Новий керівник Рівненщини розповів про люстрацію, руйнування схем і гарантії Берташу

Призначення "свободівця" Сергія Рибачка головою Рівненської обласної державної адміністрації стало для багатьох несподіванкою. Ні, те що на Рівненщині буде керувати представник ВО "Свобода" не дивина. Здивувала сама кандидатура. Хоча дивним це призначення видається лише на перший погляд. Бо призначення на хвилі революції молодого політика, викладача одного з провідних вишів - цілком природнє.

 

Ми знайомі давно і я тепер не знаю, як правильно звертатись: Сергій чи Сергій Леонідович?

– Ну… Можна – Сергій.

Пане Сергію, чому на цю посаду призначили саме Вас?

– Поясню. Наскільки я спілкувався в Києві, специфіка була ось в чому - потрібна була людина, яка зможе виконати функції кризового менеджера, зможе спробувати з усіма домовитися, заспокоїти ситуацію. Тому що після революції потрібно переходити до конструктивної роботи. Адже не може революція тривати вічно.

В принципі, певних перемог ми вже досягли. Тобто, стару владу від її крісел нам вдалося відсунути. Зараз стала величезна проблема, зокрема це пов’язано з подіями у Криму. Потрібно в терміновому порядку побудувати систему влади, яка б діяла за певними принципами. А саме, потрібно зруйнувати корупційні схеми, не допустити повторення явищ хабарництва.

Окрім того, це мають бути відносно нові люди, які не працювали, так би мовити, за тими правилами. Тому що, якщо брати людей, які працювали за тими правилами, то їх буде дуже важко перевчити. Тобто, набагато простіше поставити людину нову та спрямувати певну частину зусиль на те, щоб її оперативно ввести в курс справи і нехай би вона працювала. Ну, наприклад, це в першу чергу мова йде про ту ж саму люстрацію.

Те, що зараз відбувається – люстрація? Той люстраційний комітет, який працює в облдержадміністрації… Саме так має виглядати цей процес?

– Це громадська ініціатива. Тому що люстрація має проводитися відповідно до законодавства. Зараз у комітетах Верховної Ради розробляється, наскільки мені відомо, чотири варіанти закону України про люстрацію. Той закон має чітко визначати, що таке люстраційний комітет, яким чином він створюється, які особи мають до нього увійти, тому що в багатьох може виникнути логічне запитання, як говорили класики: "А судді хто?". Не повинно бути жодних претензій до самого складу комітету.

У мене, наприклад, немає претензій до складу того громадського комітету, але це має бути уніфіковано у межах чинного законодавства держави. Тобто, по всій державі мають бути створені люстраційні комітети відповідно до певних принципів.

Люди, які входять до того люстраційного комітету мають самі пройти люстраційну перевірку в першу чергу. І вже після того вони матимуть право застосовувати процедуру люстрації до всіх інших, в першу чергу, до претендентів на керівні посади.

Окрім того, мають бути визначені критерії. Тобто, які вимоги ми ставимо до людини, яка претендує на ту чи іншу посаду. Якщо людина ці вимоги проходить, відповідно – допускається до зайняття посади. Якщо вона не проходить, то до неї застосовуються певні обмеження.

Наприклад, у європейських країнах до людей, які не проходили процес люстрації за тими чи іншими критеріями, застосовувалися різні терміни (обмеження – авт.). У середньому мова йшла про п’ять років заборони займати керівні посади. Після того обмеження знімалося і людина могла далі працювати.

Тобто, люстрація не означала, що людині довічно забороняється займати певну посаду. Мова йшла про те, щоб відсторонити представників старої системи від влади, на їх місце має прийти молода, "свіжа кров". Вони мають побудувати все по-новому, а після цього представники, так би мовити, старої влади вже не зможуть це змінити.

Подібна процедура застосовувалася у Польщі, Чехії, країнах Прибалтики. В Україні ж ті люди, які сьогодні розробляють законопроекти про люстрацію застосовують той досвід. Вони уважно вивчають іноземне законодавство і застосовують ті норми, які працювали там, адаптовуючи під наші сучасні вимоги. Тому що, наприклад, у Європі стояло фактично дві проблеми. Перше - люстрація стосувалася представників комуністичних партій країн концтабору і друге – людей, які співпрацювали з органами КГБ. Але що там було зроблено, щоб дати правові підстави для люстрації?

Наприклад, у Польщі в першу чергу було внесено в Конституцію зміни таким чином, що була заборонена комуністична ідеологія. Потім вже люстраційний комітет відповідно до цього застосовував процедуру (люстрації – авт.). У нас сьогодні багато хто каже, що потрібно застосовувати люстрацію до комуністів. Я, наприклад, теж вражаю, що комуністична ідеологія, так би мовити… (задумується – авт.) дискредитувала себе. Але разом з тим, у нас немає закону про заборону комуністичної партії. Жодного слова в Конституції про забору комуністичної ідеології. Але люди вимагають люстрації стосовно комуністів. Це у той час, коли в парламенті сидить фракція комуністів. Тобто, є певний дисбаланс, який потрібно врегулювати.

Давайте поговоримо про партійний принцип у кадрових питаннях, зокрема й щодо Вашого призначення... Ще до призначення Вас на посаду, з власних джерел мав інформацію про квоти, яка область якій партії віддана. Зрештою, моя інформація майже повністю збіглась з тим, представники яких партій були призначені. Наскільки важлива партійність і партійна квотність? Ваше призначення це квота «Свободи»? При призначеннях на Рівненщині береться до уваги партійність?

– Я поясню. Це в принципі питання універсальне, яке стосується і Рівненщини, і всеукраїнського рівня.

По-перше, я не можу зрозуміти, чому журналісти зараз дуже часто піднімають питання партійності. Тобто, у нас партії – це що якісь антинародні угрупування? Чи у нас партії складаються не з громадян? Що є партія? Партія – це об’єднання громадян на основі певного спільного бачення майбутнього. Тобто, якщо говорити про ідеологію. Зрозуміло, що існують й інші функції політичних партій. Але разом з тим, я, наприклад, не бачу нічого поганого в тому, що існують партії – це нормальна практика в усіх демократичних країнах. Партія – це посередник між громадянським суспільством і органами влади. Партії виходять з громадянського суспільства, об’єднують найактивніших громадян, йдуть на вибори і отримують довіру людей. Якщо вони отримують довіру людей, то формують органи влади. Тобто, це абсолютно логічно, нормально і прийнято в усіх демократичних державах.

Далі, якщо припустимо людина партійна, вона що, не має права брати участь в роботі органів влади? Ми що зараз будемо обмежувати за тим партійний чи ні?

Третій момент – політичні партії – це акумулятори такого собі кадрового резерву. Це так само традиційна практика в усіх країнах світу, які функціонують за демократичними стандартами. Тобто, політична партія має певний кадровий резерв із людей, яких знають, перевірили в різних ситуаціях, які обиралися в органи місцевого самоврядування, були депутатами Верховної Ради, за яких представники партії можуть нести відповідальність і яких вони рекомендують на певні посади.

Я не бачу іншого способу сформувати той кадровий резерв, якщо не брати його з середовища політичних партій. Тобто, якщо політичні партії мають кадровий резерв, стверджують, що це порядні люди, беруть на себе відповідальність за діяння тих людей, то в чому проблема, якщо тих людей призначають на ту чи іншу посаду?

Я, наприклад, коли формував, так би мовити, свою команду, зокрема призначаючи заступників, то не дивився на питання партійної приналежності. Наприклад, мій перший заступник Юрій Приварський, тобто, людина, яку я рекомендую на цю посаду, бо процедура ще документально не завершена, він безпартійний. Це професіонал з двома вищими освітами, якого я хочу бачити на цій посаді як члена своєї команди.

Двоє інших заступників – це люди партійні і це їхнє право бути членами політичних партій. Це жодним чином не має обмежувати їхні права на рівні з іншими людьми. Я, коли рекомендував їх на ці посади, в першу чергу, орієнтувався на їх професійні якості. Не бачу жодних підстав вести мову про те грає чи ні роль партійність.

Будь-який громадянин України має право вступити в політичну партію і використовувати ті можливості, які вона надає. Так само будь-які громадяни мають право створити свою політичну партію. Тобто, політичні партії – це звичайні, нормальні гравці на політичному ринку. Ніхто нікому не забороняє. Якщо в когось є якась така ініціатива – запрошую, будь-ласка створіть політичну партію і беріть участь у всіх тих процесах.

З якими труднощами зараз Вам доводиться стикатися при формуванні команди?

– Є багато труднощів. Я спробую їх типологізувати.

Перше – у нас зараз іде постреволюційний період, хоча я вважаю, що революція ще не завершилася, ми ще багато чого не змінили і процес розбудови тієї кримінальної системи, який тривав роками і за тиждень чи два ми це не виправимо. Тут так само потрібний певний час, щоб налагодити роботу відповідно до світових стандартів. Відповідно є проблема, по-перше, громада надзвичайно активна і хоче впливати на всі абсолютно процеси. Це добре, але… (задумується – авт.).

Я абсолютно нормально ставлюся до цього, та разом з тим, наприклад, у нас є проблема – я зараз займаюся вибором тих людей, які мають стати головами РДА. Це виконавча вертикаль влади. Це не є виборна посада і відповідати за діяльність тих людей доведеться мені перед урядом.

Сьогодні, наприклад, у мене було з десяток делегацій з різних районів, які пропонували свою кандидатуру. В більшості це люди, яких я не знаю. Але вони буквально в ультимативній формі вимагають поставити їх на посаду. Ці представники називають себе і Штабами спротиву, і Самообороною Майдану і так далі. В більшості це так і є – люди, які справді зробили багато для революції. Але я їх запитую, чи буде Штаб спротиву відповідати за цю людину і за її діяльність. Кажуть, буде. Питаю: «А, які юридичні механізми такої відповідальності передбачені? Вас хтось звільнить з посад? Притягне до відповідальності за корупцію? Відкриє провадження прокуратура і так далі?» Тому що мене це все стосується і мене можуть притягати до відповідальності, якщо я десь буду допускати якісь кроки.

У той час, наприклад, люди, які приїжджають клопотати за ту чи іншу особу – це відбувається тиск. Друге, виникає навіть смішна ситуація, коли з одного району приїжджає декілька делегацій і кожна пропонує свою кандидатуру і стверджує, що вони представляють громаду району. І кожне з цих представництв каже, що якщо буде не наш кандидат, значить в районі миру і спокою не буде. Що я маю робити в таких ситуаціях?

І що ви робите у таких ситуаціях?

– В таких ситуаціях потрібно ставити крапку – призначати людину і звертатися до громади з проханням поставити ту людину під найсуворіший контроль. Тобто, даємо людині можливість працювати і уважно за нею спостерігаємо. Якщо ця людина допускатиме якісь кроки, які суперечитимуть нашому розумінню про нормальне, законність, прозорість, то таку людину в будь-який момент ми можемо зняти з посади і замінити на іншу. Але інакшого способу я поки що не бачу.

Розумієте, в багатьох районах є конфлікти інтересів, тобто, існують певні групи впливу. Це можуть бути бізнесові, політичні групи, кожна з яких хоче бачити на посаді голови РДА саме свого представника. І кожна з них намагається на мене якимось чином натиснути і довести, що потрібно поставити саме їхнього представника.

Я, чесно кажучи, взагалі не хочу брати участь в ось тому їхньому поділі сфер впливу. Мені потрібно, щоб людина на посаді голови РДА виконувала виключно функції держави, щоб захищала її інтереси і займалася роботою відповідно до закону про державну службу. Тобто, мені не потрібні на цій посаді люди, які відстоюватимуть чиїсь інтереси чи гратимуть у якісь політичні інтриги.

Такі самі групи впливу є й в межах області і в них так само є свої інтереси. Які групи впливу впливають на вас?

– (Сміючись – авт.) В області надзвичайно складна конфігурація груп впливу. Я в принципі для того, щоб хоча б якось убезпечитися від того всього запровадив процедуру консультацій з громадою.

Наприклад, в багатьох районах відбулись Віче і всім кандидатам, яких я рекомендуватиму на посади голів РДА я сказав, що вони мають вийти до людей і запитати їхньої точки зору стосовно своєї кандидатури. Пояснити чим буде займатися на цій посаді, яким чином має працювати, спілкуватися з громадою. Після цього прийти до мене з резолюцією Віче.

Тобто, якщо на Віче кандидата «освищуть», то призначення не буде?

– Я не можу сказати, що призначення не буде. Але це буде серйозна підстава для того, щоб не призначати. Чому не можна це робити автоматично? Знову ж таки, немає жодної впевненості, що те Віче не було зрежесованим. Хтось може покликати свою родину, створити з них Віче, виступити перед ними і отримати підтримку. Потім приїхати до мене з результатом, що за ним стоять люди. Тут потрібно знаходити якусь середину тому що ситуація доходить до абсурду.

У мене складається враження, що в деяких районах ми на Віче скоро будемо визначати хто буде хірургом, стоматологом, директором дитячого садочку. Це наразі вже переходить межі розумного і виглядає абсурдно. Я не проти того, що громада має впливати, але потрібно запровадити якісь механізми того впливу. Тому що кожен підприємець, який має 100 працівників може зробити своє Віче, приїхати до мене з делегацією і казати, що за ним підтримка людей. Тобто, таким способом ми ніколи не призначимо ніяких керівників. Ми просто не зможемо в таких умовах цього зробити.

Через те я часто у спілкуванні з журналістами кажу, я не хочу наразі говорити про прізвища, я хочу говорити про критерії. Якщо я пропоную людину, то відповідь «вона нам не подобається» не є конструктивною і аргументованою. Тому що не можна знайти людину, яка сподобається абсолютно всім.

З перших днів призначення склалося враження, що починається конкуренція між адміністрацією і облрадою за владу та повноваження. На скільки зараз вибудовуються стосунки представницької влади з виконавчою і які стосунки у Вас з головою облради Михайлом Кирилловим? Ви ж здається приблизно одного віку…

– У мене абсолютно нормальні, робочі стосунки з Михайлом Кирилловим. Ми радимося по питаннях, які наразі є проблемними в області. Думаю, що і я, і представники інших гілок влади прекрасно усвідомлюють, що ми всі знаходимося зараз в одному човні. Якщо хтось починає його розхитувати, то цілком можливо, що катастрофа стосуватиметься всіх абсолютно.

Не потрібно зараз влаштовувати змагання за владу, повноваження і так далі, потрібно сідати, домовлятись. Я готовий до діалогу і завжди був відкритий. Щодо обласної ради, то в мене немає претензій до більшості рішень. Єдине, що я хотів би закликати не приймати швидких рішень. З огляду на те, що рішення приймаються зараз дуже важливі, їх потрібно детально вивчати, щоб вони були зважені, конструктивні. Але я не бачу жодних підстав для того, щоб конфліктувати чи змагатися не зрозуміло за що.

Зараз потрібно стабілізувати ситуацію. Тому що не можна постійно жити в умовах революційного стану. Інколи потрібно від революції переходити до більш спокійного режиму роботи.

У політичному середовищі вже доводилося чути, що поява на минулій сесії облради Василя Берташа пов’язана з тим, що «Свобода» дала йому гарантії безпеки. Про які гарантії йдеться?

– Я хочу сказати, що не маю спілкування з паном Берташем. За своє життя я з ним бачився кілька разів.

Та й про які можна говорити гарантії у сьогоднішніх умовах. Я думаю, що його поява в залі була зумовлена швидше за все тим, що взагалі атмосфера накалу в області знизилася. Стосовно того, що хтось йому давав якісь гарантії, цілком можливо. Але якщо говорити, наприклад, про них зі сторони «Свободи», то це абсолютний абсурд.

Коли Олег Осуховський був головою фракції «Свободи» в облраді, він говорив що є документи про мільйонні зловживання бюджетними коштами з боку Василя Берташа. Пізніше, це неодноразово повторював і Олексій Бучинський. Сьогодні значна частина влади в області в руках «Свободи». Окрім того генпрокурор теж "свободівець". Коли варто очікувати кримінальних справ проти колишнього голови ОДА по тих звинуваченнях, які були озвучені?

– Нагадаю, що під час виборчої кампанії на одному з ефірів більшість з тих документів Олег Осуховський взагалі передав журналістам. У них була можливість їх подивитися. Я не знаю їх подальшу долю.

– Але ж то були копії документів…

– Так, копії. Але є й оригінали. Це були матеріали КРУ, які випадково нам потрапили на запити. Я думаю, що та людина, яка не вконтролювала і допустила випуск тих документів, дуже серйозно постраждала. Але всі ці документи є і нікуди не зникли.

Тому як тільки в області стабілізується ситуація робота правоохоронних органів, я думаю, що народний депутат Олег Осуховський однозначно активізує роботу по тому, щоб ці справи були розслідувані і, щоб по них була дана правова оцінка та винні люди були притягнуті до відповідальності.

До речі, по багатьох з тих документів уже заведені кримінальні справи. Там вже є, так би мовити, перші потерпілі і думаю, що незабаром ми матимемо ще низку справ стосовно того. Але це тема для прес-конференції, бо однозначно ці питання потрібно досліджувати, оприлюднювати і винних карати. Але знову ж таки, хочу сказати, що за 20 років в Україні навчилися професійно красти і в багатьох випадках довести в юридичній площині факт розкрадання бюджетних коштів важко. Тобто, ми всі бачимо і знаємо, але нам потрібно це все зробити по закону.

Тут така вже ситуація, що або довести провину і покарати, або тоді вибачитися за…

– Я переконаний, що там однозначно буде доведена провина і відбудеться покарання.

Те, що відбувається зараз на кордонах країни… Ваше ставлення до цього?

– Мені зараз надзвичайно важко працювати в таких умовах. Тобто, я теж приходив на люстраційний комітет, щоб звернутися до представників громадських організацій. Адже у нас фактично військовий час, хоча він офіційно не оголошений.

Якщо говорити про керівників РДА – це люди, які мають забезпечити мобілізаційну роботу в кожному районі. Під час революції попередніх керівників ми зняли. Сьогодні через усю ту процедуру фактично важко призначити керівників, а в деяких районах взагалі відбувається саботаж.

Напевно, такий вакуум влади в районі комусь вигідний. Є зацікавлені групи, які хочуть, щоб у певному районі якомога довше не було призначено керівника. І кого би ми туди не прислали на посаду керівника, там однозначно будуть створюватися умови в яких йому буде дуже важко працювати.

Я сьогодні намагався пояснити, що нам зараз потрібно терміново всім об’єднатися, визначити людей, які мають взяти на себе відповідальність, поставити до них вимоги і слідкувати, щоб вони їх дотримувалися. Тому що у нас зараз окрім революційної ситуації в середині країни, є зовнішня загроза. Тут потрібно максимально займатися мобілізацією населення, так само потрібно готуватися до прийому біженців, зокрема, дуже багато з Криму надходить сигналів, що є родини, які хотіли б звідти виїхати, бо хвилюються за свою безпеку і будуть звертатися і до Рівненщини. Нам в цих умовах потрібно зараз працювати над цим всім.

Ми зараз маємо таку ситуацію, що є проблеми з призначенням начальника УМВС, багато питань піднімається щодо того, яким способом призначати керівника прокуратури, стосовно процедури призначення керівника СБУ і так далі. Панове, ми таким способом затягуємо цей процес на місяці. А в той час держава є незахищеною і нам потрібно або довірити певним людям і поставити їх під контроль, інакше ми ніколи не наведемо порядок у державі.

На якій машині їздить новий голова ОДА?

– Службовим автомобілем майже не користуюся через те, що вважаю, що він має використовуватися виключно в службових цілях. Причому для мене особисто немає великою різниці, що це за автомобіль.

В основному я користуюся власним авто, заправляю його пальним за власні кошти. Автомобіль БМВ 520. Йому вже більше 10 років. Я другий чи третій власник цього авто. Ним користуюся вже 4 роки. Зрозуміло, що, коли потрібно швидко пересуватися по місту тому що багато зустрічей, то їду на службовому авто.

Коментарі

не концтабору, а соцтабору.
опечатка чи обмовка

Для мене Берташ поважна людина і донині.:)))Поважний злодій:))сама така?:))але,сцикливий:))відслюнявив не останніх 700тис. американських рублів,і спокійно живе далі...от така люстрація в нас:))

Вчора дізнався, що новопризначений голова підтягнув в свою команду Тараса Пустовіта. Виникає питання- яким чином "люстраційний комітет" пропустив у нову владу такого крадія як Пустовіт? Хто забув- Тарасик, будучи мером м. Острога- за безцінь продав готель "Вілія"- завдавши неабиякого збитку самим Острожанам, та бюджету міста....врешті решт будівля готелю повернулась державі, але оборудка- дуже темна. Доречі -одразу після цього- у шановного Пустовіта знайшлися гроші на побудову власного торгового дому.

Я був на майдані два місяці і бачу що не даремно ми стояли хлопці. Хто міг подумать два роки тому, що можна отримати відкриті відповіді від губернатора? Що можна його буде побачити на мітингах і віче? зараз я задоволений, але не втрачатиму пильність

Вогонь

У когось ще є сумніви після цього інтервю, що це дійсно розумна, професійно підготовлена людина, яка добре керуватиме областю? Це одне з найбільш вдалих губернаторських призначень в Україні. От тільки постійні палки в колеса від льоші і міші йому забезпечені...

Шо? Берташ поважна людина?????Губанов, успакойся тобі більше не платять))))) Головне шо від влади тих ідіотів ригів відсторонили, без них все стане ліпше

Зовсім не сприймаю нову голову РОДА. Для мене Берташ поважна людина і донині.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.