"Мафія" в освіті Рівненського району: що приховують чиновники?

Хочете знати, як із одного факту біографії  влаштувати скандал – запитайте в керівництва Рівненської райдержадміністрації. Замість того, щоб підтвердити відповідним документом педагогічний стаж директора однієї зі шкіл, чиновники Рівненської РДА влаштувати гру в хованки – проігнорували і перекрутили норми низки законів, а головне здоровий глузд. Як виявилось  - не дарма. Освітянській мафії є що приховувати – вона буквально загрузла в непрозорих призначеннях, які мають всі ознаки корупції.

Освіта Рівненського району продовжує дивувати відкриттями. Саме керівники району чотири роки тому призначили директором Колоденської школи молодого чоловіка, який, подейкують, має освіту вчителя фізкультури. Спроби з’ясувати мотивацію такого призначення та поділитись із громадою педагогічними інноваціями директора-"вундеркінда" розбиваються об стіну таємності. Мовляв, розголошення цієї інформації може нанести непоправну шкоду Роману Горбатюку-Василейку. Хай краще майбутнє покоління виховує людина, про біографію якої громадськості нічого не відомо.

 

Колоденський "вундеркінд"

Журналісти ГО "Антикорупційний моніторинг" вже два місяці намагаються з’ясувати всі подробиці дивного призначення Горбатюка-Василейка та спростувати всі сумніви в корупційності цього призначення. Але перешкоджає цьому… керівництво освіти Рівненського району та керівники райдержадміністрації. Вони, незважаючи на значний суспільний резонанс та публікації в пресі, відмовляються надати інформацію, яка  підтвердить законність призначення директора Колоденської ЗОШ та спростує всі чутки.

Молоді кадри - нові підходи до роботи. Фото зі сторінки Романа Горбатюка-Василейка "Вконтакте". 

Адже Романа Горбатюка-Василейка де-факто призначили директором за два роки після завершення університету, тому наявність необхідних трьох років стажу для цієї посади викликає великі сумніви. Тим більше, якщо зважити, що він займається організацією навчального процесу в чималій школі, від чого, без сумніву, залежить якість навчального процесу.

Директор радіє педагогічним успіхам. Фото зі сторінки Романа Горбатюка-Василейка "Вконтакте". 

Тим не менше нам вдалось з’ясувати наступні факти. По-перше, Роман Олексійович Горбатюк у 2009 році закінчив Рівненський державний гуманітарний університет і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Психологія» та здобув кваліфікацію психолога в закладах освіти, вчителя основ правознавства. Це видно з копії його диплому про вищу освіту.

Відповідно до наказу начальника відділу освіти Рівненської РДА Алли Марчук, директором його призначили 29 вересня 2011 року. Після того контракт двічі переуклали на рік, зрештою, у 2014 році пан Роман підписав чотирирічний контракт на роботу на посаді директора Колоденської ЗОШ. Де він працював до цього, невідомо. Підтверджень трьох років педагогічного стажу немає.

Тому ми звернулися з повторним запитом в Рівненську РДА з проханням надати наступну інформацію:

1. Посадову інструкцію директора  Колоденської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів.

2. Біографію директора  Колоденської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Горбатюк-Василейка Романа Олексійовича.

3. Копію  документів Горбатюк-Василейка Романа Олексійовича, які засвідчують освітньо-кваліфікаційний рівень, стаж роботи та проходження  атестації,  необхідної для роботи на посаді директора школи,  відповідно до наказу Міністерства освіти науки України № 665 від 01 червня 2013 року «Про затвердження кваліфікаційних характеристик  професій (посад) педагогічних та науково-педагогічних  працівників навчальних закладів».

4. Копію наказів, розпоряджень про призначення Горбатюка-Василейка Романа Олексійовича на посаду директора, продовження або переукладання контракту, відповідно до яких Горбатюк Роман Олексійович працює на посаді директора  Колоденської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів з 28 вересня 2012 року.

У своєму запиті журналісти ГО «Антикорупційний моніторинг» наголосили, що запитувана інформація має значний суспільний резонанс та велику кількість публікацій в ЗМІ.  Ці дані покладуть край чуткам, адже посада директора школи потребує документів, які підтверджують  освітньо-кваліфікаційний рівень, стаж роботи та проходження  атестації.   Відмова в наданні такої інформації дає  обґрунтовані підстави вважати, що суспільство вводять в оману (а це, згідно з ч.2 ст.29 Закону України "Про інформацію", є предметом суспільного інтересу). 

Разом із тим нагадали, що відповідно до пункту 2. статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», дія цього закону поширюється на посадову особу, інформацію про діяльність якої ми запитуємо. За визначенням наведених статей Законів України, запитувана інформація є публічна та має бути надана за відповідним запитом.

Однак у відповідь заступник голови Рівненської Рівненської РДА Сергій Подолін не надав нам жодних даних, які підтвердили б педагогічний стаж та проходження  відповідної атестації Горбатюком-Василейком. Засекретили і його біографію з наступним юридичним формулюванням:

Натомість із наданої посадової інструкції ми з’ясували, що директор Колоденської школи зобов’язаний на момент призначення мати не менше трьох років педагогічного стажу. Тому питання постало ще гостріше. Тим більше, якщо в процесі його призначення все чесно і прозоро, то навіщо це приховувати? Отож бо й воно. Як виявилось, приховують потрібну громадськості інформацію недарма. Бо самому призначенню Романа Горбатюка-Василейка передував масштабний скандал у Колоденці.

Школа розбрату

Скандал набув такого розголосу, що про нього навіть писали в обласній пресі. Читаємо публікацію в газеті «ОГО» за перше вересня 2011 року.

«Напередодні нового навчального року у Колоденській ЗОШ І-ІІІ ступенів виникли суперечності навколо звільнення попереднього директора та призначення нового.

Педагогічний колектив Колоденської загальноосвітньої школи стурбований ситуацією, що склалася у закладі майже у переддень початку нового навчального року. За словами вчителів, попереднього директора школи Олександра Денисяку було звільнено із посади 29 серпня 2011 року, у зв'язку з тим, що у нього закінчився контракт, за яким він працював. Сталося це за відсутності у школі заступника з навчально-виховної роботи, що викликало неабияку стурбованість, що навчальний процес у школі налагоджений не буде.
Учителі виступають категорично проти того, аби у школу призначався інший директор, і прагнуть, щоб на посаді залишили старого. 

У районному відділі освіти Рівненської РДА кореспондента OGO.ua запевнили, що проблеми у цій ситуації не вбачають.
- Там на сьогоднішній день є вакантне місце директора і є людина, яка виконує обов'язки директора, - пояснила начальник відділу освіти Рівненської РДА Алла Марчук. - Попередній директор працював за контрактом і мав бути готовий до того, що даний контракт закінчиться. На посаду директора зараз є не один, а декілька кандидатів. Розгляд кандидатур наразі триває. 
Сам звільнений Олександр Денисяка розповів, що продовжувати із ним контракт у районному відділі освіти Рівненської РДА відмовилися, аргументуючи це тим, що ним за час роботи були допущені певні помилки у веденні ділової документації. Пану Олександру запропонували перейти на іншу роботу, і нині він працює вчителем історії у школі с.Корнин».

Не треба бути надто здогадливим, що пана Денисяку просто «попросили» звільнити місце директора і не особливо впиратися. А скромний педагог вирішив не йти на конфлікт із владою «регіоналів», яка на той момент вже всеціло контролювала Рівненську РДА. І кого вже за декілька днів призначили в школу заміть досвідченого педагога? Правильно  -  юного Романа Горбатюка-Василейка, педагогічний стаж якого викликає великі сумніви. «Совпаденіє – недумау».

Коли «регіонали» рулять

А тепер давайте розберемось, хто «попросив» звільнити місце директора школи та призначив туди «вундеркінда». Начальник відділу освіти Рівненської РДА Алла Марчук. Хто така пані Марчук? – запитаєте ви? А Бог його знає. У відкритому доступі практично немає інформації про неї. Хоча ні, дещо ми таки з’ясували.  У 2010 році Алла Марчук успішно стала депутатом Рівненської районної ради від партії «Сильна Україна». Нагадаємо, це партія Тігіпка, яка мала влитися до "Партії регіонів". Цікавий поворот?

Тож журналісти ГО «Антикорупційний моніторинг» вирішили запитати у Рівненської РДА щодо біографії та декларації про доходи Алли Марчук. І що ж ми отримали? Відмову у наданні біографії НАЧАЛЬНИКА відділу РДА, яка до того ж є депутатом місцевої ради! Хочеться сказати: «Ви уху їли?», але ми не будемо, замість того займемось оскарженням відмови та покаранням відповідних посадових осіб.

Однак із декларації Марчук Алли Всеволодівни ми з’ясували, що вона успішно отримала в 2010-2011 ділянку під садівництво, яку задекларувала вже у 2011 році. Тим часом у декларації 2010 року цієї ділянки не було. Нагадаємо, що 2010-2011 роки в Рівненському районі стали піком дерибану землі в Рівненському районі «регіоналами» та їх прибічниками. Мова йде про сотні земельних ділянок. Але це вже тема наступного матеріалу.

Алла Марчук і перший заступник голови Рівненської ОДА, "регіонал" Анатолій Юхименко на шкільній лінійці

Начальники «по-новому»?

Разом із тим чиновники відмовились надавати біографію і нового начальника відділу освіти Набочука Олександра Юрійовича, який теж є депутатом, тільки вже Шпанівської сільської ради.

Тим часом на сайті управління освіти Рівненської РДА теж немає про нього жодної інформації. Шедевральна відкритість нової влади! Тож нам довелося шукати відомості про нього самостійно. І ми знайшли і біографію, і декларацію. Увага! Читаємо біографію Олександра Юрійовича на сайті бібліотеки села Шпанів.

Відповідно до неї, пан Набочук і сам «вундеркінд». Адже навчання в університеті він закінчив у 2004 році, а директором Шпанівської ЗОШ встав уже в 2005 році. Як?! Чи на Алла Марчук призначала його на посаду? Можливо, ми помилились і все це неприємний збіг? Спростувати домисли було б просто, але ж чиновник "закрився", відмовився надавати відомості про себе. Не зробили цього і його безпосередні керівники.

Але давайте звернемося до декларації колишнього сільського педагога Набочука Олександра Юрійовича. 

Виявляється, молодий шкільний директор - зовсім не бідна людина. При зарплаті директора школи задекларував земельну ділянку, автомобіль "Ford Focus" 2006 року випуску та "Ssangyong rexton II" 2007 року, який він купив за 35 тисяч гривень(!), трактор "Т-40М". Крім того, у власності родичів пана Набочука перебуває і "Škoda Octavia" 2011 року.

Цікаво? Нам теж. Тому чекайте на продовження нашого розслідування. Ще багато фактів треба з’ясувати. Тому висновки робити зарано. Однак одне достовірно відомо – освіті Рівненського району дуже пощастило на «вундеркіндів».