Як рівненська мама-депутат їздила на фронт

Два тижні вона провела в дорозі, подолала блок-пости і заміновані дороги всього лише заради 12-годинного побачення з сином

Рівнянин Тарас Покальчук – контрактник. Йому 23 роки. Хлопець служить у 80-у аеромобільному полку, що базується у Львові, але нині воює на сході України. Півтора року тому він, аби потрапити на службу в армії, навіть заплатив своєму приятелеві за те, щоб той замість нього для медкомісії пройшов рентген хребта. Бо Тарас боявся, що його забракують через сколіоз, тоді, коли йому так хотілося потрапити у десантники! Із шістнадцяти претендентів, які проходили з ним відбір, тільки четверо, в тому числі новобранець Покальчук, пройшли випробування з фізичної підготовки. Підписуючи контракт на три роки, він не міг передбачити, що потрапить на війну. Але війна прийшла, і він від неї не тікає. Наш земляк нині на передових позиціях цієї війни, і саме там, на передовій, сина знайшла його мама – депутат Рівнеради Ольга Покальчук.

Минулого тижня Ольга Кузьмівна Покальчук повернулася з Артемівська, де на той час базувався підрозділ її сина, і погодилася зустрітися з кореспондентом «7 днів», аби розповісти про те, що побачила власними очима на сході України, на війні.

– Ольго Кузьмівно, що спонукало вас вирушити в цю небезпечну поїздку на схід? Чи то був тільки материнський інстинкт?

– Так, материнські почуття, звичайно, були головним мотивом, але не тільки. Наша сім’я – дуже патріотична. Ми вболіваємо за Україну душею й серцем, отже, це й спонукає нас до дій. Я в 2004-у році довго була на Майдані, і чоловік мій був там, і старший син, який тоді ще вчився в університеті. І в цю революцію я не раз їздила на Майдан, а чоловік був там практично постійно. Я дуже люблю Україну, рідну землю. Тому все, що відбувається на українській землі, настільки близько сприймаю до серця, що просто не можу стояти осторонь подій. За цю весну ми силами мешканців наших ОСББ – оцих трьох будинків №№ 31, 35 і 41 на вулиці Марфи Струтинської – зібрали стільки продуктів та всілякої іншої допомоги для нашого батальйону територіальної самооборони, що тричі відвозили ці вантажі на полігон. Ми вивішували оголошення про те, що в даний момент нашому батальйону потрібні ковдри, матраци, мило чи ще щось інше, і люди все зносили практично за день – два. А для поїздки на схід зібрали 17150 гривень і закупили на всі ці гроші камуфляжні костюми, балаклави, наколінники й налікотники в магазині «Шторм», а також спакували 12 ящиків продуктів. Набрали більш як на три тисячі медикаментів: знеболювальних, систем для капання, шприців…

– По суті це була поїздка на фронт. Як ви добрались?

– Було складно. Вся поїздка зайняла в мене 14 днів.

– Тоді, коли у звичайній ситуації можна було б обернутися туди-назад за два…

– А тепер було б ще довше, якби мені не допомагали в дорозі люди. Я поїхала з Романом Ковалем із «Правого сектору». В Донецьку область їхали з Рівного вісім вояків, які забрали мене з моїм вантажем.

– Куди ви з ними добрались?

– Одразу це було село Велика Михайлівка. Поруч із тим селом, у лісі, є недіючий піонерський табір. У ньому базується батальйон «Донбас». А мій син тоді був у Артемівську, в тій танковій частині «Артемівська», бомбардування якої показували по телебаченню. 16 львівських десантників кинули на підсилення тієї частини, що в самому центрі міста. Добратися туди було просто неможливо, тому більше тижня я провела у Великій Михайлівці, чекаючи якоїсь оказії, аби добратися до Артемівська.

– Що ви там робили?

– Повірте, я відчула, що там дуже потрібні жіночі руки. Наші рівненські вояки – ті восьмеро, які приїхали з Ковалем, а потім ще чотирнадцятеро, які прибули з поповненням, – зайняли крило на поверсі одного з корпусів. Я там усе вимила, навела чистоту. Хлопці повертаються з бойових завдань (під час мого перебування там вони, наприклад, двічі брали оту Карлівку, про яку в нас знають із репортажів по ТБ, хоча так ніхто і не сказав, що під Карлівкою загинули троє наших хлопчиків), то я їм приготую бутерброди чи щось інше перекусити, зроблю чай. Але час іде, а я бачу, що не можу просунутись до своєї мети, отже, потелефонувала до полковника з Міністерства оборони, номер телефону якого в мене залишився з часу поїздок на полігон. Просто розплакалась у телефон. Сказала, що везу солдатам необхідні речі й довезти не можу. А він мені: «Їдьте у Гвар­дійськ (це Дніпропетровська область), у 25-ий аеромобільний полк – такий, як у Львові. Звідти в Артемівськ ми тільки-но відправили 30 чоловік підкріплення, а з понеділка будемо відправляти знов. То коли ви туди доберетеся, ми ваш вантаж доставимо». «А мене?» – питаю. «А про вас нічого обіцяти не можу». Та в мене виходу не було. Попросила Коваля, щоб завіз мене до Гвардійська. І там я провела суботу й неділю у військовому гуртожитку.

– Знову зависли?

– Так, але я вже так довго терпіти й чекати не стала. У неділю наробила шуму, перетелефонувала всім, кому тільки можна, і довідалася, що рівненські хлопці із самооборони повезли гуманітарку до Слав’янська. Мені дали їхні номери телефонів. Але вони відповіли, що в них мало грошей, щоб заправитись. Бо вони вже були на той час у Слав’­янську, то щоб забрати мене з моїм вантажем, їм треба було повернутися звідти до Гвардійська й знову їхати назад, а тоді ще далі – через Слав’янськ до Артемівська. Я потелефонувала до чоловіка, щоб кинув мені на картку півтори тисячі гривень на солярку, і таким чином вийшла зі становища. Вони приїхали до мене порожнім бусом, завантажили його, й ми нарешті поїхали. Аж не вірилось. О першій дня виїхали з Гвардійська, а о дев’ятій вечора були вже в Артемівську.

– Як ви почувалися в тій дорозі в зоні бойових дій?

– Було страшно. Словами це відчуття передати важко. На дорозі ми багато разів бачили міни з ребристими хвостами, які часто показують по телебаченню. Обережно обминали їх. Жах! Коли їдеш 5–10 хвилин, а назустріч немає жодного зустрічного транспорту, і постійно здається, що в машину звідкись збоку вистрелять, робиться моторошно. Ми дорогою були такі напружені, що навіть говорити не хотілося. А ще дуже шкода тих полів, які там стоять обабіч доріг безлюдними, хоча прийшла пора жнивувати. Соняшники, кукурудза стоять такі гарні, як стіна. Проходили дощі, тому все дуже гарно вродило. А чи хто його збере? Аж сльози на очі наверталися від тих думок. По дорозі туди нам на невеликому відрізку шляху пощастило, бо попереду їхала машина з батальйону «Донбас», то ми «приклеїлися» їм у хвіст і заїхали з ними аж до Артемівська. Вони навіть показали нам, де танкова частина мого сина. Це було справді везіння, бо навіть у місцевих міліціонерів про щось розпитувати не доводиться. Вони практично всі на боці сепаратистів.

– До речі, ставлення місцевого населення до нашої армії, до України взагалі ви встигли відчути й оцінити?

– На жаль, воно дуже негативне. Ось у тій Великій Михайлівці, де я була спочатку і яка трохи далі від зони бойових дій, місцеві люди гарно ставляться до наших військових. Вони й українською мовою розмовляють. І допомагають нашим, чим можуть. Приносили в той піонерський табір і молоко, й огірки та іншу городину, абрикоси. А в Артемівську ставляться до української армії ненависно. Синові товариші розповіли, що місцеві мешканці з багатоповерхівок, що примикають до військової частини, кидають їм на голови пакети зі сміттям і кричать: «Бандерівці, забирайтеся звідси геть, бо ми вас повідстрілюємо». А наші діти тих людей щадять. Вони не мають права відповісти на танкові атаки по своїй частині, щоб не зашкодити мешканцям сусідніх будинків. Багатоповерхівка – метрів за п’ять від паркану частини, тому стріляти нашим військовим там не дозволяють, щоб не потерпіло мирне населення. А сепаратисти підбираються та обстрілюють частину з танка. Казарма через ці обстріли залишилась практично без даху. Тої ночі, як ми добралися до частини й ночували в тій казармі, така була злива, що там не залишилося сухого місця. Але командир частини настільки розумна людина і так уміло турбується про солдатів, що втрат практично не допустив. На території частини він розпорядився викопати землянки, їх обклали в декілька шарів мішками з піском, щоб на час таких обстрілів та бомбардувань у солдатів було укриття. Він мені сказав, що для нього найголовніше – зберегти життя наших дітей. Мене це розчулило до сліз. Не можете собі уявити, як важливо почути матері солдата такі слова від синового командира.

– Крім вашого сина, в тій частині є ще наші земляки?

– Там 25 хлопців з нашої області несуть строкову службу. Ті діти, боляче на це було дивитися, служать в гумових тапочках.

Ми закупили костюми для тих шістнадцяти солдатів, що з частини мого сина. Вони деякий час несли службу у нас, у Сарнах, то я туди їздила щонеділі, з усіма перезнайомилася і, можна сказати, поріднилася. Серед них є ще один рівнянин – 18-річний хлопець Андрій з отого проблемного гуртожитка на вулиці Відінській, 10. Для нього довелося підбирати індивідуально костюм, бо він дуже високий. Крім того, я завезла для нього передачу від його мами.

Та тепер мені хочеться подбати й про тих наших хлопців-строковиків. Я попросила сина, щоб він зібрав у них і передав мені контактні телефони їхніх батьків. Я з ними зв’яжуся, щоб вони зібрали для своїх дітей те, що вважають за потрібне. Ну а я беру на себе зобов’язання зібрати гроші на взуття. Обов’язково купимо всім берці, бо як же це воювати в гумових тапочках? Причому ми опитуємо кожного з батьків про розмір ноги сина, щоб купувати конкретно те взуття, яке їм потрібно.

– Після такого довгого шляху ваше побачення із сином було надто коротким…

– 12 годин. Із дев’ятої вечора до дев’ятої ранку. Проговорили ми з Тарасом майже до ранку. Заснули на 2–3 години, поснідали разом і вирушили назад.

– Що вам казав син про війну? Страшно?

– Страшно. Причому однаково страшно всім, але духом вони не падають. А ось конкретно про свої бойові операції нічого не розпо­відав. Військова таємниця. Коли я приїхала додому, він мені потелефонував і сказав, що вже не в Артемівську. А де – про це їм казати не можна. Але я його все одно знайду…

– Наскільки сильні руйнації ви побачили в містах на сході?

– Дорогою ми повсюдно проїжджали повз обгорілі перекинуті автомобілі, минали вирви від бомб. Проводи обірвані, мости зірвані; хати, стоянки, заправки – все згоріло. Сплюндрована земля. Але, наприклад, у Слав’янську потерпіло не все місто, а один мікрорайон. Решта міста вціліло. Просто воно – безлюдне, тому й виглядає гнітюче. І що ще вразило, що бігають зграями великі гарні породисті пси, яких люди покинули. З боку Дніпропетровської області все настільки в розтяжках і мінах, що люди бояться ногою ступити в поля.

Людмила МОШНЯГА, "7 днів". 

Ключові слова: 

Коментарі

Я розумію, що мама-депутат ситуацію "не просекает", але ж Ви, панове журналісти...В країні війна, а у статті чорним по білому майже без прикриття висвітлено місце дислокації батальйону "Донбас"! Якщо так і далі піде...Залишається сподіватись, що хлопці встигли до цього часу перенести свій табір у інше місце.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.