Рівненський ветеран-миротворець розповів про іракські уроки та війну з Росією

Сьогодні Олександр Зайчук громадський діяч та вигладач військової кафедри НУВГП. А минулому: солдат, офіцер миротворчих сил України в Косово та Іраку. Він розповів свій погляд на те, що відбувається в країні, які шанси у нас виграти війну з Росією, та як потрібно реформувати армію.

 

Пане Олександре, якщо я не помиляюсь, Ви двічі служили в «гарячих точках»?

– Так, я двічі служив у миротворчих контингентах України: рік у Косово та вісім місяців в Іраку.

Туди ж посилали лише добровольців...

– Саме так. Я написав рапорт, що маю бажання служити (в гарячій точці – авт.), потім був відбір, підготовка…  І поїхав.

Вам доводилось бувати в реальних боях?

– В реальних боях? (Задумується – авт.) Як таких активних дій не було. Були пов’язані з певним ризиком, але так щоб тримати на прицілі людину… Так не доводилось.

З солдатами іракської армії під час служби у військовому контингенті України

– По живих людях не доводилось стріляти?

– Прямо – не доводилось…

– А як доводилось?

– Ну, не стріляв… Були моменти, коли під час руху, для запобігання… в повітря… Але, щоб прямо в людину цілитись – не було.

– Все ж таки, що відчуває солдат, офіцер, коли отримує зброю з бойовими набоями і вирушає туди, де можуть стріляти і навіть вбити?

– (Пауза – авт.) Певне хвилювання. Розумієш, що ти в такій ситуації, коли може доведеться застосовувати зброю. Це… певне душевне хвилювання. Тут допомагала присутність священика.

Коли ми вирушали десь на виїзд, на завдання, особливо вперше, дуже хотілось, щоб прийшов священик. І коли він благословляв – ставало трохи легше. Відчуваєш якусь духовну підтримку. А решта…, це наша робота військова.

– Як Ви бачите цю військову роботу?

– Перш за все, це людина, яка для себе прийняла рішення, що йде на військову службу. Це означає: зі сторони держави – достойне матеріальне забезпечення, можливість раніше піти на пенсію і ціла система пільг і преференцій, а зі сторони військового – це повне і беззаперечне виконання своїх обов’язків перед державою, всього того, що прописано в статуті.

Якщо тобі сказали їхати на завдання – ти їдеш. Якщо у тебе в статуті написано, що ти маєш стріляти і захищати, то ти стріляєш і захищаєш. У важку для держави хвилину, маєш без всяких вагань і запитань прийняти на себе перший удар поки буде організовано мобілізацію. І поки люди мобілізовуються, організовуються і стають до оборони – ти маєш тримати удар.

На виїзді...

– Як би Ви охарактеризували нинішній стан української армії?

– Плачевний. Протягом двадцяти з лишком років йшов не прогрес, а регрес збройних сил України. Єдиний період, коли я бачив покращення реального стану справ – це при Гриценку. Анатолій Степанович дійсно багато зробив.

Хтось мені звісно може закинути, що я не закінчував академії. Але разом з тим, я змінив десять посад в армії, шість гарнізонів, був у двох "гарячих точках", поїздив по світу. І в тридцять три роки став заступником командира полку. І хто б мені що не  казав, я маю свою чітку думку і бачу, де робилось добре, а де – погано.

Так, армія зараз в поганому стані, але ми не маємо зараз на цьому зосереджуватись. У нас є проблема - ворог. Супостат, який прийшов на нашу територію. Ми маємо сьогодні об’єднатись навколо думки, навколо ідеї захисту країни і зробити максимум можливого для відновлення боєздатності збройних сил України. Маємо створити достойну Національну гвардію, підрозділи МВС. Всім українським народом об’єднатись навколо ідею перемоги над супостатом.

Пізніше потрібно буде зайнятись переформатуванням армії, якщо не створенням її з нуля. Так навіть було б правильніше зробити. Бо те, що відбувається зараз - це відновлення тих структур, які існували в минулі роки. Їх знову розширяють, а це дорога в нікуди.

Як на мене, потрібно йти по шляху Литви, Латвії, Естонії, Грузії. Провести повну люстрацію і створити нові збройні сили. З новою формою, новими принципами забезпечення і новою структурою. Взяти приклад з європейських армій, створити чисельність відповідно до населення країни. Стати членом колективної безпеки – НАТО. Це дасть змогу відчути себе захищеними і знати, що у випадку агресії, всі вступляться за тебе.

Окрім того, це дасть можливість кожному підрозділу, у рамках НАТО, ООН, виконувати миротворчі місії. Є підрозділ? Є можливість відправити його в іншу країну? Потрібно відправляти. Африка… Азія… Будь-яке інше місце… Так підрозділ зможе отримати практичний досвід виконання завдань і заробити кошти для своєї держави. І повертатись він має в тій же структурі, в якій виконував завдання.

Кілька років тому, українські підрозділи формувались для закордонних миротворчих місій. Збиралась якась тактична група, у складі солдатів і офіцерів з різних військових частин. Відправлялась на виконання завдання. А по поверненню в Україну, знову ці солдати і офіцери розсіювались по тих частинах звідки прийшли. Втрачався досвід, злагодженість у виконанні завдань.

Заняття в армії Іраку

– Які ще прорахунки є у формуванні української армії?

– Територіальний принцип. Коли військовослужбовець з Рівненської області – служить на Рівненщині, з Донецької – на Донбасі. Ці недоліки якраз зараз і "вилазять" на сході країни. Родини, знайомі солдат і офіцерів живуть на тій же території, де вони служать. Вони звідти родом. І їм потрібно виконувати завдання там.

Як їм це робити? Коли частина родини, для прикладу, має інші погляди і не підтримує те що він… виконує. Іншій частині його родини – загрожує небезпека. В таких умовах вони (військові – авт.) не можуть виконувати свої завдання за призначенням. Тому обов’язково потрібно відмітини територіальний принцип комплектування.

– Пане Олександре, на Вашу думку у випадку повномасштабного прямого вторгнення, які шанси в української армії вистояти проти армії Росії?

– Не стільки шанси в української армії, скільки – в українського народу. А вони стовідсоткові. Народ вистоїть. Розумієте, ми не Грузія, яка за територією, як Київська область. Ми величезна країна з багатомільйонним населенням. І маємо свою честь і гідність. Завдання збройних сил та Національної гвардії – стримати перший удар. Далі мобілізація, люди візьмуть зброю і відіб’ють напад ворога.

– То що, вже сьогодні людям потрібно озброюватись?

– Вважаю неприпустимим формування будь-яких незаконних загонів. Тим більше при партійних структурах чи громадських об’єднаннях. Є Збройні сили, є Національна гвардія, є Служба безпеки України. Якщо людина має бажання, то вона може піти туди, записатись і виконувати завдання за призначенням.

Формування будь-яких інших воєнізованих структур ведуть до негативних наслідків. Тому що після того, як ворога виженемо, можливе використання таких структур у власних інтересах. Я абсолютно проти формування подібних структур.

– Думаю Ви бачили відео з блокуванням бронетехніки у Краматорську. Яка ваша оцінка дій десантників, як людини яка служила в "гарячих точках"?

– Негативна. Є поняття стандартних військових операційних процедур. Вони говорять про те, що коли цивільне населення блокує дії військових, потрібно попередити про можливі наслідки. Якщо за таких обставин, які зараз склались, цивільне населення чинить перешкоди, і після попереджувальних пострілів у повітря. То в такому випадку проти них може бути застосована зброя. Визначається час, терміни, які даються цивільним, після попереджувального сигнали, який даний, щоб покинути місце події. Як би це не звучало, але один раз вистрілити на ураження, другий… То на третій вже такого не було б.

– Такий принцип активно застосовувався у хорватсько-сербській війні...

– Так. В Югославському конфлікті, в Косово.

Скажу більше, якби над головами пустити одну-другу кулеметну чергу, то люди самі б порозходились. Відчуття далеко не з приємних, коли в тебе біля вуха куля свистить.

Але тут є одна проблема. За ці двадцять років у нас настільки централізували владу в армії до верху, що командир часто позбавлений права приймати рішення. Він боїться прийняти остаточне рішення, бо не відчуває захищеності. Якби були чітко прописані військові процедури для виконання завдань, якби командир мав право приймати рішення і знав, що захищений законом, це була б інша справа.

Вже виросло ціле покоління (офіцерів – авт.), які неспроможні самотужки приймати рішення без команди "зверху".

– У Косово чи Іраку вам доводилось бути в ситуації подібній до тієї, в яку потрапили десантники в Краматорську?

– До такої ситуації не доводили. Завжди, коли відбувався рух колони техніки, то організовувався маршрут пересування. Зазвичай в обхід населених пунктів. Організовувався коридор, який забезпечували поліція і військова поліція. Завжди були прописані чітко всі моменти і процедури. Кожен знав, що робити в тій чи іншій ситуації.

У мене був цікавий випадок в Іраку, з командиром батальйону іракської армії. Я тоді був військовим радником і займався підготовкою іракських підрозділів. У нас з цим командиром відбулась цікава розмова. Він тоді сказав: "Саша, от ти як думаєш, іракська армія була боєздатна?". Я тоді собі подумав: ну а якою ж може бути армія, яка постійно воює... Ірак мав постійний військовий конфлікт з Іраном, воював з Кувейтом.

Він тоді  продовжив: "Наша армія була сильна, але вона програла війну силам коаліції. І причина не в боєздатності. Причина була в іншому. Є генерали, які командують і координують війська. І коли наступали війська коаліції, командир у слухавку запитували наказ, а там була тиша… Наказу не було кому віддавати. Сім’ї багатьох воєначальників були вже вивезені за кордон, в Європу. На їхнє ім’я були відкриті рахунки. Багатьох генералів просто купили".

Тоді це був 2005 рік, і тоді Фархан, цей іракський офіцер мені казав: "Я не виключаю… Не дай Боже, якщо в Україні буде війна, то я більш ніж  впевнений, що дехто з ваших генералів буде мати відкриті рахунки, а деяких просто приберуть…". Я це добре пригадав, коли стався випадок з Березовським (командуючих ЧФ України в Криму, який перейшов на сторону Росії – авт.)

– Припустимо починається повномасштабне вторгнення Російської армії. На якій лінії українська армія здатна зупинити її сьогодні?

– Це питання стратегічного характеру. Ні я, ні Ви – не знаємо, які рішення сьогодні приймаються в генштабі, в РНБО. Перш ніж про щось говорити, потрібно володіти розвідувальними даними, знати загальну ситуацію. Тому мені важко відповісти.

Можу лише сказати, свою суб’єктивну точку зору: на сьогоднішній день ми готові відбити перший наступ противника і дати час провести мобілізацію. Попри те, що ворог веде себе вкрай зухвало, ми здатні його зупинити. Ми маємо усвідомити, що ми не повинні бути в ролі овечок, а відповідати наглістю на наглість, ударом – на удар. Тим більше, що у нас є для цього сили.

– На Вашу думку, війна буде?

– Війни не буде. Чомусь я упевнений, що війни не буде. Путін, при всій його… іншовимірності, усвідомлює, що це не той варіант, який був у Грузії. Ми вже навчились на ситуації з Кримом, у нас був час оговтатись. Ми готові оборонятись. Та й керівництво держави, думаю вже зрозуміло, що втрату ще однієї території їм люди не пробачать.

Зараз силові структури роблять все для вирішення ситуації. Можливо є ще якісь політичні домовленості із західними партнерами, про які ми не знаємо. Я не можу точно сказати, можу лише робити свої висновки на рівні військового. Маю для цього певний досвід.

Точно знаю одне: ворога ми до себе не пустимо, людський потенціал у нас великий, зброї у нас багато. (Після паузи додає сміючись – авт.) А ще у нас є ліси…

Коментарі

А що, тепер "громадська діяльність" звільняє від священного обовязку...хи-хи. Потрібно і собі податися в активісти.

Запитайте у Олександра скільки тисяч доларів США він заплатив, щоб "добровільно" попасти в миротворчий контингент і кому?
Зараз за гривні Україну захищати не захотів і прикрився "громадською діяльністю"

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.