Головний міліціонер Рівненщини Дмитро Лазарєв: «Жоден рівненський правоохоронець у людей не стрілятиме»

Як діятиме рівненська міліція в умовах революції, чим займався наш «Беркут» у Києві, чому невідомі в масках нападають на рівнян, що буде з кримінальними провадженнями, пов’язаними з Майданом. Про це та інше у своєму першому інтерв’ю, з часу призначення на посаду в Рівному, ексклюзивно журналісту сайту «ВСЕ» розповів начальник УМВС України в Рівненській області Дмитро Лазарєв. 

«Час дасть оцінку подіям Майдану, а я хочу працювати так, щоб мені не було соромно за свої вчинки»

– Як Ви оцінюєте ті події, які зараз відбуваються у Рівному?

– Час дасть оцінку тим подіям, що зараз відбуваються. Міліція має бути поза політикою. Щодо себе, то можу сказати, що я хочу працювати так, щоб мені не було соромно відповідати за свої вчинки. У протилежному випадку я готовий скласти повноваження. У Рівне я приїхав не так давно, і в мене тут немає кума, свата чи брата. Відтак на все намагаюся дивитися об’єктивно і для мене всі однакові перед законом. Тому мені, напевне, простіше давати оцінку подіям, які зараз розгорнулися у місті. З того часу як я прийшов працювати у Рівне, а це трішки більше місяця, мені здалося, що вже пройшло два роки. Тому що події Майдану, мітинги, Народні віче, страйки дали свій відбиток на життя міста та роботу міліції. Зокрема, якщо під час першого прийому громадян, що я проводив у Рівному, прийшло шість людей, через тиждень – 17, то зараз ця цифра у рази збільшилася. Тому я вважаю, що потрібно приймати вольові рішення і докладати максимум зусиль для мирного врегулювання конфліктних ситуацій у місті та області. Адже наше головне завдання забезпечити правопорядок у Рівному. 

– Чи можливий у Рівному силовий розгін Майдану?

– Я неодноразово казав, що у Рівному штурмувати чи розганяти Майдан міліція не буде. Також рівненські правоохоронці не виконуватимуть жодних наказів, які суперечать чинному законодавству. Я обіцяв і дотримую своє слово. Тому можу запевнити, що рівненська міліція ні до рівнян, ні до українського народу зброї не застосовуватиме. Звичайно, ми реагуватимемо на правопорушення, які відбуваються, але в межах чинного законодавства.

– Як Ви вважаєте, в порівнянні з іншими містами України, наскільки складна зараз ситуація у Рівному?

– Рівне не можна порівнювати з іншими містами, наприклад, з Києвом. Адже тут є низка злочинів, характерних саме для цього міста. Зокрема, останнім часом значно зросла кількість крадіжок, грабежів вчинених невідомими особами у масках. Раніше такого не було.

Не виключено, що це пов’язано з подіями Майдану. Адже практично всі останні злочини вчинили люди у масках. Проте важко сказати, що ситуація у місті складна, адже робиться все можливе, щоб забезпечити громадський порядок в обласному центрі.

«За події 19 лютого не буде кримінальної відповідальності, це мирний протест»

– Як Ви прокоментуєте події вівторка, 19 лютого, зокрема те, що працівники УМВС покинули будівлю?

– До будівлі УМВС України в Рівненській області прийшли люди, які вимагали це зробити. Тому я дав вказівку виконати вимоги мітингувальників. Це була воля народу і ми її виконали. Відтак у зв’язку з страйком впродовж останніх двох днів ми призупинили вихід на робочі місця працівників оперативних служб, проте не їх роботу.

За цей час збільшилася кількість дзвінків на лінію «102». Рівняни обурувались, що міліція не оперативно реагує на повідомлення про злочини. Дійшло навіть до того, що постраждалі самі готові сідати за кермо і їхати по правоохоронців, щоб ті дісталися до місця події та провели відповідні слідчі дії.

– Як зараз працює рівненська міліція? Хто присутній на робочих місцях?

– Вчора на робочих місцях в УМВС України в Рівненській області перебували лише керівники. Тому що рівняни оголосили страйк і у випадку, якби всі правоохоронці були присутні на роботі, це б могло викликати чергову хвилю протесту.

– Як Ви можете прокоментувати те, що зараз рівняни страйкують? Чи нестиме за це хтось кримінальну відповідальність?

– Страйк – це наслідок обурення людей і вони це роблять для того, щоб їх почули. Якщо дивитися з точки зору закону, то те, що в центрі Рівного перекрили дорогу – незаконно. Проте ні до якої відповідальності за це ніхто притягнутий не буде. З людьми проводиться роз’яснювальна робота і спробували знайти компроміс. Я вважаю, що до цього потрібно ставитися по філософські. 

– Коли працівники міліції повноцінно вийдуть на роботу?

– Сьогодні частина правоохоронців вийшли на роботу тому що потрібно повноцінно працювати. В останні дні відбулося багато злочинів, які має хтосьрозслідувати. Тому революція – революцією, але громадський порядок має чітко дотримуватися.

Вважаю, що потрібно діяти у межах чинного законодавства. Адже в протилежному випадку невідомо чим це може закінчитись. Тому що може розпочатися безповоротній процес. Я готовий відповідати за те, що в межах моєї компетенції і на що безпосередньо можу впливати. Проте зараз стоять інші питання – «напиши заяву і йди, бо міліція має бути з народом. А якщо ви з народом, ви маєте бути на Майдані». А хто ж буде працювати?

Не реагувати на це не можна. На жаль, такого негативу як зараз до міліції впродовж останніх 20 років я не пам’ятаю. Переконаний, що зараз потрібно виправляти цю ситуацію. Є питання, які в компетенції міліції і я намагаюся їх вирішувати. Проте є й такі, на які я безпосередньо не можу впливати.

Щоб повернути довіру людей, міліція робитиме все можливе. Також потрібно відділити межу між політикою та правопорядком, яка називається «бєспрєдєл» – це, коли стосовно громадян чиняться протиправні дії. Зараз у Рівному докладають максимум зусиль, щоб цього не відбувалося.

– Чи порушені кримінальні провадження по подіях 19 лютого щодо подій, які відбувалися біля будівлі УМВС?

– Біля будівлі УМВС України в Рівненській області проходила мирна акція протесту. Сюди прийшла громада, бо Віче прийняло відповідне рішення. Тому ніяких кримінальних проваджень щодо цього порушено не буде.

Щодо порушених кримінальних проваджень взагалі по Майдану, то згідно нового КПК, міліція має реагувати і фіксувати всі факти та повідомлення, які мають ознаки протиправних. Далі по них проводиться розслідування і лише за його результатами приймаються рішення. 

«Рівне вже не рівне»

– Яким чином буде організоване патрулювання у Рівному?

– Увірвемося у бій, а там побачимо. Тому що наразі планується, що це будуть добровільні народні дружини, які патрулюватимуть спільно з правоохоронцями вулиці міста. Така практика вже була. Проте це раніше не мало особливої підтримки серед населення.

Насправді це важка праця - потрібно вникати в процес, ходити, патрулювати тощо. Зараз це відбуватиметься у дещо іншому форматі і люди самі виявляють бажання брати у цьому участь. Вже є 400 охочих долучитися до патрулювань серед громадськості. Рівне вже не рівне. Адже зараз відбуваються процеси, які зачіпають кожного, починаючи від молоді і завершуючи людьми старшого віку.

Громадськість сама приходить і каже, що готова виходити патрулювати вулиці. Думаю, що це реальна перспектива для того, щоб знайти достойне вирішення проблеми на території області.
 
– Скільки таких спільних загонів міліції і громадськості працюватиме у Рівному? 

– Наразі сформовано 20 таких груп патрулювання, які працюватимуть на території всього міста. За добу в Рівному чергуватиме 100 – 115 людей, які входитимуть до загонів, сформованих із правоохоронців та громадських добровольців.

До однієї патрульної групи входитиме два правоохоронці та два представники громадськості. Вони забезпечуватимуть охорону громадського порядку по місту. Також планується що працюватиме додаткова «тривожна група», яка перебуватиме у черговій частині і виїжджатиме на місце подій при потребі.

Патрулюватимуть чергові наряди у дві зміни по 6-8 годин на добу. Вони по домовленості будуть знати свій наряд ППС і з ними координуватимуть свою роботу. У свою чергу, активісти долучатимуть до цього ще два своїх авто, щоб допомогати у випадку потреби добратися у ту чи іншу точку.

– Як координуватимуться між собою правоохоронці та громадські добровольці? За якими маршрутами чергуватимуть?

– У нас є прокладені маршрути по місту, за якими здійснюватиметься патрулювання. Також плануємо зробити карту, на якій буде чітко позначено, де знаходяться патрульні автомобілі. Всі вони з навігацією, тому ми матимемо можливість проконтролювати за скільки часу вони зможуть достатися до місця події. Направляти на виїзди будемо ту патрульну групу, яка перебуває найближче. Також спробуємо збільшити кількість патрульних авто. 

«Жоден з рівненських правоохоронців не стріляв і не стрілятиме у громадян»

– Яка ситуація із рівненським спецпідрозділом «Беркут»? Де знаходяться співробітники спецпідрозділу зараз?

– Вночі з Києва приїхало 40 співробітників спецпідрозділу «Беркут. У столиці вони перебували без амуніцій та зброї. Тому я можу сказати з впевненістю, що жоден з рівненських правоохоронців не стріляв у громадян і не тримав зброї у руках. 

– Чим займалися рівненські спецпідроздільці у столиці?

– Рівненський «Беркут» забезпечував охорону громадського порядку біля Генеральної прокуратури. За цей час  п’ять працівників «Беркут» отримали вогнепальні поранення.

– Зараз чимало розмов про те, що правоохоронців у Києві та інших містах України виконують так звані, злочинні накази. Ви, як керівник міліції Рівненщини, можете сказати чи виконаєте Ви наказ, скажімо, стріляти у людей чи використовувати проти мітингувальників спецзасоби у разі потреби?

– Я готовий персонально відповідати за всі свої рішення. Якщо я кажу, що рівненська міліція не застосовуватиме зброю до людей, то так і буде. Тут варто враховувати ціну питання, зокрема, зважати і на моральну сторону. Рівненська міліція по відношенню до громадян не застосовуватиме зброю і вона залишається з народом. Про які накази може йти мова?

– Що для вас особисто означає твердження «міліція з народом»?

– Міліція з народом – це народ і закон. Зараз для мене люди, які стоять на Майдані – це народ і єдине, що я не допущу - це «бєспрєдєлу» на вулицях міста та області. Зараз потрібно зробити все, щоб знизити градус напруги. І ми над цим працюємо.

«Ми всі залежимо від київських подій»

– Можливо дещо некоректне питання, але все таки, як Ви оцінюєте дії працівників «Беркуту» в Києві?

– У всьому цьому є чітка відповідь у законодавстві та оцінка всіх цих дій. Я можу відповідати лише за дії своїх підлеглих. Якби потрібно було приймати рішення - допускати чи ні такі дії у Рівному, застосовувати спецзасоби, йти проти людей такими методами тощо, я б склав свої повноваження. Я не підтримую такі ді,ї як керівник рівненської міліції і не допустив би такого у нас в місті.

– Як Вам працюється у такий неспокійний час у Рівному?

– Я б дуже хотів, щоб мені задавали питання у межах моєї компетенції. За це я готовий відповідати. Якщо у когось є зауваження чи претензії до моєї роботи чи моїх підлеглих – готовий за це відповідати. Звичайно, є багато моментів на які варто зважати з огляду на події, що відбуваються. Але і про закон не потрібно забувати.

Наприклад, зараз мені не подобаються радикальні наміри щодо передачі зброї цивільним людям. Адже невідомо у чиї руки вона може потрапити і чим це завершиться. Це не правильно. 

– Ваша особиста думка – чим завершаться революційні події у Рівному?

– Ми всі залежимо від київських подій, як вони розгортатимуться та вирішуватимуться. Зараз ми працюємо над тим, щоб принаймні у Рівному та області забезпечити життєдіяльність та уникнути кровопролиття, вчинення злочинів та інших протиправних речей.

– Ви говорили про те, що відповідаєте за свої слова. А чим Ви керуєтеся по життю, який у Вас девіз?

– Живи сильним. Я завжди намагаюся цьому слідувати та люблю перемагати. А бути переможцем означає вийти з обставин достойно з гордо піднятою головою, могти вирішити певні питання. Переможців не судять, але не варто забувати, про кінцевий результат і про моральну сторону того, що ти робиш. 

Про життя та роботу головного міліціонера Рівненщини Дмитра Лазарєва, чому він залишав правоохоронні органи та інші невідомі сторінки його біографії читайте згодом у другій частині інтерв’ю.