У рівненській профспілці відбулась "маленька революція"

Далеко не усім керівникам вдається обіймати свої посади десятками років. Проте деяким "умільцям" та "професіоналам" до снаги обіймати по дві посади одразу, контролюючи не тільки виробничий процес, а й усе, що стосується захисту професійних інтересів.

Вчора, 20 листопада, відбулась звітно-виборча конференція у первинному осередку Профспілки працівників освіти і науки у Рівненському автотранспортному коледжі НУВГП. До профспілки входить 170 працівників та усі 913 студентів навчального закладу.

Передісторія доволі показова. Голова профспілки обіймає свою посаду уже впродовж 20 років – 4 каденції поспіль. Крім цього, вона також обіймає посаду заступника директора АТК з виховної роботи, що також породжує конфлікт інтересів. Перед самою конференцією Лариса Василюк виправдала таке суміщення посад перед кореспондентом сайту "ВСЕ", і пояснила це наступним чином:

– Мені так простіше. Я знаю усі проблеми викладачів і студентів, до мене відразу звертаються з усіма питаннями, тому й швидко вирішуються проблеми. Ми виділяємо кошти тим, хто цього потребує, багато заходів, які проводяться в коледжі, – ми підтримуємо, даємо на це все гроші. Я уже багато років працюю в коледжі і знаю майже усіх, хто починав тут працювати ще молодими, а зараз уже виховують дітей і внуків, – говорить Лариса Василюк.

Лариса Василюк

Не забула голова профспілки у розмові із журналістом згадати і заходи, які проводилися завдяки коштам профспілки, зокрема нещодавні Дні студента, автомобіліста та ін. Проте надати якісь конкретніші відомості по витраченим коштам обіцяла вже на конференції

"Совок рулить", або "5 годин демократії"

На самій конференції звіт голови включав окремі пункти по витратам коштів профспілкою та по конкретним прикладам виділення коштів на потреби студентів та викладачів. Проте містив багато популізму, а цифри були наведені лише частково.

Зокрема, за 40 хвилин звіту не було вказано повної суми залучених за 5 років коштів та повної суми витрачених коштів. Не вказала Лариса Висилюк також і кількість коштів, які були витрачені на оплату її праці на посаді голови профспілки. Тим більше, було б цікаво почути повний звіт за усі 20 років, упродовж яких вона незмінно очолювала профспілку.

Після звіту почалось… вихваляння роботи Лариси Василюк. Всього виступило 12 чоловік, включно з директором – Віталієм Герзелем, що затягнуло засідання на півтори-дві години. Більшість виступів (по відчуттям  майже всі) були заготовлені заздалегідь, а деякі з них – написані на листках. Під час виступів на адресу голови сипалось украй багато компліментів: "таке зробили", "ми дуже вдячні", "виправдали очікування" і "така молодець"...

Враження збоку: совок рулить. Майже всі виступаючі оцінили роботу профкому на "задовільно", окрім останнього – Володимира Мосійчука, на прямі питання якого щодо загальної суми коштів, зібраних та витрачених за каденцію Лариси Євгенівни, та чеків і звітів по цим коштам, відповідей не прозвучало.

Зокрема, на це звернув увагу один із викладачів, який вирішив приховати своє ім'я, щоб вберегтися від можливого тиску:

– Всі знають, що завтра будуть розбори. Директор уже сьогодні говорив із деякими викладачами на тему того, "як треба голосувати правильно". Декому погрожували, точніше натякали на можливі наслідки. Але що нам втрачати? Треба щось змінювати. Ми не знаємо, куди йдуть наші гроші, а голова профспілки – людина директора, яка вже більше 10 років є його заступником і отримує дві зарплати – заступника директора та голови профспілки, а ще різні премії, нагороди тощо. Для того, щоб був шанс щось змінити, треба обрати нового голову профспілки, а щоб не було тиску під час голосування, потрібне таємне голосування, – говорить наше джерело у приватній розмові в перерві незадовго до голосування.

Після виступів слово знову отримала пані Василюк. Вдруге вона виступала, часто використовуючи слова "звернемо увагу", "зробимо", "постараємось" – чи то так, ніби її уже переобрали на пост, чи то так, ніби вона говорила від імені дирекції закладу. В голові кількох присутніх журналістів з'явилась тоді, як з'ясувалося, одна і та ж думка: тут змішано грішне з праведним, а інтереси профспілки з інтересами дирекції.

Вибори-вибори – кандидати, як завжди?

Коли постало питання про процедуру голосування за нове керівництво профспілки, більшість присутніх висловилась за те, щоб голосувати таємно. Це обурило і голову профспілки, і представників дирекції, і деяких окремих викладачів, адже, за їхніми словами, це могло б затягнути конференцію до вечора. А тепер пригадуєте про 11 хвалебних од на адресу Лариси Василюк, які забрали майже дві години часу? Виявляється, для похвали час є, а для демократичних процедур – немає.

Зрештою, апеляції щодо тривалості засіданні не пройшли. Процедура таємного голосування була доволі простою, проте не обійшлось без нюансів.

Люди отримували по 4 бюлетені для голосування (окремо – за голову профспілки, заступника, склад профкому та контрольно-ревізійну комісію).

Зважаючи на те, що зазвичай в усіх організаціях заступника призначає голова, окреме голосування за кандидатів на цю посаду викликало питання: для чого? Склад профкому обирався рейтинговим голосуванням, а в бюлетенях треба було ставити 9 галочок (за 9 із усього 10 осіб у списку). Демократія на межі здорового глузду. Із КРК – та ж сама історія, що й із профкомом: обиралося троє членів КРК із трьох кандидатів.

Голосування закінчилося десь після 19:00, хоча почалася ЗВК о 13:40. Затягнулася уся процедура, зокрема, тому, що ніхто попередньо не готувався до таємного голосування, а перерва на підготовку процедури – затягнулась... Словом, неготові ще деякі освітяни до демократичних процедур у повній мірі. Проте вибори, загалом, пройшли добре. Пройшли – і добре.

Менш ніж за годину 127 осіб змогли проголосувати, і, зрештою, таємна процедура дала неочікуваний (хіба?) результат.

З перевагою у 44 голоси перемогу отримала Мирослава Ярощук (за неофіційною інформацією – демократичний представник більшості викладачів), набравши у підсумку 72 голоси. Її заступником обрали Валентину Богачук, а не Оскану Шевченко, яку пропонувала на цей пост Лариса Євгенівна.

Лариса Василюк набрала всього 28 голосів.

А тепер пригадуєте ті 11 хвалебних промов? Як ви гадаєте, чи не був би результат іншим, якби голосували відкрито? І чому, цікаво, проти таємного голосування виступали директор та його заступник і уже – екс-голова?

Варто зауважити, що кулуарні розмови, перемовини, тиск – таки мали місце. Як повідомили джерела серед студентів та викладачів, з більшістю учасників конференції провели "профілактичні бесіди", після чого результат залежав тільки від процедури голосування: відкрито голосувати НЕ за чинного голову – було небезпечно.

Зокрема, велике питання щодо легітимності конференції постало тоді, коли з'ясувалося, що студентів, яких у профспілці в 5 разів більше, ніж викладачів, представляло всього лише… 2% представників – 21 особа із 913 студентів. До того ж, "делегували" цих представників неправильно – без попередніх зборів по відділенням АТК, без підписання окремих протоколів делегування. А обрали цих студентів на старостатах (студентських активах), які не є структурними підрозділами профспілки.

– Мені просто сказали, що треба прийти на збори. Я не знав, для чого, на старостаті сказали. Потім сказали, що будемо вибирати профком і треба обов'язково бути, – говорить один зі студентів, присутніх на зборах.

Таким чином, на думку журналіста, могло бути порушено кілька законодавчих норм діяльності профспілок.

По-перше, могло бути порушено статтю 12 Закону "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (втручання в діяльність профспілок). Згідно зі статтею 46 Закону за це передбачається дисциплінарна, адміністративна або кримінальна відповідальність.

По-друге, був порушений принцип рівності членів профспілки (студентів та викладачів), що може свідчити про нелегітимність даної конференції, що є порушенням Закону "Про об'єднання громадян".

По-третє, звіт не містив чіткої звітності за весь період діяльності попереднього голови профспілки в цілому, зокрема по витратам на оплату праці голови та інших членів профспілки (порушена ст. 2 Закону "Про профспілки"), що також може свідчити про шахрайство (ст. 190 ККУ).

До того ж, ні журналістам, ні членам профспілки досі не було надано жодних фінансових документів попри запевнення голови профспілки, що "всі документи є".

Трішки математики

Порахуємо самостійно приблизну суму коштів, зібраних профкомом (беремо наближені цифри з округленням до меншого):

  1. Кількість викладачів АТК: 170 осіб.
  2. Середня заробітна плата в АТК: ~2000 грн.
  3. Кількість студентів АТК: 913 осіб, з них стипендіатів: ~500 осіб.
  4. Середній розмір стипендії в АТК: ~500 грн.
  5. Внесок у профспілку: 1%.
  6. Сума внесків за місяць: (170*2000 + 500*500)*0,01 = 5900 грн.
  7. Сума внесків за 5 років: 5900*60 = 354000 грн.

Але це – якщо вважати, що тільки стипендіати сплачують внески. Принаймні, так стверджує уже екс-голова профспілки. Але згідно зі ст. 1 Закону "Про профспілки": член профспілки – особа, яка входить до профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески. Тобто, можливо, всі студенти сплачують членські внески, але скільки сплачують недержавники – невідомо, адже документів ми так і не побачили.

Таким чином, сума може зрости до 400-500 тисяч гривень. А за 4 каденції – сума ще більша.

То де ж гроші?

Це питання тепер з'ясовуватиме новий керівник профспілки. Члени профспілки покладають на Мирославу Ярощук свої надії. Не виключено, що нове керівництво перегляне своє ставлення до студентів, які є повноправними членами профспілки і так само сплачують внески, а наступного

Зважаючи на все вищенаведене, мабуть, буде зрозуміло, чому деякі викладачі дякували за присутність журналістам в якості незалежних спостерігачів. Проте, що стане результатом зміни керівництва – поки незрозуміло. Зрештою всі зміни – на краще.

Ось така от маленька революція.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.