Лідер Євромайдану Віталій Примак: "Влада нас залякує, рівняни - підтримують"

Політика і громадська робота - справа кожного. Хтось обмежується розмовами на кухні, хтось ігнорує політику взагалі, а хтось використовує ї задля досягнення впливу і влади. Однак Євромайдан буквально виштовхнув на передній план ціле покоління нових облич, які довели, що впливати на долю міста та області можуть не тільки грошовиті вихідці з багатих сімей та депутати-бізнемени. І в цьому переконаний молодий громадський активіст Євромайдану Віталій Примак. Чотири року тому він був учнем звичайної сільської школи, місяць тому  - лідером громадської організації. А тепер він став один із головних облич рівненського народного спротиву.  У нього разом з іншими активістами головна боротьба ще попереду - їх залякують, погрожують арештами та ігнорують у владі, проте народ підтримує уже більше місяця. 

 

Віталій Примак розпочав свою активну громадську діяльність три роки тому в організації Фундація регіональних ініціатив. Будучи першокурсником Віталій активно протестував проти міністра освіти Дмитра Табачника, за що його виключили з університету. У 2012 році Віталій Примак створив громадську організацію «Молодь ДІЄ», яка за рік своєї діяльності втілила в життя кілька успішних проектів, зокрема «Школа журналістики» та «Вуличний університет». Тепер він один з лідерів рівненського протестного руху Євромайдан. Як так сталось, Віталій Примак розповів в ексклюзивному інтерв'ю сайту "ВСЕ".

Віталію, з чого розпочалась твоя громадська діяльність?

– Після дев’ятого класу я навчався у Володимирецькому колегіумі. Саме там вперше почув про політологію, про право, про захист прав. Я почав шукати можливість долучитись до якоїсь громадської організації. У 2010 році став головою Острозького осередку ФРІ (Фундація регіональних ініціатив - авт.). Це організація, в якій отримав великий досвід. Зрозумів, як можна втілити в житя свій проект. Пізніше я захотів створити щось своє: «Молодь ДІЄ» - це та організація, яка має конкретні цілі.

За що тебе виключили з університету «Острозька академія»?

– Формально мене виключили з університету за пропуск пар. Якби я не протестував проти Табачника, ці пропуски можна було б перездати, але без мого відома мене виключили. Я приходжу на навчання після Нового року - а виявилось що вже вільний слухач. Думаю це сталось тому, що тоді виступив в Острозі проти законопроекту про вищу освіту, який лобіював Табачник і проти підвищення тарифів плати за навчання. Але про те не шкодую, адже важливіше досвід і практика. Чим більше досвіду, тим більш ти конкурентний на ринку праці.

Де ти зараз навчаєшся?

– Я навчаюсь на другому курсі, заочного відділення РДГУ, за спеціальністю політологія. Якщо чесно, то навчаюсь для того, щоб мамі показати диплом.

Ти став одним із координаторів рівненського Євромайдану. Як ти прийняв рішення вийти 22 листопада на акцію протесту?

– З 12 до 2 годин ночі дивився, що відбувається в Києві. Журналіст Мустафа Найєм закликав всіх вийти на майдан і довести президенту, що українці хочуть, щоб він підписав Угоду про асоціацію. Мене це дуже мотивувало і ми вирішили, що ставимо намет на майдані і починаєм інформаційну роботу з рівнянами. Далі стались події в ніч з 29 на 30, коли побили студентів. Це була друга хвиля активності Євромайдану, тоді ми вирішили не просто ставити намети, а зробити наметове містечко. Коли є мета - люди завжди організовуються.

За місяць сталось багато подій. Чи були моменти, коли було по-справжньому страшно і коли ти не знав що робити?

– Не бояться тільки дурні. Питання що з тим страхом робити: піддатись чи боротись. Після побиття студентів я не знав що робити у Рівному. Але тоді вирішили мобілізувати студентів, пікетувати облдержадміністрацією щоб висловити недовіру Берташу. Після цього, не знаю чи пов’язано з цими подіями чи ні, але коли я повертався додому, мене зустріли двоє ннезнайомців і сказали щоб я уважніше читав повідомлення у соціальній мережі «В контакті». Але тоді вже не було страху, бо коли знаєш до чого ти йдеш - не звертаєш уваги на різні перешкоди. Стратегія цих людей - це залякати. Так само був тиск на моїх батьків. Не раз дзвонили до моєї мами і казали, що на мене завели кримінальне провадження.

А з боку міліції тобі були погрози?

– Спочатку ми нормально спілкувались із начальником громадського порядку, але згодом міліціонери почали відверто брехати і "натякати". На даний момент до мене ніхто не підходить, всі розуміють мою позицію. Я розумію, що вони працюють на владу. Самі патрульні в цьому не винні, адже виконують накази «зверху». І з ними в нас немає конфлікту.

Чим займатимешся після Євромайдану? Чи плануєш йти в політику?

– Громадську діяльність я не залишатиму. «Молодь ДІЄ» – це точно моя сфера. Однак не заперечуватиму, що хочу в політику. Потрібні зміни як на рівні країни так і на місцевому рівні. Є зараз проблема в лідерах. Немає людини, яка об’єднає людей на основі громадської думки. Треба знайти цю людину. Я прихильник того, що ця людина має бути координатором і буде будувати сильну команду. Лідер - це добре, але повинна бути команда, тому що лідера можуть закрити за грати, а коли є команда лідерів - вона може змінити систему.

Головне побудувати мережу людей, які організували майдан у Рівному, підсилити її студентами і змусити відповідати за свої вчинки тих, хто приймає протиправні рішення. Потрібно говорити про цінності і про зміну системи цінностей. Я - за європейські цінності і хочу щоб якнайшвидше була підписана Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Вона ставить в певні рамки як опозицію, так і діючу владу.

Як ти проводиш свій вільний час?

– Читаю книги, в основному ті, які радять друзі. Остання книга, яку я прочитав – «Записки українського сумашедшого» Ліни Костенко. Дуже сподобалась книга "Холодний Яр". Люблю читати історію, саме про добу козацтва. Колись грав у збірній села з футболу, але зараз на це немає часу. Тому футбол тільки дивлюсь по телевізору. Також в дитинстві любив малювати, зараз вдома висять портрети мами і тата.

Як би ти себе коротко описав?

– Насправді я дуже нудний і принциповий (сміється – авт.)

Ставши публічною людиною у Віталія Примака напевне з'явилось чимало прихильниць?

– (Сміючись - авт). Ну так, коли я почав займатись громадською діяльністю і з’явився певний маленький авторитет, на мене дівчата почали більше звертати увагу. Чим більше ти стаєш публічною особою, тим більше людей хочуть познайомитись, поспілкуватись. Але поки що весь час займає революція. І поки що не знайшов тієї, яка б як дружина "декабриста" змогла б піти за мною куди завгодно. Хоч на каторгу (сміючись - авт.).

А якщо серйозно, то півроку тому дуже хотів одружитись, але отримав відмову. Знаєте, з жінками буває часом важче ніж виходити на щити "Беркуту" і страшніше, ніж йти на допит в міліцію. (Після паузи - авт.) Це я жартую, звісно.

Тебе вже впізнають люди на вулиці?

– Коли їду в маршрутці люди звертають увагу, питають чи це мене по телевізору показують. Питають чим можуть допомогти, дякують…і це дуже приємно.

А як батьки ставляться до твоєї активної участі у Євромайдані?

– Спочатку з батьками насправді важко було. Так сталось, що моя громадська діяльність розпочалась із протестів проти Табачника, за що виключили з академії. І це був дуже проблемний період. Батьки не розуміли для чого я це роблю. Та й сам я тоді ще не до кінця це розумів.

Але саме тоді поставив собі мету: якщо своїх батьків переконаю, що я можу зробити для Рівного і для України, тоді зможу переконати всіх інших. Зараз батьки мене підтримують. Звичайно, переживають, бояться, часто дзвонять, але це нормально.

Попереду новорічні свята. Як святкуватимеш Новий рік?

– Були плани поїхати до Польщі з робочою поїздкою щодо планування акції «Серце до серця» в Україні. Вже готові всі документи, але поки що не вирішив чи поїду. Залежно від того як розвиватимуться події в Україні далі. А ще дуже давно не був вдома. Дуже хочу на Різдво поїхати в село. Там на мене чекають родичі, друзі і тато з мамою.

Ключові слова: 

Коментарі

Примак! Давай на фронт, не будь тиловим щуром!!!! Не ховайся від мобілізації, так бігав революціонував, а тепер так злякався.... ганьба боягузам і псевдо патріотам!!!

І чому видаляються коментарі?

Що з його очима? Він косоокий? Чи просто наркоман

Навіть якщо ти вільний слухач, право на відвідування пар та перездачу предметів і здачі наступної сесії за тобою залишається, окрім цього за умови успішної здачі та перездачі, тебе відновлюють в статусі студента.

РЕСПЕКТ і УВАЖУХА!!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.