацію інспекція передала в УМВСУ Рівненської області ще 29 квітня, щоб правоохоронці з`ясували, хто ж власне провів несанкціоновану вирубку дерев, завдавши шкоду довкіллю, і наклали відповідний штраф.

Також рівненським міліціонерам інформацію про несанкціоновані будівельні роботи передали з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Інспектори виїхали до Пагорбу Слави, склали разом з управлінням містобудування та архітектури відповідний акт про порушення. В інспекції пояснюють, що виписувати наразі штраф вони не можуть, до з`ясування, хто ж веде будівельні роботи. Мовляв, це мають з`ясувати правоохоронці.

Рівненські депутати «заморозили» будівництво на Пагорбі Слави

Частково питання, що робити з скандальним будівництвом на Пагорбі Слави, ніби, вирішили депутати Рівнеради. Зокрема, 15 травня під час чергової сесії Рівнеради міські обранці прийняли рішення "Про заборону структурам Виконавчого комітету Рівненської міської ради надавати вихідні дані на будівництво обєктів нерухомого майна в зоні природних ланшафтів обмеженої вулицями Київська-Костромська (Пагорб Слави) для розробки проектів". А також рішення "Про впровадження мораторію на забудову зони природних ландшафтів на Пагорбі Слави". За це рішення проголосувало 36 міських обранців.

Відповідні пропозиції на розгляд сесії вніс депутат Олександр Лащук. Він аргументував це тим, що документ підготовлений,керуючись законодавством та враховуючи соціальну напругу пов’язану з забудовою зони природних ландшафтів обмеженої вулицями Київська і Костромська (пагорб Слави). Після обговорення міські обранці підтримали ці рішення.

Відтак, прийнявши це рішення Рівнерада може запровадити до 1 січня 2016 року мораторій на забудову зони природних ландшафтів обмеженої вулицями Київська і Костромська (пагорб Слави) в порядку, встановленому чинним законодавством.

Щоправда, міський голова Рівного Володимир Хомко каже, що ці рішення – «пшик», адже і депутати, й забудовник розуміють, що фактично вони не мають юридичної дії.

- Цей мораторій, що прийняли депутати з юридичної точки зору нікчемний, але всі висловили свою позицію. Це знають і ті, хто пропонували таке рішення, й ті, хто будується на Пагорбі Слави. Це великий «пшик», для того, щоб показати людям, що ми за це переживаємо. Адже навести порядок у цій справі може лише сний  обладержавний архітектурний контроль – це єдина організація, яка відповідає за будівництво, - прокоментував Володимир Хомко

А поки депутати приймали рішення про «замороження» будівництва на Пагорбі Слави, біля сесійної зали в коридорі зібралися кілька десятків студентів на підтримку такої забудови. Кажуть, що їх батьки вже купили там квартири. У свою чергу Володимир Хомко зазначив, що вперше про це чує і ніяких дозволів на це будівництво ніхто не давав. 

Наразі перевірки за фактом самовільного будівництва на Пагорбі Слави тривають. Їх результати правоохоронці обіцяють оприлюднити найближчим часом. Продовжуються і самі будівельні роботи на Пагорбі Слави і вплинути на цей процес ніхто, начебто, не може.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.