Велотранспорт у Рівному – чиновники піаряться, активісти працюють

Журналіст сайту «ВСЕ» поцікавився які є проблеми у власників велосипедів, чи підтримують чиновники ініціативи представників велосередовища Рівного, чи розвивається велотранспорт у місті. На запитання відповідають Сергій Ковальчук із громадської ініціативи «Рівне велосипедне» та велоактивіст, спеціаліст із велоінфраструктури Андрій Шевчук.

– Якою є тенденція – порівняно з попередніми роками чи побільшало велосипедистів у Рівному чи навпаки стало менше? Із чим це пов’язане: просто модно, рівняни задумалися про здоровий спосіб життя чи щось іще?

Ковальчук: Велосипедистів у місті більшає постійно. Не кажу «щосезону», адже зими у нас не люті і дехто і взимку використовує велосипед, як щоденний міський транспорт. Чому рівняни пересідають на ровер? Та мабуть тому, що зручно. Місто компактне і більшість маршрутів +/- 10 км. Це оптимально для велопоїздки: не втомлюєшся, не потієш, витрачаєш стільки ж часу (іноді й менше) як і в громадському транспорті. Також важливу роль грає економія. Купивши велосипед (1500-7000 грн.) за рік-два-три він повністю окуповується (для городянина, який раніше їздив маршрутками/тролейбусам). Потім їздиш майже безкоштовно: поточні витрати на ремонт і обслуговування незначні. А ще момент задоволення, коли літнього ранку тобі в обличчя прохолодний вітерець, а попереду обличчя за склом у напханій задушливій маршрутці (усміхається)

Шевчук: Так, більшає тих, хто використовує велосипед і для дозвілля, і для поїздок на роботу/справи/навчання. Відбувається «перетікання» Люди, які раніше користувалися велосипедом тільки для прогулянки, зараз змінили ставлення до нього. Цьому сприяють мода (загальносвітовий тренд). І місто у нас компактне. Якість громадського транспорту не найкраща – у Рівному відсутня схема організації громадського транспорту: тобто перевізники визначають куди їхати. Відповідно всі маршрути прокладені через центр і найзавантаженіші вузли – зайві об'їзди, довго стоять на зупинках. Отож середня швидкість маршруток 20-25 км/год, а велосипедом 30км/год плюс свобода руху – можна їхати будь-якою вулицею.

Зараз рівень автомобілізації через низькі прибутки більшості населення і надзвичайно високі акцизи на дешеві б/в автомобілі складає 180 авто на 1000 жителів (найнижчий показник з поміж усіх сусідів), після зниження мит до європейських – Україна буде завалена дешевими б/в автомобілями і ми постигнемо долю Польщі в 90-ті. Рівне буде стояти у заторах – вузли основних магістралей завантажені на максимум, розширювати немає куди. Європа кредити дає тільки на будівництво міжміських доріг і на ефективний транспорт у містах. Відповідно кількість тих, хто користується різними видами транспорту, і в години пік пересідатиме на велосипед буде постійно збільшуватися.

– Чи подавали ініціативи міській владі щодо облаштування велодоріжок та ін.? Яким є ставлення чиновників до потреб/проблем?

Ковальчук: Із минулого року в місті активно діє громадська ініціатива, яка з часом отримала назву «Рівне велосипедне». Ми зібрали підписи під вимогами і надіслали меру. У відповідь він створив робочу групу з написання концепції та програми розвитку велосипедної інфраструктури м. Рівне, куди увійшли й наші активісти. Осінню міськвиконкомом була затверджена концепція, а в кінці року міською радою була схвалена і велопрограма.

Ми надіслали інформаційний запит про хід реалізації програми. Одержали відписку, що готуються зміни до Стратегічного плану економічного розвитку міста та передбачено 500 тис. грн. на капремонт парку «Хімік» із влаштуванням велодоріжок. Але один з головних пунктів програми: дослідження та схема велошляхів Рівного (яка в подальшому мала б використовувалась при реконструкції і ремонті вулиць та доріг міста, щоб знати де передбачати велосмуги і велодоріжки) не буде виконаний, адже «схеми велошляхів будуть розроблятися в складі загальної схеми організації дорожнього руху м. Рівне», а кошти на неї не передбачені міським бюджетом.

Щодо капремонту парку з влаштуванням велодоріжок. Спочатку відповідь була, що проект розробляється, але згодом написали, що проекту немає, бо угода не підписана з проектною організацією, а завдання на проектування не складено. Хоча є питання доцільності облаштування «велодоріжок у парку» – хто з рівнян, для яких велосипед є щоденним міським транспортом, буде ними користуватися? Яку безпеку вони їм гарантуватимуть?

Стосовно інших пунктів програми з популяризації велотранспорту, по вивченню і дотриманню правил дорожнього руху серед велосипедистів також робота не ведеться.

У свою чергу силами велоактивістів відбувається постійна робота із дотримання ПДР та популяризації велотранспорту у соціальних мережах. Розробили стандарт велопарковок і передали міській владі, відкрили велокав’ярню – кожен велосипедист може проконсультуватися, підкачати колеса.

– Якою є найгостріша і найтерміновіша проблема для рівненських велосипедистів? Від чого залежить її вирішення?

Ковальчук: Певно найголовнішою проблемою є нерозуміння з боку міської влади, не сприйняття велосипеду, як повноцінного міського транспорту. Чиновники бачать велосипед, як спортивне знаряддя, як атракціон для дітей, як відпочинок у вихідні, але не як транспорт. Проте у багатьох містах у світі, влада розуміє і стимулює використання велосипеду городянами. Переваг купа: екологічність, беззвучність, сприяння економічному розвитку, пропаганда здорового способу життя та ін.

Шевчук: У міста немає стратегії розвитку транспорту чи бачення вирішення подальших проблем, що пов'язані зі зростанням кількості автомобілів. Чиновники займаються гасінням застарілих проблем. Стосовно виконання наших пропозицій відповідно до програми: влада вибирає свої пункти – влаштування велодоріжок у парку «Хімік» при його реконструкції. Для чого вони там? Кому вони забезпечують безпеку? Це атракціон для дітей і елемент піару перед виборами. Краще б за ці кошти соціальну рекламу ПДР для велосипедистів організували (на сітілайтах, наприклад), бо це основна причина небезпечних ситуацій. У влади немає засадничого розуміння для чого призначена велоінфраструктура, вони не вивчали і не мають наміру вивчати досвід розвитку транспорту інших країн і міст. Велосипед для чиновника – не транспортний засіб, це спосіб дозвілля.

Коментарі

Ага, у нас подукуди і тротуарів людських нема, але давайте краще велодоріжки зробимо)))
Чи може все таки візьмемо досвід адекватних активістів і будемо тоді робити комплексно дорога-тротуар-велодоріжка???а на це 500 тищ малувато(((

Так, саме для безпеки! І не тільки для тих, хто вже їздить. Нормальна, якісна, веломережа стимулюватиме городян пересідати на велосипед. А переваги цього для міста, для кожного його мешканця, очевидні, тим більше для нашого.

Велодоріжки необхідні, в першу чергу, для безпеки велосипедистів і облаштовувати їх потрібно там де існує найбільша небезпека для людині на велосипеді, а не в парках!!!

500 тис. це не дослідження, а "обіцяне" міським головою мінімальне фінансування на всю велоінфраструктуру і загалом велотранспорт. А дослідження і на основі них креслення/схема основних веломаршрутів, пояснювальна записка до цих креслень з типовими рішеннями для розв'язок і т.д.... ніхто не знає скільки буде вартувати, бо міська влада мабуть і не цікавилася

вибачте, але викинути 500 тис на дослідження в теперішній час , то краще гроші армії дати чи відремонтувати каналізацію для дощових стоків, що є більш необхідним і вчорашній день це довів.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.