Рівненські маршрутки "возять повітря", але проїзд не подешевшає

Підвищення вартості проїзду в громадському транспорті вдарило по кишенях багатьох рівнян. Це й не дивно, адже на фоні загального здорожчання усіх товарів і послуг навіть 50 копійок, як виявилося, мають значення. Проте замість очікуваної рентабельності, перевізники теж понесли збитки. Адже чимало пасажирів проміняли маршрутки на вдвічі дешевший проїзд у тролейбусах. Дехто з перевізників навіть вирішив дати задній хід і звернувся до міської влади з проханням повернути звичні 2.50. Однак через кілька днів передумали. Скільки платимуть рівняни за проїзд, і чому місцеві маршрутки опинилися на межі виживання — дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”.

Нагадаємо, з 13 лютого вартість проїзду у рівненських маршрутках підвищили до 3 гривень. Відповідне рішення напередодні ухвалили члени Рівненського міськвиконкому. Тим часом вартість проїзду в автобусах, які курсують за першим і другим маршрутом, залишилася на рівні 2 гривень 50 копійок, а проїзд у тролейбусах коштує 1 гривня 50 копійок.

Майже тиждень тому два перевізники – власники маршруток Рівного – подали до міськвиконкому заяви з проханням повернути тарифи з 3 гривень до попередніх 2,50. Вони нарікають, що з підняттям тарифу в них зменшилася кількість пасажирів, і тепер вони працюють у збиток. Проте й кажуть, що зменшити вартість проїзду нема як, бо пальне і запчастини з кожним днем дорожчають. Ось і виходить замкнене коло.

Андрій Грещук: Перевізникам вигідніше працювати на собівартість, аніж “возити повітря” на виживання

Як розповів секретар Рівненської міськради Андрій Грещук, звернення від перевізника з 64 маршруту знизити вартість проїзду знову до 2 гривень 50 копійок і справді було.

- Вирішувати питання про зміну тарифу на проїзд у громадському транспорті - у компетенції міськвиконкому. Наразі це звернення перенаправлено на управління транспорту і зв'язку, які мають підготувати проект рішення щодо цього на розгляд виконавчого комітету. Але це займе певний час, допоки будуть дотримані всі процедури, може пройти місяць — півтора. Позиція перевізників зрозуміла — з підвищенням вартості проїзду вони почали втрачати пасажирів, бо все більше людей стали користуватися тролейбусами. Тому перевізникам вигідніше працювати на собівартість, аніж “возити повітря” на виживання, - додав Андрій Грещук.

Віталій Миронюк: Маршрутки втрачають пасажирів

Тим часом начальник управління транспорту і зв’язку Рівненського міськвиконкому Віталій Миронюк каже, що з підвищенням тарифу на проїзд власники маршруток почали втрачати пасажирів, і тому шукають вихід із ситуації.

- Звичайно, пасажири  позитивно сприйняли б здешевшення проїзду на 50 копійок, а ось колеги-перевізники - навряд чи. Тому, можливо, постане питання про повернення вартості проїзду до 2 гривень 50 копійок лише на окремих маршрутках міста. Головне, щоб не було підвищення. Нині ж у Рівному є два автобуси, які курсують за першим і другим маршрутами, де пасажири поки що платять 2 гривні 50 копійок, - прокоментував Віталій Миронюк.

Святослав Євтушенко: Ситуацію потрібно вирішувати комплексно

У свою чергу, голова постійної комісії з питань транспорту і зв’язку Рівненської міської ради Святослав Євтушенко вважає, що питання щодо підвищення вартості проїзду доволі складне.

- Адже для зростання вартості проїзду в громадському транспорті є об’єктивні передумови — це постійне подорожчання пального та запасних частин через підвищення курсу долара. З іншого ж боку маршрути також є різні - на деяких перевізники і справді ледве зводять кінці з кінцями, а на інших мають дохід. Для того, щоб зрозуміти, скільки реально заробляють перевізники, потрібно ввести схему єдиного електронного квитка. Це дасть змогу отримувати об’єктивну інформацію про дохід перевізників і встановлювати гнучку систему тарифів на проїзд. Зокрема, ті маршрути, які працюють на межі рентабельності, зможуть підвищити вартість проїзду, а на надприбуткових напрямках, навпаки, можна буде зробити тариф на проїзд нижчим. Наразі ж об'єктивної картини щодо рентабельності маршрутів немає. Тому лише наявність системи контролю у вигляді єдиного квитка і може встановити реальну рентабельність. Однак сам по собі єдиний квиток не вирішить усіх проблем галузі. Тому необхідно ввести систему GPS-навігації у міському громадському транспорті. Це, в свою чергу, буде сприяти ритмічній роботі маршруток і дасть можливість відстежувати кількість рейсів. Щодо вартості пального, то я бачу єдиний вихід – потрібна програма переведення громадського транспорту на газомоторне паливо. Це дешевше, та й повітря в місті стане чистішим, - зазначив Святослав Євтушенко.

Валентин Демчук: Зниження вартості проїзду очікувати не варто

Президент «Союзу перевізників України» Валентин Демчук зауважує, що, наскільки йому відомо, лише один перевізник подав заяву на зниження вартості проїзду на 64 маршруті, але він вже відликає її.

- Адже зараз зротає вартість солярки, автозапчастин, і тому нереально їздити за таким тарифом. А спробу знизити вартість проїзду на своєму маршруті я вважаю демпінгом — всі їздять по 3 гривні, а я по 2 гривні 50 копійок. Зважаючи на тенденцію підвищення вартості пального, автозапчастин тощо, думаю, що і ті автобуси, які нині їздять за першим і другим марштом та перевозять пільговигів по 2 гривні 50 копійок, теж можуть підняти тариф. Тому не думаю, що буде зниження вартості проїзду, - сказав Валентин Демчук.

Власник маршрутки передумав знижувати тариф

Власник маршруту №64 Руслан Загиней каже, що нині він подав заяву на відкликання свого звернення щодо зниження вартості проїзду через значне подорожчання пального.

- Справа в тому, що заяву на повернення вартості проїзду до 2 гривень 50 копійок я подавав владі тоді, коли вартість дизпалива становила 16 гривень. Ми пішли на цей крок для того, щоб 64 маршрут, який дублює тролейбус, хоч трохи вийшов на прибутковість. Проте вчора оптова ціна дизпалива вже була 27 гривень 50 копійок, а на дешевших АЗС — 28 — 29 гривень. Важко передбачити, що буде далі. Відтак, якщо знизити тариф, то маршрут працюватиме в збиток. Окрім того, 27 лютого перевізники мають просити міську владу, щоб неприбуткові маршрути не виїжджали на рейси, бо несуть великі збитки, - зауважив Руслан Загиней.

Отож, швидше за все, зниження вартості проїзду в рівненських маршрутках очікувати не варто.

Коментарі

Сволочі, збільшіть тролейбуси у години пік на 7-му маршруті. Після 18-00 на Північний тролейбуса чекаєш по 20 хвилин.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.