Суд за посаду: екс-начальника ДАІ Рівненщини поновлено на службі в міліції, але не на посаді

Колишнього начальника ДАІ в Рівненській області Миколу Слободенюка рішенням Рівненського окружного адміністративного суду поновлено на службі в органах внутрішніх справ. Проте не на посаді начальника ДАІ Рівненщини, як він заявляв у своїх позовних вимогах. Відповідну ухвалу суд виніс 26 червня цього року. Та схоже, це ще не кінець історії і подальшу долю цієї справи вже вирішуватиме апеляційний суд. Чому — дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”.

 

Нагадаємо, Микола Слободенюк вже більше чотирьох років активно бориться за поновлення на посаді. Ця історія бере початок у 2010 році. Тоді комісія МВС провела перевірку службової діяльності УДАІ УМВС України в Рівненській області, під час якої встановлено низку суттєвих порушень у сфері фінансово-господарської діяльності та по лінії реєстраційно-екзаменаційної роботи зазначеного підрозділу. Відповідно до наказу МВС, за допущені грубі порушення вимог законодавства та суттєві недоліки в організації службової діяльності підполковника міліції Миколи Слободенюка, начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області вирішено притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з посади.

Після цього був виданий наказ МВС по особовому складу, відповідно до якого Миколу Слободенюка фактично звільнено з посади.

Обидва накази МВС були оскаржені Слободенюком до суду. Суд скасував наказ МВС по особовому складу у частині звільнення Миколи Слободенюка з посади та поновлено його на посаді начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області.

Що ж стосується другого наказу, то його суд не скасував. Скасований лише наказ по особовому складу, відповідно до якого його було звільнено з посади. Скасування судом наказу МВС по особовому складу у частині звільнення Слободенюка з посади та поновлення його на посаді начальника УДАІ УМВС України в Рівненській області стало можливим внаслідок його, як згодом виявилось, перебування на лікарняному. Однак це Слободенюк приховував, на момент його звільнення в обласному управлінні міліції про це не знали.

Таким чином виходить, що  законні підстави для звільнення Слободенюка з посади за числені порушення були. Однак суд чомусь виніс рішення, опираючись на формальну причину для поновлення на посаді.

Після цього тривали численні судові процеси за поновлення. Його поновлювали і потім знову звільняли, Слободенюк відмовлявся отримувати трудову книжку. Працівникам міліції навіть доводилось його шукати по місту, щоб вручити її. Відправляли рекомендовані повідомлення за місцем проживання, які він відмовлявся отримувати. Саме те, що йому не було вручено трудову книжку, ставало аргументом на черговому суді щодо поновлення.

Врешті-решт його звільнили з органів внутрішніх справ взагалі за станом здоров’я, адже за висновком військово-лікарської комісії він непридатний до такої служби. Слободенюк вирішив оскаржити і це звільнення, мовляв, він здоровий. 

Далі відбувалася низка судових засідань, на яких Слободенюк намагався довести свою правоту. Проте, як зазначають в УМВС України в Рівненській області, таких підстав він не мав і був звільнений цілком законно.

Тим часом, як розповіла "РВдружина та одночасно представник екс-начальника обласного ДАІ Миколи Слободенюка пані Інна, у 2010 році моєму чоловікові наказали писати рапорт на звільнення за власним бажанням.

- Аргументація була дуже проста. Він або мав добровільно звільнити місце для людини з команди Януковича, або йому обіцяли зруйнувати життя і кар'єру. Микола (Слободенюк. — Авт.) не з тих, кого можна злякати. Він зайняв принципову позицію, і тодішньому керівництву знадобилося більше року, щоб його звільнити. Очевидно, що відбувалося це з серйозними порушеннями, які ми оскаржували в судах різних інстанцій. Однак доки при владі залишалися люди Януковича, всі наші спроби були марними. Потім відбулася Революція Гідності. Сьогодні багато хто говорить, що в країні нічого не змінилося. Я впевнена, що це не так. Після подій на Майдані вперше за багато років нашу справу об'єктивно розглянули. Судді Вищого адміністративного суду повернули її на повторний розгляд до Рівненського окружного адмінсуду, вказавши на недоліки попередніх рішень. І ось коли ми були вже практично впевнені, що справедливість буде відновлено, виявилося, що на Рівненщині діє принцип кругової поруки. Ми стикнулися з відвертим саботажем. Прийняття рішення по нашій справі умисно затягується, що вигідно лише людям, які намагаються уникнути відповідальності чи втриматися на своїх посадах. Ми вже маємо гіркий досвід боротьби із системою. Єдиний спосіб її зламати — це забезпечити прозорість і відкритість процесу прийняття рішень. Адже перше Миколу Слободенюка звільнили з посади начальника обласного ДАІ одразу після приходу до влади команди Януковича. Формальною причиною стало виявлення недоліків у роботі. Начебто в приміщенні ДАІ незаконно стояв кавовий апарат, були й інші подібні надумані недоліки. Цей апарат, до речі, стоїть там до сьогодні, проте на основі цього нібито порушення був виданий наказ про звільнення. Без дотримання процедур, всупереч чинному законодавству. Все робилося швидко, і ніхто не зважав на формальності. Як наслідок, Микола виграв суд. Керівництво МВС було змушене поновити його на посаді. Так, в управлінні МВС, яким тоді керував Олег Сало, почали шукати інші шляхи, як його звільнити. Навіть писали звернення до керівництва облдержадміністрації, де скаржились, що Микола Слободенюк постійно хворіє та зриває виконання передвиборчої програми президента Януковича. Це і стало формальною причиною для звільнення. Мого чоловіка направили на військово-лікарський огляд, який здійснювала комісія ГУ МВС України у Рівненській області. Без будь-яких клініко-інструментальних досліджень усі лікарі комісії написали, що в Миколи Миколайовича цукровий діабет, яким він ніколи не хворів. Крім діабету, написали ще кілька нічим не підтверджених діагнозів, на основі яких його визнали непридатним до служби. Миколі й справді довелося в той період декілька разів виходити на лікарняний. Йому робили операцію на нозі, через постійний тиск в нього були загострення на нервовій основі. Однак тих діагнозів, що йому понаписували і які стали підставою для звільнення, в мого чоловіка ніколи не було, - каже Інна Слободенюк

У свою чергу, в секторі юридичного забезпечення УМВС України в Рівненській області пояснюють, що Микола Слободенюк перебував на посаді начальника ДАІ області з 2006 року, при цьому  мав деякі «неприємності». Це було і незаконне присвоєння йому звання полковника, і сувора догана за те, що проїхав, не зупиняючись повз щойно скоєне ДТП зі смертельними наслідками, і звільнення з посади за допущені порушення в організації роботи ДАІ. Всі ці факти не є таємницею, оскільки всі вони оскаржувались Миколою Слободенюком у суді, і щодо всіх справ прийнято рішення не на користь останнього. І справа тут зовсім не в кавовому апараті, про який говорить представник його інтересів у суді Слободенюк І.В.

За словами начальника сектора юридичного забезпечення УМВС України в Рівненській області Олени Брагіної, після цих «неприємностей» в грудні 2009 року М.Слободенюк захворів безперервно на 2 роки, при цьому жодного разу на роботу не виходив, своїх безпосередніх обов’язків не виконував, отримуючи при цьому заробітну плату.

- У зв’язку з тривалою хворобою, у вересні 2011 року військово-лікарською комісією Львівської області був проведений медичний огляд М.Слободенюка і комісія визнала його непридатним до служби в ОВС за станом здоров’я. У грудні 2011 року Микола Слободенюк був звільнений через хворобу, із правом на пенсію та з усіма соціальними гарантіями, передбаченими для осіб, звільнених за станом здоров’я. Відповідно до законодавства, якщо особа не згідна з висновками військово-лікарської комісії, вона має право пройти повторний огляд у вищій за статусом комісії, а саме у Центральній військово-лікарській комісії МВС України у м. Київ.Слід зазначити, що неодноразові запрошення пройти такий огляд у разі незгоди з висновками Львівської комісії – М. Слободенюк проігнорував, а натомість у квітні 2012 року звернувся до суду із позовом про поновлення на посаді, і при цьому стверджував, що вважає себе здоровим і не хворіє тими хворобами, у зв’язку з якими його визнано непридатним до служби. У ході розгляду справи Слободенюк М.М. попросив суд призначити судово-медичну експертизу з метою визначення його стану здоров'я і проведення її просив доручити Рівненському обласному бюро судово-медичних експертиз. Суддею, яка на той час розглядала справу, клопотання Слободенюка було задоволено, таку експертизу було призначено, і матеріали справи направлено до Рівненського бюро судово-медичних експертиз, а провадження у справі було зупинено до отримання результатів експертизи, як це і передбачено процесуальним законодавством. Але вже через декілька місяців після початку проведення експертизи п. Слободенюк прийшов до висновку, що рівненські судово-медичні експерти «функціонально взаємодіють» з УМВС України в Рівненській області, заявив їм відвід і попросив справу направити в Київ, до Головного бюро судово-медичних експертиз.Це клопотання М.Слободенюка також було задоволено, і справу направлено до Головного бюро судово-медичних експертиз, де вона проводилась до квітня 2014 року, а після отримання висновку експерта розгляд справи продовжився. Згідно із висновком експерта, частина із тих хвороб, які зазначені у свідоцтві про хворобу М.Слободенюка, поставлені під сумнів, але разом з тим експерти зазначають, що питання про придатність осіб до військової служби не входить до компетенції судово-медичної експертизи. У ході розгляду справи судом у 2014 році було встановлено, що висновок експерта не відповідає вимогам законодавства, зокрема, не містить докладного опису проведених досліджень, тобто немає обґрунтування, чому саме експерти дійшли таких висновків, як це передбачено зокрема статтею 82 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, сам Слободенюк лікарями-експертами не оглядався, експертиза проводилась лише на підставі медичних документів. За таких обставин Рівненський окружний адміністративний суд, а згодом і Житомирський апеляційний адміністративний суд, прийняли рішення, яким у задоволенні позову про поновлення на посаді Слободенюку М.М. відмовили. Не погоджуючись із рішеннями Рівненського та Житомирського судів, Слободенюк М.М. подав касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України, у якій просив скасувати рішення попередніх інстанцій, а його поновити на посаді начальника УДАІ. У лютому 2015 року Вищий адміністративний суд України повернув справу Слободенюка М.М. на новий розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду, оскільки судами попередніх інстанції не повністю встановлені обставини, які належало встановити. Зокрема, суд вказав у своїй ухвалі, що у випадку, коли висновок експерта є незрозумілим або не відповідає вимогам законодавства, слід вирішити питання щодо призначення додаткової або повторної експертизи або допитати експертів, які таку експертизу проводили. Висновок експерта, який зараз наявний у матеріалах судової справи, не містить дослідницької частини, тобто опису проведених досліджень, немає жодних обґрунтувань зроблених висновків. Натомість медичні документи, наявні в матеріалах справи, містять дані про те, що поставлені під сумнів хвороби у Слободенюка М.М. все ж таки мали місце, про це свідчать результати досліджень та наявність виражених клінічних проявів таких хвороб, - зазначила Олена Брагіна.

Та 26 червня цього року після тривалих судовий розглядів Рівненський окружний адміністративний суд таки виніс рішення у цій справі. Відтак, суд частково задовільнив позов колишнього начальника ДАІ в Рівненській області Слободенюка. Зокрема, в частині поновлення його на посаді суд відмовив. Проте своєю ухвалою вирішив поновити Слободенюка на службі в органах внутрішніх справ.

Та, за словами Олени Брагіної, УМВС України в Рівненській області не погоджується із таким рішенням і оскаржуватимемо його в апеляційному суді.

Отож, схоже, далі буде. Але активність з якою Слободенюк бореться за посаду наводить на думку, що не все так просто і екс-головний ДАІшник області має свої інтереси в тому, щоб знову опинитися в керівному кріслі. І навряд чи це звичайне бажання справедливості. Та як буде — покаже час.

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.