Автор перекладу Корану: "Смисли цієї книги просто безмежні"

30 вересня світ відзначає Міжнародний день перекладача. З цієї нагоди нам вдалось поспілкуватись з автором першого повного перекладу смислів Корану українською мовою Михайлом Якубовичем. У свої 27 років він є кандидатом історичних наук, перекладачем, дослідником доктринальної та філософської думки ісламського світу та викладачем у Національному університеті "Острозька академія". Отож про його досягнення, захоплення та філософію життя читайте далі.

Попри молодий вік Михайло Якубович – знаний науковець не лише в Україні, а й за кордоном. Його запрошують на міжнародні конференції та пишаються в рідному університеті. Воно й не дивно, адже будучи ще студентом, Михайло наполегливо працював, аби досягти таких результатів у науці.

Ким Ви мріяли стати у дитинстві та коли саме вирішили бути науковцем і перекладачем?

- У дитинстві, передусім, читав багато пригодницьких книжок. Починав і сам писати, у більшості - поезію. За що в шкільні роки був нагороджений грамотою за перемогу  в конкурсі "Єднаймося, брати мої". Нагородження відбувалося на Чернечій горі в Каневі. Згодом, утім, ці підліткові захоплення минулися: поезія змінилася прозою. Зацікавився історією та археологією, був на деяких розкопках. Потім, знову ж, це захоплення змінилося в бік, скажімо так, інтелектуальної історії - захотілося розкопувати не матерії минулого, а духовні речі, рукописи та книги.

- Коли з'явився Ваш перший переклад?

- Перші переклади я почав робити, ще навчаючись на третьому курсі - не скажу, що давалося легко. Вже на той час була й невелика журналістська практика. Зрештою, вже на четвертому курсі мав і перші друковані видання. У Єгипті вийшов переклад сорока висловлювань пророка Мухаммеда з арабської, а в одному зі львіських часописів – частина трактату арабського філософа ібн Хальдуна. Коли із цією дослідницькою темою зайняв перше місце в Україні в конкурсі Фонду Віктора Пінчука "Завтра.Ua" - зрозумів, що я на правильному шляху.

- Скільки часу працювали над перекладом Корану? Чи вплинув зміст Корану на Ваш світогляд? 

- Формально – 5 років. Але в певному сенсі ця робота триває й досі, хоча текст уже й видано. Річ у тому, що кожен раз, коли відкриваєш Коран, бачиш його наче вперше. Адже смисли цієї Книги просто безмежні, і "схопити" їх у перекладі неможливо. Постійно віднаходиш щось нове, бачиш, наскільки високі вимоги текст Корану ставить перед людиною. Адже, як я неодноразово підкреслюю студентам на лекціях з історії священних книг, сакральні тексти – це не просто читання, це заклик до людини, заклик, який чекає на відповідь кожного з нас.

- Чим відрізняється Ваш переклад від всіх інших, чи є він більш точним?

- Звісно, працю перекладача найперше мають оцінювати читачі. Утім, часто буває так, що "точний" переклад може бути надто буквальним, тобто стати важким для сприйняття. З іншого боку, "читабельний", але не зовсім точний переклад, також викликає додаткові питання, зокрема у науковців, знайомих із джерелом. Отже, зазвичай перекладач балансує між цими двома крайнощами. Я у своїй праці намагався не лише витворити мусульманський конфесійний стиль української мови, а й відшукувати найбільш авторитетні інтерпретації серед праць власне арабських тлумачів Корану. Лише такий підхід, на мою думку, може сприяти дійсно адекватному перекладу.

- Скількома мовами Ви володієте? Яку мову Ви ще б хотіли опанувати?

- Перекладаю я з двох – арабської та англійської. Знаю й декілька сусідніх – білоруську, польську, цікавлюся південнослов'янськими, маю досвід вивчення італійської, перської, івриту. Хотів би опанувати османську та санскрит. Першу – через те, що саме османською, на основі якої сформувалася сучасна турецька, написано чимало творів мислителів та літераторів, які походили з Криму та півдня України загалом. Другу – як одну з найстаріших мов людства, яка має дещо спільне й з українською.

- Що найважче у професії перекладача?

- Найважче – це напруження. Тримати ритм, планувати час, а ще ж, окрім перекладацтва, займаюся й багатьма іншими справами. І все ж те задоволення, яке отримую від нових перекладів, не можна порівняти ні з чим іншим. Ось зараз починаю роботу над перекладом праці одного із сучасних арабських мислителів – маю надію, майбутня книга буде цікава вітчизняному читачу. Чимало часу, на жаль, відбирає різна бюрократія. Хочеться вірити, з часом і наші видавці, і наші науковці будуть більше цікавитися Сходом, ставитися до таких досліджень із більшим розумінням. А то виникає парадокс – видрукувати наукову статтю (або й переклад) закордоном нині простіше, ніж у нас в державі. Що й сталося, зокрема, із моїм перекладом Корану – він вийшов у Саудівський Аравії.

- Як проводите вільний час? Які у вас зацікавлення?

- Вільного часу, в принципі, не так і багато... Полюбляю художню літературу, а ще – подорожі, так званий академічний туризм, участь у конференціях, дослідницьких проектах. Був у багатьох країнах і Європи, і Азії. Влітку знаходжу час, щоб поїхати до моря, в Італію, наприклад. Взагалі, намагаюся відпочивати так, щоб з'являлося більше нових, цікавих думок. Ціную й спілкування з добрими людьми. Колекціонувати мудрі думки – чим погане хобі?

- В яких саме азійських країнах побували? Яка подорож запам'яталась найбільше?

- Найчастіше відвідував Саудівську Аравію, хоча бував і в інших країнах регіону. Вражень, звісно, чимало, починаючи від східних традицій гостинності й завершуючи різними історично цікавими місцями. Кажуть, українці також народ гостинний, але до багатьох східних народів нам поки далеко. Також багато вражень залишив по собі Іран, особливо зацікавила певна культурна спільність з Україною. Дуже цікаво й в Туреччині – я маю на увазі не розрекламовані туристичні маршрути, а передусім культурні пам’ятки, яких у цій країні дуже багато.

- Чи виникає бажання виїхати з України?

- Чесно скажу: виникає. І доволі часто. У нас направду складно займатися наукою, постійно доводиться вносити комусь у вуха, для чого це потрібно, навіщо взагалі щось видавати, друкувати й перекладати. І питання навіть не у фінансах, хоча й вони важливі, а у відсутності глобального мислення. У нас постійні крайнощі – то ми консервуємось, ідеалізуючи самих себе, то продаємось. А взагалі-то відштовхує тотальна байдужість людей до культурного розвитку – погляньте, у нас навіть книгарень в багатьох регіонах не лишилося, а мас-медіа гуманітарною сферою майже не цікавляться. Чи є десь краще? Краще – так, але теж не ідеально. Тому й приходиш до думки, що внутрішній світ цікавіший за зовнішній. Утім, і це теж по-українськи – втеча "на свій хутір".

- Чи колекціонуєте стародруки? Які книги є у Вашій особистій бібліотеці?

- Радше рукописи, і то копії, адже оригінали зберігаються в бібліотеках чи архівах. Книжок у мене, звісно чимало, і наукових, і художніх... Найперше звертаю увагу на рідкісні видання, ті, яких немає в он-лайні. Збираю й переклади Корану різними мовами, коли відвідую якусь країну, обов’язково намагаюся дістати примірник Корану її мовою. Останнє поповнення, наприклад – Коран нідерладською.

- Відомо, що Ви окрім наукових праць пишете ще й журналістські статті. Про що вони?

- Так, я маю досвід роботи у деяких виданнях як дописувач. Уже майже два роки, наприклад, співпрацюю з медіа-холдингом "Медіна" (Москва, Нижній Новгород). У московських наукових та громадських виданнях друкую аналітичні матеріали, присвячені питанням розвитку ісламу на пострадянському просторі. Видавав і матеріали польових досліджень, зокрема проводив інтерв’ю з ісламськими релігійними діячами та експертами з України, Білорусі, Естонії, інших країн.  На мою думку, дослідник-гуманітарій, коли йому є що сказати, повинен звертатися до широкої аудиторії, і це може бути і публицистична, і художня форма.

- Які якості цінуєте в людях?

- Найперше – вірність, а також відповідальність. І, як не дивно для сучасної людини - сором. Чим у людях його більше, тим краще.

- Чи плануєте створити сім'ю, чи ваше серце вільне? Якими якостями має володіти Ваша обраниця?Думаю багатьох цікавить це питання.       

- Навряд це цікавить когось, крім тих, кого це цікавить...

- Яке Ваше життєве кредо?

- Я можу відповісти словами з Корану: "Аллах не змінить становища людей доти, доки вони не змінять самих себе". А розуміти це можна по-різному.

- Ви щаслива людина? Що для Вас щастя?

- Щастя – це коли ти відчуваєш, що життя навколо сповнене смислом. Інакше собі щастя просто не уявляю.

- Як би Ви себе охарактеризували?

- Хай це роблять інші люди. Збоку видніше.

Довідка:

Михайло Якубович народився 1986 року в Острозі на Рівненщині.

З 2008 року працює на кафедрі релігієзнавства Національного університету «Острозька академія». Очолює Відділення арабістики Лабораторії перекладу сакральних текстів того ж університету.

Основні теми наукових зацікавлень - коранічна екзегетика, доктринальні принципи сунітського традиціоналізму, специфіка відношення "розум" - "традиція" у мусульманському світогляді середньовіччя й сучасності, історія ісламу в Україні. У наукових працях застосовує метод дослідження та фіксації оригінальних культурних значень через вивчення автохтонного контексту ключових понять.

Популярності набули дослідження М. Якубовича в галузі екзегетики (зокрема, підходів до перекладу та витлумачення Корану й Сунни), проблем віри й розуму в мусульманській культурі, актуальних питань вивчення буття ісламу на теренах Україні, зокрема розвитку мусульманської філософської традиції в Золотій Орді та Кримському ханстві.

Член редакційної ради щоквартального наукового альманаху "Ислам в странах Содружества Независимых Государств" (Москва - Нижний Новгород, ИД «Медина»), журналу "Украина и исламский мир" (м. Київ), Міжнародної асоціації гуманітаріїв (США).

Коментарі

Про смисл корану запийте у людей, рідні котрих стали жертвати трагедіїї 11 вересня в США

Організуйте рубрику ТОП 25 Науковців Рівного!!!!. Цікаво буде! Тому що ця наша "еліта", женихи, наречені, "золота" молодь, відкриття гламурних закладів... одні й ті ж, пробачте, морди! Підташнює, чесно кажучи.

+10000%

Звичайно немає коментарів, тут же немає приводу обгадити когось (:

Штаби в ступорі

Повага, побільше б в Україні таких людей! Дійсно, важлива, потрібна і ґрунтовна праця!!! ... а де коментарі??? ... а їх немає!!! бо це ж не пустослівна політика, а реальна праця людини... Дуже правильно зазначив п. Михайло: "в Україні відсутнє глобальне мислення"!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.