Рівне: чи є життя без "Рівнеазоту"

Хімічний гігант є фактично основним бюджетоутворюючим підприємством Рівного. У світлі останніх подій в Україні над підприємством почали збиратися хмари. Навіть говорять про зупинку заводу. А це - тисячі працівників, мільйони податків та, не менш важливо, очисні споруди.

 

 

ПАТ "Рівнеазот" входить до холдингу OSTCHEM, який об’єднує активи азотної хімії Group DF Дмитра Фірташа. Неочікуваний поворот у житті олігарха стався у березні 2014 – початок окупації Криму Путіним. Того ж місяця Фірташа у Відні затримали за запитом ФБР.

Проукраїнськи налаштовані люди зраділи. Мовляв, нарешті, фактично бізнесовий партнер президента РФ отримав хоч якесь покарання. Про те, яким чином проблеми Фірташа із законом вплинуть на роботу, зокрема, і "Рівнеазоту" мало хто подумав.

Вже 21 березня мільярдера звільнили під заставу. За інформацією ЗМІ, необхідна сума надійшла на рахунок Вищого земельного суду Відня з Росії. Українські патріоти відчули розчарування, однак про "Рівнеазот" знову ж таки ніхто не думав. Ну, звісно ж - це абсолютно різні категорії. І треба враховувати настрої людей в умовах неоголошеної війни між Росією та Україною.

Після звільнення з під варти Фірташ почав активно виступати за цілісність України та шукати шляхи врегулювання конфлікту на сході. Деякі з його підприємств навіть надали допомогу Збройним силам України. Та не зважаючи на такі прояви патріотизму бізнесмена, проблем у нього не поменшало - "Нафтогаз" вимагає від Фірташа повернути мільярдну заборгованість за постачання газу на його підприємства.

У кінці червня Господарський суд Луганської області виніс рішення про стягнення 440 мільйонів гривень з "Рівнеазоту" на користь "дочки" "Нафтогазу" – "Газ України". І це лише частина загального боргу по кільком підприємствам олігарха. Загальна ж сума - 2,3 мільярди гривень.

Не варто забувати і про те, що "Рівнеазот" використовує для свого виробництва саме російський газ, бо ж інший в Україну не експортували. Поставки останнього, як відомо, Росія припинила для нас 16 червня цього року. Хімічний гігант Рівненщини у місяць споживає 50-60 мільйонів кубометрів природного газу. До речі, 10 липня НКРЕ видала заводу "Рівнеазот" ліцензію на постачання природного газу за нерегульованим тарифом загальним обсягом 1 млрд. кубометрів на рік. Який це буде газ – невідомо.

Після припинення постачання російського газу, керівництво Рівненщини оголосило про екстрений перехід бюджетних та соціальних установ області на альтернативне паливо. Мова йде, зокрема, про медичні та освітні заклади. По можливості газові котельні теплопостачальних підприємств хочуть перевести на твердопаливні котли. Як відомо, населення використовує блакитне паливо українського видобування. І ось тут постає питання: що буде з "Рівнеазотом"? Підприємством, на якому працює чотири тисячі людей та який суттєво наповнює місцеві бюджети. До того ж, місто користується його очисними спорудами.

– У 2013 році на території міста Рівне було зібрано 1 мільярд 100 мільйонів всіх видів податків. З них 489 мільйонів – заплатив ПАТ "Рівнеазот". Отже, це один із найбільш важливих підприємств з точки зору оплати податків занятості населення і сплати прибуткового податку. До місцевих бюджетів у той самий час "Рівнеазот" заплатив 31,5 мільйонів гривень, - розповів мер Рівного Володимир Хомко.

"Переживає" за долю хімічного гіганта Рівненщини і колишній перший віце-прем'єр-міністр України Сергій Арбузов. Він 10 червня цього року в інтерв’ю РИА Новости заявив, що ПАТ "Рівнеазот" через скрутну ситуацію фактично не працює з весни цього року.

У свою чергу на підприємстві повідомили, що кожного року кампанія капремонтів на ПАТ "Рівнеазот" проводиться згідно стратегічних планів холдингу OSTCHEM та здійснюється у час, коли попит на мінеральні добрива найнижчий і їхня ціна теж мінімальна.

– Здійснення цьогорічних великомасштабних ремонтних робіт на проммайданчику підприємства було неможливе без повної зупинки виробництва. Політична ситуація в Україні а також кон'юнктура ринку дозволили нам зупинити виробничі потужності без шкоди для аграріїв. Ми проводимо низку глобальних нетипових робіт для щорічних капремонтів, які у майбутньому дадуть значний економічний ефект та забезпечать стабільність усього виробництва. Холдинг OSTCHEM вже інвестував у розвиток та модернізацію  проммайданчику ПАТ «Рівнеазот» понад 76 мільйонів гривень. А загальна сума цьогорічної модернізації ПАТ «Рівнеазот» обійдеться OSTCHEM у понад 144 мільйонів. Це дозволить підвищити продуктивність обладнання, покращити надійність, знизити середню витрату природного газу, електроенергії тощо, - повідомила прес-секретар ОSTСHEM Наталія Іванченко.

Також вона зауважила, що проммайданчик ПАТ "Рівнеазот" OSTCHEM наразі перебуває у стадії капремонтів та тимчасово призупинив своє виробництво. Тому припинення  Росією газопостачання на нашій роботі ніяк не позначилось.

– Ми самі себе забезпечуємо газом і ніколи ні на кого не сподіваємося, - наголосила Іванченко.

Основна сировина для виробництва мінеральних добрив - це природній газ, від нього на 88-90% залежать всі виробничі процеси "Рівнеазоту" та ціна на продукцію.

– Але походження газу – чи то буде "російський", чи то буде "європейський" газ для  ПАТ "Рівнеазот" OSTCHEM немає ніякого значення. - говорить Наталія Іванченко. - Дмитро Фірташ під час телемосту в квітні 2014 року з працівниками своїх підприємств сказав: "Зараз у підземних сховищах залишаються обсяги газу, достатні для забезпечення роботи наших хімічних підприємств на повну потужність до кінця року. Проблем з газом немає".

На запитання: чи є можливість у ПАТ «Рівнеазот» перейти частково чи повністю на виробництво з використанням альтернативних видів палива замість природного газу? - на підприємстві відповіли наступне:

– Ні. Альтернативних видів палива для виробництва мінеральних добрив в Україні, які були б технічно та економічно обґрунтовані, на разі немає. Те, що існує в світі (Китай, наприклад, використовує вугілля), в основному, екологічно небезпечні проекти для регіонів та й для України, вцілому. Ми на таке ніколи не погодимося.

На підприємстві категорично відкидають варіант зупинки роботи за умови відсутності російського газу чи його суттєвого здорожчання. Це відповідно стосується і очисних споруд. Їх, до речі, передавати на баланс міста чи області підприємство не буде.

– Нагадуємо ще раз, що ми – не державна структура, а комерційна, - говорить прес-секретар ОSTСHEM Наталія Іванченко. - На ПАТ "Рівнеазот" існують очисні споруди, які є частиною технологічного циклу підприємства. Вони спеціально будувалися на ПАТ "Рівнеазот" для роботи хімічного підприємства.

Зрештою ситуація для "Рівнеазоту" не є настільки страшною, як приміром, для двох інших підприємств холдингу OSTCHEM. Мова йде про заводи на неспокійному Донбасі. Адже наразі не зрозуміло у чиїх руках доля концерну "Стирол" (Горлівка, Донецька область) та "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" (Сєвєродонецьк, Луганська область). Робота цих заводів наразі зупинена. Однак керівництво холдингу наголошує, що всі зобов'язання перед агро-промисловим комплексом будуть виконані.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.