Начальник головного управління юстиції Рівненщини Степан Данилюк: «Люстрація чи особистий інтерес?..»

Після революції тема люстрації на Рівненщині набула неабиякої популярності. Впродовж останнього часу в області зареєстрували кілька люстраційних комітетів і кожен з них береться активно люструвати чиновників, які працювали при попередній владі. Не обійшли своєю увагою люстратори й Головне управління юстиції у Рівненській області. Першим «під роздачу» потрапив начальник установи Степан Данилюк. 

Для розмови із Степаном Івановичем зустрілися у його робочому кабінеті. Саме до стін очолюваної ним установи приходили представники одного з люстраційних комітетів. Відтак, ми поговорили про всі звинувачення, які лунали на адресу Степана Данилюка, люстрацію та його роботу при старій та новій владі. 

«Люстрація має бути виключно на підставі закону»

- Степане Івановичу, нещодавно під стінами управління юстиції відбулося виїзне засідання люстраційного комітету. Чому Ви не взяли у ньому участь?

- Про те, що це відбулося, я дізнався від працівників управління, коли повернувся із засідання міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, що проходила у Рівненській обласній державній адміністрації. Не буде новиною те, що моя робота як керівника управління, так і кожного працівника, планується заздалегідь. Особисто я не мав і не маю жодного наміру у майбутньому уникати люстрації. Подавав люстраторам, які до мене звертались, виключно з поваги до них, усю відповідну інформацію у письмовій формі. Моя декларація про доходи та майновий стан у вільному доступі розміщена на сайті нашого управління. 

- Взагалі, як Ви ставитися до громадських ініціатив щодо люстрації, які зараз є на Рівненщині?

- Діяльність громадської організації повинна обумовлюватися відповідною законодавчою базою, яка буде утримувати її в правовому полі. Правові норми врегульовують статус організації, її завдання і шляхи їх досягнення, прийняті рішення, їх законність і сприйняття суспільством. Дії врозріз із нормами права, необдумані дії і вчинки ніяким чином не допоможуть нашій державі перерости в правову і демократичну, а лише нашкодять. Прикладів цього більш ніж достатньо.

- А, що ж являє собою люстрація, що набула популярності як тема останнім часом у суспільстві?

- Процес люстрації є досить відповідальною роботою, щоб не звертати увагу на осіб, які будуть виконувати обов’язки люстраторів, їх моральні і професійні якості. Можливо, доцільним було б законодавчо затвердити вимоги (вік, освіту, досвід певної роботи, здобутки) до таких працівників, або навіть і певні обмеження (наприклад відсутність судимості). Якщо вони проводять люстраційну перевірку і беруть на свою совість вердикт довіри, то повинні мати цю совість не заплямованою, не скомпрометованою. Не варто перетворювати люстраційний комітет, на який суспільство покладає такі великі надії по очищенню, в організацію сімейного підряду, що ми вже маємо на практиці. Авантюристам і особам з великими амбіціями там не місце. Не потрібно в черговий раз розчаровувати людей. Ніхто немає на це права. Прикро, коли патріотизм закінчується там, де починаються особисті інтереси. 

- А який, на Вашу думку, має бути сам процес люстрації?

- Розгляд персональних справ суб'єктів люстрації повинен відбуватися з дотриманням вимог законності і справедливості. Велике значення має індивідуальність підходу до тої чи іншої справи, враховані всі об’єктивні і суб’єктивні сторони, причини і наслідки. Не можна чинити необдумано, зопалу чи «за замовленням», давати хід надуманим звинуваченням. Тому що це є люди, їх сім’ї, їх долі і, зрештою, – їх життя. Не може без уваги залишитися їх професіоналізм і порядність, їх бажання принести державі і суспільству користь. Люстратори зобов’язані орієнтуватися в елементарних питаннях і принципах, розрізняти судову гілку влади і виконавчу, щоб не висловлювати претензії та звинувачувати мене, начальника управління юстиції, в неналежній роботі судів, що було зроблено представниками даного люстраційного комітету. 

«Звинувачення люстраторів - безпідставні»

- На Вашу адресу 26 червня звучала низка звинувачень. Що з цього правда, що ні?

- Всі звинувачення і твердження – безпідставні, неправдиві та надумані. Проте, з поваги до жителів області, що спостерігають такі «дійства» пояснюю наступне. Прийшовши до будівлі управління юстиції, люстратори у присутності випадкових перехожих проголошували в гучномовець відомості, що не відповідають дійсності. Я б не називав це звинуваченнями, а скоріше озвученням наклепів. Місцеві ЗМІ та громадяни проігнорували цей «мітинг». 

- Звучали звинувачення щодо діяльності «чорних нотаріусів» на Рівненщині. Що Ви можете про це сказати?

- Такі висловлювання наводять наклеп на всю нотаріальну спільноту Рівненської області. Відповідно до офіційних даних прокуратури області та УМВС кримінальні провадження за такими фактами в нашій області не відкривались, в тому числі щодо приватного нотаріуса Рівненського міського нотаріального округу Кострикіна Володимира Івановича. Більше того, жодних офіційних відомостей щодо причетності до протиправних діянь вказаного нотаріуса до Головного управління юстиції у 2013-2014 роках не надходило, в т.ч. від пані А.Рабійчук. Остання офіційно повідомила, що претензій у неї ні до мене, ні до начальника відділу нотаріату немає, а на сайті «Чарівне» інформація викладена з порушенням змісту, який пані Алла вкладала у свої слова. 

Приватна нотаріальна діяльність одного з нотаріусів області, на протиправні діяння якого вказують «люстратори», була припинена ще у 2011 році, що підтверджується відповідним наказом. Виявлення протиправної діяльності нотаріусів, притягнення до відповідальності  є повноваженнями міліції, прокуратури, судів. 
 
«Свою люстрацію я проходив чотири роки при попередній владі»

- Вибачте, не можу не запитати. Люстратори також називали Вас ледве не ворогом народу, приписували до ФСБ, озвучували інформацію про вимагання хабарів… Ваша думка.

- Звинувачення у вимаганні хабарів за покривання протиправної діяльності нотаріусів, такі ж безглузді як і ті, що я ворог держави Україна та агент ФСБ (сміється). Звісно, надати письмові докази «люстраторам», що я не агент ФСБ, мені складно. Можу лише порекомендувати їм зробити відповідний запит до компетентних органів. Але зараз мені дивно, що такі звинувачення звучать. Адже я свою справжню люстрацію проходив впродовж чотирьох років при попередній владі. Тоді доводилося працювати під суцільним упередженим спостереженням як органів державної влади так і правоохоронних структур. Мене тоді називали ворогом Партії Регіонів, надсилали у Міністерство подання про моє звільнення із займаної посади, на підставі безглуздих рішень колегії Рівненської ОДА. Наголошую, що вищезазначені люстратори вдаються до таких же методів, а саме: 14.03.2014 року міністру юстиції був направлений лист, в якому викладені факти, що не відповідають дійсності. На їхню думку, результатом такого голослів’я мало б бути моє звільнення. Цікавим є той факт, що до подачі такого листа, ніхто із членів даного люстраційного комітету взагалі зі мною, ні як з керівником управління юстиції,  ні як з громадянином, не зустрічався. Та це їм не завадило заочно «люстранути» мене як керівника. Я припускаю, що навіть ті ж самі «люстратори» свідомо чи ні виконують чиєсь замовлення. 

- Щодо питань до люстраторів. Була інформація, що багато хто з членів люстраційного комітету попадав у поле зору правоохоронців, не виконує рішення судів, не утримує своїх дітей тощо. Чи дійсно це так?

- Я стверджую, що дійсно багато членів даного люстраційного комітету є боржниками по виконавчих провадженнях. Одним із яскравих прикладів є той факт, що найактивніший із «люстраторів» має борг по сплаті аліментів власній дитині 54 тисячі гривень, при тому, що він людина далеко не бідна. Не виконання свого конституційного обов’язку, як батька, є для мене неприйнятним та обурливим. Як можна залишити свою неповнолітню дитину без матеріальної підтримки? Чому на плечі державного виконавця лягає обов’язок відновлення порушених прав його дитини? Чи, взагалі, така людина має право мене люструвати? А можливо, це є помстою за арештоване майно? Випадки серед членів люстраційного комітету щодо не виконання добровільно рішень судів є не поодинокі. Хтось не сплатив штраф ДАІ за вчинені адміністративні правопорушення, хтось за рішенням суду не відшкодовує моральної шкоди. Я рекомендував би для них замість того щоб галасувати під вікнами нашої установи, піднятися до державних виконавців, у яких вони є боржниками згідно виконавчих проваджень, сплатити заборгованість – тим самим стати чистим перед законом та громадою. Я переконаний, що люстраторами мають бути люди з бездоганною репутацією і високими моральними цінностями. І взагалі, ці походи до управління  люстраторів–боржників – це люстрація, це помста, чи чийсь особистий інтерес?

- Степане Івановичу, чи будете Ви звертатись за захистом своїх порушених прав до суду?

- Не хотілося б, є багато інших щоденних важливих справ. Я розумію, що поведінка учасників вищевказаного заходу обумовлена, швидше за все, відсутністю елементарної правової обізнаності про відповідальність за порушення честі, гідності, ділової репутації та з інших питань. Проте я, маючи достатню доказову базу, що спростує всі надумані та безпідставні звинувачення «люстраторів», можливо й використаю своє право на звернення до суду.

На правах реклами

Коментарі

Краще б цей люстраційний комітет взявся дійсно за тих,кого давно треба люструвати)))Дай Боже,щоб такі люди були в нас при владі,як Данилюк.І багатьом у нього треба повчитися.Єх,люстратори....Як казав Голохвастов:"св-нота необразованная"

Читав окремі запити, звернення та інші документи так званого НГО "Люстраційний комітет у Рівненській області". Шановні, такої безграмотності, як юридичної так і граматичної, такого невміння формулювати елементарні фрази я ще не бачив. Роздаю ксерокопії знайомим і друзям, які через регіт ледве дочитують їх до кінця. Погодьтеся, що написати прізвище чи ім’я з маленької літери один раз - це помилка, на яку можна не звернути уваги. Хоча в офіційному листуванні такі "ляпи" є неприпустимими, адже мова йде про репутацію організації і її членів. Але інша справа, коли це вже система. У вихідному листуванні вищеназваної НГО окремі власні імена пишуться з маленької літери, розділові знаки "губляться", невірно вказано назви установ і організацій, до яких вони звертаються, посади керівників не відповідають дійсності. Я вже не говорю про зовнішній вигляд кореспонденції, яка по декілька разів пробивалася степлерами, несе на собі сліди лор-відкладень і т.п. Одним словом, вся "слава" України на одному папірці.

Він просто чекає на Коліївщину

Нехай вкаже прізвища хто судимий або не сплатив боргу якій є виконавчій службі, а то будуть позови до суду про, те що всіх ставить під одне. Хто притягався до відповідальності де він?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.