Мар`яна Рева: "У Рівному онкохворі діти можуть залишитися без ліків"

Щороку у Рівному та країні збільшується кількість онкохворих дітей. Проблема стає близькою всім, адже мало не щодня ми бачимо банери, скриньки, чуємо оголошення на радіо та телебаченні про збір коштів для дітей з онкозахворюваннями. Благодійний фонд "Скарбниця Надії" опікується майже сотнею маленьких життів. Шанси врятувати їх великі. Заступник голови правління фонду Мар’яна Рева сама це зрозуміла, коли вперше здала кров для онкохворої дитини.

- Чому вирішили займатися благодійною діяльністю?

- Раніше мені здавалося, що онкохворі діти – це ті, за якими потрібно доглянути, доки не настане смерть. Але коли ще на початку 2010 року у соцмережах до мене звернулися із проханням здати кров для онкохворої дівчинки, я зрозуміла, що це не так. Я побачила дітей, які бігають, граються, посміхаються. На перший погляд вони відрізняються від здорових дітей лише наявністю хустинки на голові. Дітки виснажені, але сповнені бажання жити. Це був мій перший похід до онковідділення. Вже після того я сама почала приходити туди частіше та пропонувати свою допомогу.

- Як створювався благодійний фонд «Скарбниця Надії»?

- Коли я стала волонтером у онковідділенні ще з 2009 року. Хворим діткам допомагали ще декілька добровольців – це Олександр Петровський та його сестра Євгенія Петровська. Вони створили сайт та написали перші історії про дітей. Опісля у нашій команді стало більше волонтерів і вже у травні 2011 року благодійний фонд «Скарбниця Надії» був офіційно зареєстрований.

- Яка у Рівному ситуація з дитячою онкологією?

- Як спостерігає наша організація, і в Рівному  і в інших регіонах України з кожним роком стає більше онкохворих дітей. Сьогодні під опікою нашого фонду знаходить близько 70 дітей, 20 з яких на сьогоднішній день проходять курси хіміотерапії, інші вже завершили основне лікування. Загалом за час нашого існування близько 60% дітей, які мають онкологічні захворювання змогли перемогти хворобу.

- Що є основною причиною захворюваності діток на рак?

- На це запитання навіть лікарі не можуть дати точної відповіді. Ми орієнтуємося на японську статистику онкозахворювань.  Японці провели дослідження, яке показує, що після вибуху ядерної бомби в Херосимі та Нагасакі через 25-30 років був пік онкозахворювань. Зараз ми маємо 27 років після Чорнобильської катастрофи, тому сподіваємося, що через декілька років кількість хворих почне зменшуватися.

 

-  Знаходячись під опікою вашого фонду чи всі діти можуть розраховувати на своєчасну діагностику та лікування онкозахворювань?

- Ми намагаємося забезпечити усім необхідним діток, які зараз у нас активно проходять лікування. Але якщо минулого року ми також забезпечували дітей, які лікувалися раніше, то сьогодні ми змушені їм відмовляти, тому що не вистачає коштів.


- Яку роль у лікуванні онкохворих відіграє донорська кров?

- Дуже важливу – це один із компонентів, без якого лікування просто неможливе. Деяким діткам протягом лікування потрібно до десятка та навіть більше разів переливати кров.

- Не так давно у Рівному говорили про те, що після переливання крові діти можуть захворіти на гепатит, що негативно впливає на перебіг основної хвороби...

-  За нашими підрахунками більше половини онкохворих діток в ході лікування отримають гепатит В. Як на мене – це дуже погано, бо саме гепатит може значно ускладнити процес одужання та призвезти до летальних наслідків.

- Хто винен у цьому? Виходить, що донорами станцій переливання крові стають люди, що хворі на гепатит?

У нашій країні донорська кров перевіряється по старому методу, який може виявити гепатит В приблизно через півроку після того, як донор ним заразився. У Європі ж ситуація набагато краща. Вони перевіряють донорську кров новим методом полімеразної реакції.

- Чому в Україні немає такого обладнання?

- Це дороге обладнання, яке потребує окремого персоналу та дорогих реактивів - наша країна дозволити собі такого поки що не може. Наскільки мені відомо, такий пристрій встановлений лише на декількох станціях переливання крові на західний Україні у Івано-Франківську ( за кошти благодійників).

 

- Окрім вищезазначеного, з якими ще проблемамиу своїй роботі стикається "Скарбниця Надії"?

- Найбільшою проблемою є скрутний час для України у якому ми зараз живемо. Через це досить мало людей готові жертвувати кошти на лікування дітей. Наразі люди намагаються економити кошти, бо не знають, що на них чекає завтра. Ще не менш важливим для нас є те, що у 2014 році ще не були проведені тендери на закупівлю медикаментів. Усі онкологічні відділення України використовують медикаменти, що залишилися від 2013 року. За проведення тендерів відповідає Міністерство охорони та здоров’я і я не розумію чому ця робота ще не виконана. Минулого року вже в травні проводилися тендери, а у вересні ми мали перші поставки медикаментів, а сьогодні ми маємо середину червня і не проведену роботу. Що буде завтра ми не знаємо, тому що деякі медикаменти закінчуються, а від цього залежить життя дітей.

- Чи планує «Скарбниця Надії» проводити якісь нові проекти?

- У зв’язку з військовими діями у країні, усі заплановані проекти відкладаються. (Нині БФ «Скарбниця Надії» займається збором грошей для потреб військових на сході, - прим.авт. )

 - Чи сприяють роботі фонду медичні заклади Рівного?

Можу з впевненістю сказати, що не заважають. Хоча ми звикли різко висловлюватися і підіймати незручні питання. Як от ми підняли питання  про те, що у Рівненській обласній дитячій лікарні немає сучасного апарату штучного дихання. Це питання стосується не стільки онкохворих, як будь-якої дитини, яка може потрапити в аварію чи захворіти на важку хворобу, а сучасним апаратом, який би урятував їй життя лікарня не забезпечена.

- Чи є підтримка вашого фонду з боку обласної влада Рівного?

- Загалом ставлення до нас позитивне. Були навіть виділені кошти із обласного бюджету у розмірі 500 тисяч гривень на лікування онкохворих дітей. Перші надходження з цієї суми уже є.

- Не буду заперечувати, що ваша організація подарувала багатьом діткам нове життя. Та чи запам’ятався Вам випадок дитини, видужання якої нагадувало справжнє диво? 

- Можу розповісти історію Каті Журик. Для того, щоб подолати хворобу дівчинці потрібно було приймати дорогий медикамент. День її життя вартував 3000 гривень впродовж трьох місяців. Ні я, ні навіть батьки дитини не вірили, що ми зможемо відшукати такі кошти, але спільними зусиллями гроші було зібрано. Сьогодні Катя вже готується йти до школи.

Основним напрямком роботи благодійного фонду "Скарбниця Надії" є допомога онкохворим дітям Рівненської області. Також фонд займається організацією дозвілля для дітей-сиріт, дітей з особливими потребами та онкохворих дітей у Рівненській області.

Детальнішу інформацію щодо роботи фонду, як можна допомогти онкохворим діткам та як звернутися за допомогою до фонду ви можете прочитати на офіційному сайті благодійного фонду «Скарбниця Надії».

Публікацію здійснено в рамках проекту "Гендер Онлайн" за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.