Як на Рівненщині крадуть державне: посіви побив град, свині виздихали, працівники в боргах?

В роботі журналіста часто буває так, що робиш одну статтю, виходить – інша. Та ще й тягне за собою цілу серію матеріалів на важливу проблемну тему. Схоже так вийшло й цього разу. Написав статтю про боротьбу за контроль над Державним підприємством "Мирогощанський іподром", а це тягне за собою цілу тему про схеми тіньової приватизації земельних активів сільськогосподарського призначення, які ще знаходяться у власності держави. Тобто нас з вами.

Миші з’їли

Після публікації попередньої статті про стан справ на ДМ "Мирогощанський іподром" до моїх рук потрапила цікава інформація. Ще багато цікавої статистики і цифр знайшов у відкритих джерелах. Як на мене, нижче написане мало б зацікавити правоохоронні органи. Якщо ще є в тих органах люди здатні до аналітичного мислення. Як би там не було, вам точно буде цікаво.

Почнемо з однієї історії, яка можливо й не має відношення до нашого випадку, але буде цікаво для розуміння картини того що насправді відбувається в частині вітчизняного агроринку. Більшість державних компаній які працюють в аграрному секторі працюють у збиток. У кращому випадку "по нулям" чи з мінімальним доходом яким можна розмішити не одну птахоферму курей. І справа тут зовсім не в поганому менеджменті…

Розкажу вам одну цікаву історію. Керівник якоїсь державної компанії (не обов’язково ДП "Мирогощанський іподром", а будь якої) заключає договір з приватною компанією про спільний обробіток землі, яка належить його підприємству. Приватна компанія вкладає гроші в посіви. Але от халепа – не урожай у тому році. Або буря, град, приморозок чи ще якась напасть знищили посіви. При чому лише на території цього державного підприємства.

Склали документи про "неурожай". Сам урожай прибрали та продали (часто за готівку), але держпідприємство залишилось у боргу перед компанією з якою уклала договір. І компанія… йде до суду та вимагає почати процедуру банкрутства. Керівник держкомпанії ліниво відбивається.  Ну приблизно, як в анекдоті про курку, яка тікає від півня і думає чи не надто швидко біжить. У суді укладається мирова угода за якою "спільний" обробіток землі фіксується ще на років 10-20. Чому так? Про причини ви легко можете здогадатись самі.

Здавалось би все так. Усі задоволені і можуть спокійно жити і працювати. Але ж є один нюанс: поки діє мирова угода люди не можуть отримати свої паї, а на їхній землі зароблятиме спритна компанія ну і може ще керівник держпідприємства. До того, як закінчиться договір, або черговий град не поб’є посіви.

Нагадує уривок з монологу Сергія Притули: "Посіяв колгосп зерно, змолотив, а як здавати в закрома родіни так нічого. А голова колгоспу сидить у ноВому "Лексусі" і каже: "Нема, миші з’їли".

Ну ви зрозуміли, що я мав на увазі. Однак залишимо глобальні історії і повернемось до нашої історії.

Свиняче діло

Як я вже писав у минулому матеріалі, на сьогодні у ДП "Мирогощанський  іподром" мінусовий баланс більш як на сім мільйонів гривень. І ці борги накопичені фактично за останні 2-3 роки. Але якщо провести бодай поверхневий аналіз статистичних показників підприємства озброївшись калькулятором, виникає багато питань.

Почнемо з землі. У "Мирогощанського  іподрому" більш як три тисячі гектарів землі. Вони фактично здані під контроль приватній структурі для вирощування штирійського гарбуза. Однієї з най рентабельніших сільськогосподарських культур на сьогодні. Але його рентабельність нас зараз мало цікавить. Однак цікавить дохід, який могло б отримати державне підприємство з простої оренди землі.

Не маючи точних даних ми звернулись до тих хто працює в аграрному бізнесі. Як виявилось: орендна плата залежить від багатьох факторів і може коливатись від 1300 до 1600 гривень за гектар на рік. Візьмемо середнє значення у 1500 гривень за гектар на рік. Перемножуємо на кількість землі і маємо суму у близько 4,5 мільйонів гривень. Маючи такий дохід виникає питання: звідки ж борги у сім мільйонів за два з половиною роки?

Звісно є витрати за зарплати персоналу, податки, енергоносії і всякі інші "моменти". Але ж ДП «Мирогощанський  іподром» це не тільки більш як три тисячі гектарів землі сільгосппризначення. Це ще й велике господарство. Звернемось до цифр.

У 2013 році "Мирогощанський іподром", який займається вирощуванням свиней, мав поголів’я культової української тварини аж у 1091. Але вже у 2014 році їх залишилось всього 448.

Припустимо за рік жодна свиноматка не народила поросят, а частина свиней здохла. Але ж не 643 штуки! Це масштаби епідемії про яку мали б трубити загальнонаціональні ЗМІ. Та нічого подібного не було. Тому знову беремо калькулятор і питаємо в людей.

Свинину на ринку продають живою вагою або м’ясом. Візьмемо простіший варіант – живою вагою. Найвигідніше продавати свинку у вазі приблизно 80 кілограм.

Середня ціна у 2013 році була 27,3 гривні за кілограм. Від цього й відштовхнемось рахуючи вартість півтисячі свиней. Держпідприємство мало б заробити як мінімум 1,1 мільйона гривень при умові, що більш як сто свинок все таки здохла.

Подібна історія й з великою рогатою худобою. Її у ДП "Мирогощанський  іподром" в 2013  році було 714 штук, але вже за результатами 2014 року залишилось 491. І це знову гроші. Про молоко і іншу продукцію просто промовчу, аби не забирати ваш час.

З втраченими доходами розібрались, тепер питання у видатках. Основною статтею видатків зазвичай є заробітна плата працівників. У 2013 році їх було на держпідприємстві 165, а в 2014 році – на 36 менше. У минулому році середня зарплата на "Мирогощанському іподромі", за даними статистики, не перевищувала 1108,5 гривень. Знову беремо до рук калькулятор і перемножуємо. Фонд зарплати державного підприємства був приблизно у 1,7 мільйони гривень. Ще приблизно 2,2 мільйони гривень мали б виплатити працівникам у 2013 році. Здавалось би зовсім не проблема з огляду на вище наведені розрахунки. Але дулі! За нашими даними борг по зарплаті перед працівниками нині складає близько 400 тисяч гивень.

Думаю всім все зрозуміло. І сподіваюсь зрозуміло й тим, хто має запобігати економічним злочинам, корупції і крадіжкам державної, тобто нашої з вами, власності. Тим більше, що таких прикладів схем в Україні багато

Висновки робіть самі…

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.