Віталій Гайдукевич: "Ми маємо навчитися пишатися перемогами українського війська"

Відомий український телеведучий та журналіст Віталій Гайдукевич завжди славився гострими і влучними думками про майбутнє України. Вихідець з Рівного закликає українців змінювати спосіб мислення, не концентруватися на негативі, а більше розповідати про перемоги української армії. Як у минулому так і зараз. Своїми роздумами він поділився в Facebook:

- Сьогодні мене запитали, чому на телебаченні так мало історій про наших солдат, які напевно роблять героїчні вчинки на фронті. Я відповів, що багато з них зараз недоступні, оскільки все ще на передовій. Ось коли закінчиться війна, тоді ... І тут я запнувся. Тому що - невпевнений. Не варто ображатися, але пишатися собою ми не вміємо. Ні зараз зерна від полови відокремити, ні в минулому. Наша переживає емоція настільки сильна, що замість того, щоб розібратися в суті, ми зриваємося на крик, плач, виття, істерику. Причому, здається, так було завжди. Ну, хто навскидку згадає зараз дві-три блискучі перемоги українського війська? 
З історією у нас проблеми. Точніше з її сприйняттям. Всі мінорний в пам'яті залишається, а все вдале, успішне ми якось втрачаємо. Ось я кажу «Битва під Берестечком», і всі розуміють - мужньо 300 козаків пішли на смерть, ціною життя прикривали відхід своїх. Героїчно. Але смуток. Печаль. Безвихідь. І таких історій багато, немов блискучих перемог у нас не було. Немов не вигравали битв, що не соромили ворога, немов не наганяли жах на владик. 
Нам соромно за наші перемоги? Тоді чому ми їх не розкручуємо? Де внутрішня потреба в піарі національного героїзму? Її ні? Чому? Є? А де реалізація? Звідки пішов міф, що українці - нація невдах? Його каліграфічно прописували північно-східні сусіди, старанно вимаривая з нашої пам'яті будь-яку героїку. Хохол, ти - холоп. Нація землепашцев. А на чиїх прикладах ростити нову армію? Як виховувати хлопчиків? Якими солдатиками їм грати? 

Віталій Гайдукевич 

Але ж є і ким, і чим пишатися. 1410 року за нашої участі була перемога під Танненбергом (Грюнвальдом). Трохи раніше якийсь Святослав прибивав свій щит на воротах столиці однієї імперії. А битва під Оршею, що ви про неї знаєте? Тим часом, один з найталановитіших полководців Європи свого часу князь Костянтин Острозький 500 років тому розгромив російського царя. А як шматувало царську армію об'єднане військо козаків і кримських татар під Конотопом? Давайте я ще раз пропишу цю фразу: «об'єднане військо українців і кримських татар шматувало військову еліту російського царя». У нинішній час пам'ятати про таке дуже важливо! А блискучий похід армії УНР на Крим? А ви знаєте, що манера бою козаків у свій час настільки шокувала європейців, що козачество успішно практикувало найманство в західній Європі. Європейський тренд приватних армій, це предтеча ПВК (приватних військових компаній), які зараз все більш актуальні в світі. Так-так, у нас і в цьому є історичний досвід. Лист запорожців турецькому Султану. Кажуть, німецький варіант послання активно поширювався серед австрійських військ під час битви за Відень у 1683 році. Здогадуєтеся який ефект мало лист? Ну, приблизно такий же як «Путін - х * ло». 


Чи багато знято фільмів, написано книг або намальовано коміксів про славні моментах нашої зброї? 
Військова історія України має і блискучі операції, і особистий героїзм, і перемоги. 
Але на слуху чомусь частіше спливають сумні поразки. Може, вистачить? 
Зараз, коли нова українська армія народжується у нас на очах, саме час зайнятися прикрашення білих плям. Героїзація забутих тріумфів? Так. Ми не можемо розповідати солдатам, як воювати - вони самі навчаться. А от створити армії правильний імідж - це наша посильне завдання. 
Держава цього не зробить. Там нікому. Значить, ми зробимо самі. Хто візьметься за естетику? У дрібницях. Армія - це вже почесно, а тепер має бути і красиво. Емблема підрозділу на шевроні, в армії - не більше ніж спосіб ідентифікації, в суспільстві - стильна картинка, правильна реклама. А якщо в образах подати спадкоємність? Ким були козаки, які з моря штурмували турецькі міста? Морською піхотою, причому висококласної. Добровольчі батальйони - козачество. Нацгвардія - реєстрове козацтво. 


Здається, прийшов час нової української навколовійськової естетики. Згадайте пін-ап дівчаток другої світової на бортах літаючих фортець, згадайте величезна кількість образів американських підрозділів на футболках. Там є все потрібне для популяризації «мілітарі» образу: символи держави, фігура солдата, впізнавана техніка, ну, і емблема підрозділу. Що заважає нам піти таким же шляхом? Формула вже є, в неї потрібно тільки підставити наші дані. 
Полки ВКЛ (Велике Князівство Литовське) в східно-європейських і західноєвропейських обладунках початку 15 століття - це красиво! Козацькі полки - це красиво. УСС, війська УНР, Холодноярські, Махновські. Це красиво. Так чому герої російсько-української війни 2014 не повинні бути теж гарні? Батальйони Донбас, Айдар, Азов, Дніпро, Київ, дев'яностоп'ята, двадцятьп'ята бригада. 
Помітні шеврони є тільки у батальйонів Донбас і Крим - падаючий сокіл і символ кримців з двома шаблями - лаконічно, «говорить», стильно! У морпіхів є хороша кокарда, але як на мене захаращений деталями патч. Чи можна здалеку розглянути голову вовка на ньому? Що скажуть художники-графіки і дизайнери, якщо оцінять дану картинку як логотип бренду морської піхоти України? 
З усієї військової емблематики, на мій суб'єктивний погляд, найкращою знахідкою за час незалежності став хрест. Тільки от зі стильністю, здається, видихалися вже на емблемі СБУ - лаконічно. А потім знову в брязкальця вдарилися. Тільки от якщо світові бренди час від часу рихтують свої логотипи, то нам зі зміною іміджу армії і ставлення до неї в суспільстві давно пора. 
Творці, літо за вікном, рівень патріотизму зашкалює в країні, а купити гарну мілітарі футболку або поло неможливо, оскільки їх немає. (є два винятки з «неможливо» - футболки від Лютасправа і P1G). Недобре. 
Чому б не розробити дійсно стильні емблеми нашим підрозділам? Чому не створити новий український «мілітарі» стиль для повсякденного життя? Одягнутися у вишиванки виявилося так просто. А тут відкривається ще одна грань самоідентифікації з гордістю. 
Звичайно, разом з формуванням нових образів потрібно згадувати незаслужено забуті тріумфи. Сподіваюся, досвід підручника з Конотопській битві (нещодавно активістами створений) буде тільки першим кроком у потрібному напрямку. Мальована книга про Мазепу від Юрія Журавля, Даогопак - це все пазли одного панно. 
Нова міфологізація і героїзація відбувається, перш за все, за допомогою картинок. У нас більше ніж красива військова історія, її візуалізація в одязі, впевнений, незайнята ніша. Упевнений, якщо волонтери олівця ще й створять дійсно вдалі патчі, кокарди, символи українських підрозділів у зоні АТО, вони розлетяться миттєво. На футболках і поло, в чоловічих, жіночих і дитячих версіях - їх буде носити вся країна. Це правильний піар нової армії. Адже вона ж продовжувач наших минулих перемог? Адже ми ж ними пишаємося? Тоді фарби до бою?

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.