Депутат Рівненської облради Михайло Кириллов: «Майдан – останній шанс українців все змінити»

Події, що зараз відбуваються в країні – це останній шанс українців все змінити та перезавантажити систему влади. Тому Майдан не може розходитися до повного виконання владою його вимог. Таку думку висловив керівник фракції ВО «Батьківщина» у Рівненській обласній раді Михайло Кириллов. А також в ексклюзивному інтерв’ю сайту «ВСЕ» Михайло Кириллов розповів, чому він з батьком опинився по різні сторони політичних барикад, як працюватиме Народна рада на Рівненщині та за ким буде перемога у ситуації, що склалася в Україні.

«Україні потрібне повне перезавантаження влади, а не зміна прізвищ та облич»

- Чому ви вирішили йти в політику?

- Чотири роки тому я вирішив, що хочу щось змінити. Якщо чесно, тоді, напевне, я ще не знав навіть що, просто відчував потребу, непереборне бажання чогось іншого. У той час це була громадська діяльність, а не політика. Адже у 2009 році створилася громадська організація «Фронт змін», до якої я приєднався. Згодом на базі громадської організації утворилася політична партія «Фронт змін», яка об’єднала молоду команду однодумців. Ми пішли на вибори, а за 3 місяці нас «зняли», бо прийняли закон, згідно яким партії, які існують менше року не можуть брати участь у виборчій кампанії. Багато членів партії вийшли, почали шукати шляхи як потрапити у Ради від інших політичних сил. Але частина людей залишилася, тому що вважали, що не так важливо чи станемо ми депутатами, нам була важлива саме команда молодих людей, які зібралися. Все будувалося на дружніх стосунках. Ніхто з нас ніколи не працював чиновниками і не був у політиці, всі були молоді, перспективні, з іншим баченням політики і нам було куди рости. Далі були вибори до Верховної Ради. Тоді було прийнято рішення, що «Фронт змін» не приймає участі у виборах і члени нашої партії балотуються від ВО «Батьківщина» і відповідно була створена єдина фракція. 

- Як депутат обласної ради, як Ви вважаєте, що потрібно змінити у нинішній політичній ситуації в Україні? 

- Потрібно глобально змінювати політичну систему в Україні, повністю її перезавантажити. Наприклад, повністю змінити систему місцевого самоврядування в Україні, децентралізувати владу. Мені, наприклад, подобається американський варіант, коли відбувається діалог і знаходиться спільне рішення щодо питання. Для цього потрібно поламати повністю систему, яка була до цього. Зараз і є саме такий шанс – це можливість змінити систему і запустити її по-новому.  Це реально, лише потрібно мати бажання це зробити. Окрім того, треба так зробити, щоб змінилися не обличчя та прізвище, а система. Не можуть чиновники бути депутатами обласної ради. Вони мають визначитися, або вони з народом і депутати, або вони у владі. Це має бути визначено законом на державному рівні. Не може одна людина представляти і владу, і народ.

Я вважаю, що це початок того, що обласна рада може почати щось вирішувати. Адже до цього у Рівненській обласній раді більшість однозначно контрольована владою і тому приймає потрібні їм рішення. Партія регіонів тримається на тому, що у когось «пресують» бізнес, спонукаючи голосувати за ті чи інші рішення, чиновники бояться за свої посади і на цьому вони виживають. На одних тиснуть як на підприємців, щоб ті голосували за потрібні рішення, інших залякують і вони голосують навіть інколи не вникаючи за що саме. Окрім того, міліціонери, судді мають призначатися на місцях і їх має контролювати громадськість. Якщо вони будуть погано виконуватимуть свої обов’язки, то наступного разу їх не оберуть. 

Так само і щодо розподілу бюджету – ним мають розпоряджатися місцеві громади. Адже рішення, які приймають у Києві можуть бути актуальними, наприклад, для Донецьку, і зовсім не потрібними для Рівного. 

- Як так сталося, що Ви з батьком опинилися по різні сторони політичних барикад – він відверто підтримує російський курс України, а ви патріотично налаштовані і за євроінтеграційний процес?

- Важко сказати, що ми по різні сторони барикад. Напевне, так вийшло тому, що ми практично не спілкуємося. Я ріс із дідусем і бабусею у Львові, а батьки впродовж п’яти років були у відрядженні. Батько розійшлися з моєю мамою, і ми взагалі дуже рідко бачимося. 

- Чи не впливає авторитет батька та його проросійські погляди на вашу політичну кар’єру?

- Напевне, впливає. Але зараз я на це не звертаю уваги. Адже у батька свої погляди, позиція, у мене – свої. Якось я задав йому питання: «Для кого ти це робиш?» А він мені каже: «Для вас, для дітей». Питаю: «Для кого, для мене? Адже якщо я твоя дитина і кажу, що хочу, щоб Україна рухалася у євроінтеграційному напрямку, моя донька теж хоче жити у європейській державі, то кому потрібний Митний союз? Ми цього не хочемо.» Це мені нагадує ситуацію, яка зараз склалася у владі – влада щось робить, каже, що для народу, але народу це не треба. Та кожна людина має право на свою думку. 

- Останнім часом були «закиди», що, можливо, Ви з батьком працюєте в одному напрямку, тільки він відкрито, а Ви працюючи в опозиційній команді. Як Ви можете це прокоментувати?

- Звичайно, я секретний агент. (посміхається – авт.). У тій ситуації, яка зараз склалася в Україні багато хто думає, що поширюючи таку інформацію якимось чином можна на мене вплинути. Всі хто мене знає, знає про мої погляди, позицію, а ті, хто не знає, то має можливість впізнати. 

«Майдан завершиться перемогою народу»

- Як Ви це оцінюєте останні події, що відбуваються в Україні, у Рівному? 

- Що тут скажеш? В Україні вже «докерувалися». Те, що зараз сталося – це відлуння ще радянських часів. Тоді ніхто нікого не чув і це залишилося до недавнього часу. Потім взагалі система «збочилася» - нічого нового не придумали, а використовували те, що залишилося від Радянського Союзу. Зараз молоді люди, які вийшли на Майдан відкрито кажуть, що так бути далі не може. Вони не розуміють того, що влада може тиснути за те, що вони мають свої погляди. Чиновник, міліціонер чи суддя, який утримується за гроші людей, не може йти проти народу. Система апріорі неправильно працює. Я не знав, яким чином до Майдану можна було щось змінити в Україні. Те, що зараз відбулося – це єдиний шанс, який випадає раз на сто, тисячу років, щоб реально переламати все і зробити по-іншому, повністю все нове. Але для цього потрібне бажання.

-  На Вашу думку, чим завершиться це протистояння влади і народу?

- Я думаю, що це все завершиться перемогою народу України. Адже народ вже переміг. Зараз вже ніхто не боїться влади, як це було раніше. І люди показують як діючій владі, так і майбутній, що якщо влада не влаштовує народ, то її змінять. У Януковича було все – повністю вертикаль влади і зараз це все похитнулося. Народ зумів перемогти цей режим. Зараз така ситуація, що чиновники мають зрозуміти, що якщо вони не влаштовуватимуть людей, то до них прийдуть і «за шкуру викинуть» - це право людей. Тому що не можна більше мовчати. Те, що було останнім часом – це просто знущання.

- Як Ви вважаєте чи піде влада на поступки та задовольнить вимоги Майдану?

- Наразі склалася така ситуація, що влада вже сильно похитнулася і перед ними стоїть завдання отримати мінімальні втрати від цього. Але я вважаю, що у нас є вимоги і на них варто наполягати. Адже в Україні потрібно повністю перезавантажити владу і поки цього не станеться, то не можна розходитися. 

- Де зараз вирішується доля країни – на Майдані чи у сесійних залах?

- Доля України вирішується на Майданах, адже це інструмент того, щоб Ради почали працювати. Майдан впливає на прийняття рішень. 

- Чим для Вас особисто є Майдан?

- Для мене Майдан – це єдиний шанс почати кардинальні зміни в Україні. Це єдине, що могло зламати цю «прогнившу» систему в державі, у якій не було ні законів, ні прав, нічого. Я взагалі дивуюся, як вона працювала, адже українців реально вважали холопами. Але всі це якось сприймали. Нарешті в країні «зірвало різьбу» цього крану.

«Народна рада має представляти інтереси людей»

- Зараз на Рівненщині утворили Народну раду, як Ви вважаєте наскільки дієвою буде її робота?

- Є два шляхи створення Народної ради. Перший, коли всі охочі громадяни можуть до неї увійти, але її рішення не матимуть законної сили. Адже, коли така Народна рада приймає рішення – це нірвана. І другий, яким пішли ми – це переформатування більшості в обласній раді. Тобто, ми створили міжфракційну депутатську групу під назвою «Народна рада». Відтак на Рівненщині почали створюватися Народні ради, адже органи, які мали б представляти інтереси людей, цього не роблять. Це абсурд. Такого не може бути.

- Чи братимете Ви до Народної ради членів Партії регіонів, якщо вони виявлять таке бажання?

- На мою думку, діючий член Партії регіонів не має морального права входити до Народної ради, адже він до народу не має ніякого відношення. Голову Рівненської облради Юрія Кічатого ми точно не братимемо до Народної ради. Адже по совісті у цій ситуації він би мав скласти повноваження. Наразі вже написала заяву депутат облради Світлана Левицька. 

- На Вашу думку, чи вдасться знайти спільну мову в середині самої Народної ради?

- Я думаю, те, що у всіх різні думки – це добре, тоді буде діалог. Адже до цього, ніхто не шукав цю спільну думку, а більшість робила те, що казали в адміністрації. А зараз  треба починати це робити.

- Як Ви ставитеся до того, що тимчасово обов’язки керівника виконавчого комітету Народної ради виконує нардеп Микола Кучерук?

- Я вважаю, що Микола Кучерук має визначитися чи він народний депутат чи член виконкому. Адже людина, яка керує виконкомом має бути на місці постійно і працювати

- Зараз політична діяльність займає чимало часу. Чим Ви захоплюєтеся, окрім політики?

- Раніше для мене політика було хобі, зараз це займає 80% часу, то це переходить у життя. Люблю кататися на лижах, також трохи займаюся у вільний час боксом.

- А чим керуєте по життю?

- Совістю, собі ж не збрешеш. Тому намагаюся завжди керуватися совістю.