Світлана Богатирчук-Кривко: "Я не заздрю міському голові Рівного"

На рівненську громаду чекає непростий 2014 рік, - прогнозує в інтерв'ю для сайту "ВСЕ" депутат Рівнеради та начальник головного управління Держземагентства у Рівненській області Світлана Богатирчук-Кривко. Колишній заступник міського голови Рівного та депутат з дванадцятирічним стажем оцінила роботу депутатського корпусу Рівнеради, перспективи місцевого самоврядування та євроінтеграції України.

- Як Ви оцінюєте роботу міської ради за минулий рік?

- Я є прихильником  мажоритарних округів для місцевих рад, тобто щоб не було депутатів, які проходять за партійними списками та  залежні від того, що їм каже політичний патрон, а не виборці. Коли  депутат матиме свій округ і на ньому працюватиме - буде більше користі і менше політичних баталій на сесії.

Результат діяльності Рівненської міської ради для прикладу оціню як земельник: місто Рівне у 2013 році недоотримало 14 мільйонів за використання земельних ресурсів, у порівнянні з 2012 роком, це кошти, які можна було б спрямувати на вирішення проблем мешканців. Однією з причин цього є затягування прийняття рішень, зокрема щодо укладання договорів оренди.  На цьому неодноразово наголошувала на сесіях міської ради.

У 2012 році був проведений вдалий аукціон з продажу земельної ділянки на п’ять мільйонів гривень. У 2013 році у місті Рівне не було проведено жодного аукціону, на відміну від районів області. Тобто необхідно враховувати економічний аспект використання земельних ресурсів, оскільки всі кошти  100%  спрямовуються у місцевий бюджет.

- Можливо, Вас щось розчарувало у роботі міської ради?

- Є певні нюанси. Наприклад, при присутності у залі журналістів, деякі депутати  виходять до мікрофону з одною метою - «засвітитись». Принципово вважаю, що необхідно більш скрупульозно читати проекти рішень, ознайомлюватись із змінами до законодавства, а також брати участь у засіданнях комісій.

Буває, що на сесії людина вперше побачила документи і починає задавати безглузді питання, за які навіть буває соромно. І тільки коли преса виходить із сесійної зали – починається конструктив. Вважаю, що світитись потрібно своїми справами і працювати в окрузі.

Іноді ваші брати-журналісти теж цьому сприяють. Часом, переглядаючи деякі коментарі на телебаченні, розумію, що це не основне і не найбільш суттєве, що було на сесії і що треба було донести  громаді міста Рівне. Ось ця заполітизованість - це розчарування. А позитивом є суперечки, конфлікти, бо вони рушій прогресу і часто в цих суперечках ми приходимо до  спільного рішення.

- Які підсумки роботи комісії обласної ради з гуманітарної політики, яку Ви очолюєте?

Загалом задоволена роботою комісії, у ній працюють представники усіх фракцій. Ми іноді сперечаємось, висловлюємо свої думки, але доходимо  консенсусу. Під час сесії ми вже не дискутуємо, оскільки дійшли згоди на комісії і коли виноситься  рішення, ми одностайні в його прийнятті. Очолювана мною комісія курує всі бюджетні галузі крім медицини: освіту, культуру, спорт, громадські та релігійні організації.

Наше головне завдання – зберегти мережу бюджетних установ.  Відстоювали те, щоб не об’єднували будинок культури з палацом культури, збереження двох музичних шкіл у місті, розширення мережі дошкільних закладів, тому що в них є потреба, збереження загальноосвітніх закладів. До речі, засідання комісії є відкритими.

- Ви входите у депутатську групу «Рідне місто», з якою метою вона була створена та як працює?

- Наша фракція складалась з двох чоловік і цього, звичайно, не було достатньо для того, щоб впливати на прийняття рішень. Коли переформатувалась фракція «Наша Україна», ми з Сергієм Васильчуком і Олексієм Хмилецьким провели переговори про створення депутатської групи. Тепер нас семеро, разом збираємось перед кожним засіданням сесії і вирішуємо, які питання підтримуватимемо, де може бути вільне голосування, а що принципово не підтримуватимемо. Ми об’єднались для більшого впливу у міській раді на прийняття рішень заради потреб громади. Тут немає політичного підтексту, це суто депутатське об’єднання.

- Чи були Ви здивовані розколом фракції «Батьківщина»?

- Так, я була здивована розколом фракції. На початку роботи цього депутатського скликання це була досить дружня фракція. Вони разом проводили заходи, спілкувались поза сесіями і комісіями. Це була найбільша фракція, без якої не приймалось жодне рішення в міській раді.

- Як Ви оцінюєте створення нової депутатської групи «Рівне Європейське»?

- Для мене було несподіванкою  створення депутатської групи. І ще назву таку актуальну взяли. Чим будуть вони європейськими - побачимо.

- До речі, Ви є членом Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, які підсумки роботи цього Конгресу за минулий рік?     

Конгрес -  одна із чотирьох структур Ради Європи, яка працює в напрямку поліпшення місцевого самоврядування. Цей рік був дуже багатий на події, зокрема Рада Європи проводила моніторинг України в напрямку розвитку місцевого самоврядування. Даний моніторинг проводиться раз на десять років. Європейські колеги позитивно оцінили роботу української делегації (членів делегації – 12 представників з різних регіонів України), адже резолюція була прийнята без суттєвих поправок.

До плюсів в резолюції віднесли те, що в національний план дій на 2013 рік було внесено  реформу місцевого самоврядування. Позитивно оцінена діяльність асоціації міст України та асоціації районних і обласних рад.

До мінусів можна віднести незавершеність реформ місцевого самоврядування за 10 років. Це питання стояло дуже гостро – не виконання Хартії про місцеве самоврядування в аспекті формування виконкомів радами.

- Де вдалось побувати цього року в рамках діяльності Конгресу?

- За цей рік мені довелось побувати в Туреччині. Я була членом делегації, яка розглядала конфлікт, що призвів до масових пікетів та протестів. Ми зустрічались з мером Анкари і членами Уряду, готували окреме звернення до членів Ради Європи і до Уряду Туреччини, щодо ненасильницьких методів вирішення конфлікту. Крім того була поїздка до Вільнюса у вересні на самміт Східного партнерства – це була підготовка до підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом. У Вільнюсі ми всі були впевнені, що Угода буде підписана. Також вже тоді було помітно, що Молдова і Грузія намагаються випередити Україну щодо підписання Угоди про Асоціацію.

- Що Вас спонукає працювати у такій структурі, як Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи?

Я була депутатом обласної ради за мажоритарним округом і є депутатом міської ради. Є прихильником і фанатом місцевого самоврядування. Вважаю, що децентралізація влади – це шлях до демократії. На жаль, на сьогоднішній день не тільки в нашій країні, а й в багатьох країнах Європи, прикриваючись економічною кризою, відбувається централізація влади і централізація фінансів.

Вважаю, що обрана влада має сама контролювати надходження коштів, витрати цих коштів, та формувати свій бюджет. Складається ситуація, що більшість коштів «збирається» до центру і потім  «з протягнутою рукою» мери міст їздять і випрошують ті копійки, які вони ж заробили.

Мабуть, ситуація, коли в Києві вирішують, яку школу ремонтувати, де треба ремонтувати дах, і як проводити тендер на харчування, при тому що цей тендер виграє якась фірма, яка навіть не присутня в цій області – це порушення принципів демократії. Тому я відстоюю інтереси місцевого самоврядування. Закон 1996 року був найбільш демократичним і найбільш оптимальним.

- Яке ставлення європейців до місцевого самоврядування в Україні?

- Їх ставлення до України було виражено у резолюці ї і рекомендаціях, в яких вони відзначили плюси та мінуси, які відбулись за 10 років. Взагалі, інтерес до України досить великий. І він то знижується, то підвищується, в залежності від подій, які відбуваються в нашій державі. У 2013 році нас розглядали, як «своїх». До прийняття рішення Урядом, що ми далі не підписуватимемо Угоду - нас сприймали як таких, що вступатимуть до європейської спільноти.

- Яка, на Вашу думку, європейська країна найбільше підтримує Україну?

Всі проекти Євросоюзу фінансуються для членів ЄС. Існують певні транскордонні проекти, які передбачають обрання країни для спільного партнерства. Члени Євросоюзу  змушені тоді залучати якусь країну Східного Партнерства, щоб отримати фінансування від ЄС. Польща – це наш адвокат у Євросоюзі. Литва і Польща – це дві країни, які найбільше популяризують Україну серед Європарламенту, і це відчутно. В нас дуже хороші стосунки з багатьма воєводствами. Місто Рівне має три проекти з містом Люблін.

Чому нам треба вчитись у Польщі? Оперативно і правильно ця країна провела реформи місцевого самоврядування. По-перше, нема дублювання повноважень влади, чітко прописано  відповідальність органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади на місцевому рівні. Наприклад, якщо  у них фінансується другий рівень медицини із державного бюджету – ніхто з місцевого бюджету вже не буде виділяти кошти.

Місто Рівне виділяє десятки мільйонів на делеговані повноваження, щоб закрити зарплати медикам і вчителям, а це – функція держави. Там  реформа самоврядування, медицини та освіти проходилаодночасно. Громада має бути самодостатньою, щоб себе забезпечити. Очевидно, що всі ці реформи за польським прикладом ми могли б впровадити в Україні.

- Які Ваші прогнози щодо роботи міської ради у 2014 році?

Це передвиборний рік. У 2015 році нас очікують вибори Президента, потім до місцевих рад і ця заполітизованість буде негативно впливати на роботу міської ради. Очевидно, це впливатиме і на розподіл бюджетних коштів, бо кожен депутат захоче «притягнути» якомога більше коштів у свій округ. Тому це буде складніший рік, ніж 2013. Я розумію, що сьогодні всі критикують міську владу і це проблема всіх органів місцевого самоврядування.

Я не заздрю Володимиру Євгеновичу, тому що він, як і всі міські голови, у дуже складній ситуації через недофінансування. Державний бюджет не гарантує того, що він має гарантувати. Навіть зароблені кошти, які повинні стовідсотково йти у міський бюджет,  не всі проходять через казначейство. Ми приймаємо бюджет, беремо на себе якісь зобов’язання, а потім їх не можемо виконати.

Відповідальним і крайнім в цій ситуації є міський голова. Я йому не заздрю. Треба все зробити, щоб депутатський корпус був менше заполітизований. Нам усім потрібно спільно організуватись і разом працювати на благо нашого міста .

Коментарі

По-більше таких людей - у нашій державі було б набагато СПОКІЙНІШЕ.
С.К. не Держземагентством обласним керувати, а приймати безпосередню участь в керівництві країною, і не сперечайтеся!Той хто знає її - погодиться, а хто не знає буде писати безглузді коментарі.

Ну звісно ж "не цікаво"! Цікаво коли про мордобій, про беркут та про каски, а про проблеми рідного міста.... кому ж воно треба?

Не цікаво. Списаний волітик.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.