Рівненський кінолог: "Найбільш небезпечні собаки - декоративні"

Професійно розуміти собак, навчити їх слухати команди та виконувати спортивні нормативи – погодьтесь, може не кожен. Іноді "хвостатих" навіть погладити страшно, особливо, якщо вони без намордника. Проте у Рівному є люди, які з псами не просто "на ти", але й можуть приборкати навіть найагресивніших чотирилапих друзів. Тендітна жінка, кінолог із 20-річним стажем Вікторія Лопатюк присвятила дресируванню собак все своє життя.

У моєму увленні кінолог мав би бути кремезної статури, щоб, скажімо, вівчарка чи дог не змогли повалити їх на землю під час тренування. Проте, на моє здивування, у Рівному цим може займатися тендітна жінка, та ще й маючи маленьку дитину. Під час нашого спілкування із кінологом в системі "Кінологічна спілка України" Вікторією Лопатюк у парку чорнявий лабрадор впізнав свого "вчителя" і з шаленою радістю підбіг до "другої мами", аби "привітатися".

Завжди цікавило питання: чому собаки так схожі на своїх господарів?

– Коли людина обирає собаку, вона обирає ту породу, яка наділена близькими для себе якостями. Наприклад домашній улюбленець має бути більш спокійний чи більш активний, покладистий чи навпаки – нахабний, відповідно до характеру господаря. Також це залежить від виховання. Собака виховується "під господаря", і в результаті ми отримуємо те, що пес стає схожим на господаря навіть зовнішньо.

Чому Ви вирішили стати кінологом?

– У 13 років у мене з’явилася перша собака, саме тоді я вирішила присвятити кінології все своє життя. Я обрала німецьку вівчарку. В той час, а це був 1991 рік,  дресирування собаки було обов’язковим, і ті, хто мав німецьку вівчарку, повинні були водити її на спеціальні заняття. Тоді я зрозуміла, що це моє. В мене постійно були собаки. Зараз у нас вдома живе два малінуа – хлопчик і дівчинка. А на професійному рівні я почала займатись кінологією та викладати з 2009 року. Навчалась у віце-чемпіона світу Олега Римарьова – це людина, яка відкрила для мене шлях у кінології і навчила новим методикам дресирування. Сьогодні з’явилось багато безконфліктних методів роботи з собаками – це нові, європейські методики. Зараз можна віддавати на курси дресирування навіть одномісячне цуценя.

В чому полягає складність у вишколі собак?

– Якщо чесно, то складно працювати не з собаками, а з людьми. Моє основне завдання – допомогти зрозуміти господарю свого чотириногого друга. Тому що вони (собаки - ред.) відрізняються за мисленням та сприйняттям нас і навколишнього світу. Часто ми надаємо собакам людських якостей, і це – основна помилка. Ми не так розуміємо їх емоції, а їх поведінку трактуємо по-своєму, через це й виникає непорозуміння між людиною і собакою. Я працюю більше з господарями.

Які породи собак найкраще піддаються дресируванню, а які – найгірше?

– Все залежить від того, чи хоче людина першочергово отримати вихованого пса і компаньйона. Якщо зараз подивитись на дресирувальний майданчик, то там займаються більше проблемних собак і не найпопулярніших в дресируванні порід. Чому? Тому що власники собак прийшли з проханням відкорегувати поведінку, і їх цей процес дуже захопив. І зараз, дивлячись на цих собак, я думаю: "Які вони розумні!" Тому що ми знаємо, який пройдений шлях. Якщо ми говоримо про породи, то робочі породи найбільше піддаються дресируванню – в них краще закріпляються навички. До робочих порід відноситься бельгійська вівчарка – їх є чотири види: малінуа, грюнендаль, тервюрен, лакенуа. В області в нас є 5 представників малінуа, два з них працюють у МВС, ще двоє живуть у нас. Німецька вівчарка, ротвейлер, доберман, ельдельтерєр, боксер, ховаварт – це основні робочі породи, в племінній діяльності яких більша увага приділялась соціальному інстинкту, тобто бажанню співпрацювати з людиною. Якщо ми говоримо про здобуття навичок, то серед кінологів побутує думка, що лайки, хаскі та аляскінський маламут менше піддаються дресируванню. Ці породи зараз дуже популярні, їх найбільше на майданчиках. В них низький соціальний інстинкт, а більш притаманні стадні інстинкти, вони орієнтовані на собак. Тому у роботі з цими собаками треба витратити більше зусиль, ніж із німецькими вівчарками.

А як щодо змішаних порід собак?

– Я їх дуже люблю. Тому що, як правило, вони дуже розумні. Складність полягає у тому, що ми не знаємо їх походження і можемо лише вгадувати. Порода визначає якості собаки, і до цього потрібно бути готовими. Але з такими собаками приємно працювати.

Яка Ваша улюблена порода собак?

– В мене є окремі представники порід, які найулюбленіші – це малінуа. Мені подобаються яскраві представники своєї породи, коли вони не втратили свою функціональність. Коли собака приходить на майданчик і чітко можна сказати, що це бультер’єр. Справа в якостях. Якщо це німецька вівчарка, то вона повинна мати комплекс інстинктів, які виявляються у процесі дресирування. Наприклад, вона повинна брати слід, бути слухняною і мати мисливські якості. Коли приходить представник породи, і ми це бачимо одразу – це дуже радує.

Я знаю, що Ваш чоловік також кінолог. Як ви познайомились?

– Мій чоловік з Харкова, і саме дресирувальний майданчик нас познайомив. Сергій Пирогов – тренер по захисту, фігурант вищої категорії, інструктор першої категорії у системі КСУ. Я знаю його дуже давно, спілкувались на семінарах у Львові. Коли я купила собаку малінуа, я шукала хорошого тренера для нього. А він мені допоміг, ми разом вчилися, їздили до кінологів у різні міста… він переїхав з Харкова у Рівне, і ми продовжуємо займатися улюбленою справою разом. З моєю собакою Ігнес в них чудові стосунки, вони разом їздять на змагання. Сьогодні він поїхав до одеського дресирувального майданчика і братиме участь у міжнародних змаганнях, які відбудуться в жовтні.

Чому собаку можна навчити без допомоги кінолога?

– Собаку можна багато чому навчити без допомоги кінолога, якщо людина правильно розуміє співпрацю з собакою. Коли людині достатньо кілька команд для життя з собакою, вона не планує здавати нормативи і брати участь у змаганнях. Тобто коли я бачу правильне ставлення, розуміння потреб собаки і правильну поведінку, то кінолог не потрібен.

- А до виставок готуєте собак?

– Виставка собак – це шоу. Це зоотехнічний захід, який має на меті відбракувати собак, у яких є недоліки у породі і виявити найкращих представників. Дресирування і виставка – це дещо різне. На виставці оцінюють красу собаки, а дресирування виявляє якості. І тут ми виявляємо найкращі якості собаки. З кожним роком стає все більше рівнян, які беруть участь і у виставках, і у дресируванні. Я не можу сказати, скільки на даний час займаються собак з кінологами, тому що комусь достатньо місячного курсу, а хтось виховує чемпіона серед собак. Кількість таких людей, які звертаються до кінологів, щоразу збільшується. Так само, як і число кінологів. Кінологія – це не просто робота, це хобі. Серед наших тренерів багато бухгалтерів, менеджерів, педагогів...

В Україні і, зокрема, в Рівному існує проблема із безпритульними собаками. На Вашу думку, як варто боротися із цією проблемою?

– Стерилізація – це єдиний правильний вихід. Ми дуже багато про це говорили. Як жительку Рівного, мене радує те, що зараз багато собак з кліпсами. Це відображення того, що ведеться стерилізація. Я знаю кількох людей, які стерилізують собак безкоштовно. Це єдине, що скоротить популяцію собак, і це нешкідливий і найбільш гуманний спосіб. Але залишається проблема в селах, куди вивозять цуценят. Я надіюсь, що спільними зусиллями ми з цим впораємось.

Чи бували випадки, коли Вас кусали собаки?

– Так, мене один раз вкусила собака в руку. Я зробила все можливе, щоб не залишилось шраму. Це було тоді, коли я тільки почала займатися із собаками. В мене було мало досвіду роботи з лайками, і саме лайка мене вкусила.

На що потрібно звертати увагу, обираючи собаку? Що б Ви порадили рівнянам, які хочуть завести чотирилапого вихованця?

– Потрібно знайти людину, яка займається кінологією, або людину, яка розводить собак. Вони чесно можуть відповісти на всі питання. Спершу потрібно визначитись, якої породи Ви хочете собаку чи порода неважлива, щоб розуміти, що на Вас чекає. В кожної породи собак є свої особливості, які для нас можуть бути недоліками, а для собаки – це особлива якість, що притаманна лише цій породі. Ми говорили про лайок – це собаки з хорошим здоров’ям, і якщо їх використовувати за призначенням, то вони реалізують себе та задовольнять свої мисливські потреби, і їм буде комфортно. Дуже часто цю собаку беруть, тому що вона лайка, і тут виникають проблеми. Це дуже незалежні собаки, і тому, щоб встановити з ними контакт, треба докласти багато зусиль. Найчастіше звертаються із проблемою неслухняності, агресії та схильністю до бродяжництва. Тому варто поспілкуватись із кінологами на дресирувальному майданчику чи з власником породи. Часто буває так, що коли хочуть продати собаку, то говорять лише про її "плюси" і замовчують деякі нюанси. В мене був випадок, коли до мене звернулись за порадою, як вибрати цуценя добермана. Я дуже добре знаю цю породу. На мою думку, цим людям не потрібна була саме ця порода, ми довго спілкувались і дійшли висновку, що цій родині потрібно взяти лабрадора. Я знаю, що за три роки ця собака прекрасно себе почуває у сім’ї, а якби вони взяли добермана, скоріше за все довелось би його віддавати іншим господарям.

За двадцять років у Вас було, мабуть, безліч вихованців. Чи є собаки, які найбільше Вам запам’ятались?

– Я пам’ятаю абсолютно всіх собак. Я скоріше забуду як звати господарів, ніж кличку собаки. Звісно, мені запам’ятовуються ті собаки, які були або дуже проблемні, або дуже талановиті. Зараз я займаюсь із доберманом – Сандрою, яку буде важко забути, тому що вона доберман – і цим все сказано. Незважаючи на те, що у господаря це перша собака, відчувається дуже хороше ставлення до неї. Навіть як представник породи вона дуже складна. У нас також є амстаф – це порода, яку бояться, але, скоріше, йому більше дістається. Якби його не привели до нас, ми могли б отримати загрозу для суспільства. Але при правильній дресурі і хорошому ставленні господаря – це скоріше кіт, ніж собака. Мені ще згадується пітбуль, який приїхав із притулку. Це була складна проблемна собака, яка загрожувала сім’ї.  

А яка порода собак вважається найнебезпечнішою для людей? Це пітбулі?

– Ні. Як не дивно, але це декоративні собаки. Є історія, що такса відкусила своєму господарю фалангу пальця. Ми забуваємо, що першочергово кожна порода не виводилась як декорація, а має свою історію. Якщо це йоркширській тер’єр, то не варто забувати, що в минулому – це собака-крисолов. Якщо це бедлінгтон тер’єр – то це також талановитий крисолов. Якщо це такса, то не варто забувати, що це не м’яка іграшка, а мисливець, який бореться в норі, в основному виганяє, але це жорсткі сутички. Найчастіше кусають господарів саме декоративні собаки. Проблема у бійцівських собак порід пітбуль та амстаф дійсно є, але варто подивитись на їх господарів – в основному це підлітки, які не використовують поводок. Але зі свого досвіду знаю, що ці породи легко навчаються. В них не повинно бути агресії до людей, в них є внутрішньовидова агресія, яку використовують для боїв. Є місця, де ці собаки абсолютно законно змагаються на рингу один з одним. Проблема в тому, що розведенням собак займаються дилетанти, і відбір порід, яким він мав би бути, – не ведеться.

У Рівному власники собак не надто переймаються тим, що їх собака може покусати перехожих, часто дітей…

– Мене дуже хвилює культура вигулу собак. Ми часто стикаємось із випадками, коли собака вільно гуляє по місту з неадекватним господарем. Є певні правила, яких повинні дотримуватись власники собак. У 2011 році Рівненська міська рада прийняла правила утримання і вигулу домашніх тварин. В мене є написана заява у міліцію з цього приводу, проте не було часу цим зайнятись.

 

Фото із особистого архіву Вікторії Лопатюк

Спілкувався: Олександр Радько

Ключові слова: 

Коментарі

0681745946

Яким чином з Вами можна зв*язатися? напишіть номер телефону

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.