Рівненське кримінальне чтиво: земельні афери в присутності Феміди

Ви вже чули про те, що Україні вкрай потрібна судова реформа? Так отож… Насправді це біда, коли ті, хто мають виступати на сторожі закону, інтересів держави і захищати права громадян? не справляються зі своїми функціями. Назвемо це так. Описана нижче історія розпочиналась із боротьби жителів двох рівненських багатоповерхівок з місцевим підприємством за власний двір.  Конфлікт переріс у справжню війну.

Передумови конфлікту

Ще десять років тому, коли у мерському кріслі був Віктор Чайка, рівненському підприємству "Альянс-Вест" було надано в оренду на десять років дві земельні ділянки: пішохідний бульвар із клумбами між театром і продуктовим ринком  та частину двору житлового будинку по вулиці Полуботка.

Перший конфлікт виник тоді, коли мешканці навколишніх будинків дізналися, що орендар збирається побудувати на пішохідному бульварі, точніше клумбі, багатоповерхову торгову будівлю. Не дивлячись навіть на те, що саме під цією ділянкою знаходяться інженерні мережі (будівельні обмеження на ділянці становлять більше 90%).  Тоді у справу втрутився заступник міського голови Сергій Васильчук, і процес зупинили. Результатом було рішення архітектурно-містобудівної ради: "Вважати недоцільним проектування та будівництво будь-яких будівель на вул. Пересопницькій (на пішохідній зоні від театру до вулиці Полуботка).  На даній вулиці передбачити благоустрій   і … відновити пішохідний бульвар".

Схема розміщення ділянок зданих в оренду ППФ "Альянс-Вест"

Справжня війна тут розгорілась вже після 2010 року, коли мешканці житлового будинку вирішили впорядкувати свій двір: встановити лавочки та висадити кущі й дерева. Але проти був орендар. Хоча за рішенням архітектурно-містобудівної ради, саме він мав дбати про благоустрій. На стороні мешканців виступила депутат Рівнеради (обиралась за мажоритаркою саме на цьому окрузі) Людмила Туровська. Конфлікт із вулиці перемістився до сесійної зали Рівненської міської ради та зали суду.

На цьому завершую передмову і переходжу до суті теми статті. Далі - документи, факти і версії. Багато деталей і трохи нудних подробиць. Але дочитайте – не пошкодуєте.

Депутати… з народом

Скажемо відверто, спочатку депутати Рівнеради не надто квапились «розрулювати» ситуацію. Мав силу чинний договір. Орендар справно платив орендну плату. А те, що там є деякі порушення, ну то дрібниці – головне надходження до міського бюджету. Зрештою: скоро закінчуватиметься термін дії договору оренди – тоді й буде щось вирішуватись. Думаю, саме за такою логікою міркувала більшість депутатів. І цей день настав.

Знакова сесія рівненської міської ради відбулась 14 серпня 2014 року. На ній депутати прийняли рішення не поновлювати підприємству "Альянс-Вест"  договір оренди згаданих земельних ділянок. Із 45 присутніх депутатів 31 проголосували проти поновлення договору оренди (за поновлення – 1, проти поновлення – 31, утримались – 4, не голосували – 9).

Витяг зі стенограми засідання Рівненської міської ради

За тиждень, а саме 21 серпня 2014 апарат міської ради офіційно надіслав рішення вже колишньому орендарю. На підтвердження цього є навіть квитанція "Укрпошти". У документі, за підписом міського голови Володимира Хомка, ПП "Альянс-Вест" повідомляли що: "…Термін дії вищеназваного договору закінчився 29 липня 2014 року. Враховуючи викладене, вважати договір оренди земельної ділянки від 29 липня 2004 року №555 таким, що припинив свою дію. Відповідно до пункту 19 вищеназваного договору, ППФ "Альянс-Вест" необхідно повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому ППФ "Альянс-Вест" одержало її в оренду."

За п’ять днів, 26 серпня 2014 року рекомендований лист був вручений адресату (керівнику ПП "Альянс-Весту") особисто. Про це теж є відмітка в "Укрпошті" зі штрих-кодовим ідентифікатором 3302815526730 на поштовому відділенні №28. Те, що лист із Рівного у Рівне йшов чомусь аж п’ять днів, залишимо на совісті працівників "Укрпошти".

Що в конверті?

А далі розпочинається справжня детективно-шпигунська історія.

Пізніше у суді представники орендаря заявляють, що в листі замість повідомлення про заперечення  в поновленні договору оренди була… навпаки додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення. На підтвердження цього ніби то було складено акт вмісту конверту. Щоправда, не вказано, хто цей  акт склав. Замість підпису – карлючка і розмазаний поштовий штамп. На клаптику паперу було від руки написано текст: "Акт. При відкритті поштового конверту №3302815526730 було виявлено примірник додаткової угоди від 11 серпня 2014 року до договору оренди земельної ділянки №555 від 8.07.2004 року підписаний та посвідчений печаткою ППФ "Альянс Вест". Інших документів у вибраній поштовій кореспонденції не виявлено".

"Анонімний" акт обстеження вмісту конверту з матеріалів судової справи

Окрім сумнівності самого документу, варто звернути увагу на те, що а анонімному акті вказується на наявність в конверті начебто проекту додаткової угоди від 11.08.2014 за підписом тільки "Альянс-Весту", а не листа-заперечення у поновленні договору оренди від міської ради, підписаного міським головою. 

Але згідно зі статтею 33 Закону України "Про оренду земель", такий проект угоди  як додаток до заяви тільки з підписом орендаря міг надсилатись тільки від орендаря (ПП "Альянс-Вест") до міської ради, а не навпаки.

І вже від міської ради до орендаря у відповідь на заяву з проектом міг надійти тільки один із двох документів: або лист-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди, або додаткова угода. Але аж ніяк не її проект, та ще й за з підписом орендаря.

Проект додаткової угоди з матеріалів судової справи

Міськрада не могла надіслати додаткову угоду апріорі, бо депутати Рівнеради відмовили в поновленні договору оренди. Навряд чи міський голова Володимир Хомко взяв би на себе відповідальність порушити закон і всупереч рішенню ради підписати новий договір. Це було б не просто порушення, а кримінальна справа.

Рахуйте дні

Зрештою, забудемо про липові документи та фокуси з вмістом конверту. У цій справі є ще кілька цікавих деталей. Зокрема, орендар повинен був звертатись до міськради із заявою  укласти додаткову угоду і долучати до заяви текст проекту додаткової угоди не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну дії договору: Стаття 33. "Поновлення договору оренди землі……Орендар, який  має  намір  скористатися  переважним правом на укладення договору  оренди  землі  на  новий  строк,  зобов'язаний повідомити  про  це  орендодавця  до спливу строку договору оренди землі у строк,  встановлений цим договором,  але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі".

У вищезгаданому анонімному акті вказана дата надходження проекту угоди 11.08.2014 року. Тобто вже за місяць після закінчення дії договору оренди.

Давайте зайдемо до нашого питання ще й із іншого боку. Згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77) питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради – сесії. 

Повідомлення Рівненського міськвиконкому про припинення оренди землі ППФ "Альянс-Вест"

Питання про "відмову в поновленні/поновлення  договору оренди" розглядалось на сесії 14 серпня 2014 року, а порядок денний сесії був опублікований на сайті міської ради за 20 днів. Відповідно міська рада не могла надіслати будь-який документ орендарю до того, як це питання розглянуть на сесії депутати. А значить 11 серпня 2014 року будь-який документ до орендаря від міськради або ж не надсилався, або це було зроблено незаконно і не має юридичної сили.

Фальсифікації і суд

Наведу трохи нудних бюрократичних правил стосовно згаданого акту обстеження вмісту конверту. Зокрема, стосовно саме того конверту, який було надіслано міською радою ПП "Альянс-Вест" з листом-повідомленням про заперечення у поновленні договору оренди. Нюанси дрібні і нудні, але вкрай важливі і, вочевидь, мають бути цікаві правоохоронним органам.

Так ось, відкриваємо нормативні документи, згідно з якими працюють в "Укрпошті" - Правила надання послуг поштового зв'язку, затверджені постановою Кабміну, та Порядок пересилання поштових вiдправлень.

Нагадаємо, згаданий акт складений без підпису оператора, невідоме ні його прізвище, ні ім’я, ні посада.

Тепер читаємо "Порядок пересилання поштових вiдправлень". У пункті 5.5.1 сказано: "Поштові відправлення і речі розкриваються у виняткових випадках за розпорядженням керівника об'єкта поштового зв'язку: в разі відсутності даних про приймання поштового відправлення (змиті адреси, відірвані адресні бирки), пошкодження оболонки, перев'язу, печаток і паперової стрічки, що зумовлює доступ до вкладення, розбіжності маси, витікання вкладення або коли за зовнішніми ознаками можна припустити його пошкодження чи зіпсуття, наявність вкладення, забороненого до пересилання. На розкриття та перезапакування поштового відправлення складається акт ф. 51-2".

Протокол засідання архітектурно-містобудівної ради

У пункті 5.5.3.цього ж нормативного документу Укрпошти сказано: "Розкриття поштових відправлень і речей проводиться на виділених робочих місцях у присутності начальника відділення поштового зв'язку (його заступника), а у ЗВ (ЦОПП, ЦОП), у поштамтах (ВуПЗ, ЦПЗ) - у присутності начальника цеху (дільниці) або його заступника, відповідального чергового (начальника зміни), працівника контрольно-довідкової служби. Розкриття проводиться таким чином, щоб оболонка поштового відправлення, пломба, перев'яз, шви були збережені як речові докази".

Вам мало? Тоді продовжимо і читаємо вже Правила надання послуг поштового зв’язку. Тут у пункті 56 сказано: "Поштові відправлення … з пошкодженнями …пересиланню не підлягають і повертаються відправникам".

Тепер рахуємо порушення, які стосуються згаданого анонімного акту обстеження.

1. На розкриття поштового відправлення не було розпорядження керівника поштового відділення;

2. На розкриття поштового відправлення не складено акт форми 51-2 з визначенням  причини розкриття;

3. Розкриття проводилось не на виділеному робочому місці в поштовому відділенні;

4. Розкриття проводилось не у присутності начальника відділення поштового зв’язку;

5. Не були збережені речові докази необхідності розкриття поштового відправлення;

6. Акт, про який йшла мова в суді,  не був складений за формою 51-1;

7. Акт не був складений у трьох примірниках (не має їх у керівника об’єкту поштового зв’язку і в виробничому підрозділі);

8. Акт не зареєстрований  в спеціальному журналі обліку вхідних актів;

9. Чому, якщо конверт був пошкоджений, його не повернули відправнику?

Витримали і дочитали? А тепер найцікавіше: суд не взяв до уваги рішення Рівненської міської ради, факти порушення всіх термінів, докази порушення цілої купи нормативних документів, законів та інструкцій. Натомість судді надали перевагу анонімному акту  з розмазаною печаткою і карлючкою замість підпису та проекту нікчемної додаткової угоди. На основі цього аж три суди:  Господарський суд Рівненської області, Рівненський апеляційний господарський суд, Вищий господарський суд України ухвалили віддати міську землю підприємству ПП "Альянс-Вест".

Кажете, люди проти віддавати двір свого будинку? Кажете, депутати міської ради проголосували проти продовження договору оренди? Начхати!!! Люди з грошима і люди у мантіях мають на це свою точку зору.

Ну то як, потрібна в країні судова реформа?

Коментарі

Ось справжня сутність Туровської http://cripo.com.ua/?sect_id=8%24&aid=138798

Ясно, що тут все не чисто. Мав якось справу з цією депутаткою... Її всі бояться, бо самі до неї зветраються ,тому правди вам ніхто не скаже. Але як вже дістала ця брехня! Чи то Туровська вже мітить у мери, тоді взагалі абзац, бо їй вже и суди не указ... Коли ти вже наїсишся, Людмило Валентинівно?!

практика - практикою, законодавство - законодавством. Але явна фальсифікація документів, покладених в основу судових рішень, це все-таки кримінал..... З датою укладення договору також не все так однозначно.

пані Туровській треба уважно читати судову практику та діюче законодавство, а саме ч.6 ЗУ "Про оренду землі". Там все написано і врегульовано, а строк дію договору закінчується датою його укладання, а не реєстрації. Така думка колегії суддів Верховного Суду України, а твердження Туровської направлені лише на отримання голосів на наступних виборах незважаючи на невисоку юридичну компетенцію.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.