Командир рівненського спецпідрозділу Іван Котяш: "Свій 43-й день народження зустрів у зоні АТО"

Упродож 42 днів колишні співробітники рівненського «Беркуту» під командуванням Івана Котяша воювали у Луганській та Донецькій областях. Вони виконували завдання під час антитерористичної операції. На два тижні бійців відправили додому, а вже 27 червня хлопці знову змінили колег з інших областей під Слов’янськом

Про війну в зоні АТО, спецоперації, підпільні диверсійні ігри та бойовий дух офіцерів на сході - в ексклюзивному інтерв’ю сайту «ВСЕ» командира спеціальної роти міліції при УМВС України в Рівненській області, підполковника Івана Котяша.

«У зоні АТО перебували 42 дні»

- Як Ви потрапили на схід, у зону АТО?

- У кінці квітня надійшов відповідний наказ із МВС і 25 співробітників спеціальної роти міліції поїхали на Схід України для забезпечення охорони в рамках антитерористичної операції. Спочатку ми приїхали на блокпости, що знаходилися на кордоні Донецької та Харківської областей. Потім виконували завдання у місті Ізюм, а далі нас переміщали за вказівкою штабу АТО. Перебували там впродовж 42-х днів. Далі нас трішки більше, ніж на два тижні відпустили додому. А 27 червня ми знову починаємо виконувати завдання неподалік Слов’янська. Взагалі, зараз на сході несуть службу співробітники спецпідрозділів з усієї Західної України. 

- Що входило у ваші обов’язки, чим ви займалися у гарячих точках?

- Ми виконували завдання штабу АТО - охороняли блокпости, контролювали пропускний режим, перевіряли автомобілі на наявність зброї тощо. Був трохи кумедний випадок, коли через блокпост при вїзді у Донецьку область, на якому ми перебували, їхали журналісти з Києва. Вони везли деякі речі та спецзасоби для наших військових. Ми перевіряли їх автомобіль і виявили все, що вони перевозили. Ми порозумілися. Журналісти сказали, що їх так ще ніколи ніхто не перевіряв. Спочатку несли службу через добу – частина людей на блокпостах, частина відпочивали. Потім бувало, що і по кілька днів практично без відпочинку, на певних об’єктах хлопці перебували до 12 днів.

- Скільки років хлопцям у Вашому підрозділі, які були на сході?

- Від 22 до 43 років. У багатьох є сім’ї, діти, тому я відчуваю за них відповідальність. Але кожен з них знає, де вони перебувають і що мають робити. Все інше відходить на другий план. 

«Тамтешні жителі залякані проросійською пропагандою»

- Як вас сприймали місцеві жителі?

- На території Харківської області більшість людей підтримують наших військових, правоохоронців, які там несуть службу. Дехто допомагає їжею. В Ізюмі ситуація дещо інша, адже там частина людей нас підтримують, інші ж - налаштовані проросійськи. Проблема в тому, що люди дуже залякані російською пропагандою: їх постійно переконують у тому, що жителі західної України – це "фашисти", "бандерівці", які прийдуть і повбивають їх. Тому вони просто нас побоюються. В одному із міст, коли ми приїхали, до нас ставилися з острахом. Проте в процесі спілкування вдалося налагодити контакт із місцевими жителями. Вони вже впевненіше виходили на вулиці, спілкувалися з нами, дехто підтримував.

- Яка взагалі ситуація в зоні АТО?

- Йде війна… Там усе відбувається підло, працюють диверсійні групи, обстрілюють з мінометів. Наші ж військові тримають оборону. Та й співробітники міліції, які задіяні в антитерористичній операції, переймають у них досвід, зростає професіоналізм. Адже є необхідність застосування військової тактики і там немає права на помилку.

- А чи важко доїжджати до зони АТО з Західної України?

- Проблем добиратися на схід немає, щоправда, складно пересуватися у самій зоні АТО. Навколо зони АТО перебувають строковики, а в самій зоні в основному професійні військові, бійці нацгвардії та правоохоронці. Скрізь діють пропускні режими і всі автомобілі, які в’їжджають у зону антитериростичної операції ретельно перевіряються. Щодо пересування повітряним простором, то якщо траплялися трагедії - польоти відміняли.

«Свій 43-ій день народження зустрів на службі»

- Зараз багато говорять про те, що нашим військовим, правоохоронцям, які перебувають на сході, не вистачає елементарного: бронежилетів, спецзасобів. Чи було все необхідне у рівненського підрозділу?

- Бувають випадки, коли не вистачає бронежилетів. Проблема ще в тому, що бронежилети високого ступеню захисту не придатні до тривалого носіння. Нам, у принципі, вистачало амуніції, згодом привезли додаткове озброєння. На цю поїздку нам закупили нові бронежилети. Тому з цим хоч і складно, але нашому підрозділу те, що необхідно, вистачає.

- У яких умовах Ви проживали під час служби в зоні АТО?

- Жили в польових умовах, але це нормально. Спали на кариматах у спальних мішках. Інколи самі готували їсти. Варили юшку, кашу, борщ і, здавалося, що виходить навіть смачніше, аніж їжа, яку нам приносили. Тамтешні фермери, підприємці допомагали нам продуктами. Коли стояли стаціонарно, то харчувалися з польової кухні, також їли сухпайки. Один пакет сухпайка, який із датою виготовлення у день мого народження (27 травня),  я привіз собі на пам'ять у Рівне.

- Свій день народження зустрічали на сході? Як провели цей день?

- Так, мені виповнилося 43 роки… Як і всі, виконуючи службові завдання, адже ми люди присяги та служби і працюємо згідно з наказом. Хлопці подарували мені годинник, який замовили через інтернет, бо там не має де купити. Це було приємно.

«Захищаємо єдину Україну»

- Що найбільше запам’яталося із служби в зоні АТО?

- Бойовий дух наших повітряно-десантних військ. Там хлопці воюють такі, як треба! 

- А , що Вам допомагає підтримувати бойовий дух?

- Атмосфера, яка зараз на сході, змушує відповідно реагувати і сприяє тому, щоб гідно виконувати накази.

- Цього разу ті ж самі співробітники спеціальної роти міліції їдуть на схід?

- Поїде лише частина з тих, хто там служив у складі підрозділу. Декого замінили з різних причин. 

- Як Ваші рідні ставляться до того, що Ви берете участь в антитерористичній операції?

- Зараз ми захищаємо Україну, єдину країну і всі розуміють, що ми люди обов’язку. Рідні, звичайно, переживають, але ставляться з розумінням. Дружина відстежує новини, хвилюється. А 19-річний син зараз здобуває фах військового. Він закінчив другий курс Львівської академії сухопутніх військ. Сам обрав цю професію, сказав, що хоче бути військовим. 

- Як Ви вважаєте, чи довго ще триватиме АТО на сході?

- Важко сказати, все залежить від того, як розвиватиметься ситуація. В Ізраїлі антитерористична операція розпочалася ще у 1947 році та триває донині. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Екс-комадир рівненського "Беркуту" воює на Донеччині

Рівненський "Беркут" - біля Слов'янська

Екс-беркутівці з Рівного охороняють Схід України