"Призначення на керівні посади за партійною квотою - це політична корупція", - рівненський політолог

Останні події в Україні, напевне, нікого не залишають до себе байдужими. Майдан, революція, посягання Росії на територіальну цілісність України, зміна влади і низка громадських ініціатив. Проте конструктивних рішень поки що не помітно. 

До чого може призвести те, що зараз відбувається в Україні, яким чином це вплине на життя рівнян, наскільки вдалою є кадрова політика в області, чи доречно призначати людей на керівні посади за партійною квотою та, що може стабілізувати ситуацію. Відповіді на ці та інші запитання журналіст сайту «ВСЕ» шукала у розмові з політологом, викладачем суспільно-політичних дисциплін історико-соціологічного факультету РДГУ Тамілою Герасимчук. 

 

«Зміна облич без системних змін не означає зміну системи влади»

- Як Ви оцінюєте ті події, які зараз відбуваються в Україні?  

- Україна дійсно бореться за свою незалежність. У нашій державі формується громадянське суспільство. Це відбувається, з одного боку на фоні глибокої його поляризації і політичної зрілості певної частини українського суспільства, а з іншого – жорсткого протистояння політичних сил і протиборства політичних еліт, які займають відмінні позиції щодо бачення моделей розвитку і політичного майбутнього України. 

Хочеться сподіватися, що у такий важкий для України час представники влади продемонструють політичну волю, об’єднають зусилля всіх політичних сил і бізнес-еліт, і зроблять все для того, щоб зберегти державність. Власне державницька позиція, патріотизм, високопрофесійні управлінські рішення зможуть змінити ситуацію, а з іншого боку забезпечити процес легітимізації політичної влади. Я думаю, що свідома частина українського соціуму здатна правильно оцінити дії влади, донести це до тих, хто ще перебуває у стані незнання та невизначеності, і разом продемонструвати це на позачергових президентських, парламентських виборах і виборах до органів місцевого самоврядування.  Це недалека перспектива, яка буде визначатися й подальшим розвитком політичної ситуації не лише в Криму, а в інших регіонах нашої держави.

- На Вашу думку, чим зумовлена складна ситуація в Україні зараз?

- Складна внутрішньополітична і соціально-економічна ситуація в Україні, загострення політичної кризи, державна зрада найвищих посадових осіб та протистояння Майдану виявились не лише випробуванням для держави, суспільства, а й “сприятливим ґрунтом” для зовнішніх політичних суб’єктів (в першу чергу Росії). 

Як кажуть, “ворог не дрімає”. За таких умов Росія отримала унікальні можливості впливу  й тиску не лише на політичну еліту, а й на пересічних громадян України. Спершу це трагічні події на Майдані, а нині - анексія Криму, а також провокації в східних і південних областях України. Це прямі загрози безпеці держави.

На жаль, влада продемонструвала свою неспроможність захистити безпеку суспільства, держави і громадянина. Причин є чимало і це тема окремої розмови. Але незаперечним фактом є те, що Росія розпочала проти України війну в класичному розумінні цього поняття. Це відбулося на фоні інформаційно-психологічної війни, що ведеться протягом усіх років незалежності з включенням пропагандистської машини тепер уже ворожої, а донедавна “дружньої” для нас держави і використанням сучасних інформаційних технологій. На превеликий жаль, ми програємо інформаційну війну не лише Росії, а і всьому цивілізованому світу, який сприймає події в Україні крізь призму російських засобів комунікації (йдеться не про політичну еліту, а про громадян). Це також виклики для нової влади і першочергові завдання, які потрібно негайно вирішувати.

- Як Ви вважаєте, чим завершиться протистояння, яке зараз відбувається в Криму?

- Анексувавши територію Криму, РФ продемонструвала всьому світові, що вона ігнорує будь-які міжнародно-правові і моральні норми (права і свободи людини, рішення Ради безпеки ООН тощо) і  не збирається поступатися своїми імперськими амбіціями, а відтак втратити Україну як сферу впливу. Президент Путін і його команда не можуть і не хочуть прийняти той факт, що в інформаційному суспільстві “совковий менеджмент” може бути початком кінця їх імперських амбіцій. Суспільство модернізується (в Росії також) і якщо влада управляє старими методами – вона приречена. Це лише питання часу. 

Якщо Майдан і громадяни України поламали плани Путіна, Медведчука і Януковича, то нелегітимний референдум в Криму і провокації в Донецьку, Луганську, Харкові й інших регіонах – це реванш. Голодний звір, відчувши запах крові, ніколи не зупиняється. Підписання Путіним 17 березня указу про проголошення незалежності Криму в черговий раз є повторенням абхазького чи придністровського сценарію.

Де-факто анексія Криму, проголошення незалежності відбулися, а де-юре процес визнання так і не відбудеться, про що сьогодні в один голос заявляє міжнародне співтовариство і що ми бачимо на прикладі анексованих раніше територій. Швидше за все, Крим допоки залишатиметься територією з невизначеним статусом і всіма відповідними наслідками для тих, хто так просив порятунку у Кремля. Немає жодних обіцянок з боку РФ, що Крим може стати її суб’єктом, ніхто не збирається цього робити. Для Кремля це лише один із шахматних ходів у великій геополітичній грі. 

Події в Криму є лише одним із напрямків у реалізації російської стратегії щодо України. Наступним, не менш небезпечним в планах Кремля, є ризик розколу України та її федералізація. Тимчасове перемир’я до 21 березня це лише передишка, щоб знову завести політичний діалог Україна – ЄС в глухий кут. Нагадаю саме 21 березня ЄС і Україна планують підписання політичних положень Угоди про асоціацію України з ЄС.

Україна залишається предметом торгу Росії – ЄС, що демонструє невідступні позиції російського істеблішменту в питанні європейського вибору України. Але саме Путін своїми діями об’єднав громадську думку України щодо інтеграції з ЄС. За соціологічними даними 77% українців підтримує європейський вибір. Це найвищий показник за період реалізації Україною євроінтеграційної стратегії. Сподіваємося, що ЄС буде щедрішим на політичні дивіденди для України.

- Як Ви можете прокоментувати той процес зміни влади, що наразі розпочинається?

- Про зміну влади вести  мову ще зарано, це відбулося лише формально. Зміни влади по суті не відбулося, ключові державні посади обіймають ті, хто вже був на політичному олімпі України. Є звичайно деякі зрушення, скажімо, представлення претендентів на урядові посади на Майдані. Але цього недостатньо, щоб вести мову про зміну влади. Нам потрібно ламати стару систему адміністративного менеджменту і будувати нові відносини між державою і суспільством, між владою і громадянами.

Криза політична, криза економічна – це в першу чергу, криза державного управління. Зміна облич без системних змін зовсім не означає зміну системи влади. Коли йдеться про зміну влади, то в моєму розумінні це системні зміни, це використання сучасних технологій управління, це прийняття і впровадження адекватних ситуації управлінських рішень, це підвищення якості життя. 

- А, як Ви оцінюєте громадські ініціативи, зумовлені останніми подіями в Україні у цілому, та в Рівному зокрема?

- Наразі громадськість зійшлася лише в одному, що потрібно змінювати владу. Проте громадські настрої по інших ключових питаннях - вони є різні, але однозначно можна стверджувати, що абсолютна більшість громадян України (за різними даними 77 – 87%), незалежно від їх мовної приналежності, виступають за збереження територіальної цілісності, суверенітету та соборності України. Користуючись соціологічними даними зазначу, що абсолютна більшість виступає за збереження автономії Крим у складі України (77%), або надання Криму статусу звичайної області (11%). Українське суспільство консолідувалося як ніколи, чого не можна сказати про політичну еліту, яка поляризована навколо основних центрів сили у світі.

Відтак Україна приречена бути полем геополітичної боротьби між такими світовими гравцями як США, ЄС, Росія. Але власне політична еліта України повинна визначити національні інтереси держави й забезпечити їх захист. Хочеться бути впевненим, що ці уроки історії об’єднають українську націю і зроблять нас ще сильнішими перед тими викликами, які є в сучасному глобалізованому світі.

«Призначення на керівні посади за партійною квотою - це політична корупція»

- Ви, як людина, яка розбирається у державному управлінні, що можете сказати з приводу кадрової політики в Рівненській області?

- Наразі складно дати бодай якісь оцінки кадрової політики в області, позаяк лише формується вертикаль виконавчої влади на місцях. Наскільки правильна і результативна така політика зможемо побачити після прийняття управлінських рішень тими, хто ввійшов до складу команди. Але зауважу, що будь-які призначення на посади державних службовців мають відбуватися згідно правових норм, зокрема і Закону про держслужбу, де чітко прописані вимоги і правила прийому на держслужбу. Будувати правову державу, яка є основою для демократичного суспільства, можна лише дотримуючись принципу “закон один для всіх”.  

- Як вважаєте, чи правильно те, що наразі на керівні посади в області призначають людей за партійною квотою?

- Такі призначення вважаю не правильними, хіба що в тій чи іншій політичній партії є справді великі професіонали, наразі це кризові чи топ-менеджери. Управлінці - це перш за все менеджери, а не носії тих чи інших політичних брендів. Призначення на керівні посади за партійною квотою є ніщо інше як політична корупція. Ми вже маємо досвід такого підходу у призначенні на державні посади. Мають бути вироблені критерії, яким повинен відповідати той чи інший посадовець. На мою думку, управляти повинні технократи – тоді суспільство зможе отримати владу високої якості, яка ґрунтується на знанні і професіоналізмі.   

- Як Ви оцінюєте громадські ініціативи з приводу люстрації, зокрема створення неполітичного громадського об’єднання «Люстраційний комітет у Рівненській області»?

- Для мене першоосновою прийняття рішень у демократичній державі є закон. Але якщо люстраційний комітет – це професіонали, які займають державницьку позицію не лише на словах, то як форма громадського контролю вони можуть бути ефективні за умови дотримання всіх реєстраційних процедур. На сайті Міністерства юстиції є перелік усіх громадських формувань, це легко перевірити. Хто є хто і яку державницьку позицію займає той чи інший представник люстраційного комітету – покаже час. Допоки це механізм громадського контролю і не більше.

- Чи правильно те, що від люстраційного комітету можуть залежати призначення на керівні посади в області?

- Як громадська ініціатива чи організація – вони можуть давати рекомендації для влади, але приймати управлінські рішення, призначати або звільняти з посад вони не мають юридичного права. Якщо парламент прийме закон про люстрацію, то будуть визначені порядок формування і повноваження люстраційних комітетів та їх членів. Якщо вони отримають повноваження приймати рішення щодо кадрових призначень – то швидше за все вони матимуть статус держслужбовців. Якщо вони матимуть лише повноваження давати рекомендації владі – то вони будуть виконувати функцію громадського контролю. 

Як громадська ініціатива чи громадська організація наш люстраційний комітет скористався правом законодавчої ініціативи, подавши свої рекомендації щодо доцільності прийняття закону про люстрацію. Є практика проведення процедури люстрації при призначенні на посади заступників голови ОДА та силових відомств. Чи правильно це – немає однозначної відповіді. Якщо попередили призначення на ту чи іншу посаду корупціонера, або злочинця – то це лише позитив. 

Всі дії мають узгоджуватися з нормами закону, не може бути іншої позиції, якщо ми хочемо жити в правовій державі. Не може основним критерієм бути “був чи ні на Майдані”. Є чимало людей, які підтримували Майдан фінансово, але бажають залишитися інкогніто, бо не впевнені у своїй безпеці або бізнесі. Важко по присутності на Майдані визначити рівень професіоналізму, політичної свідомості чи культури. Хоча безперечно це зміни, які повинні вплинути на формування якісно нової влади і злам неефективної діючої системи. Я за системні зміни і дієвий громадський контроль. 

«Те що зараз відбувається може завершитися доступом до ресурсів, їх перерозподілом і корупцією»

- Ваш прогноз - що потрібно для стабілізації ситуації на Рівненщині?

- Стабілізація ситуації не можлива в одному з регіонів України. В першу чергу, потрібно припинення ескалації, зняття соціальної і політичної напруги в межах держави. Це можливо лише за умов припинення відкритого протистояння і геополітичної боротьби на території України і переведення її бодай в дипломатичне русло. Те що зараз відбувається може завершитися дуже трагічно. 

Щодо Рівненщини, то в нас і так все відбувалося більш-менш мирно, не беручи до уваги ролики про нашого “героя Білого”, які облетіли весь світ і які, на жаль, використовують ворожі політичні сили у веденні інформаційно-психологічної війни на півдні і сході держави. Це теж питання до тих, хто не безуспішно сприяв цьому.

- Які рішення для цього можуть бути прийняті в межах області? 

- Я не можу дати практичні рекомендації, не маю повноважень. Але знаю, що новопризначений голова ОДА є фахівцем у царині вироблення і прийняття рішень. Головне,  щоб критерії формування команди були правильно визначені, знайшлися такі професійно підготовлені люди, які за заробітну плату державного службовця були б готові чесно служити народові України. Те що зараз відбувається може завершитися тим, що вже багато разів завершувалося: доступом до ресурсів і їх перерозподілом, корупцією. Але Майдан стояв за інші цінності, носіями яких повинен бути кожний, хто вважає себе громадянином і патріотом своєї держави. Україна має бути понад усе, особливо в такий доленосний час.

«Вибори мають стати повним перезавантаженням влади»

- Ваша думка чи відбудуться презедентські вибори у травні цього року, чи буде спроба їх перенести?

- Спроба перенести вибори Президента вже є, в парламент внесено законопроект про їх перенесення на 7 грудня. На фоні кримського псевдо-референдуму (немає закону про місцеві референдуми, невідомо як формувалися виборчі комісії, відсутні списки виборців, що і призвело, що проголосували 123%, обігнали навіть колишній СРСР, там голосували 100%) і загострення ситуації в ряді інших регіонів України – ймовірний сценарій і технології майбутніх президентських виборів в цих, а можливо й в інших регіонах. Чи є сенс такі вибори взагалі проводити? Як проводити виборчу кампанію, якщо держава в стані війни?

- Від чого залежить, коли відбудуться вибори?

- Подальший розвиток подій і позиція новопризначеної влади внесуть певні корективи у строки та стратегію виборчої кампанії. На моє переконання, відтягувати вибори недоцільно, але одночасно з президентськими мають відбутися вибори до Верховної Ради і до органів місцевого самоврядування. Парламентська кампанія стартує за 60 днів, ще є час до 26 березня прийняти таке рішення. 

Але більшість політичних гравців не готові до виборчого змагання, їх рейтинг залишає бажати кращого. Народні депутати не мають чим звітуватися перед виборцями, а просто на популізмі виборчу гонку вже не виграти. Малоймовірно також, що парламент у його нинішньому складі, зможе вірно служити українському народові. Переконана, що суспільство, точніше громадяни вимагатимуть таких змін, адже ми змінилися, ми стали дорослими і віч-на-віч зустрілися з страшними реаліями сьогодення. 

- На Вашу думку, чи стануть вибори тим перезавантаженням влади, про яке зараз стільки говориться?

- Лише за умови одночасного проведення виборів на всіх рівнях можливе, так зване, перезавантаження влади. Тобто обрати не лише Президента народної довіри, а й сформувати Парламент народної довіри та органи місцевого самоврядування. Держава живе в умовах жорсткої економії і немає ресурсів для фінансування виборчої кампанії двічі чи тричі. Після виборів на всіх рівнях можна розпочати зміну системи і проводити системні реформи. Саме за це загинули наші Герої Майдану. В пам’ять про них ми маємо це зробити. Слава Україні! Героям слава!

Коментарі

ВІтаю сайт!!! Вибачте за відвертість, але НАРЕШТІ тут можна прочитати точку зору професіонала, виважену і розумну. Скільки разів наголошувалося:"Дайте "зелене свтло" професіоналам, не розиінюйтеся на "жовтизну", яка може короткочасно підвищити рейтинг, але ніяк не імідж!!!" Приємно, що почули.

Дуже добре що беруться коментарі у фахівців! Так треба робити, щоб чути незалежну, професійну думку. Квотні партійні призначення-політична корупція. призначення без досвіду-порушення ЗУ Про держслужбу. Закон один для всіх! Інакше або відміняйте ці вимоги і для інших, або не порушуйте їх самі. Все просто!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.