Начальник міліції Рівненщини Дмитро Лазарєв про Рівне, «злочинні накази» та цивільне життя

Як працюється у Рівному в революційний час, чому залишав роботу у правоохоронних органах, які насправді стосунки пов’язують його з Добкіним, чому «Беркут» немає права на існування. А також про невідомі сторінки із свого життя, мрії та плани на майбутнє начальник УМВС України в Рівненській області, полковник Дмитро Лазарєв розповів журналісту сайту «ВСЕ» у продовженні ексклюзивного інтерв’ю. 

 

Читайте також:

Головний міліціонер Рівненщини Дмитро Лазарєв: «Жоден рівненський правоохоронець у людей не стрілятиме»

«З органів внутрішніх справ пішов, бо «попросили»...

- Чому Ви вирішили пов’язати своє життя із роботою у правоохоронних органах?

- Я займався спортом, зокрема боксом, був фізично загартований і вирішив пов’язати своє життя з міліцією. У 1994 році пішов працювати у правоохоронні органи, зокрема в підрозділ «Сокіл»  (УБОЗ). 

- Які посади займали за цих 20 років роботи в органах внутрішніх справ?

- За цей час займав різні посади, пройшов шлях від помічника оперуповноваженого до начальника міжрегіонального відділу УБОЗ. На той час в УБОЗі нас було лише двоє людей, які впродовж 10 років незмінно працювали в цій службі. Далі був заступником, а пізніше - начальником Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків облуправління міліції на Харківщині. Щоправда, там пропрацював недовго. Саме з цим періодом пов’язані деякі матеріали у ЗМІ, у яких подаються вигадані факти щодо мене. Чесно кажучи, я взагалі не маю ніякого відношення до того, що там написано. Також я працював начальником оперативно-пошукового відділу карного розшуку при облуправлінні міліції, першим заступником начальника - начальником кримінальної міліції Харківського міськуправління міліції. А потім пішов на пенсію.

- А з чим пов’язане Ваше звільнення з органів внутрішніх справ?
 
- Тоді змінилася влада і мене «попросили» звільнитися з органів внутрішніх справ за власним бажанням. Відтак я два роки був на пенсії. Працював помічником начальника департаменту по взаємодії з правоохоронними органами Харківської міськради. 

«З Добкіним ми не родичі, а просто жили в одному мікрорайоні»

- Як Вам жилося цивільним життям?

- Що таке оперативник чи робота в кримінальній міліції? Це постійні виїзди, дзвінки, шалений темп життя. І тому, коли довелося займатись іншою роботою, я більш ніж півроку до цього звикав. Постійно поглядав на телефон, бо звик, що дзвонять у справах, щось трапляється, кудись біжиш. Потім став моржувати і не дивлячись на погоду я пірнав під лід.  Особистий рекорд був, коли занурювався у Москві при температурі 35 градусів нижче нуля. Згодом знову повернувся у міліцію на посаду начальника УБОЗ ГУМВС України в Харківській області. У червні 2011 року мене призначили першим заступником начальника Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. Там працював до переведення на Рівненщину.  

- Коли Ви прийшли працювати у Рівне, була інформація про Ваші родинні стосунки з Добкіним. Чи можете Ви це підтвердити або спростувати?

- Ми не родичі з Добкіним. Певний період ми жили в одному мікрорайоні, але не спілкувалися. 

- Працюючи у різних містах України, можете порівняти чи відрізняється криміногенна ситуація у Рівному від, скажімо, Харкова, Києва? 

- Важко порівнювати. Адже працюючи у Харкові, там чи не щоночі траплялися резонансні злочини, на які виїжджав. У Рівному в цьому плані дещо спокійніше. Хоча тут працюю більше місяця, а вже стільки подій відбулося, що здається - минуло два роки. У зв’язку з останніми подіями робота у міліції взагалі дещо змінилася. Кожен керівник правоохоронних структур сам для себе приймав рішення як діяти у тій чи іншій ситуації і відповідальність за це теж була на ньому. Адже накази всі керівники правоохоронних органів отримували однакові. Відтак ми бачимо по Україні хто і як їх виконував. А також бачимо, як розгорталися події у Рівному. Я, як керівник прийняв рішення, що персонально відповідаю за особовий  склад, який стоїть за мною. Тому даючи вказівки у Рівному завжди враховував ціну питання. Адже тут зовсім інший менталітет людей, рівняни по іншому ставляться до влади. Щоб це зрозуміти мені вистачило перших кілька днів. І, коли надходили певні накази, я дивився на людей і розумів, що я не можу поступати так, як кажуть «зверху». Тоді для себе вирішив, що є накази, які  виконувати не буду, а працюватиму з цим колективом до кінця. І якщо мене «зажмуть» у такі рамки, що не буде вибору, то напишу рапорт і піду. У Рівному я від початку свого приходу на посаду намагався знайти діалог з усіма. Зараз цей процес триває.

«Беркут немає права на існування»

- Що найскладніше в роботі?

- Відповідальність за особовий склад. У мене все життя була підвищена оцінка відповідальності. Це ще залишилося з тих часів, коли прийшов працювати в міліцію. Я ніколи не сидів у кабінеті і не чекав результату, особисто ходив на затримання, а за мною йшов особовий склад. Якщо ж говорити про ситуацію, яка склалася в Україні зараз, то розумію, що за кожною вказівкою стоїть доля людей... Багато українців загинуло, а деякі люди стали причетними до цих подій. Коли ми дивилися на події, які відбувалися в інших країнах, то ніколи не думали, що це може бути в Україні. Адже у хлопців, які загинули, дійсно стріляли снайпери. Щодня, коли наш «Беркут» був у Києві, я запитував, де вони перебувають. Коли поступила команда, щоб наш спецпідрозділ отримував зброю, я їх вивіз з Києва. Хоча виїзд блокували і це було не просто. На Народному віче працівники спецпідрозділу вибачився перед рівнянами і теза «Іскуплю вину кров’ю» для них не просто слова, вони реально готові  вийти на Майдан на стороні народу. Зараз міліція себе заплямувала, зокрема, «Беркут». Тому я вважаю, що назва цієї структури немає права на існування. Наразі потрібно повернути довіру до міліції. І я не хочу, щоб мене пов’язували з подіями, наказами, за які мені буде соромно. 

- Що подобається у роботі?

- Працюючи оперативником, мені подобалося розкривати злочини минулих років, коли по ниточці збираєш докази і  доходиш до істини. Тоді, власне, отримуєш результат, до якого прагнеш.

- Що Вам більше подобається процес чи результат?

- Сам процес. Адже думаючи про результат можна не врахувати важливі моменти і можуть постраждати невинні люди. Тому варто зосереджуватися на тому, що ти робиш, наскільки це відповідає дійсності і чи дійсно учасники тих чи інших подій ними є. Насправді оперативна діяльність – це як художній роман, у якому розгортається історія оперативної майстерності, розставляються точки, акценти і в кінці ми отримуємо результат.

- Які курйози були в роботі?

- У роботі було багато яскравих моментів, більшість з них пов’язані з самим процесом розслідування. Хоча, завжди варто зважати на те, що за кожним фактом, злочином стоять долі людей. І напевне, правильно казав класик, що не треба шукати логіки у діях злочинців. Адже часто розслідуючи злочини отримуємо непередбачуваний результат. Згадую, коли я працював у Харкові, був випадок пограбування ювелірного магазину. Тоді невідомі вбили охоронця та винесли ювелірні вироби. Правоохоронці відпрацьовували різні версії - що злочинці могли приїхати і поїхати на власному авто, на таксі, шукали свідків подій,  думали, хто могли бути ці особи, шукали серед раніше судимих. А виявилося, що це були два викладачі ВНЗ напідпитку, які вирішили пограбувати ювелірний магазин. Вони застрелили охоронця, взяли прикраси, вийшли і сіли у трамвай. Одяг у чоловіків був весь в крові, але вони якось це пояснили пасажирам. У трамваї зловмисники заснули, доїхали до останньої зупинки, встали і пішли. Було багато свідків, проте нікому не прийшло в голову, що вбивці заплямовані кров’ю поїдуть на трамваї. Розслідування тривало впродовж трьох місяців, а якби хтось відпрацював цю версію, то злочин можна було б розкрити за лічені дні. Тому різне буває, іноді дійсно на межі комічного. Напевне, на пенсії я напишу книгу, де опишу цікаві факти з подій, що траплялися у роботі. А їх і справді вистачало.

- Часто у справах, які Ви розслідували, фігурували «злодії в законі». Чи важко «працювати» з цими людьми, розслідувати їх злочини?

- Це люди, які грають у серйозні партії на шаховій дощі життя. Спільну мову з ними знайти можна у межах чинного законодавства. Нічого особистого лише робота. Є таке правило, що «вор ворует, сищик ловит». У випадку спілкування з «злодіями у законі» -  це дійсно так і ніхто ніде не переходить межу. Адже більшість з цих людей не чинять злочини зараз, вони вже свої зробили, понесли за це відповідальність, а далі йде війна за розподіл впливу. 

- Зараз, займаючи керівну посаду, чи не сумуєте Ви за роботою оперативника?

- Ні, тому що оперативна діяльність міліції є складовою моєї роботи. Щотижня на Рівненщині ми розглядаємо деякі резонансні злочини минулих років. Я думаю, що є шанси кілька з них розкрити.

«Рівне вже залишило чимало вражень»

- Працюючи у Рівному вже більше місяця, можете сказати, які враження склалися? 

- Так як у Рівному мене точно ніде не приймали (посміхається – авт.).  Адже за короткий період роботи в місті познайомився з багатьма людьми, з більшістю з них склалися хороші стосунки. Зокрема, вдалося налагодити співпрацю з громадськими активістами, які зараз спільно з міліцією патрулюють вулиці та забезпечують охорону громадського порядку. Тому у мене вже відклалося чимало різних вражень від міста. Можливо, тому що працювати тут почав дійсно не в спокійний час. 

- Чи вдалося побачити місто?

- Поки що нічого, окрім роботи побачити не вдалося. Щоправда, одного разу, у неділю  сходив у кінотеатр на останній сеанс фільму «Вій», але заснув (посміхається – авт.). Тому хотілося б побачити місто, думаю тут є не лише кінотеатри. Щодо роботи, то хотів би нарешті поїздити по районах. Адже зараз навіть начальників райвідділів не збираю, а спілкуємося по селекторі, бо вони постійно мають бути на місцях і працювати. 

- На даному етапі, щоб Вам хотілося досягнути?

- Я хочу працювати так, щоб не було соромно за свої дії. Можна постійно все робити добре, але якщо десь спіткнешся раз, то перекреслиш цим все, що було до того, і тебе завжди асоціюватимуть з тим фактом. Тому потрібно жити так, щоб не було соромно.

- Чи були у Вашому житті вчинки, за які було соромно?

- Напевне, такі моменти трапляються у житті кожного. Адже інколи результат неможливий без помилок і труднощів. Але потрібно дивитися, ким ти є, і, чому ти так чиниш. Головне, щоб не все було втрачено.

«Робота оперативника дає свій відбиток на життя»

- Ви по життю романтик?

- Думаю так. Хоча і робота дає свій відбиток і думаєш, як оперативник. 

- А Ваша сім’я переїхала разом з Вами до Рівного?

- У Рівне сім’я не поїхала. За цей час, що працюю тут, я також ще не разу не приїжджав до рідних. 

- Не скучаєте за рідними?

- Скучаю, але зараз дуже багато роботи, є процеси, які відбуваються постійно і їх не можна залишати. 

- Чим захоплюєтеся за межами роботи?

- Спортом, адже не уявляю свого життя без нього. Раніше займався боксом, бігав не менше 10 кілометрів раз в тиждень. Зараз просто підтримую себе в спортивній формі.

Коментарі

Біленко Андрій Аркадійович 17.01.82 Рівненська обл. http://uzpravda.org/pratsivnikami-dai-ta-uzhgorodskoyi-samooboroni-bulo-...

А інформація щодо участі представників рівненського Євромайдану у сутичці з перехожими. 06.01.2014 СЗГ УМВС України у Рівненській області яка сьогодні визнана недостовірною , не є участю у протидії Майдану? Всі білі і пухнасті аж нудить.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.