Олег Скрипка: "Мистецтво не має бути босим, голозадим, голодним, з вибитими зубами!"

Лідер гурту "Воплі Відоплясова" Олег Скрипка відомий своїм принциповим незалежним ставленням до музики, культури та політики. У інтерв’ю для сайту "ВСЕ" музикант  розкритикував роботу українських чиновників, розповів про секрети нового альбому "Чудовий світ" та місце української музики в Європі. Поспілкуватися з Скрипкою вдалось перед закритим VIP-концертом у ресторації "Хмільний Дім Роберта Домса" Львівської пивоварні.

- Олеже, гурт "ВВ" вже кілька років не випускав нових альбомів. З чим це пов’язано?

- Це було моє рішення. А сенсу випускати альбоми на компактах, якщо їх уже ніхто не купує? Зараз усю музику молодь скачує з інтернету. Ми просто не розуміли як представляти CD і як їх продавати. Фізичні носії відмирають, а ринок електронного продажу музики в Україні ще не працює. Тому вирішили не спішити зі збіркою. І потім – зараз трапляється так, що лише декілька пісень з альбому стають хітами, а решта фактично пишуться "в стіл". Який сенс робити нікому на потрібну роботу? Ми ж хочемо донести нашим шанувальникам кожну пісню. Ми почали мислити синглами – записувати пісню, знімати кліп і виставляти на скачування. Вони йшли в ротацію на радіо та телебаченні. Так створили більше шести композицій. Втім, з часом колеги мене переконали, що альбом таки треба випустити. Зараз ми готові випустити цей альбом – ми вже зрілі і маємо на це можливість. Половина пісень, які увійшли у «Чарівний світ» – уже є відомими. Решту будемо ще популяризувати як окремі сингли. Така хитра задумка: альбом як компіляція синглів. Я сам вважаю, що збірка цікавіше слухається, ніж цілий альбом.

- Хто працював над створенням "Чудового світу"? Кажуть у вас тут багато домашніх заготовок.

- Новий альбом - це не просто командна робота, а спільний проект друзів та фанатів гурту.  Адже у створенні альбому та проведенні гастрольного туру задіяні чимало музикантів. На сцені будуть грати додатково сім музикантів – скрипкова група, два бек-вокали, гітара і клавішник. Всі вони наші давні знайомі. Допомагали працювати над цим альбомом і колишні фанати гурту, які тепер уже «по іншу сторону барикад». Тепер вони стали учасниками гурту. Все змінюється на краще.

Ця команда ледве не щодня працювала в студії. Ми шукали нові форми та музичне оздоблення  для втілення своїх ідей  у новій платівці.

- Чи змінився з часом "ВВ"? До якого музичного стилю можна віднести новий альбом?

Наші музичні експерименти завершені, я б сміливо сказав, заснуванням нового стилю СИМФО-ПАНК. На концерті новий альбом прозвучить по-новому. Адже будуть нові і  старі відомі хіти, збагачені звуковою палітрою багатьох інструментів. 

Цікавими будуть і нові композиції. Пісня "Диво" – це такий симфо-лаунж-панк з академічним співом, з феєричним текстом про снігуроньку. Пісня "Понеділок"- для мене це рок-н-ролл. Понеділок – це день натхнення, це день нових ідей, щось почати і щось зав’язати. А пісня "Дібрівонька" подарована гуртом "Божичі". Вони їздили в Карпати і показали мені цю пісню з етнографічної експедиції. Сусанна з "Божичів" заспівала жіночий вокал.

Зізнаюсь родзинкою стала і презентація. Адже у форматі закритої вечірки в ресторації "Хмільний Дім Роберта Домса" Львівської пивоварні ми все робимо вперше. Цікаво і дуже корисно провести попередній концерт у закритому акустичному форматі.

- Ви відомі не тільки як музикант, а й як талановитий організатор. Стали натхненником унікально проекту "Країна Мрій". Як вважаєте потрібно підтримувати молодих виконавців?

- Маю надію, що "Країна Мрій" розвиватиметься й надалі. В планах є проведення регіональних фестивалів. Наприклад, зараз обговорюємо можливість проведення "Країни Мрій" у Львові. Але це залежить не тільки від нашого бажання. У культуру постійно треба інвестувати. І не тільки молодих талантів підтримувати, а й професіоналів. Бо куди подадуться ті молоді таланти, коли в державі немає підтримки професійних митців. Міністерство думає, що багато гуртів та виконавців в тому числі "ВВ" вигребуть самі… Ніфіга, не вигребуть!  Добре, що "Воплі Відоплясова" вже дуже багато років тримаються на хвилі і нам не треба виживати, грати музику на потребу дня. Я думаю, що це ще пострадянський рудимент, що мистецтво мусить бути босим, голозадим, голодним, з вибитими зубами, не митим волоссям і тому подібне. Чому наша культура пасе задніх в порівнянні навіть з російською культурою, не кажучи вже з заходом? Чи може вижити без підтримки якісна музика? Певно, що ні. Чи ми хочемо, що для нас співали всякі "співаючі труси"?

- Яка ж альтернатива тоді для виконавців. Шукати спонсорів? Приміром новий альбом "ВВ" підтримує "Львівське". Це ви вважаєте це прийнятним?

- Я вважаю, що мати спонсора нормально, в цьому не має нічого поганого і аморального. Це співпраця, це технологія. Ми записали альбом таким, яким ми його замислили. Ми приділили цьому багато часу, тому поставили за мету проїхатися всією Україною і показати результат нашої творчості. А підтримка цієї ідеї не є зайвою.  

За концерти не можна поставити такі ціни на квитки, щоб все окупилося. Ціни у нас вище європейських, а спроможність населення купити квиток недостатня. От саме цей дисбаланс і компенсують спонсори, і слава Богу, що так відбувається.

Коли ми їдемо за кордон, там відбуваються великі мистецькі і культурні події, тому що все суспільство підтримує, підтримує держава, вони мають спонсорів, меценатів. Я вважаю, це правильно. Популярність гурту ВВ не менше популярності гурту "Бі-2". Але коли гурт Бі-2 приїзджає в Україну, то організатори і публіка ідуть краще. Бо це  з-за кордону. У Києві гурт Red Hot Chili Peppers збере не більше людей, ніж ВВ, але гонорар в у американців буде 100 разів більший. І це специфіка нашого менталітету. Коли українці зрозуміють і взагалі почнуть інвестувати в свою культуру, це означає, що вони почнуть поважати самих себе.

- Зараз активно обговорюють підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС. На вашу думку як це допоможе вітчизняним виконавцям?

- Та скільки вже можна все обговорювати і сумніватися?! Треба вступати до Євросоюзу. Вже навіть Віктор Янукович тягне нас туди, а ми все ще роздумуємо. Хай би кожен українець хоч місяць пожив за кордоном, то питання "Європа чи Росія" не стояло б взагалі. Ви подивіться, що зробили в Прибалтиці. Тепер Таллінн навіть краще за Копенгаген.

Що ж стосується музики… А куди вже гірше? Нема вже що розвалювати. Навпаки Україна отримає більше туристів, можливостей для культурного обміну. Є можливість популяризувати все українське. В кінці кінців може хоч нормальні студії звукозапису в Україні з'являться. А то доводиться пісні зводити та аранжувати аж в Гамбурзі. Все буде добре - головне популяризувати свій український "Чудовий світ".

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.