Мама рівненського загиблого афганця: "Мені не відкрили труну"

Історія Афганської війни написана кров’ю українських солдат та сльозами вдів та матерів. Не можна навіть уявити, що відчуває мама, що втратила свого 19-річного сина, який героїчно виконував свій військовий обов’язок. У Галини Завранчук загиблий у війні в Афганістані син був другою дитиною. У жінки ще є старша донька. З болем у серці та неймовірним смутком ось уже 27 років живе мама загиблого солдата Галина Завранчук. Вона розповіла про свого сина Олександра Завранчука, який загинув у бою на першому році своєї служби у армії.

Олександр Завранчук у травні 1987 року був призваний до армії, у листопаді - він потрапив на війну в Афганістан розвідником-кулеметником, а ще через місяць - загинув під час виконання бойового завдання з розвідки. У цій війні солдатів загинуло найбільше - близько восьми тисяч молодих хлопців, яким ще не виповнилось 20 років.

Батьки та родичі проводжали юнаків у армію, а зустріли - у трунах після страшної війни. 

- Яким був Олександр, чим цікавився?

- Він був добрий, лагідний, веселий. Цікавився технікою. Коли він був у сьомому класі, отримав дві грамоти за активну участь у виставці «Юні техніки Батьківщини». Це була виставка технічної творчості школярів. Він пішов на роботу у 16 років. Працював слюсарем рівненського «Поліссяводбуд».

- Чи хотів Олександр служити в армії?

- Так, він хотів йти в армію. Казав, що повинен виконати свій обов’язок перед державою. На той час було соромно не служити в армії.

- Де Олександр служив, будучи солдатом радянської армії?

- З травня 1987 року служив у Туркменістані, в Ашхабаті. Ми їздили до нього двічі. А у листопаді 1987 року він потрапив до Афганістану, у місто Хінджан.

- Чи висвітлювали в той час війну в Афганістані ЗМІ?

- Ми нічого не знали про війну в Афганістані, це замовчувалось. Коли ми востаннє приїзджали до сина він сказав, що ми мабуть поїдемо до Афганістану. Вони знали, що поїдуть, але нам з чоловіком нічого не казали.

- Чи отримували Ви листи він сина? Про що він Вам писав?

- Декілька листів написав. Писав, що все добре. Розповідав, що як летіли з Ашхабада в Кабул був обстріляний їх літак із новобранцями. Не знаю як це було. Ніяких деталей не писав.

- При яких обставинах загинув Олександр?

- Я зачитаю дослівно з листа, якого ми отримали: «26 декабря 1987 года разведывательный взвод, в составе которого находился ваш син Александр, возвращался с удачно проведенной засады. В 12:10 взвод был обстрелян мятежниками. Вместе со своими товарищами Александр занял оборону и открыл ответный огонь. В ходе боя ваш сын был тяжело ранен». Мені розповідали, що його несли до БТР. І поки донесли, то він помер від крововтрати. Проте мені не відкрили труну і не показали. Як привезли Сашу хоронити, я хотіла відкрити труну і подивитись. Але добре, що не зробила цього. Коли я побачила, як його несли - мені стало дуже погано.

- Як ви отримали звістку про загибель сина в Афганістані?

- Як в тумані. Я була на роботі, а чоловік - вдома. Коли я прийшла з роботи чоловік розповів, що приходили з воєнкомату і прізвище переплутали - сказали не Завранчук, а якось по-іншому. Потрібно було уточняти. Пізніше чоловік пішов до воєнкомату і вже дізнався. Це було дуже важко.

- Чи вважаєте Ви, що у смерті сина винна політика Радянського Союзу?

- Ні. Тоді був закон і хлопці прийняли присягу і повинні були виконувати свій обов’язок. Я не поважаю тих хлопців, які не йдуть в армію. Можливо, без війни і можна було. Коли головою облради був Василь Червоній, тоді в нас хотіли забрати пільги, тому що вважали, що наші діти - зрадники Батьківщини. Але, які вони зрадники якщо вони виконували наказ?

За мужність і відвагу молодший сержант Олександр Завранчук був нагороджений орденом Червоної зірки посмертно. Він загинув 26 грудня 1987 року.

Фото з особистого архіву сім'ї Завранчуків