Рівненський адвокат: міським депутатам треба платити зарплату

Рівненський адвокат Іванна Смачило переконана: щоб змінити культуру державництва на місцевому рівні, депутати усіх рад мають отримувати зарплату. Тому що у їхній безкоштовний альтруїзм ніхто не вірить. А ще державники повинні знайти у собі гармонію, щоб потім дітям не було соромно дивитись у вічі. Можливо, для цього потрібно замислитись над своїми цінностями за філіжанкою правильної кави та книгою українського класика. Іванна Смачило цінує і перше, і друге.

У її кабінеті прохолодно. В інтер’єрі переважає коричневий колір, який асоціюється із кавою. При зустрічі пані Іванна пропонує мені каву, однак відмовляюсь, пояснивши, що вже сьогодні її пила. Жінка переконує, мовляв, варто спробувати "правильну" каву. Погоджуюсь. До того ж, на каву чекати недовго – за стіною офісу адвоката знаходиться її кав'ярня-книгарня.

– Навіщо успішному, затребуваному адвокату кав’ярня-книгарня?

– (задумується і сміється) Тому що захотілось, бо мало того, що є.

– У Рівному мало цікавих кав’ярень?

– Хотілось з відкриття цієї кав’ярні почати розвивати у рівнян культуру пиття кави. Кілька днів тому була у Києві – кав’ярень багато, але правильної кави… Вона безумовно є, але знайти її дуже важко, – у кабінет вносять каву, цукор та дві склянки води. – Відразу від питання перейдемо до експерименту. Звичайно, що у кожного свої смаки. Але, коли є стандарт, і ти його не пробував, не відчув, яким він має бути, – користуєшся тим, що маєш. Але якщо є бажання та можливість навчити людей робити правильно… 80 відсотків дорослих людей хоч раз на день п’ють каву. Тому не треба зменшувати її роль, бо ми нею заряджаємось. Спершу треба випити води, аби освіжити рецептори. Якщо досі пили із цукром – тепер будете пити без. Потім робите один ковток і наступний трохи затримуєте у роті, щоб він покрив Вам усі рецептори. Відчуття на язику та його кінчику, піднебінні – усі смаки різні – гірчинка, кислинка і навіть солодкуватий присмак. Після цього цукор Вам вже не буде потрібний, бо солоду у каві Вам точно вистачить. Взагалі дегустація проводиться одним великим "сьорбком", тоді Ви ще захоплюєте повітря і смаки краще розкриваються. Якщо Вам не хочеться цукру – це правильна кава.

– Власне Ваша кав’ярня – книгаря. Яку книгу Ви зараз читаєте?

– Я прочитала перебігом, але знову повернулась до Самчука.

– Що саме?

– Ось – ця книга (дістає з полиці "Плянета Ді-Пі"). Немає багато часу, тому по декілька сторінок в обідню перерву.

– Чому саме ця книга?

– Через ті події, які зараз відбуваються у нашій країні, з нашими людьми і свідомістю. Були часи, коли ми в собі розчаровувалися, занижували самооцінку, майже змирилися з тим, що не можемо збудувати міцну державу, адже у нас було достатньо для цього шансів. Але перша проблема – у нас самих, друга – чи потрібне нове державне утворення мегадержавам. Друге надто сильно поєднане із першим, і від наших зусиль залежить, чи доведемо ми світові необхідність своєї ідентифікації, чи будемо, як наприклад, курди – величезною нацією без своєї країни. Думаю, для нас першочергове завдання – знищити в собі раба. Ті жахливі події, які відбуваються зараз (загибель людей у протистояннях на Євромайдані, війна – авт.) показали, що український генофонд, наша українськість, шляхетність, честь – сьогодні  проявляються. Ми це в собі відкриваємо із великою потужною силою. З приводу книги, то в ній є паралелі із сьогоденням. Улас Самчук піднімає незручні питання з приводу боротьби патріотів за те, хто більший патріот, відшукування поміж себе уявного ворога, який ще вчора був побратимом. І ці протистояння, зазвичай, виникають у самий незручний для нації момент. Тому мені цікавий його аналіз, бо це було написано зовсім недавно, майже вчора.

– На початку відповіді Ви згадали про самооцінку. У Вас машина марки Ягуар, яка вважається дорогою і відображає статус власника і його самооцінки. Ви авто обирали за такими критеріями?

– Секрет у тому, що ця машина не дуже дорога. Інша справа, що їх мало. Є машини, які мають породу, а є ті, які не мають. Для мене Ягуар – це порода у першу чергу. У ній є все. Вона дуже гармонійна.

– Ви проводите юридичний супровід журналістів. Досить часто на журналістів подають позов на відшкодування моральних збитків. Позивачі погрожують іноді космічними сумами. Наскільки насправді в результаті ці суми є дійсно великими?

– Цікаве питання. Журналістика на сьогоднішній день – рушійна сила. Ця діяльність із кожним днем набуває більшого впливу. Журналіст із кожним днем стає все більш впливовим – він і говорить правду, і маніпулює, і формує наш світогляд. Тому Вам би як журналісту побажала, аби Ваша діяльність йшла на користь людям. З приводу позовів. У мене були такі справи, в тому числі, вони починались із часопису "Волинь", коли ми працювали разом із покійним Василем Михайловичем Червонієм. Зазвичай, людині, яка впевнено йде життєвим шляхом, іноді помиляється, іноді змінюється, але якщо їй немає чого соромитись – немає за що й виправдовуватись. Що таке позовна заява про захист честі та гідності? Позивач хоче виправдатись, хоче захистити якусь уявну честь та гідність. Якщо у людини честі та гідності достатньо, то жодна стаття чи коментар їх не зменшить, бо якщо вони є то вони є. Ну, а якщо їх немає – інше питання. Від рішення суду їх точно більше не стане. Практика стягнення коштів різна. Зазвичай вона стягується у розумних межах.

– Вам доводиться захищати людей, які не завжди є кришталево чистими. І коли завдяки Вашій професійній діяльності не зовсім безневинна людина отримує виправдання у суді. Чи не виникає відчуття внутрішнього дискомфорту?

– Зазвичай право – це не завжди  справедливість. Якщо ми візьмемо право, яке існувало 100-200 років тому, то за деякі злочини нормою було кіньми розривати людей. Але право і закони змінюються. За часів радянського союзу те, що було злочином, сьогодні стало героїзмом. Потрібно розрізняти право справедливості і право закону. До того ж, у мене така професія – я захисних, адвокат. Мій обов’язок допомогти людині скористатися тими правами, які їй надала держава і закон. Ніколи немає однієї сторони медалі. На все можна дивитись із різних точок зору. Звичайно є справи, у яких я не хочу допомагати. Наприклад, справи про зґвалтування. Так, можливо вони (зґвалтування, - авт.) спровоковані комплексами із дитинства чи ще чимось, але я не хочу таких справ. Я маю велику розкіш таких людей не захищати. Також не беру справ, у яких можуть бути порушені права дітей, наприклад, зменшення розміру аліментів, чи справи у яких дитина є предметом маніпуляції між батьками, крім випадків, коли я маю можливість захистити права такої дитини.

– Чи хотіли б працювати у якійсь загальновідомій українській справі?

– Ну, взагалі цікаво працювати у будь-якій справі із розумними людьми. Але, щоб із ними працювати – треба заслужити.

– А Надію Савченко Ви би взялись захищати?

– Думаю, що так, якби мала таку честь.

– Ви підтримували Євромайдан, Революцію Гідності, дотримуєтесь проукраїнських поглядів і зараз. Країна змінюється не настільки швидко, як хочеться українцям. Це стосується і правозахисної діяльності, судової системи. В силу своєї роботи Ви щодня маєте справу із цією прогнилою системою. Те, що ми пережили кілька місяців тому і переживаємо зараз,  може призвести до самоочищення цієї системи? Чи все ж таки для цього потрібен закон про люстрацію, кардинальні зміни та реформи?

– Проблема у тому, щоб кожна людина сама себе змінювала. Я впевнена у тому, що усі люди хочуть бути кращими. Якщо станом на сьогоднішній день у зв’язку із займаною посадою людина змушена вчиняти дії, які ми не зовсім декларуємо, то, можливо, причина в системі. Впевнена, що більшість людей хотіли б працювати чесно, на рівних умовах, за чіткими правилами, і отримувати за це адекватні кошти. Не потрібно шукати ворогів і вчиняти розправи. Потрібно дати людям умови, у яких вони можуть бути кращими. А вже тоді розбиратися з тими, хто ці правила не розуміє. Як приклад, вчора перечитувала інтерв’ю Садового з приводу діяльності органів місцевого самоврядування. Візьмемо наших місцевих депутатів Рівного. По-перше, їх багато. Навіщо їх стільки – питання. По-друге, скажіть, будь ласка, як громада може довіряти людям (депутатам міської ради, – авт.), що працюють безоплатно? Вони ходять на сесії, вирішують питання міста. У нас що, альтруїстів так багато? Тому люди розуміють, що туди йдуть вирішувати свої проблеми. Бо витрачаючи велику частину свого ентузіазму та часу, щоб альтруїстично думати про мешканців міста, потрібно мати відповідну компенсацію. Тому я переконана, що оті інституції, оті речі треба змінювати. Крім того, депутати місцевого рівня повинні обиратися за мажоритарною системою. Отож, це авторитетні у громаді люди, їх має бути менше, і це має бути оплатна діяльність. Нехай вони займаються своїм бізнесом. Бо сьогодні він – депутат, а завтра перестане ним бути, а жити далі на щось треба. Бо в іншому випадку постає питання: шановні альтруїсти, ви молодці, але чому у це ніхто не вірить? І можливо тим депутатам тоді буде простіше відстоювати і лобіювати інтереси територіальної громади.

– Але ж ми маємо інший приклад – народні депутати, які отримують чималу зарплату ще й купу різних пільг та компенсацій. І їхні апетити постійно зростають.

– Проблема у тому, що у нас немає культури державництва. Принаймні у більшості депутатів. Народний депутат, на моє переконання, це людина, яка повинна прагнути до морального абсолюту, самовіддачі, вміти думати стратегічно, по державницьки та правильно розставляти пріоритети.

– Ви аналізували, у яких країн нам варто взяти приклад ось цієї культури державництва, щоб розробити успішну модель розвитку для України?

– Думаю, що точно велосипед не треба вигадувати. Потрібно брати приклад із тих, хто вже попереду на багато кроків. У мене донька навчається у Страсбурзі, я туди часто приїжджаю, маю можливість трішки спостерігати. Там багато установ, які впливають на те, що відбувається у світі. Європейському державнику як самодостатній людині все одно, чи він сьогодні пообідає за десять євро чи за тисячу. Вони є доступними для людей, у них інші цінності. Це цінності душевного комфорту, гармонії. Вони працюють і намагаються приносити користь своєю працею. Бо скільки ти не з’їж, скільки не купи – в кінцевому випадку цього все одно буде мало. Достатньо буде тоді, коли є душевна гармонія. Цей баланс людина має віднайти. Якщо у людини це розбалансовано, як у більшості наших державників, то їм завжди буде мало. Але буде мало матеріального. А потрібно, щоб було мало морального, духовного. А це вже розстановка пріоритетів.

– Таким речам можна навчити, чи це вроджене?

– Однозначно, що себе треба постійно виховувати. Це важливо, бо такі вимоги європейського суспільства. Їх не нищили, як нас, не знищували їх генофонд, а все це на генному рівні спрацьовує. Постійне залякування, голодомор, переселення, радянська рабська філософія – все це спрацьовує. Ми зараз мусимо все це розірвати. Там (в Європі – авт.) – інша ситуація, там суспільство вже інше.

– Почали говорити про переселення на інші території. Зараз багато чоловіків, юнаків із заходу України їдуть воювати за схід. І часто місцеве населення до них ставиться неадекватно. У цей же час, чоловіки зі сходу стають, зокрема, на заході переселенцями…

– Це однозначно неправильно. Але мені незручно про це говорити, бо я не там. Сиджу тут, і мені нормально. Але, якщо говорити глобально, – це наші емоції, ми бачимо, що це несправедливо. Розуміємо, що не так це має відбуватися, але у нас іншого вибору немає. А опустити руки, стати рабами ще на стільки років… Просто є така потреба часу, потреба ситуації.

– Жителі сходу рано чи пізно оцінять цю жертву?

– Можна для прикладу сказати про Крим. Та частина, яка була за Україну – дотримується тієї ж думки. Так, є у людей певний дискомфорт та проблеми. Але у іншої частини спрацьовує радянський стереотип: готові зараз жити погано задля кращого майбутнього. І це може продовжуватись усе життя. Це така історія, коли люди все життя працюють на мінімальну зарплату і сподіваються на ту якусь пенсію. Але невідомо, чи вони до неї доживуть. Роблять замість того, аби вимагати підвищення зарплати від роботодавця, шукати можливості розвиватися, навчатись чомусь іншому… Тобто є совковість у більшості людей, які живуть у Криму: сьогодні погано, але завтра може бути добре. І це може тривати десятки років. І їм добре із цією думкою жити. Зі східним регіоном – інше питання. Їх можна і зрозуміти. Бо, по-перше, там основна маса населення завжди жила гірше, ніж ми – жителі заходу. А Ви ще подивіться, які російські фільми нам показували останні десятиліття, і всі українці бігли у кінотеатри. Якщо герой негативний, зрадник, мерзотник, то зазвичай він говорить українською мовою. Формування стереотипів, що "расіянє" – переможці, чесні, гідні, прийняли та нагодували того українця у кінофільмі, але він пішов і зрадив, і обов’язково це зробив українською мовою. І це прослідковувалось у більшості фільмів. Не скажу, що на сьогоднішній день у мене до росіян є ненависть. Скоріше це відчуття, вибачайте, гидливості. У мене є бажання відсунутись, і щоб вони нам не заважали. Хай колотяться у своїй каші, а ми підемо своїм правильним шляхом.

– Якщо раніше Україна асоціювалась закордоном із Русланою, Кличком, Шевченком – поетом чи футболістом, то що нині розповідає Вам про своє спілкування із іноземцями Ваша донька?

– У Франції навчання в університетах безкоштовне. І це одна із причин, чому там студенти зі всього світу. І як не дивно дуже багато росіян хоча і живуть там, бачать інше кіно на відміну від мешканців росії, у них незрозуміла для мене ненависть до України. Вони виправдовують хутіна, росію. Питання: чому вони нас ненавидять? Це ми їх можемо ненавидіти, адже стільки шкоди, скільки вони нам зробили за всю історію, заслуговують на таке ставлення. Але ненавидять нас, бо вони (більшість) зовсім інші люди, з іншою ментальністю, з іншими вимогами до життя. Ми ніколи не будемо мати царя над собою. Чому нам потрібна Європа? Бо ми хочемо вільно дихати. І, можливо це ілюзія, але приймати самим рішення у житті. А їм, у більшості, це непотрібно. Їм добре, коли над ними сильний, їм достатньо картоплі з огірком, але відчувати ілюзорну перемогу. Нам ніколи в історії цього не було потрібно.

– Ви цікавитесь політикою, розумієтесь на ній, можете проводити паралелі з історичними подіями. Самі не хочете спробувати себе у політиці?

– Якщо я можу бути корисною для громади, то ніколи не стоятиму осторонь… Думаю, що над цим треба поміркувати.

 

Публікацію здійснено в рамках проекту "Гендер Онлайн" за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Коментарі

Цікава особа. Заслуговує на повагу

"в Радянькому Союзі, позитив на 80 відсотків переважав негатив",-ржунємаху;)))))))))))))))починаючи з дитсадку і до старості,ходити в строю-от це 80% позитив:))))згадаю-здригнуся:(((((..хіба,сам(а)-тато-мама-камсамомольсько-партєйная номенклатура.

звісно що ягуар машина "недорога")))))))))))))))))

Згідний за історію! за помилку, всяке буває! Тільки хто ту правдиву історю напише??????

Автор , допустив помилку назва країни з маленької букв , будьте уважнішими, а стосовно "совковості" час покаже погано це чи ні , в Радянькому Союзі, позитив на 80 відсотків переважав негатив, тому необхідно повертати все краще з СРСР і не соромитися своєї історії, і в жодному разі не переписувати історію як роблять з 91 року

Красивая и умная женщина. Мне б такую!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.