Будинок розбрату: керівництво Рівненської держсанепідемслужби звинувачують у зловживаннях

Керівництво Головного управління Держсанепідемслужби у Рівненській області звинувачують у корупційних порушеннях, зловживанням службовим становищем та тиску на трудовий колектив. Відповідне зверення через міжнародний сервіс викривачів "Хабардокс" надійшло на адресу журналіста "ВСЕ" Юрія Дюга та журналіста "Четвертої влади" Дмитра Бондаря. Зважаючи на значний суспільний резонанс, який склався останнім часом навколо  роботи Держсанепідемслужби у Рівненській області  та використання нею будівлі на Замковій, 29, ми вирішили вивчити питання більш детально. Редакція не стала послуговуватися неперевіреною інформацію і звернулось до керівництва керівництво Рівненської держсанепідемслужби за коментарями. У свою чергу,  в.о. директора Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр» Роман Сафонов спростовує всі звинувачення. 

Скандал навколо будівлі на Замковій, 29, схоже, тільки набирає обертів. Нагадаємо, що керівництво та трудовий колектив Держсанепідемслужби виступив проти можливого рішення Рівненської міської ради про позбавлення Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр» права на користування будівлею та передачу її Головному територіальному управлінню юстиції в Рівненській області. 

Тим часом 21 лютого через міжнародний сервіс викривачів "Хабардокс"  на адресу журналіста "ВСЕ" Юрія Дюга та журналіста "Четвертої влади" Дмитра Бондаря надійшло зверення, у якому в.о. директора Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр» Романа Сафонова та  в.о. головного державного санітарного лікаря Рівненської області Юрія Ромця звинувачують у корупційних порушеннях, зловживанням службовим становищем та тиску на трудовий колектив.

На жаль, за 3 дні ми так і не змогли достукатися до в.о. головного державного санітарного лікаря Рівненської області Юрія Ромця. Він прочитав, але не відповів на наше зверення у соціальній мережі "Facebook".

Тим часом у Головному управлінні Держсанепідемслужби у Рівненській області нам повідомили, що Юрій Ромець нараз перебуває у відпустці. Отримати його кементар вдалось тільки через тиждень. 

-  Я не можу нічого коментувати, адже я не власник будівлі, я немаю ніякого відношення. Звертайтесь до Сафонова, це він власник будівлі, нехай і коментує, - наголосив Юрій Ромець. 

Роман Сафонов

Разом із тим журналістам вдалося зв`язатися з  в.о. директора Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр» Романом Сафоновим. Ось як він прокоментував озвучені звинувачення:

- Власником будівлі по вул.Замкова, 29 у м.Рівне є територіальна громади міста Рівне в особі Рівненської міської ради, тобто приміщення належить до комунальної власності. Саме власнику, згідно з вимогами чинного законодавства, належать повноваження визначення балансоутримувача майна.

Відповідно до рішення Рівненської міської ради від 07.04.2015 53 «Про внесення змін у перелік нерухомого майна, що є комунальною власністю територіальної громади м.Рівного в особі Рівненської міської ради» Державну установу «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» визнано балансоутримувачем будівлі по вул. Замкова, 29 у м.Рівне.

Правовий статус балансоутримувача як особи, що утримує на балансі відповідне майно, визначено Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Згідно зі ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач - власник або юридична особа, яка утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Щодо оренди

ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» не здає і не може здавати в оренду приміщення. Адже, відповідно до ст.5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцем є регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області.

Відповідно ж до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Рівного, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 15.05.2014 3987, орендодавцем  є Рівненська міська рада або орган, уповноважений Рівненською міською радою на укладення такого договору оренди.

Тобто у жодному випадку мова про балансоутримувача як орендодавця не йде.

Відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Рівного, затвердженої рішенням Рівненської міської ради від 15.05.2014  3987 об’єктами оренди є: цілісні майнові комплекси комунальних підприємств та їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць); нерухоме майно (крім земельних ділянок), перелік якого затверджується рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради; індивідуально визначене рухоме майно.

ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ не є комунальним підприємством, будівля по вул.Замкова, 29 у м.Рівне відсутня у Переліку нерухомого майна, яке належить територіальній громаді м.Рівного в особі Рівненської міської ради, що може бути передане в оренду. Зважаючи на те, що зазначена вище методика не регулює орендні відносини будівлі по вул.Замкова, 29, балансоутримувачем якої є ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ», потенційні орендарі звернулись із заявою до  Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, яке і виступило орендодавцем даного майна.

Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» ініціатива укладення договору оренди виходить від потенційного орендаря.

Від ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» як баласоутримувача приміщень вимагалося лише погодження оренди для ГУ ДСЕС у Рівненській області, у вигляді надання необхідних документів: довідки балансоутриммувача та план-схеми (ст.9 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна). Подальша процедура укладення договору оренди ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» не контролювалась і не мала контролюватись.

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області, як орендодавцем, було укладено із Головним управлінням Держсанепідслужби України як орендарем договір оренди державного майна від 14.08.2014 1231-2014 на строк 2 роки 11 місяців щодо частини приміщень по вул.Замкова, 29 у м.Рівне.

Крім того, варто зазначити, що жодних інших орендарів – приватних чи державних суб’єктів, по вул.Замкова, 29 у м.Рівне не має.

Щодо внесення запису про оренду приміщень до реєстру нерухомого майна

Відповідно до ст. 794 Цивільного кодексу України, договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладений на строк не менше ніж на три роки, підлягає державній реєстрації. Наказом Міністерства юстиції України від 13.10.2010 р. 2500/5 було затверджено Методичні рекомендації стосовно державної реєстрації права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами, відповідно до яких єдиним критерієм, який береться до уваги при державній реєстрації правочинів та державної реєстрації прав, що виникають на підставі таких правочинів, є строк, на який укладено договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), що становить не менше трьох роки. Тобто договір оренди, укладений на строк менше ніж три роки, державній реєстрації не потребує.

Враховуючи те, що Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області уклало договір оренди на строк менший ніж 3 роки, то чинне законодавство не передбачає обов'язку вносити будь-які записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Враховуючи вищевикладене, твердження дописувача про незаконне використання будівлі по вул.Замкова, 29 є необґрунтованими, а "одноосібна здача майна в оренду для приватних структур" неможлива, оскільки ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ", як балансоутримувач, може надати тільки погодження для передачі частини приміщення в оренду територіальному органу державної влади та не виступає стороною договору оренди.

Всі інші звинувачення Роман Сафонов прокоментував наступним чином:

Щодо інших питань навіть коментувати не хочу, бо рівень моральної деградаціії дописувача навіть у моєму (вже немолодому) віці дивує.

Журналістам "ВСЕ" вдалося знайти таке рішення про яке розповів Роман Сафонов. От тільки зробити це було не просто. Бо  рішення № 53 від 07.04.2015 є рішенням виконавчого комітету, а не рішенням Рівненської міської ради. Ось скан-копія даного рішення. 

Ми запитали у головного Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області хто ж є власником будівлі на Замкові, 29. Адже у своєму відкритому зверненні лікарі-санепідеміологи розповідали, що власником будівлі є Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України". Однак витяги з реєстру це спростовують.

- На балансі чи в постійному користуванні Рівненського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області ні будівель ні приміщень немає. Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області, оскільки має статус юридичної особи, орендує в ДУ "Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ" для працівників Рівненського міського управління Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області 33,4 м.кв. за адресою м.Рівне, вул.Замкова, 29, - відповів на запит Юрій Ромець.

Ми попросили Головноме управління Держсанепідслужби надати:

-  копію свідоцтва на право власності, оренди чи постійного користування ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" будівлі за адресою м. Рівне. вулиця Замкова, буд. 29,

- Копію договору оренди приміщень площею 34,4 кв. м. за адресою м. Рівне. вулиця Замкова, буд. 29 між Головним управлінням Держсанепідслужби у Рівненській області та ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України"?

Ось що нам відповіла в. о. начальника головного управління Ірина Шай:

- Даний документ в Головному управлінні Держсанепідслужби у Рівненській області відсутній. Згідно вказаних Вами площ, договору оренди в Головному управлінні Держсанепідслужби у Рівненській області немає.

 

Скільки ж працівників зараз працює в будівлі на Замковій, 29 площею більш 1800 квадратних метрів? Як розповів Юрій Ромець, у Рівненському міському управлінні Держсанепідслужби  працює 13 працівників. За інформацією Романа Сафонова, юридично за адресою по вул. Замкова, 29 розміщенні робочі місця 43 працівників Рівненського міського відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ” . Однак, фактично керівництво розмістило там ще трішки відділів. Роман Сафонов зауважив, що на Замковій розміщені робочі місця працівників Рівненського міського відділу ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ” та організаційного відділу, відділу організації епідеміологічних досліджень та відділення дезінфектології ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» - загальна чисельність складає 64 працівника.» Таким чином на одного працівника припадає 23 квадратний метри.

Загалом за у якості комунальних послуг у будівлі на Замковій, 29 Рівненський міський відділ ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ” у 2015 році сплатив 213 349 гривень.

Тим часом у нам навіть за 3 запити так і не вдалося дізнатися скільки ж приміщень використовує «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» та Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області  будівлі  у будівлі на вул.Котляревського, 3. Роман Сафонов повідомив лишень що  ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ” у 2015 році за комунальні послуги, спожиті за адресою вул. Котляревського, 3, сплатила 501 371 гривень. Якщо співставити з площами та витратами у приміщення на Замковій, то вони мають бути чи на вдвічі більшими за 1800 кв. метрів.

Відповідно до відповідей Юрія Ромця, Романа Сафонова та в. о. начальника головного управління Ірини Шай  станом на 01.01.2016 року кількість працівників ГУ ДСЕС у Рівненській області становила становить 88 осіб, тим часом в обласному рівні ДУ “Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ”  працює  - 133 особи.

 

Р. S. Дивний факт, незважаючи на довготривалу реорганізацію відомств санстанції, всі обласні керівники досі тимчасові, тобто працюють в статусі в.о. Як стало нам відомо, керівництво Санепідемслужби подало їх на погодження в Рівненську обласну державну адміністрацію. Однак, з невідомих причин погодження так і не отримано. Але це вже тема окремого матеріалу.