Рівненська бурштинова «бананова республіка»

За два десятиліття видобуток бурштину на Рівненщині переріс із незаконного промислу у галузь народного господарства у кримінальних реаліях. На "сонячному камені" заробляють всі. Звичайні мешканці Полісся – менше, бандити та корупціонери - мільйони. Це своя міні-республіка з власно озброєною охороною, робочим класом та міжнародними економічними відносинами. Вплив української влади на цей процес чим далі, тим умовніший. І повернути ситуацію в законне русло буде дуже складно. Бо видобуток бурштину там давно перестав бути злочином. Тепер це галузь місцевої республіки, яку треба інтегровувати назад в українську економічну дійсність.

Ми не будемо вдаватися в історію виникнення "сонячного каменю" та перші відкриті родовища на Рівненщині. Так об’єктивно склалось, що передумов для процвітання Рівненського Полісся Бог і природа заклали дуже мало. Місцевість болотиста, ґрунти родючістю не славляться, як наслідок, не дуже розвинута інфраструктура та виробничий сектор. Зате лісів, річок та озер – вдосталь. Такий собі найкращий край місцевого зеленого туризму. Ще за часів СРСР в розвиток краю вкладали кошти - будували заводи, залізницю, електростанції. Сільську місцевість ще так-сяк рятували колгоспи. А потім  Чорнобиль, «перебудова», розвал «совєтів». І славні поліщуки залишились зі своїми проблемами сам на сам. Якщо у мешканців інших районів ще були шанси крутитися через близькість до цивілізації та індустрії, то на Поліссі – хоч вовком вий. Власне, простору «крутитися» залишилось небагато. Точніше, чотири варіанти – красти і продавати ліс, займатися контрабандою товарів із Білорусі, збирати гриби та ягоди, а також мити бурштин.

Доки чесні ходили на роботу, підприємливі заробляли саме такими способами. Одні "крутились", інші брали хабарі і робили вигляд, що борються з беззаконням, а частина взагалі вдавала, що нічого не відбувається.

В підсумку на 24-у році незалежності на півночі Рівненщини сформувалось самоврядне утворення, яке за площею може зрівнятися з невеличкою державою – така собі "бананова республіка". Тільки замість бананів основний продукт – бурштин. Перші натяки організованого опору системі намітились ще років із 10 тому, коли крадіїв лісу від міліції виходило захищати все село з сокирами. Тоді значення цьому не надали, та вже цьогоріч всім селом били не 3 міліціонерів, а три десятки. Але про це пізніше.

 

Бурштинова корупція

Як же бурштиновий промисел від копачів із лопатами виріс до цілої галузі народного господарства? Причина перша – тотальний бандитизм і корупція у владі. Спочатку владці обережно збирали зі старателів хабарі і закривали очі на перекопані ліси, потім вирішили "зайти в долю" самим. Потім "дольовиків» ставало все більше, а не законні родовища тільки розширювались. Таким чином свої інтереси у незаконному видобутку бурштину мали бандити від Львова до Донецька, а відсотки від продажу сировини отримували навіть найвищі чиновники держави з Януковичем включно. А простий люд копав там, де дозволяли «дольовики», або безпосередньо працював на бандитів.

З перемогою Революції Гідності гідність прокинулась в і копачів. Міліція поховалась, щоб, бува, не побили за підтримку Януковича, а робітничий люд почав відновлювати «соціальну справедливість» та ділити бурштинові угіддя по-новому. Та ще й гарненько їх розширювати.

 

Міні-АТО

Жорстокість і безкомпромісність боротьби за бурштин продемонструвало минулорічне 9 травня, коли селяни зупинили десятки озброєних бойовиків столичного нардепа.  Те, що покарали бандюків, звичайно, добре, але радіти тут нема чому. Адже самі карателі не такі прості, вони готові захищати свій промисел навіть зі зброєю в руках. А її на Поліссі зараз вистачає з головою - на маленьку армію. І змусити місцевих щось виконувати не так легко. Вони тепер опір можуть і кільком десяткам міліціонерів чинити. І це без застосування зброї. Тапер на Поліссі своя напівкримінальна система колективної безпеки, свої охоронці родовищ, свої блокпости.

 

Бурштинові мільйони

Під бурштинову промисловість вже давно вибудувана тіньова економіка з міжнародними зв’язками. Бурштин успішно продають на чорному ринку як в Україні, так і за кордоном. А що на законному рівні? Ліцензія на видобуток є лише у кількох компаній і одного державного переробного підприємства. Скажете, це смішно? Думаєте, це випадково? Зовсім ні. Як я писав вище, такі розклади були вигідні всім. Проблему не вирішували при жодній владі, бо це всім було вигідно.

А тепер подумайте, чи мають вплив бурштинову гроші на економіку? На місцевому рівні - без сумніву. А на політику? Навіть в обласному масштабі? Скількох політиків чи депутатів можна купити за бурштинові долари? Ото ж бо й воно! І скажіть тепер, що ніхто не купував і не кришував. Поки що бурштиновий вплив у політиці лише фінансовий, але зовсім скоро тіньові підприємці, які сколотили статки на бурштині, захочуть впливати на владу свого регіону, стануть депутатами, керівниками виконкомів. Бурштинова індустрія ще тісніше зв’яже регіон, і від бурштину тут буде залежати якщо не все, то дуже багато. Бо серйозний поділ нових родовищ тільки попереду.

 

Бурштин-годувальник

Для багатьох родин копання бурштину стало вже ледь не єдиним способом виживання. Для інших - можливістю, живучи в селі чи невеликому містечку, купити великого позашляховика, поїхати відпочити, побудувати будинок. Словом, у баченні багатьох – пожити по-людськи. Раніше багато поліщуків їздили на заробітки в Росію, а тепер  - у сусідній лісок. Тому не тільки на бандитах тримаються масштаби видобутку бурштину, а й на масовості та залученні до процесу різних соціальних верств населення. Нема там зараз хороших чи поганих. Бурштин копають всі, хто може. Він став основним годувальником для багатьох родин.

 

Закон на штиках автоматів

Власне, завтра Верховна Рада має розглядати законопроекти декількох нардепів щодо узаконення видобутку бурштину в Україні. Це вже не перша спроба, раніше були законопроекти. Один із них парлемент навіть ухвалив, але Янукович наклав на нього вето. Якщо відверто, то депутати та місцева влада дуже "поспішали" вирішити питання бурштину. Так бігли – аж капці губили. Бурштинове питання згадували за традицією декілька разів на рік з незміною фразою "треба щось робити". І всі знали, що те щось робиться по-чорному, і всім "рішалам" з того капає копієчка. І чим довше питання вирішується, тим більше копійочок накапає. Всі думали виключно про свої кишені, а не про природу чи народ. А зараз народ, принаймні той, що миє і копає, вже думає сам за себе. І за який би прекрасний закон не проголосували – треба ще добитися його виконання. І тут або шукати компроміс із більшістю старателів, або змушувати всіх дотримуватися його силою. Тут уже без введення сил Нацгвардії і зачисток території не обійдешся. Або і перший, і другий спосіб, змішаний у різних дозах, відповідно до ситуації.

Очевидний факт – проблема сама вже точно не вирішиться. Бо це сформована бурштинова республіка. Поки що тіньова економічна. Але чиркни сірником політики – і на кордоні з Білоруссю може бути біда. І тут не до жартів – вирішити питання бурштину тепер не справа чести, а виживання не одного політика і не однієї каденції.

Ключові слова: 

Коментарі

Не весь Бурштин іде до Міркова! Тому хах - злиться))) Що? хахи? Треба закрити ваші - помпи?
Так скажіть?

Пане Дюг! Повністю Вас підтримую. Потрібен чесний Закон для громади Рівенщини, Волині, Житомирщини, в тому числі і північних районів нашої області, щодо правил видобутку бурштину, його реалізації по ринковим цінам на території області, та відновлення землі до стану придатного для використання в лісовому господарстві і таке інше. Якщо буде чесний Закон, то як Ви назвали "старателі" будуть дотримуватись його, якщо захотять жити, а не виживати.
Розділяю Вашу стурбованість та дописувачів, щодо кришування, посадовцями ДЕРЖАВНИХ ОРГАГІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ та МІСЦЕВИХ РАД, незаконного видобутку бурштину, реалізації його за межами України. Актуальне питання, щодо боротьби з контробандою на кордонах.
Вирішити підняті питання можна лише ЗАКОННИМ шляхом. Повністю, за невиким винятком замінити особовий склад контролючих органів, а саме: митниці, контровідки СБУ, при цьому необхідно підняти рівень оплати праці, соціальний пакет, до такого рівня, щоб посадовець цінив свою роботу і немав спокусини на отрамання "подачки" - досвід Німеччини, Польщі.
У нас в ДЕРЖАВІ є достаттня кількість патріотів України, які мають належний рівень освіти, дружать з головою, вміють і можуть це все перебороти. Наявний приклад, наш маленькій сусід мав намір, захопити СХІД, ПІВНІЧ та інші території невдалося, коли була на це воля керівництва держави.
Необхідно не на словах, а на ділі провести реорганізацію силових структур. Окрема тема. Скоротити їх захмарну чисельність і мізерну віддачу. За рахунок оновлення та скорочення, підняти рівень зарплати співробітників від еквівалент 1000 дол. США до 3000 дол. США, відновити преміювання співробітників (відсоток від суми реально відшкодованих збитків, а не паперових) і таке інше.
Ми маємо достатньо великий потенціал молоді з високим загальноосвітнім та професійним рівнем підготовки, але чомусь ця молодь прцює за межами нашої Батьківщини. Риторичне запитання ЧОМУ? Відповідль дуже проста, керування ДЕРЖАВОЮ олігархічними кланами та їхніми на мові сусідньої держави "прихлебателями". Ще раз повторюсь очищення влади від осіб, які протягом останніх10 років перебували на роботі пов'язаній із виконавчими функціями і таке інше. Скептики будуть говорити, що це неможливо. Невірте ЇМ можливо все, якщо є бажання. СлаваУкраїні! Честь і слава ПАТРІОТАМ УКРАЇНИ!

ще слід додати що контрабанду бурштину до Польщі монополізувало СБУ. Вони через Ягодин щотижня бусіками возять. Самі митники попереджають знайомих що бурштином не слід займатися, це виключно СБУшна тема, там просто шалені прибутки сотні тисяч долларів. На такі потоки вони чужинців ніколи не допустять. Також знайомий з митниці розповідав що наркотрафік до європи теж СБУшна тема. Короче прості людішкі можуть по два блока сигарет возить, а там де великі гроші все під дахом правоохоронців, і горе тому хто перейде їм дорогу. А ми ще думали що після Майдану щось зміниться ...

скажу так, чесно і відверто, якщо поліщукам не дозволять бути господарями на власній землі і самостійно, законно користуватись надрами, ніяка нах.. Нацгвардія не допоможе... всих вперд ногами винесуть.

Юра, нічого нового своїми думками не сказав... Сенс це писати?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.