Святослав Євтушенко: "Рівне зараз на крок попереду інших міст у боротьбі зі сміттям"

Попередні тижні у Рівному позначилися активізацією процесів, які можна підвести під один знаменник словосполученням "боротьба зі сміттям". Громадська організація "Рівненський центр оціального партнерства" розмістила білборди, які закликають не викидати шкідливі побутові відходи у смітники, а також тисне на рівненських чиновників і змушує їх запровадити у місті збір такого сміття.

Окрім цього підприємство "Санком-Рівне", яка забезпечує вивіз сміття, звозила рівненських активістів на екскурсію до недіючого сміттєпереробного заводу (до речі, усі охочі також тепер можуть відвідати об’єкт), та розпочалася кампанія зі збору підписів.

Ми вирішили розгорнути цю тему, й журналіст сайту "ВСЕ" поставив декілька запитань директорові "Санком-Рівне", депутату Рівнеради Святославу Євтушенку. У результаті розмови виявляється, що Рівному є що продемонструвати, треба лише дотиснути чиновників.

Пане Святославе, багато рівнян усвідомлюють необхідність роботи сміттєпереробного заводу, але, будьте добрі, наведіть професійні аргументи, наскільки важливим це є для міста. Думаю, мотивація брати участь у Вашій ініціативі, ставити підписи підсилиться.

- Робота сміттєпереробного заводу вкрай необхідна. В екологічному аспекті найбільшу шкоду довкіллю наносять звичайні побутові відходи. Накопичуючись на нашому полігоні, вони гниють, розкладаються, горять (мають здатність до самозапалення). Полігон не відповідає ніяким українським, не говорячи вже про європейські, стандартам. Тут немає ні захисної мембрани, ні дренажу, тобто всі продукти гниття потрапляють в ґрунт разом з ґрунтовими водами та перетворюють воду в криницях на чималій території не те що в непридатну для пиття, але й небезпечну для життя людей. Цією водою не можна навіть підливати город. Врахуйте, що сміття в 1969 році, коли був утворений полігон, якісно відрізнялося від того сміття, яке захоронюється зараз. Тоді не було небезпечних ртутних ламп, батарейок, поліетилену тощо. Під час горіння звалища в повітря викидаються тонни діоксинів та інших небезпечних сполук. Для довідки: діоксин - це одна з найнебезпечніших отруйних речовин, які є в сучасному світі. Екс-президент Віктор Ющенко був отруєний саме ним.

Тобто із запуском сміттєпереробного заводу відбудеться значне зниження темпів наповнення полігону. Адже депонуватись на сміттєзвалищі тепер буде 15-30% об’єму сміття. Тобто захоронюватись будуть лише органічні речовини, які не придатні для виготовлення флаффу (альтернативного палива).

Зважаючи на те, що це залишки їжі та рослин тощо, які при перегниванні розкладаються на екологічно чисті складові (гумус та ґрунт), покриття такими відходами існуючого сміттєзвалища дозволило б не тільки забезпечити екологічну безпеку навколишніх земель, але й санітарну чистоту, оскільки всі летючі речовини були б надійно прикриті, зокрема поліетиленові пакети, які у вітряну погоду можна спостерігати в радіусі, щонайменше, 5 км від звалища.

Окрім того, флафф, який вироблятиметься сміттєпереробним заводом буде замінником дорогого російського газу. Паливо, що вироблялося б на заводі, дозволило б також зменшити використання традиційних джерел енергії при виробництві цементу. Така технологія утилізації сміття використовується в усіх розвинених країнах світу.

Не треба забувати і про соціальний аспект, адже сміттєпереробний завод - це нові робочі місця для жителів міста, а, відповідно, і збільшення внесків у місцевий бюджет у вигляді податків і зборів.

І, врешті, моральне задоволення від того, що саме у Рівному побудовано перший сміттєпереробний завод не тільки в Україні, але й на території усіх країн СНД.

Певно, не будете заперечувати, що комплексний підхід до будь-якого питання чи проблеми є дієвішим. Скажіть, може варто до Вашої ініціативи "пристебнути" іще й роботу міської ради – депутати могли б ухвалити рішення про використання торговими мережами, приватними підприємцями, іншими суб'єктами сфер торгівлі та надання послуг упаковки і тари тощо, що є швидкорозчинюваною (мова про паперові пакети чи ті поліетиленові, що розчиняються упродовж декількох років)?

- Безперечно, в усьому має бути комплексний підхід. У деяких розвинених країнах взагалі заборонено використання поліетилену в якості упаковки. Там його замінили паперовими пакетами, які не шкодять довкіллю. Це питання треба ставити на державному, а не на місцевому рівні. Міська рада немає юридичного права ухвалювати законодавчі рішення. Ми, у свою чергу, наразі займаємося організацією роздільного збору сміття. Поступово виставляємо різні контейнери для збору окремих компонентів відходів. Незабаром такі контейнери з’являться біля усіх суб’єктів сфер торгівлі та надання послуг.

Як Рівне виглядає на фоні сусідів - яка ситуація у Житомирі, Луцьку, Хмельницьку тощо?

- Кожного року питання щодо побудови сміттєпереробних заводів ставить майже у всіх містах України. Люди іноді бастують, перекривають траси, як було у Львові, та іншими методами висловлюють своє незадоволення від "сусідства" зі сміттєзвалищами. Однак, на сьогоднішній день можна констатувати, що жодний сміттєпереробний завод у нашій країні не з’явиться до тих пір, поки не буде змінено законодавство. Залишається невирішеним те питання, яке ми ставимо в петиції, збираючи підписи.

Чи вивчали досвід "боротьби" зі сміттям в інших містах України, за кордоном? Що Рівному можна було би наслідувати, запроваджувати чи просто в якому напрямку поступово рухатися?

- Звісно вивчали. Моя думка: саме Рівне зараз на крок попереду інших міст України щодо боротьби зі сміттям, оскільки ми вже маємо досвід утилізації відходів. Приємно, що саме в Рівному був відкритий єдиний в Україні сміттєпереробний завод. Сподіваюся, він скоро відновить свою роботу. Щодо закордонного досвіду, то, звичайно, щось переймали і запроваджували в себе. Не забувайте, що саме німецька фірма є переробником сміття і має ексклюзивну угоду на поставку альтернативного палива на цементні фабрики компанії "Дюкергоф". Німці є інвесторами в будівництві сміттєпереробного заводу.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.