Міліція проти копачів бурштину. Як на Рівненщині збунтувалася Дубровиця

29 липня невеликий райцентр Дубровиця, що знаходиться в Рівненській області, потрапив у всі українські новини. У містечку трапилася масова бійка, в якій зійшлися місцеві жителі і співробітники міліції. Дійшло до стрілянини. Кілька людей отримали травми. Скандал прогримів на всю округу, але досить швидко вщух. Очевидно, в роздуванні галасу не була зацікавлена ​​жодна зі сторін конфлікту.

 

У жителів Полісся, зайнятих у сфері нелегального видобутку бурштину, негласно прийнято не виносити сміття з хати. Не привертати до копальнях зайвої уваги, щоб не ускладнювати собі життя. Тому найчастіше те, що відбувається в цих лісах, залишається тут же. Перестрілки, бійки, загибель старателів на копальнях - явища для Житомирської та Рівненської областей не рідкісні. Але в пресу просочуються тільки найгучніші випадки.

Заворушення в Дубровиці мали такий резонанс, що приховати їх не вийшло. Між тим, це далеко не перший випадок відкритого протистояння з міліцією. Місцеві розповідають, як співробітників МВС неодноразово били і роззброювали в лісі, після того, як вони були на місця нелегального видобутку і стикалися там з озброєною охороною і тисячами старателів. Зазвичай ці випадки потрапляють у розряд таких, про які не говорять. Причому, не зацікавлене в розголосу передусім саме міліцейське начальство.

Причина, по якій міліцейське керівництво воліє мовчати, банальна. Слід розуміти, що сутички нелегальних видобувачів зі служителями закону відбуваються не тому, що міліція намагається зловити і покарати злочинців і припинити нелегальну роботу. Якби це було так, нападати на співробітників, звичайно, побоялися б. На ділі ж у конфліктах зі старателями міліція виступає лише як чергова ОЗГ, яка контролює нелегальний видобуток і стягує з видобувачів данину. Природно, проливати світло на цю обставину в МВС дуже не хочуть, тому намагаються вирішувати всі конфлікти зі старателями без зайвого шуму.

Втім, останнім часом приховувати справжній стан речей стає все складніше. Конфлікт в Дубровиці виявився лопнули наривом. Після масової бійки з міліцією і побиття кількох селян в самому центрі невеликого містечка, люди стали відкрито говорити про те, що відбувається навколо. Найбільше жителів обурив не той факт, що в них стріляли гумовими кулями представники МВС. Найбільше їх обурило те, що стріляли в них, ще вчора «продавали квитки» помпи в лісі, тобто збирали данину з старателів.

За словами мешканців Дубровиці 29 липня в їхній район приїхала міліцейська перевірка з Рівного. Міліціонери стали їздити по місцях нелегального видобутку бурштину, однак у той день ніхто з старателів не працював (після скандальних репортажів з місць видобутку бурштину та гучних заяв президента діяльність нелегалів на час вщухла). Конфлікт стався через те, що кілька селян (ймовірно, мають відношення до видобутку бурштину) вирішили їхати слідом за колоною, і це не сподобалося міліції. Прямо на дорозі сталася бійка, кількох людей затримали, а також розстріляли машину одного з них. Після цього в райцентрі почалося повстання, селяни зібралися під РВВС у Дубровиці і стали вимагати звільнення необгрунтовано заарештованих односельчан.

За версією міліції, співробітники МВС затримали в лісі старателів з помпами, яким на допомогу прийшли озброєні подільники. Однак, городяни відкидають цю версію.

- Нехай тоді покажуть помпи, які вони зобов'язані були тоді вилучити. Їх немає! Брешуть вони, не було там нікого - стверджують жителі.

Отримати коментарі міліції з приводу бійки 29 липня виявилося непросто. Глава Дубровицького РВВС Сергій Родзін спілкуватися з нами відмовився. А ось жителі були більш говіркі:

- Творилось абсолютне свавілля, ми почули шум, побачили скупчення людей і теж підійшли подивитися, що відбувається. Я була з чоловіком і з двома дітьми. Потім на вулиці з'явилася Нацгвардія, і вони стали стріляти в людей гумовими кулями метрів з сорока, без попередження. Всі побігли. Мого чоловіка схопили і заарештували. За що? За те, що ми просто прийшли подивитися? - Розповіла мимовільна учасниця зіткнення.

 

За словами мешканки Дубровиці, міліція без розбору стріляла в жінок, чоловіків і пенсіонерів, щоб розігнати присутніх. Причому, в кінцевому підсумку всіх затриманих все одно відпустили без будь-яких наслідків.

- Коли люди прийшли під РВВС і почали лаятись з міліцією, вийшов районний прокурор і сказав «Гасіть їх». Я сам особисто чув. Потім підійшли представники колишнього «Беркута», я знаю їх в обличчя, і стали стріляти по натовпу метрів з 15 без попередження. Вони спеціально закинули шумову гранату за натовп, щоб ми не розбіглися. Хотіли взяти нас в кільце. Постраждала жінка. Зараз вона лежить з переломом ноги - розповів інший очевидець події.

 

Відеозапис моменту початку конфлікту доступна в мережі.

 

За словами місцевих жителів, практично у всіх співробітників міліції, СБУ і прокуратури в Дубровицькому районі незважаючи на мізерні зарплати є позашляховики і розкішні будинки.

 

На місці подій був присутній і народний депутат Євген Дейдей, який після події написав у Фейсбуці, що Рівненська область в кроці від війни.

 

«За останній місяць я отримав кілька офіційних звернень від місцевих жителів. Але, тільки приїхавши на місце, усвідомив який кошмар насправді стоїть за цими листами ... Бандити, перевертні в погонах і продажні чиновники проти тих небагатьох людей, які з останніх сил намагаються врятувати свою землю. ! Жадібність довела до того, що зараз регіон не просто в кроці від екологічної катастрофи, він за крок від війни », - написав Дейдей.

Ці слова не порожній звук. Ось чим стріляють у Дубровиці сьогодні. Іноді застосовують і справжній вогнестріл.

Дізнавшись, що начальник РВВС Сергій Родзін не горить бажанням спілкуватися з нами, один з жителів Дубровиці запропонував поїхати до нього додому і поговорити з ним там, а заодно подивитися, як живе головний міліціонер району. На жаль, застати Родзін будинку не вдалося. Він, ніби відчувши наше наближення, поспішно ретирувався на позашляховику BMW X5, ціна якого коливається від 60 до 100 тис доларів. Не так уже й погано, як для міліціонера з провінції.

 

 

Будинок у начальника РВВС один з кращих в Дубровиці.

 

 

Втім, місцеві жителі в образі на міліцію не за корупцію, а за те, що вона не дає заробляти старателів.

- Мені все одно на якій машині їздить прокурор або голова адміністрації. Головне, щоб вони давали працювати людям. А коли він сам міняє машини кожні пів року і будує будинок під Києвом, а ми всі тут сидимо без хліба, то тут буде біда - розповів один з городян.

Ситуація в районах масової видобутку бурштину склалася і правда вибухонебезпечна. Заборонити старателям копати дорогоцінний камінь нереально. Завдяки видобутку в Поліссі, заробляють і виживають тисячі людей. І спроби позбавити їх цього заробітку призведе лише до соціального вибуху, зіткнень і, можливо, жертвам.

Очевидно, що вирішити проблему і ліквідувати корупцію допоможе тільки легалізація видобутку бурштину. Причому, провести її необхідно таким чином, щоб максимально врахувати інтереси пересічних старателів і надати їм можливість об'єднуватися в трудові артілі та кооперативи. Монополізація здобичі, яку пропонують зараз здійснити представники влади, таке завдання не вирішить, а значить тільки посилить соціальну напруженість.

 

Поки ж, не дивлячись на великий резонанс, який останнім часом вдалося підняти навколо розкрадання надр на Поліссі, влада не поспішає вирішувати проблему і далі слів справа не йде. Схоже, хтось нагорі спеціально тягне час і чекає, поки хвиля ажіотажу навколо нелегальних бурштинових розробок спаде. Надто вже великі обсяги нелегальних грошей, які крутяться в цій галузі.

Денис Казанський, "Четвертая Власть".

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.