Кримська татарка у Рівному: "Українці нам рідніші, ніж росіяни"

Тисячі кримчан масово виїжджають з Криму та шукають притулок, і зокрема, у Західній Україні. Адже на рідній землі – вони в небезпеці. Рівне також гостинно приймає сім’ї українських військових та жителів східних та південних областей. Кілька днів тому до Рівного приїхала кримська татарка Лінара. Жінка розповіла, що відбувається у її рідному місті та віщий сон, який вона побачили перед окупацією Криму.

У 41-річної домогосподарки Лінари є 23-річний син та чоловік, які залишились у Феодосії. Ще місяць тому вона навіть не думала, що їй доведеться тікати з власної домівки та своєї землі. Жінка вимушена була їхати у чуже місто та залишити своїх рідних через страх та невизначеність. Адже вона не знає, що буде завтра. Лінара попросила не називати її прізвище та не фотографувати - жінка боїться переслідувань.

- Яка зараз ситуація у вашому місті? 

- Протистояння у Феодосії немає, там спокійно і не стріляють. По місту військові не ходять, лише біля військових частин. Але дуже відчувається напруга. Що буде завтра, ми не знаємо. Провели референдум, як бачите, Росія хоче забрати Крим. Наскільки я знаю, наш народ проти. Мої знайомі і мої рідні всі проти того, щоб бути у Росії. Звісно, ми себе бачимо тільки з Україною.

Здається 26 лютого російські військові зайшли до Криму і було протистояння кримських татар і росіян. У Сімферополі біля адміністрації зібрались близько п’яти тисяч кримських татар і трьох тисяч росіян. Але обійшлось мирно. А на наступний день озброєні люди захватили Раду Криму і оголосили себе господарями на нашій землі. У Феодосії все спокійно, всі події розгортаються у Сімферополі.

- Якщо ситуація у Феодосії спокійна, чому Ви вирішили шукати притулок у іншому місті?

- Ми стали боятися, що не дай Бог хтось вистрелить. А кримські татари – це народ найбільш незахищений в цій ситуації. Ми за Україну, росіяни кричать "За Росію". Населення Криму штучно розділили. Привезли козацтво з Тамані і вони потихеньку почали господарювати. Нашого кримського татарина вбили, він пішов у військову частину і більше не повернувся. Були похорони 18 березня.

- Ви приїхали до Рівного одна, чи не хотіли взяти з собою сім’ю?

- В нас так склались обставини, що чоловіки всі залишаються в Криму. Так як моя сім’я складається з чоловіків, а я одна жінка, то жінок намагаються захистити і вивезти. А як по-іншому?

- Чому саме у Рівне вирішили приїхати?

- В мене в Рівному є знайома. Вона мені сказала, що я можу приїхати у Рівне. Я вперше на Західній Україні, і у Рівному. Мені дуже у вас подобається, затишне і спокійне місто.

- Чи були Ви на київському Майдані?

- Ні, ми не були у Києві. Мій чоловік дуже хотів їхати на Майдан. Проте він у такому віці, що я побоялась його відпускати. Ми дуже переживали спостерігаючи за подіями на Майдані.

- У Криму, напевне, більше показують російське телебачення, звідки Ви дізнавались новини?

- Нам виключили українське телебачення. Російські канали ми не дивились, тому що там показують неправду. Кримські татари захистили і відстояли своє телебачення і ми дивились лише наш кримсько-татарський канал, який в нас вдома був включений цілодобово.

- Чи готові Ви повернутись вже у "російський Крим", якщо ситуація стабілізується і зникне загроза війни?

- Якщо вирішиться так питання, що Крим –  це Росія, то я не хочу з Україною втрачати зв'язок. Я не знаю, як будуть далі розвиватись події. Але в разі чого я готова переїхати у Рівне. Я в Росії жити не хочу. Або Туреччина, якщо вона нас прийме, або тут. В Росію я не хочу, я там була і це зовсім не наш край. Ваш народ ближчий нам, ніж росіяни.

- Окупація Криму відбулось несподівано для українців та для самих кримчан. Чи можна було це якось передбачити, як ви вважаєте?

- Я не знаю, як таке могло статись, щоб нам прийшлось втікати з власного дому. Напередодні окупації Криму мені приснився сон: я бачила що наче з космосу прилетіли "захватчики", я бачила людей у сірому. Зараз цих людей називають "зеленими чоловічками". Я прокинулась з неприємний відчуттям.

Я не знаю як це сказати, там атмосфера дуже важка: росіяни радіють тримаючи російські прапори, а наш народ…самі розумієте, як ми можемо "радіти". Мені дуже важко було там знаходитись. Тому моя сім’я вирішила мене сюди відправити, щоб я подивилась як тут, а далі будемо думати. Кожного дня телефонують рідні і питають, як я тут. Чоловік дуже хвилюється.

- Як довго плануєте бути у Рівному?

- Я дуже вдячна, що мені дозволили пожити у готелі.  Я буду шукати роботу у Рівному та знімати квартиру, а що робити? Я не знаю, яка буде ситуація в Криму і чи зможемо ми продати квартиру. Тому треба думати, як жити далі. Виходить, що вчора нам дали статус корінного народу, може навіть в нас буде більше повноважень, але ми не знаємо, яким чином це все буде відбуватись далі. Ми віримо в краще і що відвоюють Крим.

- Чи готовий ваш 23-річний син взяти в руки зброю?

- А куди він дінеться? Такий вік у нього.

Також Лінара розповіла про те, що в кримчан ніколи не було проблем з мовою.

- Ми спокійно говорили російською мовою. Ніхто нікого ні в чому не обмежував.

Жінка сподівається, що все ж таки Крим вдасться відстояти, і вона зможе повернутися додому. Проте не виключає можливості залишитись у Рівному на постійне проживання. Зараз Лінара шукатиме роботу, щоб винаймати житло.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.