Скільки коштує рівненське ЖКП?

Коли ми викликаємо сантехніка чи телефонуємо в жек через несправний ліфт, ми хочемо отримати якісну послугу за ті кошти, які сплачуємо. Але чи отримуємо ми те, чого хочемо? Куди йдуть наші гроші? Кому ми платимо і за що? Кореспондент ВСЕ оцінив ефективність використання наших грошей у Рівненських ЖКП, маючи деякі цифри по уже використаним коштам за попередні роки.

В Рівному на сьогодні працює 5 житлово-комунальних підприємств, кожне з яких має свій адміністративний апарат та робітників. Загалом усі 5 мають однакові функції та приблизно однакові витрати. Тому розглянувши приклад одного із ЖКП поточну ситуацію ми побачимо і загальну картину, просто помноживши відповідні цифри на 5.

ЖКП "Галицьке"

Першими "жертвами" дослідження стали ЖКП "Галицьке" і його начальник, депутат міськради – Артур Володимирович Хорхолюк.

Загальна картина роботи ЖКП така:

ЖКП надає різноманітні послуги – від прибирання на вулиці та під'їзді до обслуговування ліфтів та постачання води та електроенергії (в т.ч. – як посередник).

За це ЖКП щомісяця просить нас сплатити квартплату, яка може відрізнятися залежно від об'ємів передбаченого надання послуг. Розібратися в об'ємах фактично наданих послуг неважко – достатньо поглянути, скільки на відповідне обслуговування було виділено коштів, а скільки мало бути виділено.

До Вашої уваги показники діяльності ЖКП "Галицьке" за попередні роки – з 2011 по I квартал 2014 року:

Фото 2. Окремі показники діяльності ЖКП "Галицьке" з а період з 2011 року по перший квартал 2014 року

Яку картину ми спостерігаємо по виконаним роботам – наданим послугам (Фото 2, графи 11, 12, 13):

 • 2​011 рік – невиконано робіт на 113,7 тис. грн.
 • 2012 рік – невиконано робіт на 133,2 тис. грн.
 • 2013 рік – перевиконано робіт на 4,4 тис. грн.
 • 2013 рік (I квартал) – невиконано робіт на 213,8 тис. грн.
 • 2014 рік (I квартал) – невиконано робіт на 103,7 тис. грн.

Давайте поглянемо на інший документ:

Фото 3. Розміри преміювання працівників ЖКП "Галицьке" у 2013-14 рр.

Це розміри премій начальнику, головному інженеру та майстрам ЖКП "Галицьке" за 2013 рік та частину 2014 року, хоча інформація вказана не вся (див. фото 4 – премії ЖКП "Галицьке", I квартал 2014 року).

Зокрема, зверніть увагу на премії за I квартал 2013 року – сума 9,5 тис. грн(фото 2) двом особам. При невиконанні плану за той же період на 213,8 тис. грн (фото 3).

Очевидно, що премії нараховані були за якимось дивним принципом – точно не за виконання плану по наданню послуг. Невже начальник та головний інженер знали, що до кінця року вийдуть на перевиконання плану?

В цьому нам допоможе розібратися наступний документ:

Фото 4. Фонд основної заробітної плати та премій за 2013 рік та I квартал 2014 року

За повний 2013 рік маємо перевиконання плану робіт на 4,4 тис. грн (фото 2) і загальну суму премій (фото 3, пт. 2) – 61,4 тис. грн, в тому числі 14,9 тис. грн – премії начальника, 9,9 тис. грн – премія головного інженера (фото 3).

Згадаємо також I квартал 2014 року: невиконання плану – 103,7 тис. грн (фото 2), сума премій – 9,8 тис. грн (фото 4).

Підіб'ємо проміжні підсумки за деякі періоди:

 • I квартал 2013 року:
  • виконання робіт: -213,8 тис. грн
  • нарахов. премій: 9,5 тис. грн
 • Весь 2013 рік:
  • виконання робіт: 4,4 тис. грн
  • нарахов. премій: 61,4 тис. грн
 • I квартал 2014 року:
  • виконання робіт: -103,7 тис. грн
  • нарахов. премій: 9,8 тис. грн

 

1. Бачимо невідповідність "заслуг" та "заохочень" за різні періоди діяльності ЖКП "Галицьке" в 2013 та 2014 році.

Зрозуміло, що загальний розмір премій за 2014 рік теж може наблизитись до суми в 60 тис. грн, але це тільки припущення – остаточну інформацію можна буде отримати в кінці року.

У чому ж причина, Артуре Володимировичу, такої невідповідності? Можливо, у Вас маленька заробітна плата і Ви компенсуєте її нестачу? Давайте перевіримо.

Заробітна плата "начальства"

Фото 5. Штатний розпис загальновиробничого та адмінперсоналу ЖКП "Галицьке" за 2013 рік

На даних фото – відомості про заробітну плату частини працівників ЖКП, а саме – керівного складу. Порахуємо зарплату начальника ЖКП "Галицьке" за 2013 рік (фото 5):

 • Посадовий оклад – 4500 грн
 • Персональна надбавка – 1800 грн
 • Загальна сума премій – 14900 грн

Річний дохід начальника ЖКП "Галицьке" за 2013 рік склав:

(4500 + 1800) * 12 + 14900 = 90500 грн.

А середній місячний дохід начальника жеку у 2013 році становив:

90500 / 12 ~ 7540 грн.

Чистий річний оклад начальника жеку склав би:

4500 * 12 = 54000 грн.

Різниця між фактичним річним доходом та чистим річним окладом становила:

9050054000 = 36500 грн.

За рахунок премій та персональної надбавки до окладу Артур Хорхолюк тільки ПЕРСОНАЛЬНО витратив у 2013 році на себе 36,5 тис. грн, з яких 14,9 тис. грн – суто преміальні кошти, 21,6 тис. грн – персональна надбавка.

Для наочності: 36 тисяч гривень – це:

 • 2 оплачуваних робочих місця на рік або
 • 10-15 бронежилетів 4 класу або
 • 25 військових касок за ціною 70 євро або
 • 40 комплектів термобілизни по 900 грн або
 • 200 утеплених карематів або
 • 2500 літрів пального для механізованих з'єднань на сході

Ми розглянули картину за 2013 рік. Зважаючи на розпис у 2014 році (фото 6), варто відзначити, що суми теж виросли:

Чистий річний оклад начальника жеку складе 62400 грн, а середній місячний дохід становитиме, як мінімум 7280 грн (без урахування премій).

Фото 6. Штатний розпис загальновиробничого та адмінперсоналу ЖКП "Галицьке" за 2014 рік

Скільки грошей йде "в трубу"?

Порівняємо іще деякі цифри, а точніше – семизначні суми.

Для прикладу візьмемо увесь 2013 рік. Сума, яка пішла на оплату праці усього адмінперсоналу та робітників склала 2311,4 тис. грн, з яких 2250 тис. грн – основний фонд оплати праці, 61,4 тис. грн - премії (фото 4). Сума, яка була витрачена на фактичне виконання поточного ремонту склала 2083,2 тис. грн (фото 2).

Отже, загалом жек витратив на роботу майже 4,4 млн грн, з яких більше половини – оплата праці, менше половини – поточні ремонти.

Порівнюючи аналогічні показники інших жеків ми побачимо подібну закономірність. А в цьому році цифри, однозначно, стануть вищими

Постає логічне запитання: чи не даремно ми, громада, рівняни, оплачуємо роботу жеків, при цьому залишаючись часто незадоволеними? Чому начальники жеків в середньому отримують в місяць в 3-4 рази більше, ніж в середньому по в країні, а ліфти ламаються майже щотижня в один і той же час, як по графіку – набагато стабільніше, ніж ліфтери їх лагодять?

Крім того, врахувавши середню суму річних преміальних в ЖКП "Галицьке", а також показники невиконаних робіт (на загальну суму 242,5 тис. грн за період 2011-2013 рр.), можемо зробити висновок, що працівники адмінперсоналу, зокрема начальник, головний інженер та необґрунтовано велика кількість бухгалтерів (а це – окрема тема для наступного матеріалу) – всього лише професійно проїдають ресурс громади. Тим часом, як іржа проїдає труби у підвалах, а вода – дахи будинків.

Більше половини витрат жеків Рівного іде на оплату праці, решта – на безпосередню роботу, ремонти, витратні матеріали тощо. Така система розподілення коштів неефективна, вона призводить до банального проїдання ресурсу.

Таким чином, можемо говорити про жек, в якому начальник нараховує премії сам собі "за красиві очі", при цьому результати роботи залишаються доволі сумнівними. Мільйони гривень ідуть в трубу, яка, до того ж, постійно тече. Проте це не заважає начальникам жеків розводити руками, користуючись відомою відмазкою "нема грошей".

В наступних статтях буде детальніше описано вкрай нелюдське відношення до рядових робітників жеку, понаднормові години роботи, що не оплачуються, купівлю витратних матеріалів за кошт звичайних робітників, фінансову недоцільність деяких посад та інші моменти, пов'язані з витратою наших з вами грошей, а також – загальна зведена картина фінансових та інших проблем усіх 5 жеків міста Рівне.

Далі буде...

Коментарі

Щоб перейняти світовий досвід, то це питання абсолютно не до ЖКП, а до влади. Вони пишуть і приймають закони, які не реально втілити в життя.

Збиткове підприємство отримує премії. Нонсенс. Але я не про це. Поцікавтеся, де живуть та на чому їздять керівники таких збиткових підприємств. Пиушу абсолютно навздогад, але з глибоким переконанням, що не в квартирі однієї із багато поверхівок. І так буде й надалі, поки будемо мовчати і платити гроші за неіснуючі послуги. Не обов"язково ОСББ, але є досвід у світі обліку надання послуг та їх реальна оцінка. Але для цього потрібно гроші вкладати не в особисті кишені та євроремонти приміщень, а в тепломагістралі, водопроводи тощо. А тому, шановний, юристе, про це не тільки писати, а кричати треба. Спасибі автору, що підіймає нагальні питання.

У мене просте питання: які нафіг премії, якщо підприємство збиткове? Власник якоїсь фірми платить премію працівникам, якщо нема за що купити товар? Власник платиме премію директору фірми, яко фірма в мінусах?

"Власники" міста - його мешканці. "Власники" комунальних підприємств (в тому числ ЖКП) члени громади міста Рівне. 

Цікава стаття, написано досить у форматі критики, редактор статті взагалі забув про законодавство України, про відповідальність, зрештою далекий від даної системи. Зрештою, поясню свою думку, насамперед фінансування ЖКП, чи задавали Ви собі таке питання, тобто мешканці багатоповерхівок за обслуговування цих будівель сплачують кошти для їх утримання, це зрозуміло, тепер наступне я думаю в будь якому будинку є особи, сусіди, які не спроможні сплачувати по певним причинам, або чекають накладення арешту майна через ДВС, з метою в подальшому погасити заборгованість, сплатити судовий збір та послуги ДВС))), відповідно роботи виконуються по мірі поступлення коштів, тобто не сплатив не виконали, не заплатив не поїхав))), однак редактор у жодній його статті не підняв проблематику сплати даних коштів мешканцями))). Цікаво, якщо ЖКП взагалі нічого не робить виникає питання доцільності даних підприємств, давайте Всі перейдемо на ОСББ, однак мешканці чудово розуміють, що ОСББ довго не протяне, за відсутності такого фінансування, тому краще написати різні дурниці, та зранку побігти заплатити квартплату до ЖКП)))))

Ваші скарги ЖЕКам до одного місця...
Ця гнила система "послуг" - пережиток радянської системи.
Але тоді можна було не зважати - плата була копійки.
Ви питаєте, що робити - пропоную всім перестати платити, бо поки грошики течуть у їх кішені, ніхто з чиновничків не захоче щось змінювати.

Ви хоч знаєте, що таке побудинковий тариф?! Зазвичай там де потрібно зробити поточний ремонт будинку…немає коштів, то виходить потрібно брати кошти з іншого будинку і робити ремонт за рахунок тих мешканців, які добросовісно сплачують за послуги?! Так, ЖЕКи не 100 % виконують свою роботу, але й ми мешканці не 100 % оплачуємо за послуги.

Еліна
ви неправі
ОСББ не завжди шахрайське
у нас досить хороше ОСББ, щотижня бачу електрика який перевіряє лампочки і проводку, щотижня миються підїзди від першого до останнього поверху, працюють ліхтарі у дворі, щовесни завозиться пісок для пісочниці, прибирання прибудинкової території щоранку, щовесни фарбують дитячі качелі, поставили лавку на майданчику, облицювали сходи в підЇзд плиткою і тд.
насправді слати скарги в ЖЕК, прокуратуру чи суд не так і важко - це всього лиш листи які можна кинути в скриньку
одна знайома неплатила рік квартплату ЖЕКу, ЖЕК подав позов, вона предявила фото докаи та покликала на допомогу інших жильців будинку, і ЖЕК програв цей позов, її борги скасували, жильцям зробили перерахунок квартплати
хто нічого не робить - той нічого не доб*ється
можна і далі сидіти на дивані і скаржитись в іінтернеті і чекати що хтось потурбується про вас, але СССр закінчився, в Європі кожен сам дбає про себе
Беріть приклад!

Живу в будинку, який обслуговує ЖКП Перспективне і переконана на всі 100% що, найгірший жек у Рівному - це Перпективне. Але у Хорхолюка є депутатський імунітет.
Ані міський голова ані прокуратура ним не цікавиться.

Автор, а який ви пропонуєте вихід? Я думаю, що жек можна заставити працювати краще і контролювати витрачання коштів, якщо самим мешканцям проявляти ініціативу. Під словом ініціатива мається на увазі - ходити на прийом до начальника Жеку, мера , писати скарги в прокуратуру...Мені особисто цим нема коли займатись, і я думаю що більшості нема коли. Так , з одного боку пасивно, ми ніби самі дурні шо кладемо гроші в кишені начальнику жек...але знаєте де зїсти нерви і так знайдеться місце...якось не до жеків. Мене більше дратує друге - мешканця які взагалі не платять за послуги жек і спокійно собі живуть , а за рахунок в тому числі і моїх коштів хтось їздить ліфтом і колристується ішими послугами. Я живу в будинку в якому укладено договір з ОСББ і я вам скажу - це не краще ніж жек, це взагалі просто шахрайська схема і дові відповідальності їх просто не можливо притягнути.
І на рахунок вашої статті, ви закидаєте Хархолюку що він нераціонально витрачає кошти, премії собі великі ставить. Але я не бачу в чому проблема? Можливо всі будинку які обслуговує ЖКП "Галицьке" в ідеальному стані і всі задоволені, а ви отак взяли людину і обхєрякали

Цікаво, що далі буде.....

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.