Вікторія Серветник: "Майдан і революція показали Україні багато безстрашних жінок"

Вона однією з перших прийшла на Майдан - спочатку у Києві, а потім у Рівному. Цю тендітну дівчину можна було побачити і в наметовому містечку, й у захопленій будівлі Рівненської облдержадміністрації. Ні холодна погода, ні люди у чорних масках і з битками в руках, ні розбиті вікна її не лякали. Згодом із викладача музики "перекваліфікувалася" в керівника прес-служби Майдану. Саме Вікторія першою знала про всі революційні плани і події у Рівному та повідомляла про це журналістам.

Чим запам’яталася рівненська революція 23-річній Вікторії Серветник, як вплинула на її життя, і чи готова вона надалі боротися за майбутнє України – про це та інше дівчина розповіла в інтерв’ю сайту "ВСЕ".

Усі світлини із архіву Вікторії Серветник

"Майдан підтримала, бо душа болить за країну"

- Коли для тебе розпочалася революція? 

- Навіть з глибини своєї неагресивності в певний момент розумієш - боротьбу розпочато. Помічаєш, що в тобі живе дух, що тіло рве до бою, і він не дасть сидіти. Як не давав моєму дідусеві і бабусі, моїм батькам - так і мені. Розуміла чітко - треба виходити, треба допомагати. У першу чергу, своїм часом, присутністю, тим, що можу робити. А вже потім — їжею, ліками, тобто, забезпечуючи тил, як рівнянка і людина. Для мене Майдан розпочався у Києві 24 листопада. Пам'ятаю, ще друг зателефонував, і наша розмова була така: "Рівне має бути там". Ось і розпочалися активні поїздки щотижня від початку подій на Грушевського. Мені запам’яталося, як одного разу їхала автостопом, хлопці підвозили. Знайомство. Моє ім'я - Вікторія. А вони в один голос сказали: "Ми просто маємо приїхати з перемогою!" Як же вірити хотілося!

- Чому вирішила підтримати Майдан? 

- Тому що болить. За людей, за країну, за культуру, за нас. І приємно, що це був загальнолюдський настрій: кожен докладав зусиль, як міг. Хтось - стояв у перших рядах барикад, кидаючи бруківку в "Беркут" у Києві, а комусь вдалося написати вірш чи намалювати картину. Мені - писати тексти.

- Як ти стала прес-секретарем рівненського Майдану? Якими були обов’язки? 

- На рівненському Майдані я була керівником прес-служби. Організовувала пресс-конференції, брифінги, писала анонси для ЗМІ, готувала газету "Вартові Майдану", розповсюджувала інформацію у соцмережах. Тобто, робила все, що є обов'язками прес-секретаря. Доводилося інформувати надоперативно і правдиво, адже події розвивалися досить швидко. І для мене це була інформаційна боротьба, яка тривала щодня і щоночі. Доводилося реагувати в такий час швидко, хоча й обережно. 

Під час музично-мистецького фестивалю Арт-Поле

"Майданівці стали найближчими людьми"

- Що ти відчувала, коли знаходилася на Майдані, у захопленій будівлі ОДА? 

-  Мені було скаженно боляче за людей, які ходять з пораненими душами. Але я була безмежно щаслива, коли бачила як світяться у нас очі, співаючи з непереборною гордістю Гімн України. Будівля ОДА тоді стала для мене домом. Адже там я проводила практично весь час - працювала, підтримувала, боролася. 

- Чи не страшно було по ночах бути на Майдані, у будівлі адміністрації, поруч з іще не зовсім відомими тоді людьми в чорних масках, які називали себе "Правим сектором"?

- Набагато страшніше знати, що влада відкушує тобі голову, розтоптує руки і виколює очі. Люди, з якими я була на Майдані - це ті, хто не мовчить. Вони стали для мене найближчими друзями, братами, сім'єю. Знаходитися поруч з "Правим сектором" точно страшно не було! Боятися кого? Чого? Часто я ночувала на Майдані. Інколи телефон розривався цілодобово по кілька днів поспіль. 

"Результат залежить від нас"

- Напевно, в таких умовах було важко. Скільки часу ти віддавала революції? 

- Для мене - це відрізок життя, який так і назветься - "революція". Час, коли не до роботи, не до себе. Сім'я тоді мене розуміла. Було важко тому, що від деяких людей із дня у день я чула одне і теж: це нічого не змінить, заради чого ви там стоїте? Скільки вам платять? Через вас це все відбувається. Але я розумію цінність того часу.

- Що особисто для тебе означали Майдан, революція? 

- Що ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля! 

- Як ти вважаєш, який результат дала революція у Рівному? 

- Яким би ми не хотіли бачити результат, він залежить особисто від нас. І не лише під час революції. Рівняни змінюються, змінюється свідомість. Але нам потрібно вчитися зараз, як ніколи, і дуже багато працювати, щоб всі ті жертви не були марними. 

За роялем композитора Володимира Івасюка у його будинку-музеї

"Внесок рівнянок у революцію можна порівняти з водою, якою підливають квіти"

- Чи змінила тебе революція, які уроки ти для себе винесла? 

- Чи змінить вас народження дитини? Так, змінить. Для мене - це народження моєї держави. Це безповоротно. Я горджуся тим, що це моя Україна. Мені революція дала урок, як бути сильним зі слабкими жіночими руками. І хороший приклад - до чого приводить бездіяльність і байдужість. 

- На твою думку, який внесок рівнянок у революцію? 

- Я вперше бачила поруч із собою таку кількість жінок, які любили, дбали, допомагали і безстрашно піднімали Рівне. Тоді ці жінки вражали своєю витривалістю. Це захоплює. Наш внесок можна було б порівняти з водою, якою підливають квіти. 

- А чи готова ти, якби була така необхідність, ще раз пережити Майдан і віддавати сили та час цьому? 

- Я готова боротися, допомагати, віддавати свій час до того моменту, поки від цього залежатиме життя людей. Це доля моєї країни, і я вірю у її світле майбутнє. Все буде набагато краще. Скажете, що я оптиміст? Ми ростемо, коли росте дитина - батьки тішаться. Коли росте країна - живе народ! 

- Зараз багато хто нарікає, що Майдан нічого не змінив, що нема перемоги – замість однієї влади просто прийшла інша. Як вважаєш ти?

- Перемога революції - це процес. Я не очікую швидких змін. Безсумнівно, те, що відбулося – це наша спільна перемога. Але боротьба триває. Я думаю, що ми будемо задоволені тією владою, яку виховає народжена держава.

 

Публікацію здійснено в рамках проекту "Гендер Онлайн" за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.