Рівненська радіоведуча: "В Крим я поїду хіба що на танку"

Їі голос заспокоював рівнян під час революційних подій у Рівному, коли звучав у ефірі "Радіо Трек" у нелегкий для країни час. Попри свою природню емоційність та хвилювання за долю людей Оксана Юрченко знаходила потрібні слова, та й сама не залишилась осторонь під час революційних подій.

 

 

Оксана Юрченко не з чуток знає, як війна впливає на життя людей, адже народилася у сім'ї військового. Тому дуже серйозно ставиться до подій, які нині відбуваються в Україні. Однак, вона не драматизує ситуацію, а навпаки – зберігає отпимізм.  

- Як ти і твоя родина опинились у вирі подій Революції Гідності?

- Маю зізнатись, що моя дитина більший революціонер, ніж я. Думаю, що наші діти і є те саме "невтрачене покоління". Вони народилися не "за совка", і вважаю, що їм більше вдасться зробити для країни в еволюційному плані. Моя дочка Оля після уроків та танців бігла на Майдан щодня. Якось захворіла і не пішла, то дуже переживала, що пропустила щось важливе. Мій чоловік після роботи чергував на блокпостах, допомагав чим міг. Ми не належимо до жодних "лівих" чи "правих" партій. Ми просто робили все, що могли за покликом душі. Та й продовжуємо робити.

Байдужість – вбиває гірше куль. Можливо, інколи я все роблю "занадто", але інакше не можу. Під час Майдану і їсти носила хлопцям, які були в обласній раді, і на Віче приходила, хіба можна було лишатись вдома? Бувало навіть страшно, бо в обласній адміністрації чергували діти з дерев'яними щитами. Мені здавалось, що вони просто граються в комп'ютерну гру. Тоді була така ситуація, що могло статись що завгодно. А на київському Майдані була кілька разів, ще до вбивства Небесної сотні. Взяла із собою навіть доньку, тому що вона мала це побачити. Щоб потім розказати своїм дітям.

- Коли українці дізнались, що Янукович не підписав Угоду, всі були мягко кажучи в шоці. А як на твою журналістську роботу вплинула ця новина?

- В мене був ефір, коли стало відомо, що наш легітимний не підписав Угоду. Тоді ми вирішили зателефонувати всім відомим людям, яких ми тільки знали, щоб запитати: що вони робитимуть далі? Ми дзвонили Віталію Портнікову, Кузьмі Скрябіну, Віталію Гайдукевичу, Руслані - відомим людям, з якими ми підтримували стосунки. Пам'ятаю, тоді Руслана сказала, що готова вийти на Майдан, а Віталій Гайдукевич сказав: "У нас буде жахлива диктатура, ще гірше, ніж в Білорусі - як в Північній Кореї". Це був дуже гарячий і цікавий марафон, я вийшла з ефіру абсолютно виснажена, але задоволена. Бо зробила все, що могла.

- Під час кривавих подій у Києві у кожній маршрутці слухали радіо, щоб дізнатись останні новини… Ти дуже переймалась долями людей, але все ж заспокоювала рівнян…

- В силу своєї емоційності та тонкої нервової організації я дуже важко переживала трагічні події, які відбулись пізніше. Коли вбивали людей, працювати було дуже складно. Важко було знайти баланс: не можна було говорити в ефірі "все погано", однак, я і не мала права робити трагедію, або бути веселою і розповідати, що все чудово, тоді коли гинуть люди. Щоб знайти цей баланс і ту грань я витрачала багато сил та енергії. Після побиття студентів, пригадую, ніби відчувала кожен удар беркутівців на собі. Мені було настільки морально важко і здавалося, що це мене побили. В суботу, після розгону Майдану, о 9 ранку, я прийшла на ефір і зрозуміла, що не можу нічого сказати, не знала, що говорити… В мене були і траурні ефіри, які проходили на такій хвилі "все буде добре, але ми маємо це пережити і триматися разом".

- Як вдається боротися з емоціями під час траурних ефірів?

- Я звикла тримати свої емоції. Насправді це велике мистецтво. Людина, яка може себе опанувати, – багато чого доб'ється. В мене вдома також може відбуватися різне. Одного разу, я вела ефір після похорон моєї куми, яка померла в молодому віці від раку. Я не знайшла заміни і доводилось вести привітальний "Музичний таксофон". І ніхто не дізнався. Ми звикли до того, що маємо боротися зі своїми емоціями. Є такий анекдот чи то реальна історія: коли приходить чоловік до психолога, і каже: "Все дуже погано, життя в мене не склалось, бачу єдиний вихід - покінчити життя самогубством. А психоаналітик йому каже: "Ти що? Зараз я тобі дещо скажу, і все як рукою зніме - до нас такий цирк приїхав… а клоун - це щось неймовірне. Ти сходи в цирк і все налагодиться. А чоловік йому відповідає: "Цей клоун - я".

- Що для тебе змінила Революція?

- Революція ще не закінчилась, і не знаю, коли вона закінчиться. Майдан у нас в голові. Треба до себе ставити вимоги, в першу чергу. Все дуже банально і просто, але дуже складно, як виявляється, на практиці: не кради, не давай хабарів, не сміти, не сварись, виконуй свою роботу добросовісно і чесно. Для того, щоб щось змінити, потрібно почати з себе.

- В силу своєї роботи тобі доводиться спілкуватися із місцевими політиками, чиновниками. Ти відчула, що революційні події якимось чином вплинули на їхню поведінку?

- Не думаю, що впливові люди змінились. І думаю, що їм дуже не хочеться змінюватись. Пересічні громадяни більше до цього готові, їм менше є що втрачати. Коли наш колишній легітимний з Ростова давав прес-конференцію, в той період перемоги Майдану і такого собі сум'яття у всьому, мій чоловік пішов до головного ДАІшника Рівненщини Олександра Семенюка запитати: куди ділись пости ДАІ. Тоді він відповів, що їм страшно, адже розстріляли патруль ДАІ під Києвом, та й взагалі ставлення до правоохоронців гірше нікуди. Вам страшно? Ви дядьки з пістолетами і вам страшно? А що говорити про звичайних людей? Нам не страшно їздити? Українцям притаманна в якійсь мірі, зневага до будь-якої влади. Якщо в Росії люблять будь-якого царя, то в Украні не люблять ніякого царя. Я не знаю добре це чи погано, але в нас немає сакрального ставлення до влади. Те, що з нами відбулось - перший і другий Майдан - це цілком  в стилі нашої ментальності.

- Сама у політику не плануєш йти?

- (Сміється - авт.) Мені здається, що політика - це брудна штука. Я самодостатня людина, маю родину та улюблену роботу. Для чого це мені? Звичайно, ніколи не знаєш, що з тобою відбудеться потім. Але принаймні зараз я не збираюсь йти в політику. Ніколи не було і немає жодної партії, яка б мені подобалась. Наші партії - як секти. Суцільне самодурство і піар. Був період, коли в депутати міської ради пішли майже всі мої колеги. Але я… Швидше ні… Я себе не уявляю в політиці. Хіба, доведеться створити свою партійну організацію.

- Кілька місяців в Україні йде війна, твій батько був військовим, і тобі дуже близька ця тема.

- Я дуже переживаю через ті події, які відбуваються в Україні. Але я все-таки оптиміст і думаю, що зараз час, коли викристалізовується нація. Вірю в те, що будь-які зміни - на краще. Боляче це визнавати, що люди гинуть, і нас стає менше. Однак стає кращою якість. Українці мали це пережити. Таке нам випало випробування.

Взагалі, в мене було типове військове дитинство. Мої батьки були в Афганістані, і я прекрасно знаю, що таке війна. Батьки залишили нас з сестрою, коли мені було 6. Мама працювала медсестрою в Кабулі, а тато був радником афганського президента. Ми з сестрою також мали їхати, в нас навіть були документи. Тоді нічого не розповідали про події в Афганістані, проте бабуся слухала по радіо ВВС "Голос Америки", і вона знала, що там справжня війна. Тому наполягла на тому, щоб ми залишились.

У мого батька вдома, в коридорі, завжди стояла "тривожна валізка". У будь-який момент він мав зібратися й піти. Я заглядала туди, там була зубна щітка й мінімальний набір речей. Серед ночі він, бувало, збирався та їхав на навчання. Взагалі, скільки пам'ятаю, - в батька були навчання. Мені дуже його бракувало.

- А як ти опинилась у Рівному?

- Мій тато родом з Черкащини, мама - зі Львівщини, проте служив батько у Житомирі. Ще 5 років ми жили у Німеччині, на той час тато був вже розвідником в чині полковника. А у Рівному ми опинились випадково - після розпаду Радянського Союзу у Рівному ми отримали квартиру. Пригадую, що мене довгий час не покидало відчуття, що ми ось-ось маємо кудись поїхати. Моя комунікабельність, вміння пристосуватись до будь-якої ситуації, легкість сприйняття - все це родом з дитинства. За 11 років школи я змінила 5 класів, вчилась у російській школі. Але з мого військового дитинства я пронесла через усе своє життя силу силенну друзів і гарну вимову російською. Якби не Рівне, залюбки жила б в іншому місті. Мені комфортно скрізь.

- Військова служба вплинула на поведінку чи світосприйняття батька?

- Я, якщо чесно, дуже переживаю за психічне здоров'я тих хлопців, які повернуться з війни. Їм буде дуже важко адаптуватись до звичайного, мирного життя. Більшість із них, ще зовсім юні, але мусять вбивати. Уявіть собі це на хвилинку. Тобі ставлять військові задачі і ти повинен це робити, інакше вб'ють тебе. Війна - це дуже страшно. Батько отримав контузію, коли, їдучи в БТРі, підірвався на міні. Пам’ятаю, у мого батька були періоди, коли він зачинявся на кухні, курив, слухав афганські пісні і згадував своїх друзів, яких убили. Війна - це те, що залишилось у його пам'яті на все життя. Батьки завжди ходили на зустрічі, організовані афганською організацією, і я також ходжу. Для мене ці люди - особливі.

- Мобілізація в Україні триває. Є багато випадків, коли жінки намагаються перешкоджати відправці мобілізованих на схід. Якби твого чоловіка забрали в армію, як би ти до цього поставилась?

- Звичайно, переживала б. Але, як кожна українська жінка, благословила б і дала сало в дорогу. Хвилювалась і молилась би за нього, але відпустила. Взагалі відчуваю себе в боргу і схиляюсь перед мужністю чоловіків. У нас усіх тече козацька кров. Завжди були воїни і гречкосії. Ми зараз, як ті гречкосії переживаємо, збираємо гроші для наших воїнів…

- Як думаєш, довго ще триватимуть військові дії на сході?

- Ще довго триватиме. Мій знайомий, який перебуває на сході, сказав, що це триватиме як мінімум до осені. Там насправді дуже складна ситуація, і ми дуже багато чого не знаємо. Обманюють всі, ми чуємо 30% правди. На сході абсолютно різні люди, і пропагандистська машина дуже добре працює. Також мені розповідали, що з боку військових керівників за гроші зливається інформація. Наприклад, командир сказав, яким шляхом йти, а солдати пішли іншим. Потім виявилось, що дорогу, по який мали йти за вказівкою, обстрілювали чи замінували. У хлопців з одного боку - реальні найманці, бандити, які не хочуть жити за новими правилами, а з іншого - військове керівництво, для яких солдати - гарматне м'ясо. Я не можу сказати це за всіх, це було б несправедливо. Звичайно, є і справжні патріоти серед військових. Але ця ситуація показала, що в нас не було ні армії, ні СБУ… Чим займались наші генерали? Дачі собі будували, замість того, щоб брати участь у військових операціях.

- До речі, ти як журналіст маєш точно знати кому вірити. Як бути звичайній людині, яка опинилася в інформаційному полоні?

- Зберігати спокій та чистити кулемет. Війна передусім йде інформаційна. А різні закиди, що все погано, всіх вбили, спрямовані на те, щоб в західній Україні почали панікувати і не відпускали хлопців воювати. У соціальних мережах є багато тролів, які ставлять на аватарку патріотичні картинки, а насправді пишуть зневажливі речі щодо представників інших національностей, щоб нагнітати ситуацію. Тому потрібно думати головою і читати інформацію з різних джерел. Істина десь посередині. Також я активно спілкуюсь із жителями сходу. Луганчани кажуть, що по телевізору все виглядає страшніше, ніж насправді.

- Знаю, що ти дуже любиш відпочивати в Криму. В тебе там багато друзів. Чи збираєшся туди їхати?

- Хіба що на танку (сміється – авт.) і з підтримкою військово-повітряних сил. Я вірю, що Крим до нас повернеться. Ми спілкуємося з близькими друзями-кримчанами, які є етнічними росіянами, але проукраїнських поглядів. Вони розповідають, що туристів взагалі немає, пляжі пусті. На півострові скрутна ситуація: не дають візи, з водою великі проблеми, дрібний бізнес під загрозою. Вони хочуть їхати, але куди їхати? Вони люблять Крим, і я так само. Так люблю Крим… Я там скрізь говорила українською мовою, і всі мене розуміли. Минулого року ми об'їздили всі туристичні об’єкти Криму, єдине чого не бачила - Ялту у хорошу погоду. Заради того, щоб побачити сонячну Ялту, думаю, що я повернуся.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мар`яна Рева: "У Рівному онкохворі діти можуть залишитися без ліків"

Публікацію здійснено в рамках проекту "Гендер Онлайн" за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.