Як солома і сміття допоможуть Рівненщині обійтися без російського газу: досвід Польщі

Солома допоможе обійтися без російського газу, вітряки - замінити традиційні джерела отримання електроенергії, а сміття перетворитися в альтернативне паливо або ж після переробки отримати друге життя. Саме у цьому переконують поляки. Адже тема екології і збереження навколишнього середовища пріоритетна у цій країні. Для того, щоб зберегти своє довкілля, уряд країни спрямовує сотні мільйонів злотих, як  із місцевих бюджетів, так і отриманих за європейськими грантами. Чому варто розвивати зелену енергетику, що потрібно, аби стати енергонезалежною країною і як заробляти гроші на смітті — поляки розповіли рівненським чиновникам.

 

Вітрова енергетика: плюси та ризики

Нині поляки використовують усі можливі способи економії ресурсів і максимально намагаються переходити на альтернативні джерела енергії та безвідходне виробництво-використання природних ресурсів.

Одним із напрямів вироблення альтернативної енергетики, який розвивають у Польщі, є вітрова енергетика. У деяких містах і містечках країни працюють вітрякові ферми, які енергію вітру перетворюють в елекрику. Втім польські спеціалісти кажуть, що отримання енергії у такий спосіб має не лише переваги, а й не доліки, зокрема, на етапі встановлення самих вітряків. Адже фірми-виконавці диктують свої умови і заробляють потім на цьому. Тому рівненським чиновникам, які у складі офіційної делегації приїхали переймати досвід у Польщу, радять — якщо розвиватимуть вітрякову енергетику в Україні, то потрібно ретельно вивчати всі документи та умови встановлення і роботи вітряків.

Вітряки ж, які встановлені в місті Кіселіце, що у Вармінсько-Мазурського воєводстві Польщі, виробляють більше енергії, ніж споживають мешканці та установи міста. Власне цим досвідом поляки і ділилися з рівненькою делегацією. Втім, як повідомив бурмістр міста Рафал Рищук, розпоряджаються цією енергію компанії, які їх встановлювали. Натомість вугілля там у цій галузі не використовують.

- Наразі у місті є 54 вітряки. Встановлення одного з них коштує приблизно 10 мільйонів злотих. А за рік вітряк приносить прибутку 2 мільйони злотих. Тобто за 5 років роботи він окуповується. Найблільший вітряк, який встановлений у місті, заввишки майже 200 метрів, найнижчих - приблизно до 100 метрів. Чим він більший, тим більше енергії виробляє.  Населення сплачує за електроенергію 0,64 злотих за 1 кіловат. Та варто сказати, що не всі мешканці є прихильниками встановлення і використання вітряків через низку різних причин. Хтось вважає, що вони створюють багато шуму, інші знаходять ще якісь причини. Та попри все використання таких вітряків має багато плюсів, і вітряна енергетика поступово набуває популярності в Польщі, - каже Рафал Рищук.

Тому розвиток цього напряму вироблення енергії у Польщі продовжує розвиватися. І хоча мешканці ставляться до цього неоднозначно, керівництво міст вважає його перспективним.

Як можна замінити російський газ?

Одним із пріоритетних напрямів у сфері переходу на альтернативні джерела енергії є її вироблення із біомас. Досвідом створення і роботи кількох таких об'єктів польські чиновники поділилися із своїми колегами з Рівненщині. Адже, як показала практика, одна котельна, яка виробляє теплову енергію із біомас, може забезпечити теплом і гарячою водою більшість населення міста. Власне, такий досвід використовують у Кіселіце.

Котельна на біомасі, яка виробляє теплову енергію із соломи, забезпечує 90% мешканців міста Кіселіце, що на заході Вармінсько-Мазурського воєводства Польщі.

Як розповів представник міської ратуші Ярослав Желінський, котельня на біомасі будувалася у три етапи, спочатку спорудили дві печі, далі розбудовували мережі та облаштували третю піч.

- Наразі на котельні працює три печі, кожна з яких потужністю у три мегавати. За рік котельня переробляє чотири з половиною тонни соломи в теплову енергію. У теплу пору котельня спалює за добу 18 тюків по 200 кілограмів, а взимку - 60 тюків. В основному купуємо солому жита та пшениці, бо, наприклад, ячмінна при переробці виділяє більше смоли, відтак, котли потрібно частіше прочищати. Купуємо солому у місцевого населення по 40 злотих за тонну. Потому пресуємо прямо на полі у тюки по 200 кілограмів. Зберігаємо солому на складах, що розміщені на території самої котельні. 1 гігокалорія виробленої у нас енергії коштує 55 злотих. Це дешевше, ніж газ, - каже Ярослав Желінський.

До речі, побудована котельня в рамках проекту ПРООН, що діє на Рівненщині.

За його словами, для прикладу, приватний будинок, площею у 100 метрів квадратних, із хорошою системою утеплення та енергозбереження, мешканці якого використовують і тепло, й гарячу воду, за місяць сплачують за теплову енергію приблизно 400 злотих.

Силос — в енергетику!

Ще одним кроком до енергонезалежності є переробка силосу в електричну та теплову енергетику. Цим займається комунальне підприємство у Кіселіце.

- Урожай силосу ми збираємо один раз у рік, це відбувається впродовж місяця. Далі відправляємо його на підприємство для переробки на біогаз, який знаходиться зверху котельні. Він підземною системою транспортується і далі його вводять у мотор. Власне, під час спалювання біогазу виробляється електрична і теплова енергія. Там працює мотор, який нагріває до потрібної темпаратури воду, і вона підземною системою вводиться далі.  Підприємство співпрацює з котельнею, яка виробляє теплову енергію з соломи. І якщо одна структура на ремонті, то інша покриває її виробництвом своєї енергії, - повідомив представник міської ратуші Кіселіце Ярослав Желінський.

Сміття - в альтернативне паливо

Чимало уваги поляки приділяють і поводженню з побутовими і комунальними відходами. Для цього вони налагоджують систему сортування, переробки та утилізації сміття. Для цього виділяються кошти як із місцевих бюджетів, так і залучаються грантові. Тобто роблять все для того, аби сміття було максимально корисно використано і нічого не пропадало даремно, тим більше не забруднювало довкілля.

 

У той час, як у Рівному побудований і через неузгодженість українського законодавства не працює завод із переробки побутових відходів, у Польщі питанню сортування і переробки сміття приділяють неабияку увагу. Для цього на території країни діє кілька сміттєсортувальних і сміттєпереробних підприємсв. Як працює одне із них, що знаходиться у місці Рудно, мали можливість побачити представники делегації з Рівненщини.

Воно функціонує з 2009 року, обслуговує 220 тисяч мешканців міста. Побудований завод асоціацією, яка обєднує 19 самоврядувань. Він поділений на окремі відділи — сортування, переробка та утилізація. Також там є власне відділення логістики.

Як розповів голова сміттєпереробного заводу Лешик Рохович, питанню сортування сміття у Польщі приділяють багато уваги, бо це впливає на навколишнє середовище.

- Саме тому з часу будівництва нашого заводу ми постійно розвиваємося, залучаємо нові інвестиції та вдосконалюємо свою роботу. Наразі тут працює 150 людей, і працевлаштуваши їх, ми частково вирішили проблему безробіття у регіоні. За час роботи нашого підприємства ми провели чимало власних інвестицій. Так, наприклад, коли завод починав свою роботу в 2009 році, то його активи стновили 37 мільйонів злотих, а вже у кінці 2014 року — більше 90 мільйонів злотих. Головним елементом інвестицій було виокремлення відходів, які підлягають деградації. Окрім того, ми почали передавати відсортоване сміття іншим підприємствам для подальшої переробки на альтернативне паливо для цементних заводів. Все це дає змогу вирішити проблему з накопиченням відходів у нашій місцевості. Адже раніше з цим було чимало моментів. Зокрема, до 2013 року, доки не вийшов відповідний закон, який регулюється вивезення відходів у Польщі, фірми, які вивозили сміття привозили його не завжди на наш завод, але й в інші місця, не завжди законні. Тому були певні проблеми. З того ж часу, як це регулюється система налагодилася і нам вдається вирішувати проблему зі сміттям на нашій території, а також використовувати його з користю, - зазначив Лешик Рохович.

Чим Рівненщині корисний "зелений" досвід Польщі?

Наразі тема збереження природних ресурсів гостро постала й на Рівненщині. Зокрема, в області нині активно вивчають питання використання на практиці енергозберігаючих технологій та альтернативної енергетики. Це дозволить не лише в перспективі відмовитися від російського газу, але й заощаджувати на оплаті за опалення. Щоправда, аби це дало свій результат, до заощадження ресурсів потрібно підходити комплексно. Адже як зазначають поляки, економія можлива лише у випадку, що житло буде належно утеплене.

Тим часом представники рівненської делегації вважають, що для України особливо важливим є досвід Польщі щодо впровадження газозамінних технологій в системі ЖКГ. Це пов'язано з тим, що саме витіснення газових котелень та заміна їх на альтернативні дозволить Україні все-таки відмовитися від використання російського газу, що особливо актуально в сучасних умовах.

Частково замінити російський газ можна і в промисловості, зокрема, якщо відновити роботу рівненського сміттєпереробного заводу, який може виробляти з відходів альтернативне паливо, що використовується Здолбунівським цементним заводом.

Поляки ж, у свою чергу, готові всіляко підтримувати Україну в її прагненнях до енергонезалежності та ділитися досвідом у цій сфері. Щоправда, кажуть, що для цього, перш за все, варто забезпечити всі передумови, в тому числі й законодавчі. Адже за українців цього ніхто не зробить. 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.