Чому реклама не працює та хто за це відповідає?

"Правила гри" – одне з ключових понять у продажах. Працюючи продавцем реклами, я неодноразово мусила бачити, як саме різниця у розумінні "правил гри" додає менеджерам легкості у продажах і створює проблеми у процесі підсумку результатів з Клієнтом.

 

 

"Який ефект від реклами ми хочемо отримати?" – це питання, на яке треба дати відповідь до початку розробки рекламної кампанії, адже від цього залежить і вибір інструментів, і дизайн, і канали розповсюдження. Але, як не прикро, відповідь на питання про очікування часто бояться проговорювати обидві сторони – і менеджери з продажу реклами, і замовники.

Рекламні менеджери під час продажу не шкодують епітетів і натяків на приголомшливі результати та свідомо не проводять чітких меж зон впливу і відповідальності. Замовники ж, натомість, тішать себе цими епітетами, виправдовуючи витрати на рекламу довірою до менеджера. Адже навіть якщо реклама не спрацює, то точно з вини майстерних продавців…

Якщо Ви опинилися у ролі замовника, то Вам варто усвідомити, що "правила гри" стосуються Вас також. Ви теж причетні до ефективності Вашої реклами і, зокрема, маєте свою зону відповідальності.  Ефективна реклама – справа клопітка і тонка, і всі зусилля можуть виявитись марними, якщо на початку не поставити цілі, які потрібно досягнути. Адже як можна досягнути того, чого нема?

Клієнтам, з якими я працюю, проводжу невеличкий "аналіз на серветці", який дозволяє нам знайти спільну мову і сформувати очікування. Цей аналіз корисно провести для своєї фірми/магазину/салону і т.д., перш ніж замовляти рекламу. Таким чином Ви не потрапите у пастки продавців і вбережете свій рекламний бюджет від неефективного використання.

Для прикладу, розглянемо недорогий ресторан у Рівному. У нашого ресторану є потенційні клієнти – працююче населення віком від 20 до 55 років. При цьому цільова аудиторія може і не здогадуватись про існування ресторану (наприклад, люди, які живуть і працюють в одному районі, відповідно, рідко бувають у районі нашого розташування). То ж частка тих, хто про нас знає, значно менша у порівнянні із чисельністю всіх потенційних Клієнтів.

"Знаю" – не означає "люблю". Якщо наші Клієнти знають про ресторан, то це зовсім не гарантує, що вони добре ставляться до нього. І зовсім не гарантує, що ті, хто знає про нас, хоча б один раз відвідають наш заклад.

Ті ж, котрі зайшли всередину – не обов’язково сядуть за столик. А ті, що зробили замовлення, не обов’язково порадять наш ресторан друзям, знайомим і т.д. Вони навіть, можливо, не захочуть прийти до нас ще раз, повторно, з низки причин. Підрахувавши кількісно ці групи і відобразивши їх графічно, маємо наступну розкладку по цільовій аудиторії ресторану:

Власне, після такого аналізу ми чітко зможемо зрозуміти, який зі стовпчиків варто "підтягнути", де криється корінь проблеми, і що не дозволяє отримати бажаних результатів.

Залежно від того, над чим будемо працювати, обираємо методи і шляхи. Відповідно, для підвищення лояльності нашої аудиторії (щоб покупці нас рекомендували друзям і приходили повторно) навряд чи допоможе дорогий білборд у людному місці. Тут скоріше доведеться попрацювати над комфортом споживача на території ресторану: обслуговуванням і сервісом, перевірити якість страв та їх подачу. Ніяка дорога реклама не зможе змусити Клієнта прийти на вечерю, якщо офіціант поводить себе похмуро і неприязно, якщо у закладі брудно, чи доводиться довго очікувати на замовлення.

Коли ж до нас відвідувачі не йдуть взагалі і навіть не здогадуються про наше існування – варто почати працювати над створенням комунікацій із цільовою аудиторією. Тут можна використовувати різноманітні канали реклами в залежності від того, де Ваша аудиторія знаходиться та на що реагує.

Цей аналіз також допоможе поділити зони відповідальності. Стає зрозуміло, що власнику ресторану "не докричатись" самостійно до всіх жителів міста. Саме у цьому випадку Вам допоможуть ЗМІ, телеканали, газети, веб-сайти, радіо, білборди, флаєри, візитки, соціальні мережі і т.д. Для якісного використання цих ресурсів зверніться до професіоналів, які проведуть медіа-планування та відповідатимуть за результати.

Безсумнівно, ЗМІ допоможуть Вам у тому, щоб більше людей дізналось про Вас, PR-менеджери створять правильний імідж, а яскравий дизайн і "смачно" розписані переваги Вашого продукту змусять споживачів захотіти його придбати.

Але це все не спрацює, коли на етапі першого контакту з Вами (телефонний дзвінок на фірму, прихід до офісу) потенційному покупцю не нададуть належної уваги або взагалі проігнорують. Якість Ваших пропозицій та їх подача суттєво вплинуть на подальший вибір споживача і, відповідно, – на результати Вашої діяльності загалом.

Не перекладайте відповідальність за "останній крок" до покупки на рекламних менеджерів, а краще максимально використовуйте їх можливості у створенні іміджу, розробці дизайну та комунікації із Вашою цільовою аудиторією.

Знання і усвідомлення зон впливу і відповідальності полегшить Вашу співпрацю із рекламними агентствами та зробить її більш плідною.

Отож, насамперед, перед початком співпраці по рекламі проведіть для себе аналіз: відстежте, яка кількість людей про Вас знає, чому вони обирають саме Вас чи, навпаки, обирають конкурента, зберіть відгуки, прислухайтесь до вражень від співпраці із Вами. Побачивши всю картину, Ви знайдете своє слабке місце, над яким варто попрацювати, і витрачатимете свій рекламний бюджет ефективно.

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.