У Рівному брати Капранови розповіли про історію, політику і порноіндустрію

Безмежно творчі брати Капранови знають відповіді на усі питання: релігія, політика і навіть кохання, - про це ВСЕ українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі брати Капранови розповіли  в ексклюзивному інтерв’ю журналісту сайту ВСЕ.

Брати Капранови не розділяють себе на двох. На запитання відповідають по черзі і інколи складається враженя, що ніби спілкуєшся не з двома людьми. Тому наша розмова буде описана як спілкування ніби з однією людиною. Розрізнити хто і що сказав майже не можливо. А чи потрібно? Вони і самі себе не розрізняють. Хоча журналіст сайту «ВСЕ» помітила одну відмінність – трішки різні вуса. Брати кажуть, що один із них просто не встиг зранку зробити укладку.

Про книжки і Журавля

- Давайте знайомитися. Хто з вас хто?

- Сьогодні Віталій я, - сміється один із братів Капранових.

- А я Дмитро, - відразу відповідає інший. – Ми викидаємо на пальцях (це така у близнюків гра, щоб не сваритися, - прим. авт..)  хто ким буде сьогодні. Вдома простіше. Коли прокидаєшся зранку і поруч Інна значить ти Віталій, а якщо інша значить Дмитро. А от у відрядженні складніше: прокидаєшся і Бог знає хто поруч.

- Хто  старший?

- Той хто сьогодні Дмитро. Той кому випало бути Дмитром той і старший. У нас різниця у 15 хвилин. Ми, якщо чесно, не сильно відрізняємо одне одного від одне одного, тому з цього приводу не переймаємося.

- У Рівне ви мали приїхати із своєю новою книгою «Мальована історія Незалежності України», проте як нам відомо презентація книги сьогодні не буде. Ви будете співати?

- Планувався промо-тур нашої книжки «Мальована історія Незалежності України», яку «зваяли» разом із Юрком Журавлем за два з половиною роки. Суцільна експлуатація одне одного. Фактично це коштувало зіпсованих стосунків, тому зараз ми приїхали миритися з Юрком. Він сказав, щоб ми сьогодні співали пісень. Правда співати ми не вміємо.

А книги зараз немає, сталося непередбачене щастя, вона продалася швидше аніж ми розраховували. Зараз книжки немає, вона у друкарні. Книгу плануємо привести до Рівного за три тижні.

До речі, саме Юрко вивів нас на велику сцену. Два роки тому ми разом об’їхали фактично весь світ. Колись Юрко Журавель вперше нас вивів на сцену де встановлені справжній пілон для стриптизу і показав, як по справжньому робиться музика. Це було в Луцьку.

- Юрко вам підтанцьовував на пілоні?

- Він був лідером, а ми на підтанцьовували, - сміються. – Ми були у Юрка бек-вокалом і так розігрілися, що виникло бажання співати далі. Ми подумали, що зможемо сказати щось людям за межами прози і так з’явилася програма «Дзен.UA». Співаємо на вірші Сергія Татчина – це чудовий, геніальний український поет родом із Вінниці. Виступаємо в стилі який назвали «кобза-реп». Це не є музика в чистому виді і не є поезія – це речитатив. Граємо на кобзі, тому це  «кобза-реп». Насправді це великий жанр, який включає в себе: кобза-блюз, кобза-реґґі, кобза-рок, кобза-вальс, кобза-боса-нова. Ми обїздили вже багато міст і привезли у Рівне готовий продукт випробуваний на людях.

- Розкажіть як ви пишете книжки. Вас двоє, а не один…

- Сідаємо за клавіатуру, Дмитро правою, а я лівою, - брати демонструють на імпровізованій клавіатурі як відбувається написання книг.

- Кожен із вас, певно, має власну думку. Як вдається впоратися з цим?

- Насправді все дуже просто. Ми пишемо книжки так, як зараз з вами - розмовляємо. Між собою ми дуже багато спілкуємося. Люди можуть домовитися до всього і всі суперечності так чи інакше зникають. Озвучена в книжках думка вже сформульована була раніше у розмові. Перед тим, як написати на папері ми його «обкатуємо» в розмові - це робота в голос. В результаті на папір вже лягає вже не чернетка.

- Що ж робити із музою, коли до одного вона приходить, а до іншого - ні?

- Проза це така річ, коли муза приходить через роботу. Якщо немає натхнення потрібно сідати працювати і воно з’являється. Проза - це інший вид спорту, це не поезія. Велика муза приходить через задум. Ця муза називається артистичне перевтілення. Ми реалісти і пишемо за методом перевтілення в героя. Коли пишемо про чоловіка, повинні стати нашим героєм: думати як він. Пишемо про жінку, значить перевтілюєшся і намагаєшся думати і діяти як вона. Муза – це робота перевтілення.

- У вашій книзі «Приворотне зілля» мова йде про жінок-відьом. Невже відчули себе відьмою?

- Ми дуже любимо українських жінок, адже це насправді найбільша цінність. Найголовніша риса жінки це те, що вона дуже сильна цією містичною силою. Можна назвати її підсвідомою, можна назвати зв’язком з землею, зв’язком із Всесвітом. Колись існували відьомські школи де жінок навчали відьмарству. Зараз ми бачимо багато відьом, які навіть не розуміють, що витворяють.  Це зв'язок, який працює поза свідомістю. Ми за те, щоб відродити школу відьмарства. Ми навіть книжку видали «Українська магія із уст очевидця». Це науковець, кандидат наук із Тернополя ,який збирає магічні ритуали  про відьом та вовкулаків. От там все дуже серйозно. А от книга «Приворотне зілля» це насправді жарт на цю тему, який дає зрозуміти, що це є щось більше за нашу матеріалістичну уяву про цей світ. Ця книга писалася від імені чоловіків оперативно-офіцерського складу, тому саме ними себе і почували.  Недарма там всі епізоди пов’язані із містикою та написані ніби зі сторони спостерігача. Ми не влазили у містику. А от книга «Кобзар 2000» має багато містичних епізодів. Нам доводилося переселятися у вовкулаку, або жінку яка одружена із вовкулаком. Наша відносно нова книга «Щоденник моєї секретарки» до якої Юрко Журавель малював ілюстрації - це вже абсолютно реалістична історія про «Помаранчеву революцію». Про те, як ми всі раптом прокинулися на Майдані. Було таке? Цей феномен ми вирішили дослідити не зовні не соціологічно. Переселившись у «шкуру» найближчих свідків цього явища. Вийшло цікаве психологічне дослідження.

Про кохання і порнофільми

- Коли книга гарно написана, читач може закохатися у діючих героїв і ніби переживати життя разом із ними. Оскільки ви перевтілюєтеся у своїх героїв то мабуть і закохуєтеся у героїнь з якими вони мають справу?

- А хіба можливо описувати жінку не закохавшись у неї? Звичайно закохувалися. Це те кохання, яке залишає після себе не нудьгу і порожнечу. Це продуктивне кохання, яке буває коли дивишся документальний фільм про любов.

- Німецький?

- Так, Німецький, - сміються. – Ви знаєте, що всі німецькі фільми мають під собою реалістичну основу? Ми перевіряли.

- Ви знімалися у порнофільмі?

- Ні, у нас друг знімав і знімався. Справа у тому, що в Україні немає культури порноіндустрії і наш один друг у 90-ті роки знімав такі фільми у яких змушений був зніматися сам. Це героїчна людина. У порнофільмах чоловікам значно складніше грати ніж у інших фільмах там акторська майстерність вже ні до чого, - підморгують мені.

- З огляду на те, що ви дуже творчі, ви мабуть часто закохуєтеся. Чи буває так, що ви одночасно закохуєтеся в одну жінку?

- Ми обов’язково закохуємося в одну жінку удвох. І тоді, ми  її  розігруємо на пальцях. Ми так дружин розіграли. Вони ж однакові і тоді ще не розібралися яка для кого. Тоді вони були лише по різному зачесані. Ми їх розіграли на пальцях у гру «21».

Автора цих рядків брати Капранови теж навчили грати у цю без сумніву безцінну гру. До слова, «на пальцях» брати вирішують усі питання: хто за чимось поїде, а хто залишиться тощо.

Так само ми розігруємо будь-яку красиву жінку, - діляться своїми секретами брати, - і тоді, один відходить, а другий відповідно бере на себе активну роль. Так колись нас ще мама навчила. Вона сказала: «Якщо вас колись хтось і розлучить, то тільки жінка. Ніколи не допускайте жінкам втручатися у ваш союз».

- Ви мабуть часто обманювали дівчат через свою однаковість?

- Ми в інституті обманювали викладачів. Було таке, що я поламав праву руку і мені було важко креслити і Віталій за мене вчився, - розповідає Дмитро. - Склав успішно сесію. Щодо дівчат…. Я не можу згадати щоби ми свідомо обманювали. Так, користалися плутаниною – було.

- А дружин?

- У нас вони однакові і ми однакові. Не думаю, що варто один одного обманювати. Вийде ж те саме, яка різниця?

- Виходить, що кожен із вас має дві жінки?

- Так, у нас дві жінки на двох. Вони ж однакові. У нас родина, ми живемо вчотирьох в одній хаті. Наші діти називають нас «мамками» і «татками».

- Діти вас теж не розрізняють?

- Коли треба то розрізняють. Нас не виходить «розвести». Ми привчили, що думку висловлює лише один батько.

- Скільки у вас разом всіх дітей?

- За різними версіями… - брати роблять вигляд ніби підраховують в умі, проте вчасно оговтуються і сміючись розповідають далі. -  В одній хаті у нас четверо дітей: три хлопця і одна дівчина – мінімальний комплект по відродженню нації.

- У кого з вас дівчинка?

- Та ніби у Віталія, - сміється Дмитро.

- Так? – перепитує у брата інший.

Ми помітили одну особливість: під час розмови один із братів вийшов, розмова продовжилася з другим братом. Після того, як перший Капранов повернувся він продовжив думку брата, ніби був присутній і точно знає про йшлося під час його відсутності. Брати пояснюють такий феномен тим, що мають одну на двох думку:

- У нас одна думка на двох. Ми дуже багато між собою розмовляємо. Якби ви так багато з кимось розмовляли то за 20 років навчилися  б думати одну думку з двох сторін. ЇЇ не потрібно було б вам уточнювати. Нам кажуть: Капранови дуже хитрі. Вони всі теми вже обговорили і у вас вже є готове формулювання, а ми лише починаємо над чимось думати.

Манера доводити все до точного висновку.

Про вірші і жінок

- А чому ви самі не пишете вірші до своїх пісень?

- Це різні таланти. Є унікальні люди, які можуть і слова і музику написати, - кивають у бік Юрка Журавля. – Таких у світі дуже мало. А решта або туди, або сюди талант. У нас немає пісенної поезії взагалі.

- Маєте якийсь власний улюблений вірш?

- Так! Ми його написали як сюди їхали. Звучить так: «Хоч леді ти, а хоч і сер ти, в дорозі треба десь… спинитись».

- Геніально!

- Так. Спробуй напиши на таке музику. І ще один вірш, ми його будемо читати у фіналі концерту, називається «Любіть Українок». Це вірш пам’яті Сосюри.

Брати Капранови по черзі читають вірш.

Любіть українок, як сонце любіть,

Як землю батьківську без тями.

Не бійтеся щирість свою проявить

Словами, піснями, руками.

За карії очі, за вигин спини,

За коси русяві, як жито,

За викот глибокий і те, що за ним,

За все, що зуміли вхопити.

У ванні, на кухні, в степу у траві,

В коморі, в конторі, у гаю

Любіть українок, де стрінете ви,

І хай вам Господь помагає!

Любіть галичанок, бойкинь та лемкинь,

Гуцулок любіть, подолянок.

Таврійські жінки, слобожанські дівки, -

Не знайдете кращих коханок.

Любіть гагаузок, болгарок струнких,

Угорок, грекинь, караїмок

І кримських татарок, бо люблячи їх,

Ви любите все ж Україну.

Любіть українок, негайно любіть,

Даруйте вірші їм і квіти,

Бо кожна не люблена, втрачена мить,

Примушує жінку старіти.

Любіть українок щотижня, щодня,

А буде можливість, то й двічі.

Бо жінку, та ще й не одну, вдовольнять -

Робота така чоловіча.

Життя в Україні дає нам урок.

Затямте, Тарасові діти:

Єдина можливість приборкать жінок -

Це їх регулярно любити!

І як можна таке співати?, - дивуються брати.

Про політику і релігію

- Я вас бачила на акції «Вставай, Україно!» у Києві. Ви є прихильниками якоїсь однієї із трьох опозиційних політичних сил?

- Ми є прихильниками України і українського народу в першу чергу. Пишучи книгу «Мальована історія українського народу» ми прийшли дуже простого висновку: демократія це не є мистецтво обирати. Це мистецтво знімати. Коли обираєш – вони всі одинакові. Всі обіцяють і всі брешуть. Наша задача навчитися їх знімати від керівника районного до керівника на рівні Банкової. І тоді, яка різниця хто є прихильником якої партії? Ми будемо підтримувати ту партію, яка поставить собі за мету, бажано законним, а якщо ні силовим шляхом знімати непотрібну владу.  

- Один із вас є членом Київської громадської ради. При призначенні членів громадської ради виник величезний скандал. Як тепер там працюється?

- Ми були присутніми, коли почалася бійка… Коли ти приходиш і там кілька сотень людей, дуже складно, насправді, розібратися хто на чиїй стороні. Я вам відповім на питання чому ми не послали все під три чорти. Ми поставили собі за мету навчитися знімати чиновників. Зараз ми над цим працюємо. Якщо ми відпрацюємо цей механізм і запустимо, значить не дарма вляпалися у це лайно. Ми вважаємо, що будь-який чиновник повинен публічно звітувати перед кваліфікованою громадськістю. До речі, це передбачено постановою Кабміну. Знімати повинна кваліфікована рада.

- Кажуть, що конфлікт у громадській раді виник ще й через те, що заявлені претенденти у члени громадської ради є представниками церкви Сандея Аделаджи. Ви до якої церкви належите?

- У нас з Богом персональні стосунки. Нам священики не потрібні. Щодо громадської ради, я не знаю жодної людина, яка належить до церкви Сандрея Аделаджи. Чи є вони там чи немає, я не знаю, бо вони про це не заявляли. Але знову ж таки, потрібно дивитися на результат.
Ми як більшість українців - різдвяно-пасхального обряду. На Різдво ми колядуємо, а на Пасху святимо пасхи. Правда в основному ми їх їмо – нам завжди зранку батько привозить пасочку. Зараз ми читаємо Коран. Дуже, до речі, цікаво. Віталій закінчив читати і зробив мені помітки. Наступною буде Махабхарат.

- А Біблію прочитали?

- Звичайно, як можна бути письменниками і не прочитати Біблію? Це ж базова наука. Цікаво читати Коран з точки зору Біблії і стає зрозумілим чому мусульманство отримало такий шалений успіх у всьому світі. До слова, Коран не заперечує Біблію, а дає варіації до застосування. Віра це одне, а релігія – інше. Те що стосується віри – це наші персональні стосунки з Богом. Щодо релігії – це феномен до якого ми підходимо з токи зору культури, письменників та філософії.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.