Боротьба за рівненський бурштин: кадрові аномалії ДП "Бурштин України"

Тема бурштину останнім часом завжди опиняється серед ТОПових у рівненських та загальноукраїнських ЗМІ. Часом вже не зрозуміло: бурштин – це скарб Рівненщини чи її кара. Кришування, перестрілки і розбірки – це далеко не повний перелік побічних ефектів видобування сонячного каменю. Але це те, що стосується незаконного видобутку бурштину. Однак в області є державне підприємство, яке працює законно, на підставі дозволів і ліцензій, і веде законний видобуток. Та, як виявилось, на законному підприємстві "Бурштин України" теж відбуваються… незрозумілі процеси.

Державне підприємство "Бурштин України" – єдине в Україні, яке має ліцензію на видобуток бурштину. Окрім видобутку на підприємстві проходить переробка каменю і виготовлення з нього різних виробів. Має підприємство навіть власну мережу магазинів, які торгують власною продукцію. І це все – на абсолютно законних підставах, зі сплатою всіх необхідних податків і платежів до бюджету держави.

Вироби з рівненського бурштину давно стали візитівкою краю і популярним подарунком

Віднедавна на ДП "Бурштин України" почались дивні процеси. Але, щоб краще розібратись в ситуації, потрібно зробити невеликий екскурс в історію підприємства. Функціонує воно з 2005 року. На початковому етапі, не маючи ліцензії на власний видобуток, тут займались обробкою та імпортуванням бурштину-сирцю. В 2012 році "Бурштин України" отримав ліцензію і розпочав власний видобуток рівненського бурштину. Оброблялось тут, у порівнянні з об’ємом незаконного видобутку, крапля в морі. Та ця "крапля" стала початком законної роботи з вітчизняним сонячним камінням.

Підприємство потроху розвивалось. Хоч далеко й не без проблем і перекосів. Однак найцікавіше почалось, коли в керівництво Міністерства екології прийшли нові люди. Не хотілось би сюди плутати політику, бо мова йде, перш за все, за гроші і, можливо, корупційні зловживання, а це явище – безпартійне. Кого ж все таки цікавить партійна приналежність, легко знайде інформацію в Інтернеті.

Нове керівництво розпочало нібито процес очищення. Справа хороша, звісно, але подальші події ставлять під сумнів благородство намірів. На підприємстві розпочали процес заміни керівництва. Звільнили директора ДП "Бурштин України" Миколу Негруба. Щоправда, спочатку його просто відсторонили від керівництва і призначили його заступником молодого хлопчину Назара Мирончука, який згодом нібито мав стати директором. Однак невдовзі на свою посаду повернувся пан Негруб і новий заступник звільнився.

Здавалось, на цьому ситуація мала вирішитись – і підприємство продовжить свій дрейф мутними бурштиновими водами української економіки. Але все сталось по-іншому.

Відразу по тому новий голова органу управління ДержГеоНадра, пан Дмитро Кащук, призначає одразу двох нових заступників. Незважаючи на те, що в директора ДП "Бурштин України" вже було два заступники: з видобутку і виробництва.

На директора почали тиснути, примушуючи його звільнитись, а коли він відмовився – почались перевірки. Микола Негруб – керівник далеко не святий, тому підібрати формальну підставу, щоб знову відсторонити його від керівництва підприємством було геть не складно. Спочатку Негруба відстороняють від керівництва, а пізніше й зовсім звільняють. Незгодний з таким рішенням він йде до суду.

– Я зараз не працюю на підприємстві, тому не знаю, як там справи. Чому мене звільнили? (сміється – авт.) Взагалі-то мене звільнили незаконно. Я думаю, що всім відомо, кому знадобилась ця посада. Звільнили заднім числом, і коли був на лікарняному, і ніхто мене не ознайомлював з наказом, і пояснюючу ніхто не вимагав. Там є багато речей безпідставних. Зараз п'ять заступників у директора, у міністра – три, а там – п'ять. Тому що кожна партія ставить свого "контрольора". На мою думку, стільки заступників не потрібно, у мене було двоє заступників – і їх було достатньо. Зараз вже третій після мене виконуючий обов'язки. Я подав до суду за незаконне звільнення. Вони затягують час різними методами і способами. Якщо судове засідання не проводиться, то і поновлення на роботі не відбувається, – каже Микола Негруб.

Державне підприємство "Бурштин України" (м. Рівне)

Одного з нових заступників відразу призначають "тимчасово виконуючим обов'язки" директора підприємства. Пізніше з міністерства присилають на "Бурштин України" нового керівника з приставкою "в. о.". Ним став Ігор Забокрицький. Але колектив повстав проти нового начальника, і йому довелось швидко забиратись із Рівного. А замість нього зі Львова на підприємство, так само "виконуючим обов'язки" директора призначають Ореста Жеребецького. В колективі починають шепотіти про "людину Свободи", а представляти його приїхав сам Дмитро Кащук. Столичний чиновник, представляючи тимчасового керівника, пообіцяв, що скоро буде проведено відкритий конкурс і призначено повноцінного директора.

На підтвердження цього на сайті установи навіть з’явилось оголошення, але потім загадковим чином зникло, а на запитання журналістів звучали незрозумілі відповіді про "комерційну таємницю".

Час ішов, нічого особливо не змінювалось, окрім, хіба, кількості керівників і їх замів. Щоправда, це жодним позитивним чином не вплинуло на якість роботи підприємства. Навіть більше: за інформацією з поінформованих джерел, видобуток бурштину впав, зате зросла кількість обслуговуючого персоналу. До прикладу, на п'ять працівників, котрі займаються безпосередньо видобутком, припадає семеро охоронців, котрі наглядають за видобутком. Це підтверджує й колишній директор Микола Негруб.

– Наскільки я знаю, зараз підприємство видобуває дуже мало бурштину, практично в 3-5 разів менше, ніж тоді, коли я був директором. За рахунок чого – я не знаю: чи бурштину менше, чи хтось його краде – я не знаю. Багато може бути причин. Видобувають дуже мало, а "контрольорів" дуже багато, – розповів Микола Негруб.

Тим часом, на підприємстві було введену ще одну нову посаду – генеральний директор. Ним став згаданий Орест Жеребецький, але теж з приставкою "в. о.". Однак йому не судилось довго керувати рівненським бурштином. Вже у вересні на цю посаду призначили Андрія Чередніченка, а пан Орест став його першим заступником. Таким чином, число заступників директора дійшло до п'яти.

Саме ж керівництво вважає, що справи на ДП "Бурштин України" розвиваються нормально. На запитання про кількість заступників директора та обсяги видобутку, перший заступник гендиректора підприємства Орест Жеребецький відповів:

– Справи на підприємстві нормальні, заробітні плати виплачуються вчасно, ніяких заборгованостей ні заробітних плат, ні премій немає. Відбувається видобуток бурштину, у порівнянні з минулим роком на такому ж самому рівні, адже техніки не збільшилось. Іноді техніка ламається, але ми її ремонтуємо. Щодо заступників, то що вас так дивує? Можливо колись було й менше.

Хотілось почути думку й самого нинішнього керівника підприємства Андрія Чередніченка, однак в телефонній розмові з журналістом він повідомив, що "зараз за кермом у дорозі". І порадив дзвонити в наступний понеділок з 10:00. Сподіваємось, що наступного тижня почуємо й фахову думку пана Андрія.

Оголошений раніше конкурс на заміщення вакантної посади директора ДП "Бурштин України" має відбутись у листопаді. Якщо звісно конкурс не зникне так само, як і оголошення про нього з Інтернет-сайту.

Ключові слова: 

Коментарі

Якщо ви самі не звернете увагу на ваше підприємство, то ніхто більше цього й не зробить! Так і будете батрачить у зальотних гастролерів!

ДЯКУЮЄМО ВАМ , що звернули увагу на наше підприємство! Все навіть набагато серйозніше!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.