Чому у Рівному комунальні послуги подорожчали в три рази

Вартість комунальних послуг для рівнян з 1 липня суттєво подорожчала.  Тепер за холодну воду і тепло споживачі платитимуть вдвічі більше, а гаряча вода стане дорожчою втричі. Рівняни нарікають, що такі перспективи серйозно «вдарять по кишені», тим часом комунальники стверджують, що подорожчання обґрунтоване, адже зросла собівартість послуг. Чому «комуналка» стрімко йде вверх і за що платитимуть рівняни читайте далі у матеріалі.

 

Як розповів директор Рівненського обласного виробничого комунального комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводоканал» Андрій Карауш, з 1 липня 2014 року відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 23 травня 2014 року № 559, підприємству встановлені нові тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення. 

- Відтак, за послуги водопостачання споживачі платитимуть 5 гривень 94 копійки за метр кубічний води з ПДВ, а за послуги водовідведення – 4 гривні 58 копійок з ПДВ. У сумі тариф становитиме 10 гривень 52 копійки. До цього споживачі платили 4 гривні 93 копійки. Проте варто зазначити, що останнє підвищення тарифів на послуги водопостачання і водовідведення було чотири роки тому. У 2012 році тариф корегувався з урахуванням вартості електроенергії. Однак, у старому тарифі була закладена вартість газу, яким ми заправляємо автомобілі, у розмірі 2 гривні 60 копійок, у той час, як зараз він коштує на заправці 8 гривень 15 копійок. Вартість електропостачання була врахована у сумі 89 копійок, наразі підприємство платить 1 гривню 36 копійок. Споживаємо ж ми близько трьох мільйонів кіловат енергії щомісяця. Також у тарифі була врахована мінімальна заробітна плата ще у розмірі 744 гривні, нині ж вона становить 1218 гривень. У результаті виходили колосальні суми, які тарифом не передбачалися. Тому Рівнеоблводоканал працював собі у борг, який становив близько двох мільйонів гривень щомісяця. З 2005 року, коли почала обліковуватися різниця у тарифах, через невідповідність затрат, закладених у його вартість, сума невідшкодованих збитків підприємству склала 151,3 мільйонів гривень. Наразі у тарифі врахована витрати на 100% собівартості наданих послуг і закладено лише 5% рентабельності. Особливістю тарифів, які почали діяти з 1 липня, є й те, що тепер всі категорії споживачів – населення, бюджетні організації та інші підприємства, платитимуть за єдиним тарифом. Раніше діяло три окремих. Також з 1 липня буде змінена система оплати гарячої води. Якщо раніше, споживачі платили за воду Рівнеоблводоканалу, а ТОВ «Рівнетеплоенерго» надавало послуги з підігріву води, то тепер ТОВ «Рівнетеплоенерго» напряму купуватиме у нас воду. Відтак, її вартість входитиме у тариф на послугу гарячого водопостачання і має оплачуватись споживачами теплопостачальному підприємству - пояснив Андрій Карауш

Окрім того, за словами Андрія Карауша, з 1 липня єдиний тариф за послуги водопостачання та водовідведення діятиме й для мешканців сіл Гощанського та Здолбунівського районів, яким раніше надавалися пільги.

- Наразі у нас 7 водозабірних майданчики - у Гощанському і Здолбунівському районах та у Рівному. З 2006 року за рішення Рівненської обласної ради, мешканці кількох сіл Гощанського та Здолбунівського районів отримували знижку на послуги водопостачання та водовідведення від 50%  до 100% .  Однак, підприємству ніхто не відшкодовував збиток за такі пільги і накопичувався борг. Адже ці послуги надавалися за власний рахунок, а джерела відшкодування цих збитків передбачено не було. У той час, як в законі про житлово-комунальні послуги  вказано, що той орган, який надає пільги, тобто обласна рада, має їх відшкодовувати. Адже ми не можемо за рахунок коштів підприємства надавати безкоштовно ці послуги. За один рік збитки підприємства становили півтора мільйони гривень. Зараз Нацкомісія, встановлюючи тариф не зробила виключення для мешканців цих районів. Тобто, для них з 1 липня діятиме такий же тариф, як для інших споживачів «Рівнеоблводоканалу». Тепер вони платитимуть від чотирьох до вісімнадцяти гривень з однієї людини за послуги з водопостачання та водовідведення, залежно від норм споживання. Мешканці можуть зекономити, встановивши лічильники і оплачуючи лише ту кількість води, яку фактично споживають. Ми зацікавлені у цьому. Тоді не виникатиме питань, що «Рівнеоблводоканал» нараховує більшу плату за послуги. Окрім того, варто зазначити, що, підвищуючи  тарифи,  Уряд  прийняв постанову про додаткові гарантії та компенсації. Тобто, якщо дохід сім’ї нижчий встановленого рівня, то крім пільг та субсидій, які діяли до цього часу, споживачі можуть отримати ще додаткові компенсації, - зазначив Андрій Карауш.

У свою чергу директор ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степан Коропецький повідомив, що згідно із Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, «Рівнетеплоенерго» з 1 липня 2014 року встановлені нові тарифи для потреб населення.

- Тепло для рівнян подорожчає майже на 60 відсотків. Зокрема, для абонентів житлових будинків із будинковими приладами обліку вартість теплової енергії становитиме 453 гривень 56 копійок/Гкал з ПДВ. Для абонентів житлових будинків без будинкових приладів обліку теплової енергії – 10 гривень 83 копійок за 1 метр квадратний за місяць протягом опалювального періоду з ПДВ. Щодо вартості гарячої води, то тепер споживачі платимуть за послугу в цілому. Досі населення платило виключно за підігрів води. Проте Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, встановила «Рівнетеплоенерго» для потреб населення тариф на підігрів води та на постачання води.  Відтак, вартість централізованого постачання гарячої води (з урахуванням вартості водопостачання), за умови підключення рушникосушильників до систем гарячого водопостачання становитиме  31 гривню 56 копійок за 1 метр кубічний. За відсутності рушникосушильників споживачі платитимуть 29 гривень 47 копійок за 1 метр кубічний. Раніше вартість опалення 1 метра квадратного опалювальної площі в опалювальний період становила 6 гривень 77 копійок, а метр кубічний підігріву води (з лічильником) — 11 гривень 85 копійок, вартість підігріву води на одного мешканця (без лічильника) – 37 гривень 92 копійки. Якщо у будинку чи під'їзді встановлений прилад обліку теплової енергії, вартість 1 Гкал становила 282 гривень 5 копійок, - каже Степан Коропецький.

За його словами, до складу тарифу на централізоване гаряче водопостачання входить собівартість теплової енергії на підігрів води, витрати на постачання води, витрати на періодичну повірку квартирних засобів обліку, розрахунково-касове обслуговування та витрати на утримання абонслужби.

Тим часом голова правління Центру "Соціальне партнерство" Сергій Пінчук каже, що при всьому негативі з підвищенням тарифів на комунальні послуги є один позитив: тепер вартість водопостачання та водовідведення для юридичних осіб та для фізичних осіб є однаковою. 

- Різниця у вартості для різних категорій споживачів завжди створює умови для зловживання. Наприклад, могли отримати ресурс по ціні, як для населення, а продати за вищим тарифом для юридичних осіб. Як наслідок вирівнювання тарифу - тепер послуга гарячого водопостачання включає у себе вартість холодної води. Раніше мешканці окремо оплачували «Рівнеоблводоканалу» за воду, що біжить із гарячого крана, та окремо теплопостачальникам за підігрів цієї води. Зараз маємо єдину ціну, яка включає в себе й вартість води, і її підігрів. Тепер за неякісну послугу гарячого водопостачання відповідає єдиний виконавець - постачальник тепла. В ідеалі однаковою має бути ціна і на теплопостачання, адже саме на різниці у вартості тепла для фізичних і юридичних осіб бюджет втрачає мільярди гривень щороку, а теплопостачальники постійно вимагають або відшкодувати різницю (часто надзвичайно надуту), або списати борги (такий законопроект зараз намагаються просунути у парламенті). Але спочатку держава має впорядкувати питання ціноутворення по виробництву тепла, адже там багато незрозумілих моментів, - додає Сергій Пінчук

Коментарі

А що робити з автономним опаленням? Чому його забороняють встановлювати? Ми переплачуємо за послугу вже не перший рік. Використовуємо аби половину того тепла, яке нам надається, а все інше...викидаємо через відкритий балкон, тому що в квартирі гаряче навіть в лютий мороз. Що з цим робити? Порахувала, по новим тарифам за опалення доведеться платити майже 500 гривень в місяць (2-х кімнатна квартира). Якщо державі вигідно не економити на енергоносіях, то мені це геть не вигідно.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.