Ніна Матвієнко: "Януковичу сказала, що маємо бути у Європі"

Ніну Матвієнко називають співочою душею українського народу. Тендітна, емоційна, завжди усміхнена та щира артистка є справжнім борцем за Україну. ЇЇ голос не залишає нікого байдужим та торкається глибини душі. Журналісту сайту «ВСЕ» у ексклюзивному інтерв’ю народна артистка розповіла про ситуацію в Україні, шоу-бізнес та Євросоюз.

Співачка Ніна Матвієнко народилася 10 жовтня 1947 року в селі Неділище Ємільчинського району на Житомирщині. Вона була п'ятою дитиною у родині.

По закінченні у 1968 році вокальної студії 21-річна Ніна стала солісткою хору імені Григорія Верьовки. Саме в ньому і відбулося її професійне становлення, поступове і яскраве сходження до вершин творчої майстерності і слави.

У 1978 році, за великий внесок у розвиток українського мистецтва і за активну культурно-творчу діяльність Ніні Матвієнко присвоєно звання заслуженої артистки України. А вже 1985 році Ніна Матвієнко стає народною артисткою України.

У репертуарі співачки переважають українські народні пісні: календарно-обрядові, побутові, ліричні гумористичні, пісні-балади, українські пісні XVII-XVIII сторіччя. 

Нещодавно Ніна Матвієнко заспівала і для рівнян.

- Ви брали участь у Помаранчевій революції. Чи підтримуєте Євромайдан?

- Це обов’язок кожної людини висловити свою думку. В той час була потреба вийти на Майдан, я й пішла. Тоді я сама напросилась, мене нікуди не брали. Пам'ятаю, мене відправили по страшних точках - Миколаївщина, Одещина, Дніпропетровщина. Сьогоднішній день не є іншим. Зараз вирішальний момент для України.

- А сьогодні Ви підете підтримувати Євромайдан?

- Я не піду підтримувати Євромайдан. В мене сьогодні своя робота. Я свою підтримку показую на сцені. Ситуація сьогодні - це воля народу.

- Зараз відомі артисти часто йдуть в народні депутати. Вам пропонували стати політиком?

- Мене запрошували в політику лише один раз у 1998 році. Я дуже відкрита людина, і тоді дуже скористались моєю відкритістю.

Нещодавно ми були на прийомі у Януковича і всі мали сказати про своє відношення до Євросоюзу. Всі промовчали, одна я сказала: "Так ми повинні там бути!". Але незважаючи на брюссельські закони, ми повинні зберегти свою ідентичність у ЄС. Бо саме українська ідентичність дуже вагома для всього світу.

Сьогодні весь світ спрямував свій погляд на Україну, як на духовний центр, на якому має щось відбутись. Як тільки Україна стане членом ЄС - вона буде диктувати свої закони, тому що це одна зі свободолюбивих країн, яка все життя бореться. Проте в нашому гімні є страшні пророкуючі слова: "Ще не вмерла", а далі які слова - що ще вмре? Слова передують, слова пророкують, вони несуть інформацію.

- Коли відбувся ваш перший професійний виступ?

У 1968 році 8 січня у філармонії я співала щедрівку "Павочка ходить" з хором імені Верьовкі.

- Ви на телевізійних проектах часто виступаєте у ролі журі. Чи важко судити молодих виконавців?

- Важко тоді, коли дуже багато талантів виступає. Я відкрила для себе, що Україна - солов’їна, вона як співоча годувальниця світу.

- З ким із сучасних виконавців Ви б хотіли заспівати?

 - Хай вони думають… якщо їм захочеться зі мною заспівати я не проти.

- На одному з ефірів телепередачі "Битва хорів" Ви поставили Львівському хору високий бал. Чи не тому, що вони виконали Вашу пісню?

- Є багато старих пісень, які переспівують молоді виконавці. Я відчула, що і ця пісня отримала наче інше життя, більше гармонії, більше душі… Лишилось те саме, але цій пісні дали крила, додали елементи сучасності. Я дивуюсь, як можна з красивої пісні зробити ще прекраснішу.

- Ви вже 44 роки на сцені. Наскільки змінився слухач?

- Найцікавіше - це молодь. Старше покоління – стабільне. Хотілося б, щоб молодь знала більше українських пісень, а не закордонних і поверталась до автентики, там дуже багато цікавого. Рівненщина – годувальниця архаїки, календарних пісень, цей колорит універсальний, він змушує людей думати, що це інший край.

- Як на Вашу думку можна зберегти автентичні пісні?

- Потрібно вивчати автентичну культуру, записувати пісні і залишити їх на носіях, щоб діти переспівували. Потрібно, щоб відділи культури цим займались.

- Яким є сучасний український шоу-бізнес?

- Я не в шоу-бізнесі. Я працювала на державній роботі все життя. Тому для мене світ шоу-бізнесу дикий і незнаний. Мені пропонують бути в журі і я погоджуюсь, ця участь є безкоштовною, хоча на це виділяють кошти. За кордоном, коли артист дає інтерв’ю, дуже великі кошти за це платять. Я колись так виступала, але кошти забирала адміністрація.

- Які у Вас плани на майбутнє?

- В мене немає директора, якби я була в шоу-бізнесі, тоді б я планувала тури. Коли мене запрошують виступити - я  їду. Я можу запропонувати свій концерт, але тоді починають "шкуру з тебе дерти", потрібно заплатити високу оренду. Якщо квитки поставити меншу ціну - та можна нічого не заробити. Тому немає стимулу для співаків. Філармонія нічого не робить, щоб зацікавити глядача і щоб її зали не пустували.

- Чи плануєте організувати щось своє?

- Я сьогодні хочу запропонувати записаний  голос дочки,  а наверх накладений мій . Коли ми приїхали у Вашингтон до наших українських дітей, дочка не змогла приїхати. Я на голос Тоні наклала свій голос і діти це відчули, настовбурчилися і казали «Де та тьотя, яка співала цю пісню?». Вони мій образ не прийняли. Дітей не обдуриш

- Якби Ваша доля склалась інакше, якби Ви не стали співачкою, чи обрала б Тоня кар’єру співачки?

- Я не думала, що Тоня буде співати, хоча вона голосом моїм співала змалечку. Це як той паросток, який прорветься навіть з-під асфальту. Таланту потрібно трішки допомогти. Так як я не в шоу-бізнесі, я не могла допомогти у кар’єрі дочки. Я все життя буду дякувати Констянтину Меладзе, за те, що він має ту душу, і те відчуття української пісні. Я могла доці піснями підказати, але більш ніяк не допомагала. В неї є щось своє, яке притаманне лише їй. Таланту не можна перечити. Головне, щоб люди це відчули. Найсильніше це народ і те, що вони голосували своїми коштами за Тоню… я за це буду все життя вдячна народу. Вона навіть не сподівалась. Але вийшла така накладка з Гензерою і Тонею. Жалість перемогла. Я думаю тут не мало права цього бути. Жалість не дає росту. Кожен має відповідати на своєму місці за все. Як на мене, мало бути три місця. Коли Тоня програла, я плакала. Є внутрішній голос, коли йде сльоза а ти не знаєш чого.

- Ви знімались у декількох фільмах. Чому не обрали шлях актриси?

- Я не є актрисою. Я знялась у декількох фільмах. На той час не прийшла моя пора. Це я зараз трішки сміливіша стала, а тоді мікрофони, зйомки  … У сцені, де я мала зіграти страждання, в мене був усміхнений вираз обличчя, на якому читались і посмішка і страх, а це не відповідає драматургії. Я себе побачила збоку, і чоловік мені допоміг - сказав, що я не актриса.

- Яка Ваша улюблена пісня?

- В мене немає улюбленої пісні, є по настрою. Кожна пісня особлива.

P.S.: Я так дивуюсь моїй Україні, що вона має такий потенціал і співу, і таланів, і чому так топче нас? Чому нищить наш народ? Чому ми сьогодні потураємо цьому? Сьогодні нам доручено захистити цю землю і дітей наших. Це питання одвічне. Де ділись ті поводирі? На кожне століття і кожне тисячоліття повинні бути поводирі. У мене прийшла відповідь: багато в цьому зіграла релігія. Приспала нас…Терпіння…Ніхто не терпів. Бог не велів терпіти. Терпіти можна лише те, що любиш. Терпіти – це неправильно. Потрібно захищати своїх дочок і синів.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.