В Рівному – війна за "Бурштин України"

Бурштин – одна з найцікавіших корисних копалин в Україні. Крім того, що цей камінь цінний і дорогий, він також унікальний – ніде в світі немає такого різноманіття Бурштину, як в Україні: тут і широка палітра кольорів, і об'ємний спектр фракційності, і використання для будь-яких дорогоцінних виробів, і велика кількість способів його добування – від легальних та незаконних до промислових та ручних. Єдине підприємство в Україні, яке може займатися його видобутком легально, – ДП "Бурштин України". Може. Але не завжди це відбувається в правовому полі і, тим паче, ефективно. Наразі до завершення підходить конкурс на заміщення посади генерального директора підприємства. І така ситуація може змінитися. Питання в тому, хто стане генеральним директором – місцевий спеціаліст, приїжджий "смотрящий" чи хтось із некомпетентних "папєрєдніків". Адже боротьба, що розгорілася за посаду керівника, вкрай жорстка.

Нещодавно в рамках конкурсу на заміщення вакантної посади ген. директора відбулися громадські слухання. Проводила ці слухання в Києві Держслужба геології та надр України. Усі 7 претендентів на цю посаду мали змогу поспілкуватися із представниками громадськості – із журналістами, представниками ГО, трудовим колективом та іншими заціпленими людьми.

На нашому сайті відбувалась онлайн-трансляція цієї події:

Broadcast live streaming video on Ustream

Трансляція громадських слухань

Звичайно, коротко пояснити усі нюанси громадських слухань було б важко. Але щоб в даній ситуації розставити все на свої місця, слід детально проаналізувати кандидатів та їхні дії.

Варто зауважити, що серед претендентів є ряд аутсайдерів і троє фаворитів. Наприклад, на слуханнях практично непоміченими залишились виступи двох невиразних претендентів, які запам'ятались чи не найменше.

Серед них, до прикладу, Віктор Новіков – колишній очільник Комісії з питання незаконного видобутку бурштину, а зараз – заступник ген. директора підприємства. Можливо, так пану Новікову простіше боротися з корупцією у даній сфері? В будь-якому випадку, його як кандидата можна назвати темною конячкою. Пропрацювавши всього місяць на посаді заступника (без приставки), він доволі впевнено говорив про геологічну розвідку та нові родовища, які зможуть підняти підприємство. Проте на деякі питання із залу не відповів.

Пан Новіков, зокрема, так і не відповів на питання, чому змінив робоче місце в Києві на посаду заступника в далекому місті Рівне. Зарплата пана Новікова, за його ж словами, лише знизилась. А також не пояснив, чому зараз працює на одному рівні поруч з людиною, яку було відсторонено з посади керівника саме в результаті розслідування комісії під керівництвом Новікова.

Крім того, ще два претенденти (Олександр Бітюк та Ігор Васильчик) говорили доволі загальні речі про розвиток підприємства. Пан Бітюк, зокрема, більшу увагу зосередив на громадському контролі за видобутком та на необхідності зміни законодавства для легалізації видобування бурштину "чорними копачами". Мовляв, оскільки вони і так видобуватимуть бурштин, то нехай роблять це легально, по ліцензії, а також платять податки.

Пан Васильчик більше ж розповідав про діяльність підприємства за минулі роки – говорив про вчасні зарплати за час його роботи на підприємстві, пояснював доцільність роботи з кредитами, а також відповідав на питання деяких критично налаштованих працівників підприємства.

Основні конкуренти

Найцікавішими були виступи трьох нинішніх працівників підприємства – першого заступника Ореста Жеребецького, в. о. ген. директора Андрій Чередніченка та радника ген. директора Сергія Мартинюка.

Виступ Ореста Жеребецького був доволі насиченим. З позитивного боку можна було оцінити його пізнання про роботу підприємства, незважаючи на те, що він працював на керівній посаді лише 3 місяці. Між іншим, його було відсторонено з посади в. о. ген. директора у вересні, саме завдяки розслідуванню Комісії на чолі з паном Новіковим. Проте пан Жеребецький все ж залишився на посаді першого заступника. Але, судячи з питань залу, а також зважаючи на події вересня 2014 року, трудовий колектив з осторогою ставиться до його кандидатури.

Крім того, Орест Жеребецький розповів, що встиг за 3 місяці оформити контрактів на 800 тисяч доларів. Ці цифри, звичайно, вражають. Як і те, що за весь 2014 рік було зароблено близько 11 млн гривень (близько 700 тисяч доларів) Так само і питання щодо до того, де взяти гроші для підприємства у той період, коли не відбувається видобуток, взимку, – залишилось відкритим. Загалом, підготовка кандидата до спілкування була на рівні, проте зал, в силу упереджень щодо колишнього керівника, доволі холодно сприйняв і доволі гаряче дискутував із кандидатом.

Ключовим моментом, імовірно, тут було те, що пан Жеребецький не виправдав довіру колективу як керівник. Про це, зокрема, свідчили і питання від працівників.

Виступ Сергія Мартинюка, яки працює радником генерального директора ДП "Бурштин України", викликав найбільше обурення в інших претендентів, оскільки його виступ супроводжувався візуальною презентацією. Зробивши "хід конем", Сергій Мартинюк представив аналіз роботи та запропонував план розвитку підприємства. Уже в ході презентації кандидати та інші учасники слухань активно дізнавались цифри та пропозиції Мартинюка.

Серед основних пропозицій Сергія Мартинюка – збільшення видобутку, розробка нових родовищ, розширення виробничого штату замість адміністративного, збільшення кількості точок продажу і т.д. А також теза: "Припиніть красти, і підприємство почне заробляти!"

На питання, чи реально видобувати 6 тонн бурштину в рік, кандидат відповів, що це все легко обрахувати і показати в цифрах, тобто, що це реально. Було б цікаво переконатися у цих можливостях підприємства, але поки що це питання відкрите, принаймні, до оголошення результатів конкурсу.

Мабуть, слід назвати родзинкою у виступі Мартинюка ініціативу щодо створення профспілки. Адже на ДП "Бурштин України" такої немає. Кандидат наголошував, зокрема, на тому, що працівники незадоволені нинішнім керівництвом. Доказом цьому послугували листи трудового колективу на підтримку Мартинюка на посту керівника – один лист до конкурсної комісії та ще один – до Президента та Прем'єра.

Останнім виступав чинний в. о. ген. директора Андрій Чередніченко. Впевнений, проте дещо роздратований після попереднього виступаючого керівник підприємства показав, чи то хотів показати, що повністю контролює ситуацію. Тому, власне, почав з обговорення колективу. Вказав Андрій Чередніченко на те, що проти нього зараз виступають його підлеглі. Яким він люб'язно, так би мовити, вирішив поки щоо не "закручувати гайки".

– Є такий мультик, там кажуть "нехай пасуться", – прокоментував ситуацію пан Чередніченко, щоправда, одразу ж вибачився за такий фігуральний вислів.

Не забув також розкритикувати свого радника, якому нагадав, що міг би давно його звільнити, і розкритикував "вєлікіє ідєї" Мартинюка, якими той, очевидно, не горів бажанням ділитися з Андрієм Чередніченком. Зокрема тому, мабуть, що пан Чередніченко недавно на підприємстві виконує обов'язки керівника, з того часу, коли приїхав з Києва.

На питання щодо власної економічної вигоди пан Чередніченко дав зрозуміти, що його заробітна плата – не основна мотивація на посаді ген. директора. Адже, за підрахунками журналістів у залі, вся його заробітна плата (7,5 тис. грн) йде на оплату проживання в готелі "Україна" (420 грн за добу) та на транспортні видатки. Із цим Андрій Чередніченко погодився, навівши власні підрахунки і натякнувши на те, що має певні заощадження.

Окремо пан Чередніченко пояснив ситуацію і щодо роздутого за останній час адмінперсоналу, пояснивши це тимчасовою необхідністю. Після цього плавно перейшов до питань налагодження роботи на підприємстві, своїми словами показуючи, що шляхи вирішення проблем та розвитку підприємства – очевидні. Нові родовища, залучення коштів, нових виробничих потужностей тощо. Проте деталі залишив для своєї бізнес-пропозиції, яку має подати на розгляд конкурсної комісії.

Під саме завершення слухань виступили працівники, які зачитали лист на підтримку колишнього директора – Миколи Негруба, який зараз судиться за право повернутись на посаду, та з побажанням відмінити непотрібний конкурс. Проте, як він це зробить – поки незрозуміло, адже тепер посаду директора на підприємстві замінили на посаду генерального директора.

Інформаційна війна

Цікавий факт. Після закінчення слухань на кількох малопопулярних інформаційних ресурсах з’явилась одна і та ж стаття без посилання на першоджерело.

Зокрема, сайти regionews.ua та kpravda.com подали одну і ту ж статтю, де опублікували вкрай вибірковий відео-звіт з громадських слухань. Цікаво, що поширені вони були на, так би мовити, офіційних сторінках ДП "Бурштин України" в соціальних мережах.

За інформацією сайту "ВСЕ" з власних джерел, ці статті з'явились на інформаційних ресурсах підприємства саме за вказівкою Андрія Чередніченка.

Судячи з відео, доданого до статті, теж мимовільно можна зробити такий висновок. Адже в статті практично було висміяно та ігноровано виступ Сергія Мартинюка, а половину відео-звіту склала промова Андрія Чередніченка. Вельми цікаво, як цю ситуацію прокоментує чинний керівник підприємства. Хоча, уже зараз стає очевидно, що свою причетність до цих публікацій Чередніченко, скоріше за все, спростує.

Висновки

Що ж ми маємо?

Сім (плюс один) кандидатів на посаду ген. директора. Четверо з них – нинішні працівники, з яких троє – немісцеві, і лише один – місцевий з певною довірою колективу.

І головне – війна виконуючого обов'язки генерального директора ДП "Бурштин України" Андрія Чередніченка проти свого конкурента – радника Сергія Мартинюка.

Війна, яку розпочали за підприємство (чи, точніше, проти підприємства), підходить до свого апогею. Чи вдасться працівникам відстояти своє право чесно заробляти на стратегічному для України та Рівненщини підприємстві? Чи зверне увагу комісія на те, що відбувається в колективі? Чи буде призначення прозорим, і чи чекає покарання на тих, хто наразі доводить підприємство до банкрутства, пониження кількості та якості видобутку?

На всі ці питання ми зможемо отримати відповідь вже 19 грудня, коли відбудеться другий етап конкурсу на посаду генерального директора ДП "Бурштин України".

Коментарі

Шановний автор!
А ви питали в трудового колективу іх думку? Я думаю - ні. То візьміть на себе сміливість поспілкуватись з справжнім трудовим колективом, а не критикувати кандидатів, припідносячи когось одного з них. Я думаю, працівники не хотіли б бачити ні одного з цих кандидатів директором підприємства, тому що всі вони рвуться туди не для блага фабрики. Директором повинна бути людина, яка не один рік сумлінно працювала і працює на даному підприємсві, яка знає всі недоліки і переваги цього "востребованого" на даний момент підприємства. Тоді ми дійсно побачимо його розквіт. А всі ці кандидати сюди пруть тільки щоб продавати бурштин-сирець, і не потрібен ім а ні колектив, а ні переробка бурштину (виробництво).

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.